Inovace osamělosti

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:790
Počet zobrazení:9 393

Jak souvisí osamělost s moderními technologiemi a sociálními sítěmi? Kolik přátel skutečně můžeme mít? Proč už ke komunikaci nepoužíváme ústa, ale klávesnici?

Přepis titulků

Překlad: Brousitch www.videacesky.cz Prostý fakt. Opice, které jsou známé tím, že se u nich vyvinul společenský život, se sdružují do malých skupin čítajících několik tuctů členů. Velikosti těchto skupin jsou omezené. Aby mohli spolupracovat, musí se jednotliví členové dobře znát. Průměrná velikost skupiny se pohybuje mezi 20 a 50 členy. Když dosáhne počet opic ve skupině určité hranice, společenský pořádek se zhroutí a skupina má tendenci se rozdělit na dvě.

Podobná situace se vyskytuje i u lidí. Vynalezení jazyka a klábosení pomohlo formovat větší a stabilnější skupiny. Sociologický výzkum indikuje, že maximální přirozená skupina lidí čítá zhruba 150 členů. Většina lidí není schopna důvěrně znát více než 150 lidí, takže i dnes se hranice lidského uspořádání pohybuje okolo čísla 150 členů. Člověk je tvor společenský, takže ho pocit osamělosti dohání k šílenství.

Přesto západní a moderní svět upřednostňuje individualitu. Jednotlivci jsou poměřováni skrze osobní úspěchy jako je kariéra, bohatství, sebeobraz a konzumerismus. V rámci tohoto jednání ztrácejí lidé sociální a rodinné vztahy ve propěch ideálu seberealizace. Jak se sociální struktura západního světa oslabuje, není divu, že se stále více lidí cítí osamělými. Osamělost se tudíž stala nejběžnějším jevem moderního světa. Jedním z možných důvodů jsou online sociální sítě. Ve světě, kde jsou čas peníze a okolí nás nutí k vyšším výsledkům, je náš sociální život na závadu a náročnější než kdy jindy.

Navíc je tu technologie. Jednodušší, nadějná, optimistická, držící krok. Stali jsme se závislými na virtuálním románku, ukrytí za sociální sítí poskytující úchvatnou platformu, která nám umožňuje organizovat vlastní sociální život efektivněji.

Naše představy o efektivní náhradě si však začínají vybírat svoji daň. Sbíráme přátele jako známky. Nerozlišujeme mezi kvantitou a kvalitou a převádíme hluboký význam intimity přátelství na výměnu fotografií a chatování. Tímto obětujeme konverzaci za pouhý kontakt, čímž vytváříme paradoxní situaci, kdy tvrdíme, jak máme spousty přátel, ale přitom jsme osamělí. V čem je problém skutečné konverzace? Probíhá v reálném čase a nemůžeme během ní ovlivnit, co řekneme.

A to je jádro problému. SMS, email, příspěvky, to všechno nám umožňuje prezentovat se podle svého. Můžeme upravovat, a to znamená mazat. Namísto budování skutečných přátelství jsme posedlí nekončící sebepropagací. Investujeme hodiny do vytváření vlastního profilu, usilujeme o optimální pořádek slov v další zprávě, vybíráme fotky, na kterých vypadáme nejlépe. To vše má sloužit jako žádoucí obraz našeho já. Očekáváme více od technologie a méně od sebe navzájem.

Sociální sítě nejen proměňují naše činy, ale také nás samotné. Technologie na nás totiž dělá nejlepší dojem, když jsme nejvíce zranitelní. A my jsme zranitelní. Jsme osamělí, ale bojíme se intimity, zatímco nám sociální sítě nabízejí tři příjemné představy. 1) Že můžeme přitahovat pozornost kamkoliv budeme chtít. 2) Že nás bude vždy slyšet. 3) Že nikdy nebudeme muset být sami. Třetí myšlenka nikdy neexistující osamělosti je zásadní pro změnu naší psychiky.

Utváří nové já. Nejlépe ho můžeme popsat jako "sdílím, tedy jsem". Používáme technologii k vlastní definici tím, že sdílíme myšlenky a pocity ještě když je prožíváme. Kromě toho také předstíráme zážitky, abychom měli co sdílet a mohli se cítit naživu. Začínáme si myslet, že neustálé připojení nám umožní cítit se méně osamělými. Tím však riskujeme, jelikož opak je pravdou. Pokud nejsme schopni být sami, potom budeme znát pouze pocit osamělosti.

Překlad: Brousitch www.videacesky.cz

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

... prosím Vás, nevíte jakým způsobem lze získat kopii titulků do text. editoru? Děkuji, s pozdravem Jurach...

190

Odpovědět

Kdysi mě štvalo že první PC jsme měli doma až od mých 15ti let ( bez netu), první mobil nekdy v sedmý třídě ZŠ a herní konzole jsme u nás nevedli.
S odstupem času jsem za to ale ve finále rád, když vídám ať v reálu, nebo v komentářích ty ztracené existence, za každou z nich si svých rodičů vážim o to víc.

