První generátor na světěVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:84
Počet zobrazení:10 546

V jednoduchém experimentu nám Derek ukáže, jak se vytváří elektrický proud. Poté i navštíví laboratoř Michaela Faradaye, průkopníka v oblasti elektromagnetismu, a ukáže nám první elektrický generátor na světě.

Přepis titulků

Mám tady trubku. Podržíš ji? Víš, z čeho je? - Z kovu? - Je to mosaz? - Z mědi. Je měď magnetická? Není. Budu hádat, že ne. Je. Zkusíme to.

Tohle je magnet. Chci, abyste vyzkoušeli, jestli je měď magnetická. Není. Chci, abyste si byly jisté. - Co myslíte? - Ne. - Není magnetická. - Vždyť to říkám. - Je tam něco? - Ne. - Co tam vidíš? - Nic. Tak jí něco prohodíme, ať jsme si jistí.

Tohle není magnet. Tohle není magnet, zkusíme to hodit skrz. To byl nudný experiment, že? Jo. Co se stane, když tou trubkou prohodíme magnet? Propadne skrz. Jdem na to. Tři, dva, jedna... To bylo divné.

To je zajímavé. - Trvalo to déle. - Co magnet zpomaluje? Asi magnetické póly? Nevím, sever, jih. Bude to kvůli polaritě. Ale nedrží to. Ale není to přece magnetické. - Ale viděli jste to.

- Zevnitř to bude trochu magnetické. Bude to magnet jen zevnitř nebo něco. Cože? Je to na straně. To bude sílou vesmíru. Nevím, proč se to děje. Je to zajímavé, protože pár ulic odsud je laboratoř Faradaye. V říjnu 1831 tu postavil první generátor. Magnet, kterým hýbete, abyste vytvořili proud.

- Takže tohle je... - První generátor na světě. - To je permanentní magnet? - Ano. Faraday si uvědomil, že nestacionární magnetické pole vytvoří elektrický proud. Když magnet padá skrz trubku, vytváří magnetické pole, které v trubce generuje takzvaný vířivý proud. Ten vytváří protichůdnou magnetickou sílu, která ho zpomaluje.

Takže trubku změní v elektromagnet. - Chápu. - Což magnet nadnáší. A tohle je elektromagnetická indukce. Tady to rozsvěcí tuhle LEDku. Ale musíte magnetem hýbat dost rychle. Jinak se magnetické pole mění moc pomalu a vytváří příliš slabý proud. Takhle se generuje veškerá elektřina.

- Vážně? - Jo, pohybujete magnetem skrz vodič, což vytváří elektrický proud. Ale odkud tato energie pochází? Nemůžete ji mít z ničeho. Faraday si uvědomil, že na magnet působí opačná síla, stejná jako zpomaluje magnet při pádu. Takže energie se mění z gravitační potenciální energie na elektrickou energii a pak tepelnou.

Tato trubka se zahřívá energií padajícího magnetu. - Není to super? - Je to úžasné. Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mě osobně přijde pojetí tohoto chlapíka o něco zajímavější:
Coppers Surprising Reaction to Strong Magnets | Force Field Motion Dampening

31

Odpovědět

Ten pan s dcerkou v 1:09 vyzera ako Marcel Merčiak

11

Odpovědět

Vířivé proudy nejsou tak známé, učí se to ve fyzice až na vysoké. Musel by mít kliku, aby našel někoho, kdo mu důvod hned řekne.
Jinak v překladu u LED překládáš "voltage" jako "proud".

82

Odpovědět

To, že se to učí až na vysoké, neznamená že do té doby doby to pro tebe neexistuje. Jarinin je sice debil, ale musím s ním souhlasit, středoškolák elektrotechnik by o nich měl mít základní znalosti. A překladatel: nepohybuješ magnetem skrze vodič (což bych docela chtěl vidět jak se to dělá), ale poblíž vodiče, sám tam říká "near".

34

Odpovědět

+JakuziJako elektirkář nemám ani maturitu a bylo mi to jasný hned a myslím že by to dali i ti nejblbější ze třídy (protože základní znalost indukce je naprostý základ co se vyžaduje po všech a je potřeba dál). A myslím že hodinu nebo dvě jsme se tomu věnovali i na základce (to si pamatuju jenom díky pokusu co zrovna s perma magnetem a cívkou učitelka dělala, o tom co tam bylo, nebo co všechno jsme brali už tam a ne na učňáku si zamozřejmě nepamatuju ani zbla).

31

Odpovědět

tak to teda fakt nevím... už na základní škole nám učitel ukazoval, že když se skrz měděnou cívku protáhne magnet, tak na ní vyskočí napětí... o sjednocení elektrického a magnetického pole nám říkali na elektroprůmyslovce, ale jo... ty rovnice s parciálníma derivítkama my ukázali až na vejšce...

31

Odpovědět

voľakedy sa predávala v telešopingu taká baterka, kde bol použitý rovnaký princíp na generovanie prúdu ktorý sa potom na pár minút uskladnil v nejakom kondenzátore a baterkou sa dalo svietiť. Neviete, kde by som takú zohnal?

02

Odpovědět

Zkus si na googlu vyhledat "samonabíjeci svítilna" nebo "svítilna bez baterie". A určitě najdeš co hledáš.

01