Tohle není žlutáVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:249
Počet zobrazení:8 043

Dnes vám Michael vysvětlí, jakým způsobem vnímáme barvy, a představí vám několik zajímavých uměleckých výtvorů. Odkazy: Roznášky pizzy Energie (nejen) z jablek Žárovkoví panáčci Revitalizér Propojení Tang Yau Hoonga Minimalismus z Lega Chytré reklamy na budovách Kdy zapomeneme BONUS: Voskovkové pixely

Přepis titulků

S použitím GPS byly zobrazeny trasy roznášek pizzy na Manhattanu během typické páteční noci. A je tohle žába? Nebo snad kůň? Toto je 52. díl série IMG. Tenhle citron je podle mě žlutý. Podle vás asi taky. Ale ne stejným způsobem.

V této místnosti je tento citron subtraktivně žlutý. Pohlcuje všechny viditelné vlnové délky světla kromě žlutého světla, které odráží na mou sítnici. Ale monitor, na kterém sledujete toto video, nevytváří vůbec žádné žluté světlo. Dokáže vytvářet pouze červené, modré nebo zelené světlo. Vážně zajímavé, i když trochu zvláštní na tom je, že já tady v této místnosti vidím opravdové žluté světlo.

Vy ale vidíte nepravou žlutou. Z vašeho monitoru nevychází vůbec žádné žluté světlo, které by vám dopadalo na sítnici. Stejně to ale vypadá žlutě, protože je poměrně snadné oklamat náš mozek. Naše sítnice obsahuje tři různé typy čípků, které vnímají barvy. Každý z nich je specializovaný na konkrétní barvu.

Jeden je citlivý na modrou, další na zelenou a třetí typ na červenou. Všimněte si, že nemáme žádnou buňku specializovanou na žlutou. Žlutou můžeme vidět jen následujícím způsobem. Vlnová délka žlutého světla se nachází mezi vlnovými délkami pro červenou a zelenou. Když předmět odrazí žluté světlo na naši sítnici, jsou částečně aktivovány čípky pro červenou i zelenou.

To si mozek uvědomí a řekne si: "K tomu dochází, když je něco žluté, takže to musí být žlutá." Jediné, co musí počítačová obrazovka nebo mobilní display udělat, abyste na něm viděli žlutou, je rozsvítit na vás červené a zelené světlo. Pokud jsou pixely a jejich subpixely dostatečně malé, abyste je nedokázali okem rozlišit, váš mozek si prostě řekne: "Aktivují se čípky pro červenou a zelenou.

To obvykle způsobují žluté věci. Musí to tedy být žlutá barva." Přestože to tak ve skutečnosti není. Citróny dokážou vytvářet i elektřinu. Trochu zinku, trochu mědi a už se vám hýbou elektrony. Jenže ne moc.

Vytvořené napětí bude docela malé. Stačí to sice na spuštění LCD, ale to zvládne i brambora. Kdybyste chtěli rozsvítit lampičku, potřebovali byste 3000 citronů. A na halogenovou žárovku jich bude potřeba 37 000. To ale umělci Calebu Charlandovi nevadí. Strávil 11 hodin zapichováním hřebíků do 300 jablek rostoucích na stromech.

Připojoval je k pokojové lampě, kterou tím rozsvítil tak málo, že výsledek zachytil na této fotce až po čtyřhodinové expozici. Méně živé, zato mnohem děsivější jsou sochy Steva Shaheena. Malé postavičky s žárovkami místo hlavy, které se zoufale snaží zapojit do zásuvky. Merve Kahramanův Revitalizér se nikdy nevyčerpá. Je to žárovka obklopená voskem. Teplem žárovky se vosk taví a ukapává do spodní nádoby, kde tvoří zajímavé tvary.

Když chcete, můžete ho otočit, aby byl nahoře zase nový, vychladlý vosk. Nejradši mám Fukasadovu dřevěnou žárovku. Vypadá jako pevný kus dřeva, ale ve skutečnosti je dutá a tenká jako papír. Když ji zapnete, vidíte, že z ní vychází světlo. Propojení. Umělec Tang Yau Hoong mi tento týden vyrazil dech.

Zobrazil jasný den jako kouř, lodě a krokodýly, velrybu a srdce, pí-kolo, mozek a boxovací rukavice, den a noc. Ale nebojte se, vždycky si můžete domalovat světlo nebo se na něm rovnou pohoupat. Z rámů se zase dá udělat lezecká stěna.

V tomhle japonském fitku používají rámy a další dekorace jako vkusnou lezeckou stěnu. Teď pojďme zjednodušovat. Na úplné minimum. Ukážu vám oblíbené postavičky poskládané z Lega. ERNIE A BERT SIMPSONOVI ŠMOULOVÉ MĚSTEČKO SOUTH PARK ŽELVY NINJA Teď několik uměleckých iluzí.

Máme tu krásnou dvojici, ale vidíte v obrázku i dítě, které spolu brzy budou mít? A co tyhle zebry... Skrývá se mezi nimi lev. Našli jste ho?

Billboardy můžou být chytré. Tenhle vypadá, jako by někdo vytlačil ven část budovy. Kolik z vás si ho ale bude pamatovat, když si ani nepamatujete zásadní události do doby, než vám bylo méně než pět nebo šest let? To znamená, že každý rok je naživu čím dál tím méně lidí, kteří si pamatují prožití nedávných historických událostí.

