Gravitační vlny Velkého třesku

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:202
Počet zobrazení:4 945
Pokud čtete nějaké vědecky zaměřené weby, možná jste mohli zaznamenat zprávu, že vědci na Antarktidě objevili důkaz gravitačních vln po Velkém třesku. Avšak co to vůbec znamená?

Přepis titulků

Co se stalo na počátku všeho? Tato otázka zajímá vědce a filosofy už po staletí. Ale nyní, díky novým datům z teleskopu v Antarktidě, můžeme dostat odpověď. Potvrzení, které vědci už dlouho hledají, a sice že se vesmír hned po Velkém třesku rychle rozpínal. Teorie zvaná kosmická inflace. POČÁTEK VŠEHO Vědci věří, že v první miliardtině biliontiny biliontiny biliontiny vteřiny života vesmíru nastalo velmi rychlé rozpínání.

Ale nalézt pro to důkaz je velmi těžké. Výzkumníci musí stopy hledat v úplných základech časoprostoru. Když se podle Einstaina stane něco velkého, jako třeba rychlá expanze vesmíru po Velkém třesku, vytvoří to v časoprostoru vlny. Pojmenoval je jako gravitační vlny.

Jak gravitační vlny procházejí vesmírem, stlačují a rozpínají prostor. Nalezení prvních gravitačních vln nám prozradí mnoho o zrození vesmíru. Jen kdybychom je mohli vidět... Rozpínající se vesmír natáhl tyto prvotní vlny tak moc, že jimi způsobované zkreslení bude dnes naprosto nevýznamné. Jak bychom je na Zemi, nebo ve vesmíru, měli najít? Představte si pláž.

Vlny se valí a tím přenášejí písek. Míchají ho a narušují. Vlny pak ustoupí, ale zanechají otisk. Vlnky v písku. Vesmír není z písku, z většiny v něm není nic, avšak je plný radiace. Jedná se o kosmické mikrovlnné pozadí. Kosmické mikrovlnné pozadí je odleskem Velkého třesku.

A je všude. Možná se gravitační vlny mohou do tohoto pozadí otisknout. Abychom to zjistili, tým vedený astrofyziky z Massachusetts postavil velmi citlivý detektor radiace. Přivezli ho na jižní pól, nainstalovali na teleskop a začali hledat otisk v písku. O devět let obtížného hledání a analýzy později něco objevili. Zakroucené vzory v kosmickém pozadí.

Podle nich je vytvořily gravitační vlny z počátku vesmíru. Tohle je ten nejpřímější dosavadní důkaz o existenci gravitačních vln, jak byly téměř před 100 lety předpovězeny teorií obecné relativity. Navíc je to ten nejpřesvědčivější důkaz o inflaci vesmíru. Zdá se, že vědci konečně mohou říct, že porozuměli velmi ranému stádiu vesmíru.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sice tomu prd rozumím, ale líbilo se mi to :D

40

Odpovědět

Mám rád vědu a vždycky se rád podívám na dokumenty, kde vysvětlují nejrůznější teorie o vzniku vesmíru a vůbec. Jenomže si taky začínám říkat, že pokud nejste vědec, má vůbec taková fakta nějakou hodnotu ve vašem životě?

73

Odpovědět

Nechcem byť k týmto vedeckým poznatkom prehnane skeptický, ale keby som vyše 9 rokov hľadal nejaké vlnky radiácie na nebi, tak po tak dlhej dobe by som ich tam videl, aj keby tam neboli. Inak by to vyzeralo, keby toto vlnenie pozorovali ešte predtým ako by bola vyslovená teória o tom že ich spôsobil veľký tresk.

910

Odpovědět

Tvůj skepticizmus je na místě, o tom totiž věda je. Ale měl bys vědět, že to není tak snadné, jak si možná představuješ. Ty výsledky kontrolují nezávisle na sobě jiní vědci, než se vůbec něco dostane na veřejnost. Není to tak, že jeden člověk najde vzor, ve kterém vidí vlny a hned to jde do předních vědeckých časopisů. Kdyby podobné vlny pozorovali před vyslovením teorie, možná by je přehlédli právě proto, že by netušili, co jsou zač. Takhle to funguje, teorie>pokusy>úspěch/neúspěch. I když podle slov jednoho známého, ve vědě neúspěch neexistuje. Jen nové zkušenosti. Takže asi tak :-)

130

Odpovědět

Otázka co bylo před velkým třeskem je sama o sobě nesmyslná, jelikož čas vznikl jako jiné veličiny též při velkém třesku...

