50 vědeckých omylů

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:415
Počet zobrazení:11 365

Je tu další video z YouTube kanálu Mental Floss. Dnes vás pořadem bude provázet Johnův bratr Hank, který vyvrátí 50 běžných omylů ze světa vědy. O kterých jste už věděli a které jsou pro vás novinkou? Poznámky k videu: V čase 03:05 je znělka z YouTube pořadu Crash Course, na kterém se bratři Greenové také podílejí a který můžete znát i z našich stránek. Ferris Bueller je postava z filmu Volný den Ferrise Buellera a Hank odkazuje na hlášku: "Omluvte mojí francouzštinu, ale Cameron je tak upjatý, že kdybyste mu do zadku strčili kousek uhlí, za dva týdny byste měli diamant." DFTBA - pozdrav nerdfighterů - "Don't forget to be awesome!" (Nezapomeňte být úžasní)

Přepis titulků

Zdravím! Já jsem Hank Green. V 16. století řekl britský kardinál Thomas Wolsey: "Dávejte si velký pozor na to, co si ukládáte do hlavy, protože už to nikdy nedostanete ven." Dnes se o to ale pokusíme. Připravte se vypudit ze svého mozku 50 běžných omylů, mýtů a povídaček o vědě. A začneme s dinosaury. Věděli jste, že brontosaurus nikdy ani neexistoval?

Paleontologové v 19. století omylem přiřadili lebku kamarasaura ke kostře apatosaura a někdo prohlásil, že jde o nový druh. Že je to chyba, se zjistilo v roce 1903, ale až v roce 1979 opravila kostru všechna muzea. Pterodaktylové a ostatní ptakoještěři, kteří jsou známí jako létající dinosauři, nejsou vůbec dinosauři. A ptáci se nevyvinuli z ptakoještěrů, ale jsou jednou z podskupin dinosaurů. Odvrácená strana Měsíce není temná strana Měsíce.

Nevidíme ji, protože Měsíc a Země jsou k sobě otočení jednou stranou, ale dopadá na ni stejně světla jako na tu, kterou vidíme. A když jsme u Měsíce, na příliv a odliv má vliv nejen Měsíc, ale i Slunce, jehož gravitace na příliv a odliv taky působí, i když méně než měsíc. Slunce, mimochodem, není ohnivé ani nehoří. To, co vidíte, je obrovská jaderná reakce z přeměňování atomů vodíku na hélium. A ve sluneční soustavě je osm planet, a to nezměníte. Pluto bylo degradováno v roce 2006.

Polárka, také známá jako Severka, není nejjasnější hvězdou na nebi. Je 45.- 49. nejjasnější, podle roční doby, a když počítáte i Slunce, což byste měli. Hvězdy neblikají, jak se to zpívá v jedné dětské říkance. Světlo se láme, když prochází naší atmosférou, a zkresluje obraz, který my pak vidíme. První Američan ve vesmíru nebyl John Glenn, ale Alan Shepard, který byl na oběžné dráze 5. května 1961. A když už jsme v tom, Sally Rideová nebyla první ženou ve vesmíru.

První byla sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová, která se ve věku 26 let stala první ženou ve vesmíru a to 16. června 1963, což je 20 let a 2 dny před vesmírnou misí Sally Rideové. Vesmír není úplně bez gravitace. Je jí tam dost na to, aby hvězdy mohly obíhat centrum galaxie. Kosatky nejsou velryby, jsou největším zástupcem čeledi delfínovitých. Zlaté rybky nemají třívteřinovou paměť, ale možná až několika měsíční.

Tak je netýrejte! Solením vody její varný bod zvýšíte. Rychlost a vektorová rychlost se nerovná, stejně jako hmotnost a tíha. Tíha je síla gravitace působící na určenou hmotnost. A nezapomeňte, že gravitace nepůsobí směrem dolů. Slepice nepotřebují kohouta, aby snášely vejce. Vejce prostě budou neoplodněná. Kachní kvákání má ozvěnu, stejně jako všechny ostatní zvuky. Hlas, který si spojujeme s orly bělohlavými, jako v úvodu show Stephena Colberta, je většinou mnohem výhružnější hlas káněte rudoocasého.

Orel bělohlavý zní jako něco mezi pískací hračkou a rackem. A když jsme u toho, ptáci neopustí svoje mláďata, když se jich dotkne člověk, ani neopustí vejce ovlivněná zvukovými otřesy. Podobné narušování většinou způsobí, že odletí. Netopýři nejsou slepí. Většina používá primárně echolokaci, ale všichni mají i funkční oči. Nejspíš jste taky slyšeli, že ta otravná moucha, co máte doma, žije jen 24 hodin, a tak vás nebude otravovat dlouho.

