Dara O'Briain zkouší přetížení

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:108
Počet zobrazení:3 466

Nedávno jsme zveřejnili video, ve kterém si Dara O'Briain zkoušel stav beztíže. Dneska pro vás máme z pořadu Stargazing live další úryvek. Tentokrát si Dara vyzkouší, jak se člověk cítí při přetížení tří a dokonce i pěti G.

Přepis titulků

No páni. To je úžasný. Při největším zrychlení vyzkouším přetížení 3G. Budu si připadat třikrát těžší. Astronautům trvá dosáhnutí dvaceti sedmi tisíc km/h přes osm minut. Z toho asi minutu zažívají přetížení 3G. Jsou na to také trénovaní. - Tak jo, připravený? - Jo, jsem připravený. Uvidíme se na orbitě.

Zavíráme. Po celou cestu nevystrkujte ruce z vozidla. To je šílený. Dobře. Tak jo. Můžeme začít? Jo, jsem připravený. Je to zvláštní pocit. Tři... dva... jedna... zážeh. No páni. Zrychlujeme.

Už to cítím. Blížíme se 2,5G. Teď jsme na 2G. Bolí mě čelo. Vědci z NASA omezili maximální přetížení na 3G z dobrého důvodu. Víc by raketoplán a posádka delší dobu nevydrželi. A mně už dochází proč. Jsme na 3G. Zkusím zvednout ruku.

Nevypadá to tak, ale ruce mám jako ze železa. Zamávej. Dlouho ji neudržím. Je to nepohodlné a trvalo by roky, než bychom dosáhli rychlosti světla. Chtělo by to větší přetížení. Chtěl bys zkusit na pár vteřin 5G, abys věděl, jaké to je? No když už jsem tady. Víckrát se sem nedostanu. Připrav se.

Jdeme na to. - Páni. - To jsou 2G. 2,5... 3... - Síla... - 4... 4,5... 5. Jak ti je? Těžko. Jsi v pořádku?

- Ne, zpomal to. - Zpomalujeme. Páni, to byla síla. Úžasné. Při 5G se nedá dělat nic. Ani mluvit. Jsem venku pár minut. Mám trochu závrať. Oči jako by mi někdo vmáčkl do hlavy. Ale budu v pořádku. Dá se to vydržet. Nad 2G to ale začíná být nepříjemné.

- Síla... - 4... Vypadá to, že dosažení rychlosti světla bude dlouhý a bolestivý proces. Možnost, že by to trvalo delší dobu a museli bychom... žít, pracovat, jíst a spát při 3G... To se nestane. Překlad: Rhea www.videcesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Že se nedá jíst, spát, pracovat při 3G? Hmm...

150

Odpovědět

Při konstantním zrychlení 1g by vesmírné lodi trvalo jeden rok zrychlit na rychlost světla (resp. někam k její blízkosti), zároveň by to fungovalo jako umělá gravitace. Tímto způsobem by se k naší nejbližší hvězdě dalo dostat za nějakých 5 let (z pohledu ze Země). Z pohledu posádky by to bylo míň, podle toho, jak moc by se k rychlosti světla přiblížili. To nezní zase tak hrozně. ;)

150

Odpovědět

Hm myslim ze z pohledu posadky by jsme za par sekund nemeli ani tu mastnou skvrnu:D

08

Odpovědět

To s tou umelou gravitaci snad nemyslis vazne?

012

Odpovědět

+BannJsou tu samy cerveny palecky. Provedeme si tedy tzv. myslenkovy pokus: Raketa linearne zrychluje a vy pocitujete pretizeni 1g - kdo uz jel autem asi tusi, ze vas to zatlaci do sedacky. Co se stane, kdyz se ze sedacky odpoutate a budete se chtit prochazet po kosmicke lodi? Bude vas neco tlacit k podlaze? Ma to neco spolecnyho se zemskou gravitaci? Nebudu napovidat.

18

Odpovědět

+BannA zkusil sis představit že ta raketa je zkonstruovaná jako výtah a ty v ní jakoby stoupáš s přetížením 1g které nahrazuje gravitaci?

60

Odpovědět

+BannJak píše onroll, raketa by samozřejmě při zrychlování měla "podlahu" na "zadní stěně" rakety a při zpomalování by se zase otočila o 180° a letěla by jakoby podlahou napřed. Ve vesmíru není žádné nahoře nebo dole, vůbec mě nenapadlo, že by to někdo pochopil jako ty.

80

Odpovědět

Přesněji nějakých 347 dní 5 hodin a 48 s. On je Dara asi trochu slabý v počtech.

08

Odpovědět

+PichiTeda 48 minut samozřejmě.

07

Odpovědět

+PichiTak ještě chyba. Je to 347 dní 5 hodin a 19 minut.

28

Odpovědět

Našel jsem o tom zajímavý článek na en wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Space_travel_using_constant_acceleration
Dobrý
je ten první graf, ze kterého vyplývá, že na cestu tam a zpátky při konstantním 1g (půl každé cesty zrychlování, půl cesty zpomalování) do centra naší galaxie by stačilo nějakých 40 let z pohledu posádky lodi a dokonce jenom asi 60 let na cestu do galaxie Andromeda. Že na Zemi by mezitím uběhly stovky tisíc až miliony let je věc druhá. :D A o množství paliva, které by na to bylo potřeba, nebo o tom, jak se vypořádat se srážkami s prachovými částicemi nedejbože něčím větším při téměř světelných rychlostech, se taky nebavím. :)

A ještě poznámka - to zrychlení 1g je samozřejmě také z pohledu posádky. Z vnějšího pohledu při přibližování k rychlosti světla začne zrychlení rapidně klesat téměř na nulu, zatímco z pohledu posádky se jen více a více zkracuje vzdálenost k cílové destinaci.

10

Odpovědět

+LigerZrovna jsem chtěl k tvému předchozímu příspěvku podotknout, že pokud by zrychlovali 1g z pohledu posádky, tak se na rychlost světla díky relativitě jen tak nedostanou - rozhodně ne za rok...

00

Odpovědět

nedat tam staříka s tělesným tukem přes 40% tak mluví jinak

313

Odpovědět

A jak jinak by mluvil? :)

171

Odpovědět

+FoxtrotLatinsky

50

Odpovědět

to ve hře War Thunder jsem měl přetížení 13G :D pilotovi musela prasknout hlava :D

411

Odpovědět

5G ? Haha...

114