Banány, sardinky a žraloci

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:827
Počet zobrazení:9 460

Nové video z kanálu Delve se věnuje temnějším stránkám dovozu jednoho z nejpopulárnějších druhů tropického ovoce - banánu. Události v Guatemale z 50. let totiž varují, že za náš komfort obvykle někdo musí zaplatit.

Přepis titulků

Dlouho předtím, než jsme začali být posedlí tímto, tímto, nebo dokonce tímto, jsme prahnuli po něčem zcela jiném. BANÁNY Ano, tento příběh bude o ovoci. To je lež. Banán totiž není ovoce. - Cože? - Přesně tak. Je to bobule. Není to to jediné, v čem se pleteme. Nejpřekvapivější je na banánech možná to, jak jsou levné.

Zamyslete se. Rostou na plantážích tisíce kilometrů daleko. Musí se přepravit, naložit, přeplavit... Když ale dorazí na regály supermarketů, jsou obvykle levnější než jablka, která rostou hned za rohem. Bylo to tak vždy. Už před sto lety jste si za 25 centů mohli koupit tucet banánů, ale jen dvě jablka. Je to zásluhou tohoto přátelsky vypadajícího námořníka a tohoto méně přátelsky vypadajícího strojvedoucího.

V roce 1899 spojili síly a vytvořili společnost United Fruit. Během deseti let díky nim byly banány všude levně k dostání. Jejich tajemstvím byla naprostá kontrola. United Fruit vlastnila plantáže. United Fruit zaměstnávala pracovníky. United Fruit vybudovala železnici. Vlastnila i přístavy a provozovala lodě. Veškerá činnost je naplánována a načasována už od prvního sběru. United Fruit udělala z exotické lahůdky něco, co bylo levně a snadno k dostání pro všechny.

A my jsme naše levné banány zbožnovali. Jsem banánka Chiquita. Nastražte uši, protože každý banán správně uzrát musí. Když je posetý pihami a zbarvený do zlata, je pro vás nejlepší. Jaká to dobrota! Banán je ovoce, které lékaři zahrnují do dětské stravy. Když tak skvěle prospívá dětem, měli byste ho vyzkoušet i vy.

Sí, sí, sí, sí. Banány dlouho před těmito vymoženostmi ukázaly náš apetit pro všechno, co je levné a dostupné. S příběhem banánu se ale pojí i jedno varování. Komunistická agrese vyvolala povstání proti stávající vládě v Íránu, východním Německu, Francii, Koreji a Číně za pomoci té nejničivější zbraně, jakou mají Rusové k dispozici. Před takovým útokem není v bezpečí žádný národ na světě.

SARDINKY Pouhých 2200 kilometrů od amerických hranic nabral stín komunismu děsivých rozměrů. Nově zvolený prezident Guatemaly Jacobo Arbenz byl známý přívrženec komunistů. Zprávy z nejvyšších míst varovaly, že se země hemží komunisty. Mnoho jich dokonce pracovalo ve vládě. Arbenz v roce 1952 vyhlásil nový plán.

Chtěl skoupit všechnu nepoužívanou půdu a rovným dílem ji rozdělit mezi pracovníky. Ještě horší bylo, že měl v plánu znárodnit všechny železnice a přístavy. Americká vláda, která vše pozorně sledovala, si jedním byla jistá. Bylo třeba zabránit tomu, aby se komunismus usadil v jedné z Amerik. Arbenz musel zmizet. Prezident Eisenhower v roce 1953 nařídil svému ministru zahraničí, Johnu Fosteru Dullesovi, aby problém vyřešil.

Ten kontaktoval svého bratra, Allena Dullese, šéfa CIA. Vymysleli spolu tajnou misi, jejímž cílem bylo sesadit guatemalského prezidenta. Byl to nebezpečný nápad. Sesadit demokraticky zvoleného prezidenta cizí země, aniž by je někdo chytil. Věřili bratři Dullesovi, že by jim to mohlo projít? Museli. Celou operaci nazvali Úspěch. Průvodce CIA k sesazení demokraticky zvoleného prezidenta do šesti týdnů, aniž by na vás někdo přišel.