Bohužel pro nás a naštěstí pro mouchu, je to spíš 20-30 dní. Jeden psí rok se nerovná sedmi rokům lidským. Když to hodně zobecníme, roční pes je asi 10-15 lidských let starý, druhý rok odpovídá dalším 3-8 lidským rokům a každý další rok je asi 4-5 lidských let. Ale to se samozřejmě může lišit podle velikosti a rasy psa. Kvetoucí slunečnice neobrací květy ke slunci, ale téměř vždy jsou obráceny k východu.

Coriolisova síla nemá vliv na to, jak odtéká voda ve vaně nebo při splachování, což se nemění podle toho, na které jste polokouli. Sklo není superchladná tekutina. Ale také to není pevná látka. Sklo patří k amorfním látkám, které jsou něco mezi pevnými a tekutými látkami. Za omyl, že lidé mají jen pět smyslů, můžete vinit Aristotela. Podle toho, jak je definujeme, máme ve skutečnosti 9-20 smyslů, včetně rovnováhy a vnímání zrychlení a bolesti.

A když mluvíme o smyslech... Jazyk není rozdělen na oblasti vnímající různé chutě. Každý úsek jazyka může rozpoznat sladkou, kyselou, slanou i hořkou příchuť. Roční období jsou způsobena tím, že je země vychýlena o 23,5°, a ne vzdáleností Země od Slunce, jak mě učili ve škole. To, že je rovnodennost, neznamená, že den a noc jsou všude na Zemi stejně dlouhé. Je to jen určitý druh astronomického postavení, které nastává dvakrát do roka, kdy je zemská osa přesně kolmá na průvodič Země-Slunce. Možná jste slyšeli, že blesk nikdy neuhodí na jedno místo dvakrát, ale Empire State Building by asi nesouhlasila.

Byla zasažena asi stokrát... Minulý rok! Navzdory tomu, co jste viděli ve filmech, meteority nejsou vždy horké, když dopadnou na zem. Některé byly dokonce pokryty ledem. Neexistuje žádná chemikálie, která by se zbarvila, aby indikovala moč v bazénech. Průměrný člověk při spaní nespolkne ročně osm pavouků. Díky bohu. Alkohol mozkové buňky nezabíjí.

Ale stejně to svým budoucím dětem budu říkat, až budou v pubertě. Krev v žilách není modrá a nezoxiduje na červenou, když se dostane na vzduch. To byly dva omyly, počítejte to jako dva! Ještě deset. To dáme! Navzdory tomu, co si myslí italský soud, který odsoudil šest vědců do vězení, není možné přesně předvídat zemětřesení. Dostředivá síla není nic jiného než odstředivá síla z jiného úhlu pohledu. Zemské jádro není tekuté.

Jádro, které má poloměr přibližně 1 250 km, je v podstatě koule z niklu a železa. Diamanty nepochází z uhlí, jak naznačil Ferris Bueller. Převážná většina je starší než rostliny, a tedy starší než uhlí. Galileo nevynalezl dalekohled, jen ho výrazně vylepšil. Watson a Crick neobjevili DNA, jen objasnili její stavbu. Není pravda, že Nobelova cena za matematiku neexistuje kvůli tomu, že Nobelova žena měla aféru s matematikem. Koperník nebyl prvním, kdo navrhl heliocentrický model sluneční soustavy.

Jeho předchůdci, včetně Hérakleida, chápali, že Země obíhá Slunce. Charles Darwin nevymyslel frázi "přežití nejsilnějších". Vypůjčil si ji od anglického filosofa Herberta Spencera a použil ji ve čtvrté kapitole své knihy O původu druhů. A jako poslední vědecký omyl, který vám dnes vymažu z hlavy, jsem si vybral toto: Korelace není to stejné jako kauzalita. Takže to, že se tady jí corndogy nejvíce právě v době, kdy jsou největší horka, což je korelace, neznamená, že teplo způsobuje, že jíme corndogy, nebo že corndogy způsobují teplo.

Je to kvůli třetímu faktoru - pouti, která je tu uprostřed léta a na které je milión prodejců corndogů. Vím, že mnozí z vás to ví, ale překvapivě mnoho lidí ne. Čtěte vědecké články pozorně a nezapomeňte, že korelace není kauzalita. Dobře? Třikrát to zopakujte. A já budu moct spát klidně. Tak to bylo 50 vědeckých omylů z kanálu Mental Floss na YouTube. Přinesli vám ho tito skvělí lidé.

A víte, že Mental Floss je i časopis? Můžete si ho koupit i online, a když zadáte "YoutubeFlossers" dostanete 15% slevu. Díky za sledování a DFTBA. Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Osolením vody zvýšíte její bod varu, ale to nic nemění na tom, že se slaná voda vaří rychleji než neosolená... http://www.swri.org/10light/water.htm Záleží taky, kolik tam je soli. Když přidáváte sůl, zmenšuje se množství vody, takže se vaří menší objem, i při vyšší teplotě varu.

