Domácí tavicí pec

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:390
Počet zobrazení:46 671

V tomto videu se dozvíte, jak si doma můžete vytvořit malou tavicí pec, díky které budete moci tavit například plechovky. Není to tak těžké, jak to vypadá, ale při případné stavbě buďte rozhodně maximálně opatrní. Druhého videa, ve kterém budou přímo ukázky tavení, se dočkáte brzy.

DOMÁCÍ PEC STAVTE JEN NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!

Přepis titulků

Věci někdy nejsou takové, jaké se zdají. Například tento květináč je zamaskovaná pec na tavení kovů. V tomto projektu použiju písek i sádru k tomu, abych si vyrobil domácí pec, která během pár vteřin dokáže roztavit kovy, ale která se zároveň dá použít jako dekorace. MALÁ TAVICÍ PEC Začnu s velkým pytlem písku a sádrovce. Oboje seženete v kutilských potřebách za 500 korun.

Dále budu potřebovat 10litrový ocelový kýbl a přehoz, kterým zakryju vše ostatní, protože můžu nadělat nepořádek. Tento 2,5 litrový kýbl použiju na odměřování surovin, ale brzy mi poslouží i k něčemu jinému. Můj recept na tuto tvrdnoucí hmotu je jeden a tři čtvrtě kýble sádrovce, jeden a tři čtvrtě kýble písku a jeden a čtvrt kýble vody.

Jakmile se voda dotkne směsi, začne mi ubíhat čas. Mám jen 15 minut, než směs ztvrdne. Tak se pustím do míchání. Je důležité směs pořádně promíchat a zbavit se veškerých hrudek. Po pár minutách míchání by měla být poměrně tekutá a stejně barevná. Až si budu jistý, že v ní není žádný suchý prášek nebo hroudy, je směs připravená k nalévání. Pomalu ji nalévám do velkého kýble, abych co nejméně zašpinil okolí.

Tekutiny by mělo být tolik, aby kýbl zaplnila 8 cm pod okraj. A teď za pomoci mého měřícího kýble můžu zformovat prostředek pece. Já do kýble kvůli váze nalil vodu, ale lze použít i písek nebo kameny. Jak vidíte, když na kbelík zatlačím, směs vystoupá, ale nepřepadne přes okraj. Je jasně vidět, že směs začíná tuhnout. Párkrát kbelíkem pohnu, aby hladina správně vystoupala. Teď ho musím 2 až 3 minuty pevně držet.

Za tu dobu hmota ztvrdne tak, aby ho udržela na místě. Teď je čas na menší úklid. Do úplného ztvrdnutí zbývá ještě asi hodina, ale směs je pořád natolik vlhká, že ji můžu bez problému setřít. Stejně bych měl utřít i kyblík. Pokud namočím hadřík a přetřu jím povrch, zarovná se a vytvoří zajímavou texturu. Až budu spokojený, nechám to na hodinu být.

Mezitím si z tohoto starého ocelového hasicího přístroje udělám tavicí misku. Ocel poznáte podle toho, že na ní drží magnety. Na hliníku držet nebudou. Odtlakoval jsem ho sundáním ventilu, takže je bezpečné ho rozříznout napůl. Jak vidíte, rozpůlil jsem ho za necelou minutu. Jako misku použiju spodní část přístroje. Je to 8 cm široká a 13 cm vysoká ocelová nádoba.

Pro mou tavicí pec má perfektní rozměry. Nyní by měla být směs ztvrdlá, takže vyliju vodu a pak kleštěmi opatrně začnu ohýbat kbelík ke středu. Když je uchopím oběma rukama a trochu zatočím, kyblík se oddělí od stěny a jde vyjmout. Tím vznikl nádherně hladký povrch, díky kterému bude pec vypadat profesionálně.

Už mi schází jen přívod vzduchu a víko. Tak se do toho dejme. Zjistil jsem, že 35 mm široká pila na otvory je pro 25 mm širokou trubku ideální. Pokud vrták nasadím na první rýhu na tomto kýblu, můžu se pomalu provrtávat kovovou stěnou. Když se dostanu skrz kov, musím vrtat asi pod 30 stupňovým úhlem. Je to snadné, protože směs ještě úplně neztvrdla. Máme svažující se díru, do které se naše trubka dokonale vejde a která je strategicky umístěna pár centimetrů ode dna.

Pokud se nádoba propálí a roztavený kov začne téct do pece, zůstane uvnitř a nebude nebezpečně vytékat trubkou. Tato trubka na přívod vzduchu se vyrábí snadno. Začnu s trubkou o průměru 2,5 cm. Tento konec bude v kontaktu s horkým uhlím. Budu potřebovat PVC spojku a 2,5 cm širokou PVC trubku. Jednu stranu spojky můžu našroubovat na trubku a na druhé straně prostě jen trubku zasunu.