Krok číslo jedna. Zřiďte si rozhlasovou stanici v Miami na Floridě. Všem ale řekněte, že máte základnu v guatemalské džungli. Krok číslo dva. Shromážděte skupinu stovky žoldáků a schovejte je na hranicích. Krok číslo tři. Oznamte v rádiu, že armáda tisíců vycvičených vojáků právě vtrhla do země, i když to není pravda. Krok číslo čtyři. Pošlete několik lehkých letounů ostřelovat hlavní město, aby se všichni vyděsili a utekli.

Krok číslo pět. Udržujte rádiové vysílání a oznamte, že vaše smyšlená armáda táhne na hlavní město. Krok číslo šest. Pohodlně se usaďte a čekejte, až se váš protivník zlomí. O několik dní později, 28. června 1954, Jacobo Arbenz rezignoval a uprchl před armádou, která nikdy neexistovala. CIA na jeho místo dosadila tohoto muže, který se bez řečí řídil rozkazy a který rozhodně nebyl komunista. Až na to, že komunista nebyl ani Jacobo Arbenz.

Nepředstavoval sebemenší nebezpečí. Pak si ale uvědomíte, že Guatemala byla známá pod jiným názvem. Vidíme rozsáhlou banánovou plantáž. Je to naše první indicie k tomu, proč se tato bohatá oblast nazývá země banánů. Zvěsti o tom, že se země hemží komunisty, byly zcela smyšlené. Vše bylo součástí PR kampaně, kterou si zaplatila United Fruit. ŽRALOCI Počkat, vždyť mluvíme o ovocnářské společnosti.

Jak proboha přesvědčila prezidenta USA, aby zosnoval tajný puč? Je to poměrně snadné, když u vás kdysi ministr zahraničí a šéf CIA pracovali jako právníci. Castillo Armas dělal, co se mu řeklo, a vrátil United Fruit všechnu půdu. Banány se tak stále dovážely. Stále stejně dostupné a levnější než jablka. Operace, která odstranila Arbenze, byla pozoruhodně rychlá a čistě provedená. To samé se ale nedá říct o 36leté občanské válce, kterou odstartovala.

Jsem banánka Chiquita. Nastražte uši, protože každý banán správně uzrát musí. Když je posetý pihami a zbarvený do zlata, je pro vás nejlepší. Jaká to dobrota! Ať už je jíte jakkoli, nic je neskolí. Banán je ovoce, které lékaři zahrnují do dětské stravy. Když tak skvěle prospívá dětem, měli byste ho vyzkoušet i vy.

Zhruba 200 000 lidí zemřelo nebo jednoduše zmizelo. Stále se objevují nové masové hroby. Levné a dostupné věci dnes zbožňujeme víc než kdy dřív. Někdo někde za ně ale obvykle zaplatí. Otázkou je, pokud dostaneme to, co chceme, záleží nám na tom? Teď už víte, kde se banány berou a jak dorazí na váš stůl. Naše cesta do země banánů je u konce.

Doufáme, že jste si výlet užili. Víme, jak máte rádi banány. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (99)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

dnes se firma jmenuje čikíta.

06

Odpovědět

K tomuto řeknu jenom jedno. Pokud Vás to video zaujalo, určitě si něco pohledejte ohledně knihy Zpovědi lovce ekonomik-John Perkins. ;)

01

Odpovědět

Prosím o více videí tohoto typu!! Neuvěřitelně zajímavé..

550

Odpovědět

Myslím, že tu už je pár videí od něho.

00

Odpovědět

Všichni tu řeší velké otázky týkající se chodu světa apod., já jsem si z videa odnesla chytlavou písničku z reklamy na banány :D :D

225

Odpovědět

200 tisíc mrtvých, nebo zmizelých a jediné co z toho máme jsou ti zelení chudáci bez chuti na pultech v Tescu.
Já říkám zabte dalších 200 tisíc a dovezte mi dobrý, zralý banán!!

13018

Odpovědět

Tímhle jsem mě upřímně a nahlas rozesmál. Díky chlape.

226

Odpovědět

Zkus si je koupit v Bille. Ty uzrajou dřív než je dovezeš domu :(

141

Odpovědět

oni je dováží všechny nedozrálý, mě osobně ty předělaný ve skladu moc nejedou

02

Odpovědět

Pokud by ta politická situace a role CIA v této ,,demokratizaci" za pomocí eskader smrti někoho zaujala, tak výborný dokument od Johna Pilgera, který ale nekritizoval jen praktiky USA, ale točil taky tajně u nás rozhovory s Chartou 77 ještě v 70. letech: https://www.youtube.com/watch?v=YOXAlSsma2A csfd 85 %.