00

Odpovědět

K překladu: Nenít o "Korelace není kauzalita", to je zaprvé logické, ale je to "korelace neznamená kauzalitu", tedy že pokud dvě věci mají vzájemný vztah mezi sebou, tak to neznamená, že jedna způsobuje druhou.
Mezi oběma výrazí "není/neznamená" je velký rozdíl. (V originále "doesnt imply" a ne "is not", navíc je to tam i napsané) :)

40

Odpovědět

Mluvi dost pomalu, myslim ze by to mel priste stihnout do 5 minut...

203

Odpovědět

Skvělé, už minulý díl byl, problém mám jen s tím, že informace chrlí neskutečně rychle. Pokaždé si to musím pustit dvakrát a navíc stopovat v půlce věty. Taky mi občas chybí detailnější objasnění, člověk si to pak jak k***t musí hledat googlu :D Jinak ale supr, pobavilo.

90

Odpovědět

Díky za práci s překladem, ale za mě tohohle týpka už nechci vidět. Kdysi jsem se u něj koukala na video s "life hacks" - zbrklé, nedal šanci i dobrým nápadům, které prostě vyžadovaly trochu šikovnosti a zase šílená rychlost. Tady je to samé. Dráždí mě to, protože mi evokuje typ učitele, který se vám sice předvede se znalostmi a slovíčkaří seč to jde a má možná snahu vás něčemu naučit, ale nikdy vám neřekne kde je zakopanej pes a vy si to všechno musíte stejně zjišťovat celé doma, jelikož si nestíháte psát poznámky. A nakonec zjistíte, že to stejně víte, jen on z vás dělal trochu blbečky.

141

Odpovědět

Že Tereškovová byla první žena ve vesmíru mi tloukli do hlavy už asi od tří let o tý druhý slyšim poprvý v životě, takže kdo si myslí, že byla první ve vesmíru ona tak je nejspíš......Američan:-)
PS. Neměl by vědeckej omyl bejt to co splet nějakej vědec?

271

Odpovědět

Proč se to video jmenuje 50 věděckých omylů? Příjde mi že jich tam bylo tak 10, zbytek byl narvaný neuvěřitelnými věcmi o tom že slepice snáší vejce.

173

Odpovědět

By ses divil, kolik Američanů tohle neví. Stejně jako si jich polovina myslí, že kráva je fialová nebo že Země je stará 2014 let. A to si nedělám srandu. :)

61

Odpovědět

+MikeViděl jsi někdy Nikdo není dokonalý? Za to co tam někdy lidi předvedli, by se styděla i opice. Průměrný Američan je stejně hloupý jako průměrný Čech.

30

Odpovědět

Panečku, tomu ta huba ale jede.

340

Odpovědět

schválně, který fanoušek Mass effectu nevěděl o Shepardovi... :)

120

Odpovědět

Tenhle pořad mi přijde jak rána pěstí. Něco jako: ,,jé děcka chcete zajímavosti? Jo??? Tak mi jich vám hodíme celý pytel!! Přeberte si je, jak chcete. Who cares, já spěchám na vlak...,, Většinu jen tak odbyde a co má jako znamenat, to rychlé žvanění? Napadá mně jen to, aby si každý pamatoval na konci co nejmíň.

7011

Odpovědět

A mně to příjde právě perfektně vymyšlené. Koho to více zajímá, tak si to prostě "pauzne" a začne si vyhledávat více informací. Člověka donutí a pak si to i lépe zapamatuje. Pochybuji, že byste si zapamatoval, že strukturu DNA objevili Rosalind Franklinová a Maurice Wilkins. Ale když si to sami vyhledáte, tak jen přeci si to budete pamatovat déle.

2311

Odpovědět

Alkohol sice nezabijí mozkový buňky, ale zpomaluje jejich obnovu, buňky umírají samy od sebe neustále = stárnutí. Jinak jako všechny psychotropní látky může mít alkohol neblahej vliv na psychický zdraví. Ne že by mi to zabránilo chlastat.

442

Odpovědět

Jo psal sem to kvůli argumentum o věkový hranici pro konzumaci, abych to upřesnil.

90

Odpovědět

Není náhodou vnější zemské jádro polotekuté a ne jenom pevné? :D

56

Odpovědět

My jsme se ve škole(před 3 lety) učili, že jádro má tekutou i pevnou část.

00

Odpovědět

Jo, je. Taky rovnodennost je sice definovana, jak rika, akorat ze dusledek te definice je, ze v ten den je opravdu na celem svete stejne dlouhy den a noc. A to, ze amorfni latky se neradi mezi pevne je hodne odvazne tvrzeni, ktere asi nema ve vede zrovna sirokou podporu. Ale proti tomu druhemu podobnemu videu ocenuju, ze tady aspon ve strucnosti neco i vysvetlil.