Je to snadné. Teď si vyrobím víko, které bude udržovat žár uvnitř. V obchodě jsem si koupil šrouby ve tvaru U, které následně postavím do širokého 5litrového kbelíku s polovinou směsi. Po hodině hmota ztuhla a můžete ji vytáhnout z kbelíku. Tím nám vzniklo hezké víko. Ale kvůli vyrovnávání tlaku je třeba vytvořit otvor.

Buď ho můžete vytvořit při odlévání nebo ho můžete takto vyvrtat. Jak vidíte, vzniklo nám hezké tlusté víko, které vypadá jako donut. Díky tomu se může vyrovnávat tlak a navíc můžu kovy tavit, aniž bych musel sundat víko. Jen pro zábavu jsem si koupil sprej barvy leštěného jantaru, který nanesu v několika vrstvách, aby to celé vypadalo lépe. Když ji rozpálím, je uvnitř takové horko, že plechovky roztavím za pár vteřin a získám tekutý hliník.

Tomu se budu věnovat v dalším videu. Díky této domácí peci můžu tavit hliník a odlévat cokoliv se mi zamane. Nejlepší na tom je, že když netavím, nemusí mi pec překážet. Umístím do ní rostlinu a hned je z ní hezký doplněk domácnosti. Díky této proměně si pece nikdo nevšimne.

Mimochodem, pokud vám dojdou hliníkové plechovky, můžete ji využít jako kovářskou pec nebo ke grilování. Přeci jen tam žhnou obyčejné brikety. Teď už víte, jak z dostupných materiálů vytvořit malou tavicí pec, která dokáže roztavit kovy, ale zároveň hezky vypadá. To je vše. Pokud se vám to líbilo, mohla by se vám líbit i další videa. Najdete je na kingofrandom.com.

Přeji šťastný nový rok. Doufám, že jste si pro rok 2015 dali předsevzetí. Děkuji, že jste video sledovali. I když si tohle asi vyrábět nebudete, doufám, že vás video inspirovalo a rozšířilo vám obzory. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Použil jsem na pec i víko žáruvzdorný cement Probet ZBH 120. Vydržet má až 1620 °C. Zpracovatelnost je asi půl hodiny, směs je poměrně suchá a je potřeba jí zavibrovat, nebo dusat, protože jen tehdy materiál teče a perfektně vyplní formu. Po první tavbě je pec jako nová, bez nejmenší praskliny, nebo vady. V americe používají Plaster of Paris, sádru s nějakým ostřivem. Nenašel jsem tu nic s podobným složením, ale stejně to nemá moc dlouho vydržet.

00

Odpovědět

Rad by som od niekoho kupilntaviacu pec na 2 az 3 kg taveniny. Na plyn ci indukciu kto ma. Na predaj nech vola 0903424323

00

Odpovědět

A nevíte někdo jaký typ písku a sádry používal? Jestli to byl nějakej křemičitej nebo slévárenskej, popřípadě jakej ste použili vy?
díky

00

Odpovědět

Postupoval jsem přesně podle videa a problém - směs se nepodařilo rozmíchat, protože rychle ztuhla během pěti minut. Když se nad tím zpětně zamyslím, narážím v návodu hned na několik nepřesností:

1. poměr sádry, písku a vody (hlavně vody) bude zřejmě špatně. Po přepočtu angloamerické míry qt na l to je +/- 4.3 l sádry (= 5 kg) + 4.3 l písku (asi 7 kg) a 3.1 l vody. Samotné 3 l vody ale potřebujete obecně jen na rozmíchání 5 kg sádry (na 1 kg sádry se uvádí 0.6 l vody ). S takovým množstvím písku navíc musí být objem vody vyšší, minimálně 4 l? Jestli má být směs tekutá jako na videu, nebál bych se dát 4.5 l, možná 5?

2. způsob rozmíchání směsi (kdy leje vodu naposled) je divný. Očekával bych opačný postup, protože standardně se sádra rozdělává postupným sypáním do vody. Takže spíš nejprve smísit sádru a písek někde bokem v jiném kbelíku a pak sypat za stálého míchání posupně do vody.

3. je otázka, co mají v USA za sádru, jestli je složením stejná jako v ČR.

Takže druhý pokus jedu podle sebe (viz výše) a dám vědět.

30

Odpovědět

Když přidáš trochu octa do vody při výrobě, prodloužíš dobu než to začne tuhnout.

10

Odpovědět

Tak jak to dopadlo?

10

Odpovědět

+VafaVe finále dobře. 6x nebo 7x jsem pak v průběhu roku tavil hliník a v pohodě. Drobné praskliny povrchu, nicméně žádná fatální a drží to.

10

Odpovědět

Návod perfektní, rozhodně postavím, ale mám pár nesrovnalostí s jednotkami.

velký kbelík je 10 litrů
malý kbelík je 2,5 litru
To znamená, že materiálu (sádra + písek) potřebuji 10l - 2,5l = 7,5l.
Ale v receptu je poměr definován následovně:
1 + 3/4 kyblíku písku, což je 4,4 litru
1 + 3/4 kyblíku sádry, což je 4,4 litru
1 + 1/4 vody, což je 3,13 litru
celkem tedy recept připraví 4,4 + 4,4 + 3,13 = 11,93 litru materiálu !!!!
Jak to narvat do 10 litrového kýble, když z něj ještě vymáčknu 2,5 litru malým kbelíkem ?

