Kde je tohle video?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:268
Počet zobrazení:4 490

Videa si pravděpodobně pouštíte velmi často, ale přemýšleli jste někdy nad tím, kde je uložen originál? V dnešním díle se dozvíte, kde se takový originál nachází a jestli vůbec existuje.

Hlasujte pro Vsauce v nominaci na cenu Webby ještě dnes! :)

http://pv.webbyawards.com/2014/online-film-video/video-channels-and-networks/news-information-channel 

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Steve Seitz a Chuck Dyer použili morfing pohledu, aby digitálně odhalili stranu Mona Lisy, kterou jsme dřív neviděli. Jak by vypadala, kdyby se dívala přímo na nás? To je ona. Ale nezdá se tak povědomá. Existuje jen jedno ikonické zobrazení Mona Lisy. Existuje jen jeden fyzický objekt, při pohledu na nějž můžete říct, že jste na vlastní oči viděli Mona Lisu.

Existují fotografie i kopie, na které se můžete podívat, padělky, podvrhy, ale opravdová originální Mona Lisa je v Louvru. Tam je. Ale kde je tohle video? Vážně, kde je tohle video? Právě teď je na vašem monitoru, ale je i na spoustě dalších monitorů. Kde je originál? Je uložen na serverech YouTube a originál je uložen na mém pevném disku, ale to jsou pouze instrukce pro vytvoření videa.

Tohle video je kdekoliv. Každý stream a každé zobrazení tohoto videa je, jak by řekl Bill Thompson, digitální napodobeninou něčeho, co nemá žádný originál. Jak se s tímhle vypořádává kurátor v muzeu nebo archeolog? Kurátor to přehodnotí.

Podívejte se na tuto sochu. Vzdálenost od této věty k vašemu oku je mou sochou. To je vážně super, ale jak něco takového vystavíte v muzeu? Tato socha i tohle video mohou být kopírovány donekonečna. A každou verzi tvoří jiné věci v rozdílném čase. Tak trochu jako vaše tělo. Jo, dochází ke krizi identity. Už jsem o tom mluvil, každých pár let se vymění téměř všechny vaše atomy.

Staré odejdou, nové přijdou. Kde je váš originál? Stejně jako toto video jste i vy výsledkem sady instrukcí, která byla dodržována. V našem případě jsou tyto instrukce tak trošku padělky. The $12 Million Stuffed Shark je skvělou knihou o světě umění. Zmiňuje, že v jedné chvíli existovalo 600 Rembrandtů v muzeích a 350 Rembrandtů v soukromých sbírkách.

Jediným problémem je, že Rembrandtovi žáci tvrdí, že namaloval pouze 320 obrazů. Mylné identity, padělky a podvrhy existují už dlouho. V roce 1496 mladý Michelangelo, ten samý Michelangelo, který namaloval tohle, padělal sochu. Leptal ji kyselinou, aby nevypadala jako jeho, ale jako dílo starověkých Řeků nebo Římanů, a mohl ji tak prodat za víc peněz.

Ale co je na padělání tak špatného? Jistě, podporovat padělky je jako podporovat plagiátorství, pokud jde o vnitřní estetické vlastnosti, v čem je rozdíl? Ať už by ji namaloval da Vinci nebo pes nebo ji perfektně zkopíroval robot, neusmívala by se Mona Lisa stejně záhadně a nevzrušeně? Jde o tohle, že si sami připadáme jako originál.

Mona Lisa, kterou původně namaloval da Vinci, má kolem sebe auru. Jak rozebíral Richard Wiseman v Quirkology, skvělá kniha, psycholog Paul Rozin studoval, jak moc jsme posedlí relikviemi - věcmi, které jsou důležité jen díky svým aurám. Zjistil, že lidé by si radši oblékli svetr, který spadl na psí bobek, než svetr, který nosil masový vrah. Jsme ovlivněni aurami. Právě jsem v Mougins.

Ve městě na jihovýchodě Francie, kde zemřel Picasso. Jednou Picasso odmítl podepsat obraz, který namaloval, a řekl: "Můžu namalovat padělek Picassa jako kdokoliv jiný." Můžete se zříct svých vlastních obrazů, můžete se zříct i vlastních dětí. Můžete tvrdit, že jste vytvořili své vlastní malby, ale můžete tvrdit, že jste vytvořili své vlastní děti? Prozkoumejme metaforu - vaše matka je 3D tiskárna, která vás vytiskla.

Ale moment, vaši rodiče vás počali, zaštiťovali vás a starali se o vás. Jenže opravdový plán, podle kterého jste byli stvořeni, byl mimo jejich vědomou kontrolu. Váš plán je padělkem. Byl kopírován a replikován znovu a znovu od okamžiku, kdy byly molekuly uspořádány do takového seskupení, ve kterém se automaticky replikovaly již před miliardami let.