Xkcd vytvořil toto schéma, ve kterém ukázal, kdy v budoucnosti si většina, více než polovina Američanů, nebude pamatovat, že by byli naživu, když došlo k určitým událostem. Například spočítal s použitím dat Amerického úřadu pro sčítání lidu, že 2012 byl prvním rokem v rámci americké historie, kdy si méně než polovina Američanů může pamatovat na život v sedmdesátých letech.

Do roku 2041 si většina z nás nebude moct pamatovat dobu, kdy se Pluto označovalo za planetu. Do roku 2043 si většina nebude moct pamatovat na dobu úřadování G.W. Bushe. A do roku 2047 si většina nebude moct pamatovat nic, co dnes dělali. Třeba na ten legrační obličej na fotce.

Ne, ne, ne... Tenhle legrační obličej. Pokud nesledujete @tweetsauce, denně přicházíte o zajímavé věci, z nichž se většina nikdy nedostane do videí. Proto nás jděte sledovat na Twitter a rozloučím se s vámi ještě jedním propojením. Sledujte mozaiku při poslechu skladby Flan od Jakea Chudnowa. Vytvořil videoklip na svém kanálu, tak se běžte podívat. A jako vždycky...

Díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Monitory s "pravou žlutou barvou" existují...
Nejsou to RGB, ale RGBY monitory :-)
http://en.wikipedia.org/wiki/Quattron

90

Odpovědět

a to ještě nezmínil, že vlastně tu žlutou vidíme dvojitě nereálně. Protože už při pořizování videa procházel ten záznam pouze přes RGB vrstvu, Byernovu masku (?? nevím jestli to říkám správně)

133

Odpovědět

Tak si představte následující situaci:
Výlet s rodinou v Kalifornii. Nevím jak, ale náhodou jsme se zastavili v jedné pěkné restauraci. A kdo tam nebyl? Michael! Kromě něj i pár dalších známých osobností, ale chtěl jsem si popovídat právě s ním. S rozhovorem jsem čekal až dojí. Zpočátku byl docela nepříjemný, ale potom to šlo. Mluvili jsme o jeho práci, o kvantové fyzice a samozřejmě o vesmíru. A jak už se to stává, ten vesmír implodoval a já se probudil.

1048

Odpovědět

Probudil ses v mokré posteli a pak si ještě třikrát vyonanoval na plešatou hlavu tvé matky, která ti silně připomíná tu Michaelovu.

2328

Odpovědět

+TukanMaminka umřela, když mi bylo 8. Takže sorry, ale tohle se nepovedlo.

740

Odpovědět

+TukanPromiň karty to trochu popletly, samozřejmě jsem myslel tchýni.

723

Odpovědět

+Tukanmožná proto má tvoje máma holou hlavu :)

(pardon, černej humor)

3817

Odpovědět

+TukanŘekla godzilla. A propos, kde máš koně?

(pardon, trapnej humor, kterej se váže k jinému videu)

02

Odpovědět

Tento díl nic moc, ale rozhodně více Vsouce!

1110

Odpovědět

Některý TV od Sharpu mají opravdu pravou žlutou :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Quattron

82

Odpovědět

Což je úplně na nic, protože vysílání i lidský zrak je RGB...

517

Odpovědět

+SriberMinusy jsou od těch, co si quattron koupili?

139

Odpovědět

ježiš děte s tuhletim kreténem už do hajzlu....

1291

Odpovědět

Docela by me zajimalo, proc tady lidi nadavaji na Vsauce... videacesky nejsou o tom ze by ste se museli divat na vsechno co tady je, ale o tom ze pokud chcete tak se podivejte :)

ps. docela by me zajimalo jak chytrej ses ty proti "tuhletomu ? " kretenovi :))

376

Odpovědět

+ghostiktak proč nezalezt všem návštěvníkům a adminům VČ ještě dál do anusu, že.

745

Odpovědět

to jen trollíš, nebo opravdu cítíš nutkání pustit si video od neoblíbeného tvůrce a následně se nám tu svěřit se svým zvratkem? :D

285

Odpovědět

Co je tvůj šálek kávy?

113

Odpovědět

+MMZMocha

69

Odpovědět

+MMZto je asi nějaký skotský rap

96

Odpovědět

smaž se, chcípni v libovolném pořadí

127

Odpovědět

Když už nic, tak aspoň logo videacesky je zasněžené :D

202

Odpovědět

to je jenom cukr.

123

Odpovědět

+DegenCukr s rampouchama....

63

Odpovědět

+Degencukr, ne to není cukr, to je piko

144

Odpovědět

Co mi může připomínat ta písnička v 0:17? Není to z Ano šéfe? :D
Jinak VSauce už mám poněkud po krk. Přejedl se mi jak salát z kuřecích kůžiček.

717

Odpovědět

to bude možná tim, že je tady 24/7 a je to pokaždý uplně stejný....

418

Odpovědět

Hned v první minutě mě napadlo. Hej, Sharp Quattron :D

44

Odpovědět

Co to je? Naprostá většina času o žluté vůbec nebyla :D

233

Odpovědět

název videa tě na to měl upozornit :-)

311

Odpovědět

To sis u Michaela z Vsause ještě nezvykl ? Začne vysvětlovat téma A, aby přes téma B, C a D skončil u téma E...
And as always, thanks for watching

00

Odpovědět

Tak se přiznejte, kdo si při tý jedný písničce vzpomněl na The Online Gamer? :D

64

Odpovědět

:D ja si vubec nemohl vzpomnet z kama znam tu pisnicku :DD

01