Historie fotografování v pěti minutách

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:166
Počet zobrazení:9 612

Od náhodného objevu kamery obskury, přes heliografii, pásový film, až k dnešním smartphonům, fotografie je součástí historie a pomáhá nám historii dále zachycovat... Ukázka portrétů zachycených jednotlivými typy fotoaparátů.

Přepis titulků

Přinášíme vám rychlý přehled vývoje fotografie. Fotografování je založeno na objevu, že pokud uděláte díru ve stěně temné komory, vznikne kamera obskura. Světlo, procházející dírou, se promítne vzhůru nohama a zachová si barvy i perspektivu. První historické zmínky o kameře obskuře využité ve fotografii sepsali starověcí filosofové Mao-C', Aristoteles a Alhazen. V roce 1490 Leonardo DaVinci zaznamenal detailní popis kamery obskury a využil ji pro obkreslování věcí.

Do roku 1700 se zařízení začnou běžně používat. Máme důkazy, že je užívali další umělci jako Rembrandt, Vermeer a Caravaggio. Hm... šejdíři. Roku 1724 Johann Heinrich Schulze zjistil, že směsi s dusičnanem stříbrným reagují na světlo. Obrázky bohužel rychle bledly. Až do jednoho dne v roce 1826, kdy vznikla první fotografie na světě.

Pořídil ji Joseph Nicéphore Niépce ve Francii, procesem zvaným heliografie. Voilá! Expozice trvala několik dní a můžete vidět, že slunce ozařuje obě strany budovy. Po Niépceho smrti jeho partner Louis Daguerre pokračoval v jeho práci a roku 1833 vytvořil první praktický fotografický proces zvaný dagerotyp. V roce 1839 francouzská vláda odkoupí patent dagerotypu a povolí jeho užití v celém světě. A začnou se dít věci!

Například první fotka člověka. Přestože expozice trvala asi sedm minut, muž na fotografii stál bez hnutí, protože si právě nechával leštit boty. Tak pomohl stvořit historii. A první fotku s duší. Samozřejmě vznikla i první selfie člověka jménem Robert Cornelius. A nebyli bychom to my lidé... aby se brzy poté neobjevily první akty. Roku 1840 přišel Henry Fox Talbot s kalotypií. Procesem, kdy z negativů mohou vzniknout papírové kopie. Ovšem měl kalotyp pod licencí a vybíral poplatky, takže se moc neuchytil.

Na rozdíl od Daguerra, jehož jméno je mezi 72 jmény vyrytými na Eiffelovce, Talbot trávil život u soudu, až nakonec fotografování vzdal. Dá se říct, že Talbot byl velký negativista. Také musíme zmínit přispění Sira Johna Herschela, který vydal mnoho studií a přišel s termínem fotografie - z řeckých slov světlo a kresba. Do roku 1850 byla v rozkvětu pojízdná fotostudia, protože fotky se musely vyvíjet přímo na místě.

Doba expozice byla kolem tří minut a lidé užívali podpěrky a léky, aby vydrželi v klidu. Proto se na starých fotkách také nikdo neusmívá. První "Photoshop" na světě proběhl v roce 1861. Hlava Abrahama Lincolna byla umístěna na vznešenější postavu. Vznikla také první barevná fotografie. Je na ní mašle. V roce 1871 Richard Leach Maddox, který měl přepychový knír, vynalezl suchý želatinový proces. Díky němu nebylo třeba stativů a foťáky se zmenšily.

Dobrá práce, chlape. Tohle je čupr historka: Aby se rozsekla debata, zda má kůň v jeden okamžik všechny nohy ve vzduchu, postavil Angličan Eadweard Muybridge 12 foťáků se spouští na drátku do dráhy běhu koně. První fotosekvence na světě prokázala, že nohy ve vzduchu jsou. Roku 1885 George Eastman, zakladatel Kodaku, vynalezl pásový film. První ruční fotoaparát Kodak přišel na trh v roce 1888. Proč Kodak?

Protože Eastmanovi se líbilo písmeno K. Kodak měl sto snímků a po naplnění filmu se odeslal k vyvolání a výměně za nový. Eastman opět posune hranice masové fotografie roku 1900 díky Brownie. Tento levný krabicový fotoaparát představí koncept momentky. Pracovník firmy Leitz, Oskar Barnack, sestavil revoluční 35 mm aparát Leica, který se do prodeje dostal v roce 1925. Přístroj umožnil fotografům být více mobilní a zachytit přítomný okamžik. Mnoho ikonických snímků historie bylo později zachyceno na Leicu. První zrcadlovka, zkráceně SLR, se objevila v roce 1949.

A první digitální fotka, vytvořená ze skenu, vznikla roku 1957. Digitální aparáty přijdou o něco později, v roce 1975, kdy první z nich vyrobí Steve Sasson, mladý inženýr zaměstnaný v Kodaku. Ale v Kodaku na digitál není nikdo zvědavý. Kdo by se chtěl dívat na fotky v televizi? Proč měnit výnosný podnik s filmovými pásky? Pozdě. Kodak na digitál přejde až v roce 2004 a roku 2012 vyhlásí bankrot. Digitální revoluce přijde v 90.

letech. Digitální zrcadlovky, kompakty... Fotografování nikdy nebylo tak snadno dostupné. Tedy až do roku 2000, kdy se objevil první mobil s foťákem. Pecka. O 15 let později mají chytré telefony neuvěřitelně výkonné fotoaparáty. Během pár vteřin zachytíme a online nasdílíme cokoliv. Fotografování je globální vášeň, která skutečně sbližuje svět. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Konečně, to je super.