...

Spíš než chybu v sociálních sítích, bych taky hledal chybu u rodičů, nejen že se dnešní mládež neumí ani pořádně vyjádřit ale co mě spíš štve, že se neumí chovat.
Pokud dítěti co sotva mluví , koupěj mobilní telefon, nekontrolují co dělají děti ve volném čase a nevěnují se jim, pak se člověk nemůže divit, že se z nich stane nevychovanej asoc, kterej ještě ve většině případů, žije úplně mimo realitu.

233

Odpovědět

keby to autor videa spravil aspoň v trochu pomalšom tempe aby sa nad tým dalo vôbec aj zamyslieť, nestihál som absolútne.

197

Odpovědět

Většina lidí které potkávám a bavím se s nimi z očí do očí mi přijdou nudní, neboť mají přednastavené určité bariery o čem se baví o čem se nebaví, co sdělují a co nesdělují a mají malou schopnost improvizace a reakce na náhlé a cizí podněty a vůbec obecná omezenost vlastních názorů a neschopnost kritického myšlení je v dnešní době až zarážející u jak mladých tak starších lidí.
O to víc si vážím přátel, kteří ještě nedosáhli expirace zajímavosti a se kterými udržuji osobní i online kontakt a o to míň mě zajímají lidi, kteří již expirovali a se kterými udržuji pouze občasný online rozhovor ve stylu "Ahoj, jak se máš. Ano, mám se dobře. Tak zas někdy".
Na druhou stranu, online se člověk spojí s takovým množstvím lidí, že občas narazí na někoho s dlouhou expirační dobou zajímavosti a byť se může jednat o předem připravené fráze a jen ukazování toho jaký by dotyčný chtěl být, ale na druhou stranu, je to lepší než se potkávat osobně s někým s kým se nakonec bavíte o počasí.

212

Odpovědět

Paradoxem je, že toto video bude mít nejvíce shlédnutí přes sociální sítě.

192

Odpovědět

Má to své výhody :D - např. násilí.
... Houser na to reagoval tak že se prý setkal se členem New Yorkské městské policie, a ten mu řek že má jeho hry rád.. Když se zeptal co říká na to že se v jeho hře zabíjí i policisté.. on odpověděl že je lepší když se bude zabíjet ve hře než na ulici.
( http://www.gamepark.cz/sam_houser_a_r_560282.htm )

191

Odpovědět

Vlastně mám starý blog kde jsou příběhy lidí co byly závislý lidí na hrách nebo na facebooku atd. KLidně koukněte :)
http://www.gamepark.cz/zivot_nebo_virtualita_713810.htm

180

Odpovědět

Takže jsme schopni důvěrně znát 150 lidí, dobře. Na druhou stranu představa, že by mě důvěrně znalo 150 lidí, je dost děsivá. Ano část textu jsem po prvním napsání přepsal/upravil.

180

Odpovědět

Nechápu lidi co vysedávají hodiny u FB a chatují. Já mnohem radši mluvím s lidmi z očí do očí. Naopak právě konverzace na FB mi dělá mnohem větší problémy než v reálu.

191

Odpovědět

To je jednoduše věc psychiky a osobnosti. Ne každý nemá problémy mluvit s někým jiným. Někdo je stydlivý, někdo se bojí, že řekne něco špatně, někdo je jednoduše asociální. Pro takové lidi je jednodušší něco napsat na Facebooku, než za někým jít a říkat mu to přímo do očí. Stejně, jako Vám to přijde zcela normální, pro takové lidí je to velký problém.
Lidé jsou prostě různí.

201

Odpovědět

ja nejak nevim, vcem je jako problem, proc je to jako na skodu? proc by se lidi meli bavit v realu ? Drive se taky lidi nebavili, existovalo nepratelstvi, vrazdy kazdy den..stredovek atd.. to si zas proste nekdo neco maluje .. asi nakej podobanej blbecek kteryho nikdo nema rad n FB, tak se rozhod rict svetu, ze vsichni sou idioti a osameli :-D

1830

Odpovědět

S tím bych si dovolil nesouhlasit.
Představte si, že by každý člověk na celé zemi podlehl tomuhle sociálnímu životu na síti. Teď si představte, jak bychom se rozmnožovali, když bychom mezi sebou neměli žádný fyzický kontakt? Klonovali bychom se doma? To by moc nefungovalo a i tak by časem dané klony zdegenerovaly a nebyly k použití.
Jednoduše by lidstvo vymřelo.

