Jak funguje imunita?

Thumbnail play icon
97 %
51. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:966
Počet zobrazení:20 439

Imunita nás chrání před všemi možnými druhy nákaz z vnějšího prostředí. Jak v tomto videu uvidíte, její funkce je velice složitá i v případě, že spoustu věcí budeme ignorovat. Podívejte se tedy na to, jak je možné, že stále žijeme.

Přepis titulků

Celý svůj život jste pod útokem. Miliardy bakterií, virů a hub by vás rády osídlily. Tělo si muselo vytvořit komplexní armádu se strážci, vojáky, rozvědkou, inteligentními továrnami i posly. To proto, aby vás ochránili před smrtí. V tomto videu budeme předpokládat, že imunitní systém má 12 úkolů. Například zabíjet nepřátele, komunikovat a tak dále. Dále předpokládejme, že existuje 21 druhů buněk a dva druhy proteinů.

Buňky mají až 4 úkoly. Přiřaďme je. Tohle jsou jejich vazby. Udělejme to pochopitelnější. Nejdříve si úkoly obarvěme. Nyní si ilustrujme buňky. Vnitřní barva reprezentuje hlavní úkol buněk. Vnější barvy reprezentují druhořadé úkoly.

Nyní imunitní systém vypadá takhle. A teď jejich vztahy. Není ta komplexnost úžasná? V tomto videu budeme mluvit o těchto buňkách a zbytek budeme ignorovat. Co se tedy děje v případě infekce? Je nádherný den, když se najednou objeví divoký rezavý hřebík a vy se píchnete. Je překonána první bariéra imunitního systému, vaše kůže.

Blízké bakterie využijí příležitosti a vniknou do rány. Začnou využívat tělní zdroje a každých 20 minut zdvojnásobí svůj počet. Nejprve se množí ve skrytu, ale když populace bakterií dosáhne určité hranice, změní své chování a začnou poškozovat tělo změnou okolního prostředí. Imunitní systém je musí rychle zastavit.

Nejprve se zapojí strážní buňky zvané makrofágy. Jsou to obří buňky, které stráží okrajové části těla. Většinu času sami dokáží útok zastavit, protože každý z nich pohltí až 100 útočníků. Útočníka pohltí celého a uvězní ho v membráně. Ten je poté zabit a rozložen enzymy. Navíc vyšlou informaci, díky které cévy vpustí na bojiště vodu a boj se stává snadnějším.

Můžete to znát jako malé mokvání rány. Pokud bojují makrofágy příliš dlouho, zažádají o posily pomocí messenger proteinů, které označí místo a naléhavost. Neutrofily opustí svá stanoviště v krvi a přesunou se na bojiště. Neutrofily bojují tak zběsile, že zabíjejí i zdravé buňky.

Navíc vytvářejí bariéry, které bakterie uvězní a zničí. Jsou tak smrtící, že po pěti dnech spáchají sebevraždu, aby nezpůsobily až příliš škod. Pokud tohle k zastavení invaze nestačí, zapojí se mozek imunity. Aktivují se dendritické buňky. Zareagují na signály od vojáků a začnou sbírat vzorky z nepřátel.

Roztrhají je na kusy a ty vystaví na své membráně. Nyní dendritické buňky učiní zásadní rozhodnutí. Mají povolat protivirové síly, které zničí nakažené buňky, nebo armádu zabijáků bakterií? V tomto případě jsou potřeba antibakteriální síly. Do lymfatické uzliny dorazí asi za jeden den. Zde na aktivaci čekají miliardy pomocných a cytotoxických T-lymfocytů.

Při zrození T-lymfocyty procházejí složitým učícím procesem, který přežije jen jejich čtvrtina. Přeživší lymfocyty jsou vybaveny určitými dispozicemi. Dendritické buňky hledají pomocné T-lymfocyty se správnými dispozicemi. Hledá pomocný T-lymfocyt, který se shoduje s částečkami útočníka na povrchu dendritické buňky. Když takový najde, nastartuje se řetězová reakce.