80

Odpovědět

Ty jo, tyhle bořiči mýtů, to je sice hezká věc, ale jestli se tím jen jaksi neutužuje koloběh omylů. Myslím tím - v několika málo vteřinách je nám vysvětleno, že A je vlastně B, ale bez řádného vysvětlení je tu tolik prostoru k dalšímu omylu (viz příspěvek LeCastora). Nehledě na to, že ani to vysvětlení nemusí stačit - každá mince má dvě strany a často i na akademické půdě záleží prostě jen na úhlu pohledu.

Jen tím chci vlastně říct, že se bojim, až se jednou opravdu budeme dovídat tyhle kusé informace (tedy CO), místo toho, abychom SAMI zkoumali, JAK k tomu dochází... Nejlepší cesta ke snadné manipulaci. :) Zdá se mi, že dnešní rychlá doba k tomu neprodleně spěje.

311

Odpovědět

Naopak, v dnešní době je mnohem snadnější přístup k různým zdrojům informací, takže je snažší si to prozkoumat než v jiných dobách.

71

Odpovědět

+combomanAno, ale kdo z lidí to opravdu dělá. Lidé si v dnešní uspěchané době nenachází čas (nebo nechtějí najít), aby si informace, které ve zpravodajství přečetli nebo viděli, ověřili a zjistili si, jak to ve skutečnosti opravdu je. Viz. nedávné události na Ukrajině.

100

Odpovědět

+combomanPromiň ale nedávné události na Ukrajině, to je trochu mimo... Tam nikdo neví jak to ve skutečnosti je, a pokud se to někdy zjistí, tak to bude tak za 50 let. Ale aspoň si můžeme udělat nějaký názor když máme informace z obou stran, rozhodně jsme lépe informovaní než kdy dřív... To je naprosto bez debaty a lidi co říkají že ne, tak jsou prostě hlupáci. A nezajímá mě tvůj názor na události na Ukrajině, tak je prosím nepiš, bavíme se o něčem jiným.

62

Odpovědět

+combomanZrovna události na Ukrajině nelze nijak ověřit. Prakticky si musíš jenom vybírat mezi prozápadní a proruskou propagandou. Máš tuny zkreslených informací a pak aby se v tom člověk vyznal :-D

Jinak je pravda že v dnešní době máme obrovské možnosti pro získání informací, ale taky je to hodně prostoru k manipulaci. Vše je opět jen o jedincích a jejich schopnosti zacházet s tím co se dozví.

51

Odpovědět

A o Coriolisovej sile to je taká polopravda. Veľkosť Coriolisovej sily je veľmi malá a voda stihne vytiecť dávno pred tým, než by sa jej vplyv mohol merateľne prejaviť. Pre smer rotácie víru sú v skutočnosti dôležité malé vodné prúdy, ktoré vo vode ostali po napustení a tiež geometrický tvar umývadla. Avšak, ak by sme vodu po napustení nechali dlhý čas odstáť, umývadlo by bolo veľmi hladké a zátku by sme nevyťahovali nahor (to by prúdy vo vode opäť vytvorilo), vtedy môže mať Coriolisova sila rozhodujúce slovo pri určení smeru budúcej rotácie. Takéto experimenty boli uskutočnené v 60-tych rokoch dvadsiateho storočia...

120

Odpovědět

Rozkvetlé slunečnice se skutečně za sluncem neotáčejí.

82

Odpovědět

Neviem kde prišiel nato, že sa slnečnice neotáčajú za Slnkom. Pohyby umožňujúce rastlinám orientovať jednotlivé orgány v priestore určitým spôsobom k vonkajším faktorom, čiže tropizmus a v tomto prípade heliotropizmus skutočne existuje a nieje to mýtus.

85

Odpovědět

Dobrý den, máte jen částečnou pravdu. Heliotropismus existuje. Slunečnice se opravdu neotáčejí za Sluncem, pouze se natáčejí směrem kde je tepleji. V praxi to znamená, že vidíte během dopoledne a odpoledne slunečnice natočené ke slunci. Vane-li ale teplý vítr z jiného směru, tak se natočí k němu. Je to způsobeno zkracováním části stonku (představte si jak funguje bimetalový pásek). A ještě pro zajímavost, tento efekt "otáčení za Sluncem" je nejlépe pozorovatelný u poupat.

100

Odpovědět

+kedaritoPodle toho co se mi podařilo zjistit na internetu, tak se poupata slunečnic skutečně za sluncem pohybují. Vzrostlé slunečnice prý zůstávají natočené směrem k východu.

52
Další