210

Odpovědět

+DreanuxPokud někdo chce takto žít, je to jeho věc, tebe to nijak neomezuje ani neohrožuje, nemáš právo mu do toho mluvit nebo zakazovat.
Představ si že by každý člověk na celé Zemi sedl do auta a měl smrtelnou nehodu. Lidstvo by vymřelo téměř okamžitě, přesto stále jezdíme v autech. Totožná analogie jen lehce nadnesená.
Navíc jednou stejně vymřeme, to je nevyhnutelné. ;)

192

Odpovědět

Principielně jde (podle mého názoru) jen o to, že je to trend, který není zdravý. Stejně jako třeba kouření. Jednotlivci prakticky nemusí uškodit vůbec (nebo naopak může hodně - ale to je různé člověk od člověka), ale společnosti jako takové škodit může, pookud se příliš vžije. Tedy když začnu kouřit (nějak s mírou) ve 30 letech, je pravděpodobnost že mi to nějak výrazně ublíží vpodstatě malá. Ovšem když začnu kouřit třeba v 10, ovlivní to moje tělo mnohem víc. Totéž fuguje u omezování "reálného osobního života" - i když trochu jinak - tedy pokud se to děje s mírou, úvahou a tak, aby to nepřekáželo duševnímu vývoji - tak mi to uškodit nemusí ani trochu. Ovšem pokud od dětství začnu nahrazovat reálný kontakt s jinými lidmi svojí existencí na sociálních sítích, je velice pravděpodobné že se prostě duševně nevyvinu natolik, abych byla schopná fungovat tak, jak by živočich měl - tedy shánět stravu a plodit a udržovat své potomky zdravé a v bezpečí. Protože když neumím (a skutečně je to dovednost) komunikovat "v reálu", jak mohu udržovat prostředí, ve kterém by se mohli vklidu vyvíjet potomci?

Takže ještě shrnutí - nejde o to, že by ta věc sama o sobě byla špatná, ale o to, že se stává natolik běžná že začíná ohrožovat celou společnost.
Přeji krásný týden ;)

200

Odpovědět

Na tomto videu se mi nelíbí, že vinu dává také nástrojům (technologie, sociální sítě). Na vině jsme jen my sami a nikdo jiný. Pistole také nenese odpovědnost na tom, že s ní někdo někoho zastřelil, tak nechápu proč označovat za viníky této problematiky sociální sítě nebo dobu.
Pokud, ale někdo chce takto trávit svůj čas, je to jeho věc a ostatním do toho nic není, natož aby jste jim v tom bránili, já také na ulici nestřílím každého kuřáka na kterého narazím :)
Chápu, že je to jen "mezigenerační válka", ale pokud jsou generace, které přijdou po vás opravdu tak špatné, znamená to selhání generace vaší a tím i těch před ní.

185

Odpovědět

Možná to myslí tak, že technologie a sociální sítě nám slibují spojení se světem a spousty přátel kolem sebe, ale tím nás vlastně klamou a dopřejí nám pouze pocit osamělosti.

190

Odpovědět

+Dreanuxvýstižné

180

Odpovědět

+DreanuxTechnologie ani sociální sítě nikomu nic neslibují, jsou to jen nástroje, ti co slibují jsou provozovatelé sítí, případně si něco nalhávají někteří z jejich uživatelů. Sociální sítě jsou úžasná technologie, stejně jako například internet nebo atomová bomba, a stejně tak jako všechny technologie se dá využít různými způsoby a je jen na lidech, jak s nimi naloží.

183

Odpovědět

Velmi ale velmi působivé..

181

Odpovědět

to je přesně ono :D někdo machruje na facebooku že má dvěstě přátel - ani jednoho z nich ve neviděl a ve skutečnosti má tak dva- tři přátele :D

182

Odpovědět

Myslíš si, že ve skutečnosti máš více než 2-3 skutečných přátel?

181

Odpovědět

+PB01jo protože NEJSEM na žádný sociální síti :D

180

Odpovědět

+PB01Možná jsem to nenapsal dost jasně, takže znovu. Myslíš, že ve skutečnosti, máš ve svém okolí více než 2-3, kterým můžeš skutečně věřit a zároveň nejsou tvoje rodina (i když zde to také bohužel není pravidlem)? Pokud je tvá odpověď stále ano, tak jsi buď šťastlivec nebo velmi naivní.

181

Odpovědět

Tak bud clovek chce sedet doma a cumet do FB nebo nechce. Nic vic v tom neni. Tyhle videa jsou totalne o nicem, flusanec v zachodove mise zivota.

1833

Odpovědět

Přesně tak!

183

Odpovědět

Tyhle videa můžou ale nakopnout spoustu rodičů, aby se trochu starali o to, jestli náhodou jejich děti nevyrůstají v izolaci od reality. ;) Nikdo Vás nenutí koukat na videa o sváření, když Vás sváření nezajímá - nikdo Vás nenutí koukat na videa spojující psychologii a moderní trendy, pokud Vás tato témata nezajímají.
Zkuste to brát tak, že pokud Vás toto video neoslovilo a připadá Vám třeba "zcestné", tak nejspíš nebylo určeno pro Vás. ;)

180

Odpovědět

Tohle video je zlý a temný a depresivní :D

187

Odpovědět

Nejvíc mne oslovilo: "Očekáváme více od technologií a méně od sebe sama." true true

181

Další