Pomocný T-lymfocyt se zaktivuje a rychle se tisíckrát zmnoží. Z některých se stanou paměťové T-lymfocyty, a tím vás učiní proti tomuto nepříteli téměř imunními. Některé se vydají pomoci na bojiště. Třetí část vycestuje do jádra lymfatických uzlin, kde aktivují velice mocné zbraňové továrny. Stejně jako T-lymfocyty, i ony se zrodily s určitými dispozicemi.

Když se B-lymfocyty a T-lymfocyty se stejnou dispozicí setkají, rozpoutá se peklo. B-lymfocyty se rychle rozmnoží a začnou produkovat miliony malých zbraní. Pracují tak tvrdě, že rychle zemřou vyčerpáním. Zde pomocné T-lymfocyty hrají další důležitou roli. Stimulují tvrdě pracující továrny a říkají jim, aby ještě neumíraly, protože jsou potřeba.

Tím se taky zajistí, že továrny po vyléčení odumřou a tělo nebude plýtvat energií nebo se nepoškodí. Ale co B-lymfocyty produkují? Jsou to samozřejmě protilátky. Malé proteiny, které jsou vytvořeny k přilnutí na tyto narušitele. Existují různé druhy protilátek, které mají různé funkce. Pomocné T-lymfocyty řeknou plazmatickým buňkám, který druh protilátek je nejvíce třeba.

Miliony protilátek se vyplaví do krve a vycestují do celého těla. V místě infekce se mezitím situace stává vážnou. Útočníci znásobili svůj počet a ubližují tělu. Strážní a útočné buňky tvrdě bojují, ale během toho umírají. Pomocné T-lymfocyty je podporují tím, že je nabádají k větší agresivitě a větší délce života. Ale bez pomoci bakterie nepřemůžou.

Nyní dorazila druhá vlna obrany. Miliony protilátek zaplavily bojiště a zneškodnily množství útočníků tím, že je udělaly bezmocné nebo je rovnou zabily. Bakterie také ochromí a udělají z nich snadný cíl. Jejich opačný konec se může spojit se zabijáckými buňkami, tudíž zabít nepřítele je snazší. Hlavně makrofágy jsou uzpůsobeny k rozpoznání bakterií, ke kterým se protilátky připojily.

Nyní se poměr sil změnil. Díky týmové spolupráci je infekce poražena. V této době zemřely miliony tělních buněk. Avšak o nic nejde, ztráty se rychle doplní. Většina imunitních buněk je už zbytečná a bez vnějších signálů spáchají sebevraždu. Nebudou nadále plýtvat zdroji.

Avšak přetrvají paměťové buňky. Pokud se v budoucnu objeví stejný nepřítel, budou na něj připraveni a zničí ho, než si toho stačíte všimnout. Toto bylo velice zjednodušené vysvětlení fungování imunitního systému. Dokážete si představit, jak složitý ten systém je? I při tomto znázornění ignorujeme mnoho hráčů a všechny chemické reakce. Život je strašně složitý. Ale pokud si najdeme čas k jeho porozumění, setkáme se mnoha divy a velkou krásou.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (54)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video super, líbí se mi infografiky. Díky za překlad.

Myslíte, že je možno imunitu ovlivnit autohypnózou nebo hypnonidrou, jak o tom píší tady - https://hypnonidra.cz/imunita
Ve smyslu, že

1. se člověk zbaví stresu - to možná ano
2. změní si podvědomé návyky, takže se pak chová zdravěji bez většího úsilí - nevím
3. naprogramuje si přímo vnitřní prostředí a tak má větší šance, že se u něj nákaza nerozvine (nechytne nemoc při setkání s viry..), postaveno na bázi placeba, víry - netuším

00

Odpovědět

Zajímavééé :-D...já podporuju imunitu braním tabletek hlívy ústřičné s bylinami abych si vytvořila tu svou armádu, která bojuje proti virům a bakteriím :-D

09

Odpovědět

No to je zaujímavé :D porezanie klincom a taký dlhý zložitý proces :D chcel by som vidieť ako reaguje telo pri veľkom zranení , ako strata končatiny a tak :D

22

Odpovědět

Co myslíš

00

Odpovědět

Kdyby takhle vypadaly prednasky ze zakladu imunologie :D

190

Odpovědět

překládejte víc kurgezagtu - jsou skvělý

831

Odpovědět

Vždycky když mě něco bolelo, představoval jsem si, že na tom místě zuří válka mezi mým imunitnim systémem a tou nákazou - a udělalo se mi tak nějak líp - když jsem to nebral prostě jako bolest, ale spojil jsem si s tim, že tam za mě nekdo bojuje ... sem divnej? :D

1132

Odpovědět

jj

6728

Odpovědět

Imunitní soustava funguje jako vojsko,ne?