70

Odpovědět

Z příběhu plyne jasný ponaučení: Neserte se do ovocnářskejch společností.

960

Odpovědět

no za každým problémem hledej moc a peníze

31

Odpovědět

Výborně udělané video, dost mi to připomínalo dokument Krev v mobilech, ale tohle bylo dle mého soudu umněji zpracované.

80

Odpovědět

Illuminati ... no jk banan neni trojuhelnik že?

26

Odpovědět

Krvavé banány.

330

Odpovědět

rád by som si kúpil islandské banány, neviete niekto o obchode alebo eshope, kde sa to dá?

11

Odpovědět

www.eyjafjallajökull.banana.is

53

Odpovědět

Až moc špatně to vyznívá pro "Zlé velké korporace", které se očividně podle některých komentátorů snaží ovládnout svět...
Naopak ty korporace (pomineme-li monopoly) jsou jak pro spotřebitele tak pro výrobce (pracovníky) výhodné. My máme levnější výrobky a oni mají práci... Je to jednoduchý způsob, jak natáhnout do země kapitál. Co vím, tak zástupci korporací nepobíhají po Africe a neskupují otroky, aby dělali na jejich plantážích... Lidé dobrovolně pracují pro korporace, protože je to způsob obživy a samy nemají na lepší. Kdyby měli, tak pro ně nepracují. Podívejte se na Kongo, které uzavřelo nedávno dohodu s Čínou, aby do něj investovala. Až moc lidí v české společnosti bere obchod jako souboj, který má pouze jednoho vítěze. Dokud se dodržují legální praktiky (ne kolonialismus), tak na něm vydělávají všechny strany.
Mimochodem pokud jsem to pochopil, tak přestože nebyly v zemi žádní komunisté, tak chtěli stále zestátnit majetek občanů USA. Jeden ze základních funkcí států je ochrana svých občanů a to i jejich majetku. Mohli dopadnou mnohem hůř. Nehledě na to, že i USA mohlo čelit ztrátě mezinárodního vlivu. Stačí se podívat jak to šlo z kopce s Velkou Británií po privatizaci v Egyptě.

1528

Odpovědět

Viděls to video...v tom bylo jasně řečeno, že "zlý prezident chtěl rozdat půdu, na které se nic nepěstovalo. Ale korporace povolaly svého prezidenta, aby pověřil svého ředitele rozvědky, aby spáchal v zemi puč."
Takže korporace, United Fruits, spáchala v zemi puč, aby mohla mít v této zemi monopol.
Jinak Egypt pod protektorátem Velké Británie (1914-1922) _ Britové zatížili egyptské obyvatelstvo nucenými pracemi pro budování komunikací a vodovodů s velkými ztrátami na lidských životech._

222

Odpovědět

+orcinusorca2014Chtěl znárodnit železnice a doky. Ty by měly podle toho videa patřit právě té společnosti. Taky nechtěl rozdat půdu, ale koupit ji. Pokud by mu ji dobrovolně prodali, tak ok. Společnost porušila legální praktiky a USA zasahovaly neoprávněně. Pokud by byli donuceni ji prodat, tak by to bylo o něčem jiným. Navíc to, že by neměli nikoho, kdo pěstuje banány ještě neznamená, že by měla United Fruits monopol. Stále ještě existuje mezinárodní obchod. A pokud ten nebyl schopný jim konkurovat, tak by měli monopol tak jako tak. Nemyslím si, že by až tak aktivně soupeřili o trh banánů na území tak malého státu.

58

Odpovědět

+orcinusorca2014bzzz: Znárodnění obvykle nezahrnuje platby za zabraný majetek.

80

Odpovědět

+orcinusorca2014Píšete, že stát má chránit své občany. Může se nečinně dívat, jak klíčové složky hospodářství (železnice, doky) jsou v rukou kdo ví koho? Jak půda použitelná pro občany země jako zdroj obživy, leží ladem, protože má někdo, kdo v té zemi byl nanejvýš na návštěvě, papír, který mu dává právo nechat prostředky pro hospodářský rozvoj země nevyužité kvůli vlastním ziskům (které se navíc opírají o vykořisťování těch občanů)?

