Deep Purple - Smoke on the WaterHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:542
Počet zobrazení:10 763

Je tu další středeční ráno a s ním i další díl našich Hudebních klenotů 20. století! Myslím, že bylo jen otázkou času, kdy se zde objeví tento legendární song, jehož riff si každý z hudebních fajnšmekrů určitě po jeho poslechu alespoň tak jeden dva dny brouká... Jsou tu Deep Purple živě z Montreux z roku 1996 a jejich Smoke on the Water! Písnička se rozjede až po první minutě a předchází jí jakási předehra na klavír. Přeji příjemný poslech a já předávám slovo Adamovi.

Smoke on the Water je legendární rocková skladba, která poprvé vyšla na albu Machine Head z roku 1972. Skladba je známá především díky jednoduchému kytarovému riffu, který se opakuje po celou její délku. Tento riff vymyslel dřívější kytarista Deep Purple Ritchie Blackmoore a v této skladbě ho vybrnkává dvěma prsty kvůli spojení zvuku varhan s kytarou. Text skladby vypráví skutečný příběh. 4. prosince 1971 měli Deep Purple připravené nahrávaní alba v Montreux v mobilním studiu, které jim pronajali Rolling Stones - v textu písně zmiňované jako "Rolling truck Stones thing" nebo "the mobile". Nahrávací studio měli v zábavním komplexu, který byl součástí casina v Montreux - v textu jako "the gambling house“. Toho večera měl na jevišti kasina vystoupení Frank Zappa se svou skupinou The Mothers of Invention. Uprostřed vystoupení vypukl požár, když některý z návštěvníků vystřelil světlici ze signální pistole do stropu pokrytého ratanem, který začal hořet. V textu je to popsané slovy "some stupid with a flare gun burnt the place to the ground". Název skladby "Smoke on the Water" pochází z pohledu na kouřící kasino nad Ženevským jezerem. Skupina tuto skladbu neplánovala vydat jako singl, protože ji nepovažovala za potenciální hit. Singl vyšel až po roce a v USA v létě 1973 dosáhl 4. příčky v žebříčku singlů Billboardu. Tato skladba je pro svou jednoduchost populární i pro začínající kytaristy, často se hraje už během trénování hry na kytaru. Za zmínku stojí zápis v Guinessově knize rekordů. Roku 2007 - 1 683 kytaristů současně zahrálo tento slavný kytarový riff na stadionu v Kansas City.

Deep Purple je anglická rocková skupina, která byla založena v Hertfordu roku 1968. Kapela začínala ve složení Rod Evans (zpěv), Ritchie Blackmore (kytara), Jon Lord (klávesy), Nick Simper (basa), Ian Paice (bicí), ale v současné sestavě zůstal z té prvotní pouze bubeník. V tvorbě této skupiny docházelo ke spojení klasické hudby, jejíž propagátorem byl zejména klávesista Jon Lord, a hardrockových motivů, které prosazoval kytarista Ritchie Blackmore. Spojení těchto dvou druhů hudby oslovilo především mladé posluchače první poloviny 70. let. Deep Purple tehdy patřili mezi nejlepší rockové skupiny a z tohoto období také pocházejí jejich nejlepší desky a nejslavnější a nejúspěšnější koncertní vystoupení. Spolu s Led Zeppelin (Stairway to Heaven) a Black Sabbath jsou považováni za průkopníky heavy metalu a moderního hard rocku, přestože oni sami se nikdy za heavymetalovou skupinu nepovažovali. Minulý rok zavítali "párpli" také do České republiky, konkrétně do Prahy a Olomouce. Pražský koncert v O2 aréně jsem sám navštívil a kdo tam byl, zajisté mi dá za pravdu, že i přes věk muzikantů a mnohé změny v sestavě skupina stále válí jako zamlada. A aby toho nebylo málo, kapela se účastnila před pár dny tiskové konference v Mexiku, kde publiku naznačila možnost vydání nového alba.

 

Přepis titulků

Tak, a je to tady. Děkujeme vám. Všichni jsme se vydali do Montreux k pobřeží Ženevského jezera. Jeli jsme nahrávat do mobilního studia, ale času jsme neměli nazbyt. Frank Zappa a The Mothers sehnali nejlepší místo v okolí. Ale nějaký hlupák se světlicí to tam nechal vyhořet do základů.

Kouř na vodě! Plameny na obloze. Kouř na vodě! Ráj gamblerů lehl popelem. Svět opustil za příšerného zvuku. Chudák Funky Claude běhal tam a sem a vytahoval děcka ven.