132

Odpovědět

PRED nemusi nutne znamenat cas.

73

Odpovědět

+rodierJistě, může to znamenat i prostor (před domem), jenže ten taky vznikl až při velkém třesku...

31

Odpovědět

+rodierNebo, jen některou z mnoha dimenzí.

40

Odpovědět

pak doporučuji si najít něco o membránách, to z fleku těžko vysvětlit, princip je že je X membrán kde vytváří vlnění -> frekvence, které se nám projektujou do 3D vesmíru na holografickém principu... těchto membrán je X a při jejich dotyku vznikne právě ona frekvence, která na dané membráně vytvoří prostoročas... vysvětluje to jak nekonečnou expanzi, tak slabou gravitaci, která dle této teorie není silou z tohoto vesmíru, ale proniká sem z jiné membrány... ale nechtěl bych zabýhat do podrobností protože bych to zkonil, informací je na internetu dost a dost...

11

Odpovědět

na ulozto.cz se dají stáhnout přednášky prof. Kulhánka a prof. Grygara zabývá se i otázkou co bylo před velkým třeskem, ale dozvíte se jen to co jsem napsal já :D

11

Odpovědět

A co je vlastně čas?

20

Odpovědět

XD ted sem se to pred pul minutou dozvedel z poradu Dobývání vesmíru, to je ale nahodicka.

23

Odpovědět

Já nevím jak vy, ale já mám v otázce "Co bylo před Velkým třeskem?" docela jasno. Náš mozek je vázán zákony vesmíru a proto jediné, co dokáže pojmout je zase vesmír. Zní to sice trochu jednoduše, ale vzpomeňte si na straška pavího, který má více barevných čidel(buněk) než člověk. Otázka tedy zní: Jakým způsobem tyto nové barvy vidí? Pokud váš mozek nemá výbavu na více barev, nepředstavíte si nové barvy a podobně je to dle mého i s vesmírem. Nedokážeme prostě pojmout nebo ani slovy vyjádřit co bylo před tím.

411

Odpovědět

To je stejné jako se čtvrtým rozměrem. Žijeme ve světě trojrozměrném a představit si, jak by vypadal čtyřrozměrný předmět je mimo lidské chápání.

157

Odpovědět

+MithrilCo jsem slyšel nedávno na přednášce, podle většiny kvantových fyziků žijeme snad ve dvacetirozměrném světě :D

143

Odpovědět

+MithrilSvarec : No, to sice ano, mám teda pocit že M teorie kalkuluje s 21, ale část těchto prostorů jsou pouze imaginární aby jim seděli vzorečky, část je naprosto nepatrná... od atomu nahoru se těmito rozměry nemá cenu zabývat. Onehdá jsem se o tom bavil s klučinou kterej studuje u prof. Kulhánka, bylo mi řečeno ať na to rovnou zapomenu, kvantová fyzika se vysvětluje leda velmi složitou matematikou a rozumí jí pár lidí na světě :)

73

Odpovědět

+MithrilJj, přesně o tom jsme se s učitelem bavili - pokaždé, když fyzikům nesedí vzorečky, přihodí si rozměr :)

81

Odpovědět

+MithrilČtvrtý rozměr je obvykle čas a umím si ho představit docela dobře...
Pokud by se jednalo o čtvrtý prostorový rozměr, pak se nabízí např. teserakt a další 4-rozměrné objekty, které někteří lidé pochopit umí (jinak by to nevymysleli :D ).
A představit si, jak více-rozměrné předměty vypadají není zase tak těžké, vzhledem k omezenému lidskému vnímání; čtverec, krychle i teserakt vypadají z jednoho statického úhlu naprosto stejně...