137

Odpovědět

+orcinusorca2014Heh stát není dobrý hospodář (stačí se podívat třeba na státní železnice). Takže přesně - má nechat hospodářství v soukromých rukou a pouze určovat mantinely! Opačný případ vede vždy do pekel. BTW: vykořisťování občanů? Tím je mysleno že je zaměsnávají? :)

93

Odpovědět

+orcinusorca2014Benos: Jsem si toho vědom, ale video mluvilo o znárodnění infrastruktury a koupení půdy, proto jsem to odlišil.

komunard: Přesně tak. Může ti být úplně ukradený, kdo co vlastní. Stejně bude za správných legislativních podmínek platit daň z výrobků vyrobených na území státu danému státu (jako např. v ČR).
Pokud půdu prodali tak na ni nemají žádné právo. Pokud ti prodám chleba a pak budu brečet, že mám hlad, budeš mi ho muset vrátit? BTW proč by někdo nechával půdu jen tak ladem? Je výhodné ji tak držet? Ne. Můžeš ji prodat, pronajmout a nebo ji použít. V každém dalším případě to je špatná investice (o případu použití monopolu jsem už mluvil).
Vykořisťování občanů... konfirmační zkreslení až to bolí.

51

Odpovědět

+orcinusorca2014bzzz: _proč by někdo nechával půdu jen tak ladem?_ odpověď je překvapivě jednoduchá...aby se na ni nevytvořily konkurenční výrobky

61

Odpovědět

+orcinusorca2014JoseP:
Soukromníci jsou špatní hospodáři, podívejte se na soukromé železnice.
Ono je to ve výsledku jedno, protože ty firmy stejně řídí manažeři. Akorát od soukromníka dostávají instrukci: Vydělávej! zatímco od státu (by měli): Poskytuj službu občanům!.
A mantinelem může být třeba přídělový systém na nedostatkové zboží (půdu), nebo omezení v strategických oblastech (doprava) nebo něco podobného.
Jde taky o to, za jakých podmínek ty lidi zaměstnávají.
bzzz:
Pokud mám potravin na rozdávání, a někdo jiný má hlad, tak ano, nemůžu ho nechat trpět hladem. Až se to otočí (a to se může stát velmi snadno, jenom si to lidé nepřipouští), bud čekat totéž.

45

Odpovědět

+orcinusorca2014komunard: Soukromé železnice jsou špatné ? Co je špatného na tom že soukromý dopravce dokáže na frekventovaných tratích ( v ČR třeba Praha-Brno, Praha-Ostrava atd.) jezdit bez dotací zatímco státní železniční firma by bez dotací zkrachovala ? Konkrétně železniční doprava v ČR naprosto trpí tím že většinu spojů má v rukou státní firma a neexistuje na nich konkurence která by nutila zvyšovat kvalitu služeb...

42

Odpovědět

+orcinusorca2014dajmi5: třeba báňská dráha mezi Ostravou-Orlovou-Karvinou je soukromou železnicí a železniční stavby v okolí se rozpadají...
jinak je docela rozdíl mezi tím, když někdo jen provozuje linku na státních kolejích a když ty koleje i vlastní...
jinak opačným extrémem je autobusová doprava v libereckém kraji-jeden soukromník provozuje i autobusová nádraží (vyhrál zakázku na 5 let, nebo tak nějak), a tak konkurenční soukromník musí platit tomuto soukromníkovi, že vyhrál s levnější nabídkou

00

Odpovědět

+orcinusorca2014Dajmi5:
Nevím na co reagujete. Pokud na problém z videa, tak vám už odpověděl Orcinusorca2014, pokud na ty výkřiky o špatných hospodářích, tak jsem jen chtěl ukázat na závadnost argumentu (soukromí vlakoví osobní dopravci jsou taky dotovaní, sice ne státem, ale svými majiteli-zobecněno: osobní vlakoví dopravci jsou dotováni svými majiteli) víc za tím nehledejte.
Utáhnout jednu vlakovou linku, když na ni navazují zákazníky přivážející veřejné linky, je něco jiného, než utáhnout úplnou síť.

30

Odpovědět

Je na čase posílat do Kanady více uprchlíků ze Sýrie, Somálska a Libye....

07

Odpovědět

Jojo, toto provedl stát (a je toho daleko víc), který se snaží všude dosadit demokracii a mír... pokrytecké

1910

Odpovědět

Mohli by natocit video o freonech. To by mohlo byt taky zajimave

11

Další