Jakou barvu má zrcadlo?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:472
Počet zobrazení:12 358

Zrcadlo vidíte každý den, ale víte vůbec jakou má barvu? Pokud nevíte nebo si naopak myslíte, že to víte, pak vás Michael svým videem pravděpodobně překvapí.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Dnes se budeme bavit o barvách. Cink, cink. Moment, jenom to zvednu. - Haló. - Michaele, nejdeš dnes večer na koncert? Četl jsem o tom. Bude tam hodně lidí. - Já ti o neřekla? - Nejdřív musím do centra, ale hned budu zpátky. Barvy.

Věděli jste, že lidské oko dokáže rozlišit deset milionů různých barev? Ale jakou barvu má zrcadlo? Možná řeknete stříbrnou, protože jsou tak zrcadla často vyobrazena a jsou vyráběna ze stříbřitých věcí, třeba z hliníku. Ale zrcadlo má ve skutečnosti barvu, kterou mu nastavíte. V zelené místnosti je zrcadlo zelené. Pokud se do zrcadla podíváte, je zabarveno vámi.

Předmět má takovou barvu, kterou nepohlcuje. Tyhle lepící papírky jsou oranžové, protože když na ně dopadne typické bílé světlo, pohltí každou vlnovou délku viditelného světla kromě oranžové, kterou vám rozptylují do očí. Dokonalé zrcadlo odráží všechny barvy stejně. Dá se tedy říct, že zrcadlo je svým způsobem bílé. Až na to, že zrcadlo neodráží barvy stejně jako pigment.

Zrcadlo odráží příchozí světlo jediným odchozím směrem. Zrcadlový odraz, ne rozptýlený. Tento odraz vytváří obraz věci před zrcadlem. Takže jak vtipkuje Bad Astronomy, zrcadlo je chytře bílé. Moment, to je ale dokonalé zrcadlo. My žijeme v reálném světě, kde dokonalá zrcadla neexistují. Každé zrcadlo pohlcuje malé množství světla. Ne tolik, aby to bylo vidět.

Mně se zdá docela jasné. Pokud se podíváte na spektrum světla odražené dokonalým zrcadlem, zjistíte, že nejlépe odráží světlo ve škále kolem 510 nm, které vnímáme jako zelené. Zrcadlo je tedy teoreticky trošku zelené. Toho jste si možná všimli sami, když jste zkoumali zrcadlový tunel. Ten vznikne, když se postaví dvě zrcadla proti sobě. Při odrážení stejného tam a zpět a tam a zpět a tam a zpět se s každým dalším odrazem ztratí malé množství viditelného světla, ale zelené nejméně ze všech.

Proto je odraz vzadu v tunelu temnější a zelenější. Takže zrcadla možná nejsou chytře bílá, ale nazelenalá. Stejně bychom se ale měli u bílé zastavit. Ve španělštině je bílá blanco, ve francouzštině je to blanc. A angličtině máme slovo se stejným kořenem - černá. Což je opak bílé.

Jak je to možné? Ukázalo se, že všechna tato slova pochází ze stejného starověkého praindoevropského kořene slova bhleg. To znamenalo zářit, hořet, svítit. Některé jazyky ho použily pro vyjádření jasu plamene - bílá. Jiné jím vyjadřují to, co zbyde - spáleniště, čerň, temnotu. Pokud máte modré oči, nejsou opravdu modré ve smyslu, že molekuly v očích pohlcují všechny vlnové délky viditelného světla a odráží modrou.

Ne, ne, ne. Místo toho jsou modré ze stejného důvodu, jako je modrá obloha - vlnění. V naší obloze sluneční světlo naráží na molekuly vzduchu, kvůli velikosti těchto molekul světlo s dlouhou vlnovou délkou proklouzne.

Kratší vlnové délky narazí do částic, jako modré světlo, a rozptýlí se. Proto když se díváme na oblohu směrem od Slunce, vidíme modrou. Bez molekul vzduchu by to byla jen černota. Když musí přímé sluneční světlo cestovat spoustou vzduchu, téměř všechny barvy se rozptýlí, kromě nejdelší vlnové délky - červené. To dává východu a západu Slunce jejich barvu.

Duhovka v oku obsahuje mlhavou vrstvu, v níž se světlo může rozptýlit stejně jako na obloze. Stejně, byť maličko odlišným procesem, se kratší vlnové délky rozptylují více, a oči pak vypadají modře. Pokud ovšem nemáte v duhovkách nějaký melanin, pak jsou oči zelené, oříškové nebo hnědé. Užijte si ty barvy. A jako vždycky, díky za sledování.

Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdyz dare dve zrcadla naproti sobe a podivate se do nich tak uvidite ze ma zelenou bravu

01

Odpovědět

1:58: zvuk: "typical mirror", překlad: "dokonalým zrcadlem"

42

Odpovědět

Na tohle téma jsem se taky těšil, moc se mi líbí :) Díky za překlad ;)

21

Odpovědět

Když jsem se na to díval, tak jsem potom přemýšlel nad tím, zda zrcadlo něco převrací nebo ne. Faktem je, že zrcadlo skutečně něco převrací, ale nikoli (stojíme-li čelem k zrcadlu) ve směru pravolevém nebo horedolním (příp. vertikálním), nýbrž ve směru předozadním.Důvod, proč si myslíme, že se něco převrací v pravolevém směru je nejspíš kombinací následujících dvou chyb:
- Osoba v zrcadle má moje levo jako jeho pravo -> tohle vzniká v důsledku, že když proti nám stojí skutečná osoba, má obráceně pravou a levou stranu. Ale v zrcadle napravo vidíte obraz vaší pravé ruky a nalevo obraz vaší levé ruky, čili je to jenom chyba vciťování se do osoby v zrcadle.
- Text v zrcadle je otočený -> Text v zrcadle je otočený, protože jste ho otočili. Pokud ho otočíte místo ve vodorovném smyslu ve vertikálním směru, text bude otočený hore nohama, ale nikoli zprava doleva. Jinak řečeno, vystřihněte si písmenka, dejte je před sebe a v zrcadle uvidíte ta písmenka nezměněna, protože ona jsou vzhledem k vám opravdu neotočená.

Problém ale nastává například s orientací otočení. Zrcadlo změní orientaci otáčení. Tohle je ale způsobeno obrácením "hloubky", nikoli pravé a levé strany. Orientace ve směru hodinových ručiček znamená, že co je vpravo, to se pohybuje směrem od vašeho předku dozadu. Zrcadlo, co je od vás vpravo, zachová vpravo, nicméně směr tohoto pohybu je v zrcadle orientován od vašeho zadku dopředu. Proto se změní orientace otáčení.

Závěrem tedy, v zrcadle vidíte svoji pravou ruku napravo, ale na fotkách vidíte a ostatní lidé vidí vaši pravou ruku nalevo :).

101

Odpovědět

S tím zrcadlovým tunelem si myslím že to řekl špatně/nepřesně - ta zelená je způsobena hlavně tím, že SKLO pohlcuje tu zelenou nejmíň - schválně se podívejte na hranu třeba skleněnýho stolu že je zelená. Aby ten "zrcadlovej tunel" byl udělán správně, tak by tam musely být zrcadla s odrazivou vrstnou nahoře (ne pod sklem) - ty co se používají třeba v laserových řezačkách. Tím by odpadlo pohlcování světla ve skle a ukázalo by se opravdu jen to co se pohltí na zrcadle.

142

Odpovědět

Modrý den!

To jste opravdu tak zeleniveli, že jste nedokázali vymyslet nějakou slovní hříčku na začátek? Tohle mi poněkud hnulo žlutí. Rudost jsem z toho příliš neměl - to u vás není béžné.

Doufám, že se porůžíte a něco s tím uhnědáte, díky.

396

Odpovědět

Haha, náhodou pěkně ty :D Ale myslím, že k tomu videu by se to vymýšlelo sakra špatně :)

140

Odpovědět

S tou modrou oblohu to je ještě trošku komplikovanější http://www.youtube.com/watch?v=ro2MmmdARrs

21

Odpovědět

3:39 - interference je interference (a taky prolínání skládání střetání křížení vzájemné ovlivňování) ale rozhodně ne vlnění.

70

Odpovědět

Zrcadlo je lestena stribrna plocha, proc bych na to mel koukat?

243

Odpovědět

Nutí tě někdo sledovat všechny videa tady?

292

Odpovědět

+FabledProto na to nekoukam jen se ptam... vsauce mi prijde jako tezka nuda

21

Odpovědět

možná proto, že Michael tvé tvrzení vyvrátí po pár vteřinách videa...

271

Odpovědět

+hooxxNe tak docela... Tohle jsou zrcadla překrytá sklem. A když si dáš hromadu skel přes sebe, budou taky tónovat do zelena.

00

Odpovědět

Konečně můžu umřít. Už vím proč je obloha modrá :D

174

Odpovědět

1:58 Neříká dokonalým, ale běžným zrcadlem :)

260

Odpovědět

Na chvíli přestanu vnímat a už je najednou zas u vesmíru :-D Jinak super video, jako vždy :-)

391

Odpovědět

Nebylo to tady už? Já mám totiž pocit jako kdybych tohle konkrétní video od Vsauce už viděl, a to se na něj v angličtině nekoukám.

536

Odpovědět

Byl tady na něj jednou (možná víckrát) odkaz v komentářích.

103

Odpovědět

Párkrát se tu o něm mluvilo a zmiňoval ho na přeloženém záznamu z jedné přednášky, ale samotné video tu přeložené nebylo.

61

Odpovědět

Nope, zmiňoval sem ho tu sice v komentářích, ale bylo tu přeloženo Uvnitř sférického zrcadla :)

01

Odpovědět

Ten telefonat byl uzasne preloznej , diky :-)

451

Odpovědět

Zelenou! *SPOILER ALERT!*

2289

Odpovědět

A chudák dostává samý červený.

953
Další