Když už bylo po všem, museli jsme si najít něco jiného. Ale švýcarský čas se pomalu krátil a vypadalo to, že s ním prohrajeme závod. Kouř na vodě! Plameny na obloze. Kouř na vodě! Hoří a hoří až do samotných základů...

Nakonec jsme se ocitli v Grand Hotelu. Byl celý prázdný, chladný a opuštěný. Ale venku stál náš přívěs od Rolling Stones, a tak jsme nahrávali tam. S pár červenými světly a starými postelemi jsme si udělali doupě, kde budeme dřít. A ať už z toho mělo vzejít cokoliv, bylo mi jasné, že na to nikdy nezapomeneme.

Kouř na vodě! Plameny na obloze. Kouř na vodě! Plameny na obloze. Kouř na vodě! Plameny na obloze. Neslyším vás, do toho! Kouř na vodě!

Kouř na vodě! Plameny na obloze. Kouř na vodě! Plameny na obloze. Překlad: bakeLit Překlad: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ale zkuste si to zahrát v originále na basu!!!

00

Odpovědět

husí kůže když začali :) Tak se pozná kvalitní hudba...

210

Odpovědět

To je hymna tohleto... :)

190

Odpovědět

Starý dobrý rockový nářez.

190

Odpovědět

Ahoj,super písničky,ale když si to ztáhnu,tak se mi tam u žádné titulky neobjeví!!! V žádném playeru!! Mám všechny aktualizace a kodeky... Tak nechápu.. Poraďte prosím. Díky Rebecca

180

Odpovědět

tú gitaru na začiatku tejto pesničky milujem

190

Odpovědět

řešíte akorát hovna...prostě song,až mám husinu na zádech...a kdo ne,tak neví o co go...jasný?

190

Odpovědět

Child in time nebo Soldier of fortune - o mnoho lepší písničky.. tím samozřejmě nesnižuju kvalitu týhle pecky..

184

Odpovědět

angelus: dik...mam to nejak popletene..uriahy zas nejak extra neposloucham.. nicmene je to skvela kapela jak rikas

180

Odpovědět

Scalex: jojo, přesně tohle jsem zažíval na koncertě v Praze :D:D řikám si: "sakra, co to asi bude?" :D Pak už jen "tu tu tů..." a hned mi to bylo jasný :) :D

Jinak díky za všechny tyhle vysvětlení :) příště si dám určitě pozor nebo vím, na koho se obrátit...

180

Odpovědět

No on John Lord je právě typický těmi hammondkami... když se řekne jeho jméno, tak se každému klávesákovi vybaví ten typický varhanní zvuk, většinou prohnaný přes efekt "overdrive", aby to hezky chrchlalo jako rocková kytara. Klavír je pro Purply neobvyklý a je pravda, že by ho u nich čekal málokdo.

Jinak tyhle nicneříkající předehry mají některé kapely v oblibě, aby chvíli udržely publikum v napětí, co že se z té skladby vyvine. Publikum tiše čeká a neví, co si má myslet - a najednou přijde ten známý kytarový riff a diváci vybuchnou nadšením. To jen na vysvětlenou, proč před tou skvělou písní je taková divná předehra.

181

Odpovědět

Ta předehra je geniální :)

00

Odpovědět

Takže tak :-D

180

Odpovědět

Scalex: Já se omlouvám, ale psal jsem Adamovi, že se mi moc nelíbí ta "předehra na nějakej klavír" a on mě sjel, že jsou to prý elektrické varhany, takže tak. :D

180

Odpovědět

Scalex, ajo, máš pravdu, tohle klavír je... Já se právě v těch Hammondkách moc nevyznám, myslel jsem, že je na ně klavír napojený, ale jsi zběhlejší, tak se omlouvám a chybu opravíme.

180

Odpovědět

Adame, po třiceti letech hraní na klavír a dvaceti letech hraní na klávesové nástroje včetně Hammondek, už si troufám poznat, co v tom songu zní. To, že John Lord je skvělý hammondář a ve většině skladeb Purplů používá hammondy je jedna věc, to, že na začátku tohoto videa zní krystalicky čistý klavír je věc druhá. Na Hammondkách klavírní zvuk neuděláš, ani kdyby ses rozkrájel. 8^)

Že někdo nepozná zvuk hammondek, tomu bych se nedivil, i když na světě už jsou od třicátých let minulého století, tak už by ten zvuk mohl být docela známý i mezi laickými posluchači... ale nepoznat klavír? Lidi lidi... 8^)

181

Další