10

Odpovědět

A tohle všechno vzniklo úplnou náhodou postupnými náhodnými procesy... No není tohle úžasný? :-D

1824

Odpovědět

Ne. Evoluce není "úplná náhoda"...

335

Odpovědět

+SriberAha, pouč mě :-)

712

Odpovědět

vhodné (ve vztahu k prostředí a vnitřní stabilitě organismu) a genomem zachycené (tj. "uložené"; změna se projeví také v dalších pokoleních, tzn. nezaniká smrtí jedince) mutace (metoda pokus omyl - proto to evoluci trvá tak dlouho), utvoří za miliony let něco tak komplikovaného a inteligentního jako je lidská imunita

91

Odpovědět

+MMZPresne tak

00

Odpovědět

Z toho plyne nedotykejte se "divokych" rezavych hrebiku, a ty domaci si vychovejte, aby jste se o ne neskrabli...

267

Odpovědět

To myslím je právě špatně. Když například budeme děti "zavírat doma" aby se náhodou neušpinili a neškrábli, pak v budoucnu budou mít velký problém a v dospělosti si jejich imunita neporadí, tak dobře s nějakým virem jako imunita někoho, kdo už si tím prošel....

785

Odpovědět

+BazungeeDobre... priste tam pridam smajlika

210

Odpovědět

+BazungeeProto se očkujeme. A proděláváme různé choroby,na které se neumírá.

01

Odpovědět

+tkběž se naočkovat .. běž si dát sračky do těla které ti nepomůžou a nacpat se práškama (většíma sračkama) šup šup .. imunitu pak budeš mít ještě více v hajzlu.. prášky nežeru a nemocný jsem nebyl už pár let ani chřipku jsem neměl nic

13

Odpovědět

For Aiur! v 5:52... to mi opravdu zvedlo náladu :-D

241

Odpovědět

Po chvíli jsem se ztratil a díval se jen na obrázky. Naštěstí jsem to nakonec zase pomalu začal chápat. Skvělé video.

333

Odpovědět

zrovna tam musej dat jako priklad rezatej hrebik :D. Na kterej sem slapl pred nekolika lety a nekde 5 cm mi zajel do paty.

92

Odpovědět

Jen tak dál :-)
Prosím další videa :-)
Je to velice poučné :-)
Děkujeme

530

Odpovědět

Reference na Pokémony a Doctora Who potěšily.
Ale vzpomněl jsem si, jak toto bylo (také animovanou formou) zpracováno v "Byl jednou jeden život".

392

Odpovědět

se koukni co je o příspěvek níže :)

50

Odpovědět

Kde je reference na Doctora Who? Jsem ji nepostřehl. :)

31

Odpovědět

+marquecz2:37

A u vedlejšího obránce se s tím nepárali a napsali prostě "Reference na 300".

50

Odpovědět

Na to jsem si taky hned vzpomněl :)

40

Odpovědět

To vyvolává velkou filozofickou otázku: "co když jsme jenom imunitní systém na těle nějakého tvora" ? :D No jestli je tomu tak, tak vzhledem k naším početným válkám, se o ty hřebíky musí píchat docela často :D

1620

Odpovědět

Nápad zajímavý, ale má díru. Nebojujeme proti cizím buňkám, ale proti sobě navzájem. Teoreticky by mohla být Země T-lymfocyt který se zatím pouze učí a nebo porouchaný B-lymfocyt kde protilátky napadají sebe sami

200

Odpovědět

+harwenNo nemuseli jste mě hned mínusovat za trochu filozofování :D . Jen se mi v souvislosti s tím videem vybavila poslední scéna z filmu Muži v černém.

112
Další