51

Odpovědět

lenze existuju aj teorie cyklickych vesmirov, kde sa urcitym sposobom moze informacia dostat aj cez singularitu z predchadzajuceho vesmiru do buduceho = "nasho". (aj ked som tusim niekde cital ze prave toto objavenie gravitacnych vln tieto teorie popiera). A existuje vela javov (hlavne kvantove) ktore sa nasmu mozgu zdaju nelogicke ale existuju, plus to ze si napr. ty (bez urazky) alebo ja nevieme predstavit 4, 5... n-ty rozmer neznamena ze neexistuju ludia ktori to nedokazu. (mne samemu trvalo vybrat si sako 4 hodiny a nevedel som ako vyzeram zo zadu a nie este predstavit si n-rozmerov). Dufam ze som moc chaoticky nenapisal svoje myslienky :)
And here potato.
http://www.howbigismypotato.com/potato.jpg

50

Odpovědět

To že si to nedokážeš představit akorát ukazuje že ses o to nikdy nezajmal a víš o tom úplný hovno !
Čtvrtá dimenze se dá představit jako pohybující se prostor (vesmír není jen statický 3D obraz) http://youtu.be/MN4KC_zlW4g , To samý velký třesk má spoustu teorií která s těmito vyššími dimenzemi souvisí, takže se očividně taky napsal dementní ptákovinu.

A že M teorie počítá se 21 dimenzemi, no jako s prominutím to ste se posrali ?! počítá s 11 dimenzemi.

014

Odpovědět

+Whitehanderslo by to rict vsechno i mnohem slusneji. Ale kdyz jsi tak chytrej, vis taky ze kazdy rozmer musi byt kolmy na vsechny predchozi rozmery aby mel z matematicky hlediska smysl? a uprimne ja nejak moc nezvladam si predstavit casovou osu (resp dobu trvani), ktera je kolma na standartni tri prostorovy osy.

71

Odpovědět

+WhitehanderWhitehander: To je jenom pomůcka pro některé případy, ale ne představa 4. rozměru. Nebo mi teda řekni na základě této představy, jaké jsou všechny možné trojrozměrné průměty čtyřrozměrné koule? P.S.: Dají se popsat

20

Odpovědět

Před "našim" vesmírem byl zas jinej vesmír, viděl sem někde teorii, že se Velkej třesk pořád opakuje dokola. Solidní Matrix

14

Odpovědět

+eXetakže to že to občas okořením sprostým slůvkem to dělá horší než někdo kdo sem píše p******y, šíří dizinformace aniž by o tom něco věděl ?! to mě vytáčí ať se radči zdržej komentářů,
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/55/Tesseract.gif

09

Odpovědět

+eXeWhitehander, vždycky je snazší napadnout formu, než obsah, pokud o tématu nic nevim ;)

40

Odpovědět

nehovori to ta zenska co robi videa o aktualitach z vedy?

220

Odpovědět

Taky mě to hned napadlo, ale podle titulků to není ona (Elise Andrew)

60

Odpovědět

Video pekny, vsechno je tam dobre vysvetleny, ale porad si myslim ze nevime o pocatku vesmiru tolik, kolik si myslime ze vime a tohle vsechno, co je vedecky dolozeno, muze za nekolik let zase nekdo vyvratit kvuli novym vyzkumum atd jako tomu je i dnes..

215

Odpovědět

Áno ale aspoň vieme s istotou povedať že vesmír nevytvoril bradatý ujo za 7dní :D
Páčia sa mi tie teoretické videa o astrofyzika čo sú na videačesky dá to človeku o čom premýšlať. Často vídam otázky typu. A čo bolo pred veľkým treskom? Bolo tam nič? alebo ta otazka je chybna lebo nemôžeš použiť slovo "pred" vo vzťahu na udalosti ktoré sa odohrali pred vznikom času? :D alebo vesmír striedavo vzniká a zaniká?
Jediný dôvod prečo sa chcem dožiť vysokého veku je poznať odpovede na tieto a mnoho iných otázok :D

2411

Odpovědět

+MarekSVK8142!! :D

390

Odpovědět

+MarekSVK81Měl by ses podívat na tohle, vztahuje se to k tvé první větě - http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/neil-degrasse-tyson-o-vire

Nevím
kdo to byl, ale řekl, že před vesmírem Bůh stvořil peklo, pro ty co se budou ptát na tvou první otázku.
A chtěl bych podotknout, že jsem bezvýhradný ateista, až se bojím, že mě Pán Bůh potrestá. JC

84

Odpovědět

+MarekSVK81MarekSVK87: Co ty víš, třeba se ty odpovědi dozvíš právě až po smrti :-D

20

Odpovědět

o tom prave veda je. Vytvoreni nejake teorie nebo napadu a potom jeji vyvraceni jinou, vice presvedcujici teorii, ktera je zase vyvracena dalsi... Nektery je velice snadny vyvratit jako treba bradatyho uja, jiny zas tolik ne, jako treba ty od Alberta :-)

120