90

Odpovědět

Myslím že je k tomu započítané i to výkon na pec

20

Odpovědět

To nie je pravda. Po zmiešaní ide o heterogénnu zmes, v ktorej voda vyplňuje aj medzery medzi zrnkami piesku a sadry a tiež vypĺna prípadne póry v materiáli. Pre ľahšie pochopenie - ak zmiešaš 10 l kameniva frakcie 10 cm a viac s 10 l piesku, nebudeš mať 20 l zmesi. Piesok vyplní aj medzery medzi kamenivom. A ešte ak do toho vleješ 5 l vody, ani nebude nad povrchom zmesi štrku a piesku. Podľa tvojich výpočtov by to malo byť 25l. V reáli tak možno 12.

00

Odpovědět

Jak dlouho musí "vyzrát" směs písku a sádry před prvním použití pece
díky K.

44

Odpovědět

Nic takového není třeba. Při prvním použití se jen víc vypálí = vysuší.

51

Odpovědět

+GerrdyNo, nejsem odborník, ale když jsem odléval kovy, tak ve všech návodech varovali, at je forma dobře proschlá, aby uvnitř nevznikala pára, která může model roztrhnout. Takž v případě pece bych postupoval stejně a alespon 24h nechal vyzrát.

50

Odpovědět

S Mithrilom máme asi rovnaké odbery na youtube :D
Díky za 6/10 Top videí mesiaca Mithril!

41

Odpovědět

luxusní :)

40

Odpovědět

Neukameňujte ma hneď, ale je rozdiel medzi sádrou a sádrovcom? Lebo sádru (na omietky mám), ale sádrovec nie, tak či môžem použiť miesto śadrovca aj sádru, alebo je to úplne jedno :D

40

Odpovědět

Jaká je doba zrání směsi písku a sádry před prvním použití díky K.

12

Odpovědět

Návod hodně dobrý, ale to upozornění nad videem? (DOMÁCÍ PEC STAVTE JEN NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!) Připadám si jak američan, který potřebuje na vše upozornění.

343

Odpovědět

Na jeden den odstranit všechny bezpečnostní upozornění na světě a problém s přelidněním a velkým počtem idiotů chodících mezi námi se vyřeší...

600

Odpovědět

+klikihak2Idioti to stejně nečtou a intelektuálové to stejně nedělají.

160

Odpovědět

+klikihak2Intelektuál bere varování jako výzvu!

191

Odpovědět

Pokud ti tahle věta způsobí, že se cítíš jako Američan, tak je něco špatného na tvé straně. :D
Já VČ naopak chápu, žijeme v právně pitomym světě, takže je lepší takový upozornění napsat, než pak řešit problémy, až si kvůli tomu nějaký neopatrný blbeček něco udělá...

410

Odpovědět

Jen upozorním překladatele, že v některých oborech se metrický systém nepoužívá, případně se používá jen na některé konstrukční části výrobku. Takže pak je přepočítávání v titulcích poněkud směšné. Tady byla použita palcová trubka, tak je to prostě coulová trubka, nic víc :-)
PS: Dále pak některé ráže zbraní (u brokovnic dokonce úplně jiný přepočtový poměrový systém- za dva bludišťáky), rozměry kol, pneumatik, úhlopříčky monitorů, v letectví atd...
Tak prosím příště bez kalkulačky, jen překlad. Dík.

1210

Odpovědět

To nejsou "některé obory" ale přežitek neunifikovaných metrických systémů.

194

Odpovědět

Co když nemám vhodnou rostlinu na zamaskování, bude ta pec i tak tavit?

1002

Odpovědět

Řekl bych, že pokud tam budeš dostatečně často dávat aspoň květináč, tak to bude ok.

302

Odpovědět

Nějak jsem nepochopil to víko na udržení teploty s obrovskou dírou.

132

Odpovědět

Ohřívaný plyn zvětšuje svůj objem. Pokud by byl vrchní díl pece zcela bez otvoru, začal by unikat otvorem pro přívod kyslíku, který by tak přestal plnit svou funkci, v peci by došel kyslík a oheň by zhasl. Proto tam ten otvor musí být.
Zároveň ale v tomto otvoru dochází k vedení tepla prouděním a tedy k výrazným tepelným ztrátám. Proto musí být ten otvor malý (ale ne tak malý, aby přestal plnit svůj účel). Víko je dobré konstrukční řešení, neboť umožňuje horní otvor snadno zvětšit a usnadnit tak manipulaci s materiálem i palivem. Zároveň umožňuje mít adekvátní otvor ve vrchní části pece během tavení.

322

Odpovědět

Na tavení figurek Terminátora je to fajn...

280

Odpovědět

Taková blbost..

1083

Další