Není to dokonalý padělek, pokaždé se objevují změny, čímž mění úspěch kopií. Ale 99,9 % vaší DNA se neliší od DNA kohokoliv jiného. Můžete říct, ale moment Michaele, vždyť všichni vypadáme jinak! Tak trochu. Ale to je také proto, že váš mozek je obzvláště dobrý v rozeznávání rozdílů ve věcech, které znáte. Jmenuje se to cross-race efekt a kvůli němu vám dvojčata připadají stejná, dokud si na ně nezvyknete.

Kvůli němu nelze lidi z kultur, na něž nejste zvyklí, tak snadno rozlišit. A třeba i smečka černých labradorů, které jste nikdy neviděli, vypadají jako stejní černí labradoři. Všichni máme společné předky, společnou osobu, z níž byla naše DNA znovu a zvonu replikována, díky čemuž jsme všichni jen spolkem padělků.

Vraťte se o 50 padělků zpátky, o 50 generací, a to stačí ke spojení všech lidi žijících na Zemi. Už jsem to říkal, všichni jsme minimálně bratranci a sestřenice z 50. kolene se všemi na Zemi. Ale můžeme se vrátit o víc, stejně jako Guy Murchie. Populace zvířat i populace molekul zažívá replikace a obměny a selektivní tlaky. Což znamená, že jste bratrancem či sestřenicí z biliontého kolene se vším na Zemi.

A teoreticky i bratranec či sestřenice z biliardtého kolene s vodou a stromy a kameny. Je to krásná představa, ale rozhodně není nová. Slovo human pochází ze slova pro půdu, v porovnání hebrejského slova pro zemi a prvního člověka. Jste bratrancem či sestřenicí z biliardtého kolena se špínou, kameny, stromy, plasty, oblečením, které máte teď na sobě.

Ať už se hádáte s cizincem na baru nebo šlápnete na kámen, je to jen rodinné hašteření. A jako vždycky, díky za sledování. Jé, ahoj, pořád jste tam. To je super, mám skvělé zprávy. Vsauce byl nominován na cenu Webby v kategorii zprávy a informace. Je to vážně obrovská čest a chci vám poděkovat za to, že jste to umožnili. Můžete se stát Vsaucerem v úplně jiné rovině, když budete hlasovat pro Vsauce, link je v popisu videa.

Všichni nominovaní jsou skvělí, je super, že máme tyto kanály, takže je omrkněte. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Chtěl jsem se dozvědět, kde je tohle video a na konec jsem se dozvěděl, že si to můžu rozdat s kýmkoliv a stejně to bude incest... :D

120

Odpovědět

Hmm, rodinné hašteření, co by tomu řekli náckové?

121

Odpovědět

tree hugging má zcela nový rozměr:D

150

Odpovědět

Některé myšlenky mi přišli trochu na hlavu, ale co se dá dělat, ve filozofii neexistuje pravda. Většinu toho popsal už Walter Benjamin před více než 70ti lety, který zároveň definoval pojem aury, který je tu řečený. Jedinečnost a originalitu uměleckého díla neudává to jak vypadá, ale i to kdo ho udělal. Takový orignál je jen jeden, zatímco video nemá ordinál, hlavní myšlenka je ve výtvoru a obsahu, ne v datech a číslech kde je uloženo.

42

Odpovědět

A jako vždy, pochopil jsem tak třetinu..

910

Odpovědět

3 dny do konce hlasování o cenu Webby a Vsauce má 84% :-D

92

Odpovědět

Už 86%

131

Odpovědět

Drobná chybička v překladu v 2:32 - "Rembrandt scholars" znamená "vědci zabývající se Rembrandtem" nebo "rembrandtovští badatelé", nikoliv "Rembrandtovi žáci". Jinak video perfektní, díky za překlad.

91

Odpovědět

A kde je vesmír?

202

Odpovědět

5:58 8)

152

Odpovědět

To je děsnej p***s :DD nemyslím to nijak zle, ale myslet na to, abych neublížil svojí sestřenici, až budu chtít zasadit strom a budu muset vykopat tu hlínu, je absurdní :D

649

Odpovědět

chápeš, že to je jen na té atomické úrovni, děsná p**o? (nemyslím to nijak zle).

517

Odpovědět

takže všetci pochádzame z incestu? :D

300

Odpovědět

lol

21

Odpovědět

:D vždy ma udivuje ako Michael položí nejakú otázku, jej odpovedi sa venuje chvíľku a potom s nejak nepochopiteľne presunie k veciam ktoré vlastne z pôvodnou otázkou.. :D

294

Odpovědět

Mohl by mi to prosím někdo přeložit? :D

136

Odpovědět

Tak Vsauce si na Webby vede zatím extrémně dobře! Zatim 85%

81

Odpovědět

Bohužel, Vsauce začíná nudit každým videem více a více :/
Přitom býval jeden z mích nejoblíbenějších.

2858

Odpovědět

Asi to bude tim, že ve více videích přechází k podobný tématům, a pak má člověk pocit, že už to viděl :(

235

Odpovědět

To bude tím, že jeho TOP videa stále nikdo nepřeložil

816

Odpovědět

+Zlopána která to jsou? budu vděčná za tip ;)

411