Čínská digitální měna

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:30
Počet zobrazení:3 050

Kryptoměny a digitální peníze patří mezi nejskloňovanější témata posledních týdnů. V jejich souvislosti se často hovoří o finanční svobodě či decentralizaci, nicméně čínská vláda nedávno učinila první přelomové kroky zcela opačným směrem. Detaily nám objasní dnešní video z kanálu Wall Steet Journal.

Poznámky:
Alipay – mobilní platební platforma pro společnost Alibaba Group (čínská obdoba Amazonu). Zakladatelem této společnosti je pravděpodobně nejbohatší Číňan, Jack Ma. Ten nedávno upoutal celosvětovou pozornost médií, neboť zmizel po kritice regulací čínské vlády. Dne 21. ledna 2021 však po několika měsících opět veřejně vystoupil a svou nepřítomnost objasnil mimo jiné takto: „Učil jsem se a přemýšlel a dospěl k závěru, že čínští podnikatelé musí sloužit vizím země.“
Tencent – čínský technologický holding, mimo jiné největší světový prodejce videoher

Přepis titulků

Kosmetika, potraviny, nový telefon, roční zásoba prostředku na prádlo. Občané čínského města Su-čou vstoupili do oficiální loterie o výhru 200 jüanů, tedy zhruba 30 dolarů od vlády, které mohou utratit, jak se jim zachce. Ovšem vyhrané peníze nejsou ve fyzické hotovosti. Jde o digitální jüan, srdce ambiciózního plánu Číny k vytvoření jedné ze světově prvních digitálních měn s oporou ve státu. Toto je vysvětlení systému a záměrů, které sleduje čínská vláda.

Pociťte kouzlo budoucnosti digitální měny. V posledních týdnech roku 2020 Čínská lidová banka spustila pilotní program ve východočínském městě Su-čou. Lidé si museli stáhnout aplikaci do telefonů. Mluvili jsme s jednou ženou, která použila svých 200 jüanů k nákupu roční zásoby prostředku na praní. Nákup provedla v online obchodě, ale řekla, že vše šlo hladce jako u běžných digitálních plateb v Číně.

Zatím jsou zde alespoň dvě výhody, které Čínská lidová banka a další čínští představitelé nabízejí pro novou digitální měnu. První je ta, že k nákupům nepotřebujete internetové připojení. V Číně jsou místa bez dobrého internetového signálu. Platba offline je vážně docela dobrá. Další výhoda je pro obchodníky. Jelikož měnu řídí přímo Čínská lidová banka, v jistých ohledech se takto odstraní prostředníci.

V tomto ohledu je Čína už nyní poměrně vyspělá, řada lidí ve svých životech téměř nepoužívá hotovost, nejčastěji platí přes Alipay, kterou vlastní Ant Group, nebo skrze WeeChat, který patří Tencentu. Například já v Pekingu nyní platím téměř vždy mobilem, do WeeChatu nebo Alipay mi přijde QR kód, který se naskenuje. Má se za to, že Čínská lidová banka chce něco podobného, co by nutně neprobíhalo skrze platby Alipay nebo WeeChat.

Probíhalo by to přes samostatnou aplikaci Čínské lidové banky, která by lidem umožnila platby. Tencent i Ant to odmítají komentovat. Čínské autority uvedly vlastní důvody, proč vidí přínos v digitální měně. Pomůže jim lépe pochopit, jak lidé utrácí své peníze. V makro ohledu získáte pojem o toku peněz skrze ekonomiku. V mikro ohledu, a toto je věc, která znepokojuje mnoho lidí na Západě a upřímně i mnoho lidí v Číně, je možné, aby autority přesně sledovaly, jak vy, váš soused nebo někdo jiný utrácíte své peníze.

Utrácíte za věci, které si nemáte kupovat, jakkoliv něco takového definujete… Utrácíte za gambling? Děláte to či ono? Na světě je spousta států a řada z nich zkoumá možnosti digitálních měn, ale dosud zde nebyly hlavní ekonomiky, jako je čínská, které by dospěly do fáze pilotních programů, kde občané utrácí digitální měnu.

Víte, zatím jde o menší měřítko toho, o co usilují. Říkají, že jde jen o nahrazení fyzické hotovosti, ale samozřejmě to může být pouze první krok. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vypadalo to zajímavě, dokud neřekl, že "autority" budou sledovat moje peníze "Utrácíte za věci, které si nemáte kupovat". Už je to je krůček od toho, že pak "autority" budou diktovat, co si můžeme koupit a co ne. Logicky to ale dává smysl jako další stupeň "Velkého bratra"

51

Odpovědět

Je smutné, že tě to nenapadlo hned ze začátku. Ale lepší později než úplně pozdě.
Platby kartou jsou sice pohodlnější, ale za hotovost budu vždy bojovat.

21

Odpovědět

Vysvětlil by mi někdo, jak může fungovat ta offline platba? Pokud se s tím mobilem už nikdy nepřipojím online, tak můžu nakupovat do nekonečna?

02

Odpovědět

Počítám, že obchodník musí být on-line, pouze zákazník může být off-line.

21

Odpovědět

Proč by to nemělo jít? GPay taky funguje offline a tvoje karta taky nemusí být připojená k internetu abys mohl dělat bezhotovostní transakce.

41

Odpovědět

Nadpis je lehce zavadejici - nejedna se o digitalni menu jakou je napriklad bitcoin, ale jedna se v podstate o platebni branu ala google pay.

25