00

Odpovědět

Zrovna, když to video potřebuji zhlédnout, tak se dočasně nedostupné!!!
Nemá někdo to video uložené???

Kdyby jo, tak mi ho prosím zašlete na tento email: aleskriz@post.cz

00

Odpovědět

Už zase funguje.

10

Odpovědět

Až na malý detail, Kodak bol ten, čo vyrábal digitálne fotoaparáty ako prvý a využíval telá zrkadloviek od Nikonu a Canonu. Prvá digitálna zrkadlovka od Kodaku s telom Nikon je z roku 1991...

00

Odpovědět

A tak začalo p***o ako ho poznáme dodnes

30

Odpovědět

odak sold many of its patents for approximately $525,000,000 to a group of companies (including Apple, Google, Facebook, Amazon, Microsoft, Samsung, Adobe Systems and HTC) under the name Intellectual Ventures and RPX Corporation.[19] On September 3, 2013, the company emerged from bankruptcy having shed its large legacy liabilities and exited several businesses.

12

Odpovědět

ako vám za 5 minút dokážu narvať do hlavy úplne klamstvá :D snáď v každej info je nejaká chyba

55

Odpovědět

a koho to zajima?

27

Odpovědět

Som na tom vazne zle ked som precital "history of pornography" :(

360

Odpovědět

Je to trochu zkreslené. Tak jednak expozice Niepceho snímku "Pohled z okna v Le Grass" netrvala několik dní, ale několik hodin (8-12 cca), Stejně tak Talbotova Kalyotypie se neuchytila nikoli kvůli placení za jeho patent, ale protože o deset let později přišla mnohem účinnější metoda- Mokrý Kolodiový proces. Talbot možná strávil život jako soudce, ale tak jako tak to byl on, kdo vydal úplně první knihy s fotografiemi, protože z kalyotypie se dalo získat více kopií, zatímco dagguerotypie byla jeden jediný originál na stříbrné desce (navíc viditelná jen z určitého úhlu a v určitých podmínkách)
Pojízdnou temnou komoru si vytvořil Roger Fenton kvůli své výpravě na Krym, kde dokumentoval krymskou válku. Mokrý kolodiový proces měl totiž tu nevýhodu, že skleněné desky, na kterých byl světlocitný materiál, nesměly zaschnout, msuely být stále vlhké. A to i exponované snímky, protože kdyby světlocitná vrstva zaschla, popraskala by a snímek by se zničil.
Veliká škoda nezmínění slovenského vynálezce J.M. Petzvala, který už v roce 1840 (tedy rok po patentování vynálezu fotografie) zkonstruoval první objektiv.
I zmínka o "prvním photoshopu" je lživá.
Henry Peach Robinson své fotografie kombinoval z několika negativů už několik let před tím. Jeho slavná fotka "odcházení" je zkombinovaná myslím z cca 4 snímků, a datace vzniku je 1858.
Taky velká škoda nezmínění velkoformátových fotoaparátů a skupiny "F64" (dle nejvyšší možná clony, které šlo na velkoformátech dosáhnout), a Ansel Adams a jeho speciálně urpavené auto na pořizování krajinných snímků...
Velkoformátová fotografie ve své plné kráse vydržela jako nejkvalitnější možnost fotografování prakticky až dodnes.

652

Odpovědět

Pravděpodobně máš pravdu, nejsem fotograf a dějiny fotografování nejsou moje parketa, abych to potvrdil, či vyvrátil, ale do pěti minut prostě nemůžeš narvat vše. Už tak bylo podle mě video přecpané informacemi, takže kdyby se mě někdo zeptal, o čem to bylo, tak bych mu dokázal vysvětlit tak 25%. A v dnešní době, kdy ti každý zdroj tvrdí něco jiného, je lehké se v těch informacích ztratit a převzít ty, co jsou lživé. Stačí se jen podívat, kolik lidí věří informacím z wikipedie, kolikrát i já na ně spoléhám. :D Každopádně děkuji za doplnění videa. :)
K videu: Pro mě, jako pro naprostého laika, zajímavé shrnující video v kostce a myslím, že tyhle přehledy nikomu neuškodí a klidně bych uvítal i další pětiminutovky z vývoje dalších oborů.

180

Odpovědět

+Michalkdysi jsem chtěla dělat videa o historii fotografie a tak nějak povyprávět o vývoji apod... nakonec jsedm na to neměla techniku ani zkušenosti...
Tak alespoň dělám jednoho ze správců fotografia blogu

133

Odpovědět

+MichalLenacia- To je velmi dojemný příběh, ani očko nezůstalo suché. Teď se nabízí jediná otázka... Kdy se dočkáme zfilmovaní?

214

Odpovědět

Ještě k tomu "fotošopu" - ono prakticky jakýkoli zpracování fotky z negativu je "fotošop", úprava jasu, kontrastu, lokální úpravy jasů, retuše, maskování... to všechno se při vyvolávání fotek dělá

00

Odpovědět

Henry Peach Robinson byl anglický fotograf známý svými kombinovanými tisky – spojováním četných negativů do jednotlivých obrazů, předchůdce fotomontáže. https://cs.wikipedia.org/wiki/Henry_Peach_Robinson

00

Odpovědět

Zrovna jsem se dneska rano pustil do Life is Strange (1. epizoda) a ejhle...s panem Daguerrem se setkavam uz poctvrte :D

200