Jak mít vše hotovo

Thumbnail play icon
65 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:209
Počet zobrazení:6 752

Nestíháte? Přemýšlíte v noci, na co jste zapomněli? Pak by se vám mohl hodit "life hack" od Davida Allena, autora knihy Mít vše hotovo. Krátké video pochází z dílny Epipheo a ve dvou minutách shrnuje základy metody GTD - Getting Things Done.

Přepis titulků

TÉMA MĚSÍCE LIFE HACKY Mluvil jsem s Davidem Allanem, autorem knihy Mít vše hotovo, o tom, jak ekfektivně řídit svůj čas, a on se mě zeptal: Proč používáš kalendář? Protože jinak zapomenu, kde a kdy mám být. To sedí, hlava tak složité úkoly nezvládá. A když nezvládne kalendář, jak má zvládat tvůj život?

V kalendáři máš asi tři až pět procent povinností a věcí, o kterých potřebuješ mít přehled. Zbylých 96 % jsou podle Davida naše cíle, projekty, seznamy úkolů, co potřebujeme z obchodu, telefonát, co musíme udělat, a všechny ty další věci, které chceme, aby si náš mozek, naše psýché uvědomovala. Jako systém stojí psychika za starou belu, když ve tři ráno připomíná věci, které nemůžete udělat. Není to moc chytré, i kdyby to byla jen jedna věc, ale vynásobte si to asi tisícem a uvědomíte si ten šrumec, co se děje v každé hlavě. David si myslí, že potřebujeme nový systém, který zachytí ten šrumec a zklidní mozek.

Prvním krokem tohoto systému je všechno si sepsat. Zachycení myšlenek je prvním a zásadním krokem. Znamená to, že objevíte věci, které jsou potenciálně významné. Jinak bude moje psýché pořád opakovat: nezapomeň, neza... a pak uvnitř mé hlavy začne mluvit ta opička. Ale jen sepsání věcí nestačí. Když se podíváte na většinu seznamů, uvidíte tam věci jako "máma" nebo "banka". Ale vy to musíte posunout dál, musíte si ujasnit k jakému výsledku se chcete dostat a pak si řeknete, jak to má vypadat, co se má stát, jaký je další krok máminých narozenin, další krok ohledně banky.

Mám do banky volat, nebo se jen podívat na její web? Třetí věcí, kterou musíte udělat, je uložit výsledek, jinak se vrátí zpět do hlavy. Poslední dva kroky podle Alana zní takto: revidovat vytvořené seznamy, parkovací místa pro vaše úlohy a projekty, a pak samozřejmě - je udělat. Tajemství toho, jak mít vše hotovo, netkví v tom, jak mít vše hotovo. Mám teď v hlavě jasno a pořádek a můžu svou pozornost směřovat tam, kam chci. Jde o to být náležitě zapojený do svého života.

A jakmile se přestanete snažit udržet všechny úkoly a projekty ve vlastní hlavě a uklidníte ukecanou opici, zjistíte, že se vaše schopnost myslet a být kreativní zlepší. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nejede :(

00

Odpovědět

Opraveno! :)

00

Odpovědět

Jo a když si jdeš vylít játra, tak se ta opice ráno úplně zblázní a udělá ti scénu.

83

Odpovědět

Vážně někdo napsal celou knížku o tom, jak místo kalendáře používat papírek s úkolama?

327

Odpovědět

Ne. Někdo napsal celou knížku o tom, jaký systém spolu s kalendářem použít, aby člověk mohl myslet na méně věcí a přitom nezapomněl udělat vše podstatné. Jestli k tomu použije papírek nebo třeba mobilní aplikaci, to už je na vkusu každého jednotlivého soudruha.
Ale chápu tvoji otázku - tohle video není moc dobré a metodu GTD vůbec nevysvětluje (ani její základy - je to jen video o tom, že nějaké GTD vůbec existuje, ale nic víc).

GTD už je na světě pár let, úspěšně ho používá spousta lidí a spousta lidí si ho taky upravila podle svých potřeb. Já jsem si pravé GTD vyzkoušel, zjistil, že s ním nejsem plně kompatibilní, ale inspirovalo mě to k tomu, co si z GTD můžu vzít a zakomponovat do svého života, abych nebyl takový zapomnětlivec a prokrastinátor jako dřív. I spousta mobilních a počítačových aplikací převzala některé GTD techniky (Inbox Zero, nebo třeba propracovaný systém štítkování úkolů podle toho, koho se ten úkol týká a o jakou činnost jde), a docela se to lidem osvědčilo používat. Já jsem člověk, který si musí psát každou kravinu a potřebuju mít nad sebou bič v podobě aplikace, která mi připomíná, co, kdy a kde udělat. Asi 2-3 týdny jsem se do toho musel nutit, mozek se bránil, ale s každým dalším dnem to bylo lepší. Teď už jsem zvyklý si ráno a večer udělat krátkou párminutovou revizi toho, co mě čeká, toho, co jsem zvládl, toho, co jsem musel přesunout a podobně. A opravdu to na mě má uklidňující účinek v tom, že se nebudím nad ránem s myšlenkou, že jsem měl něco důležitého zařídit a nevím co.

Samozřejmě existují lidé, kteří mají přirozenou schopnost udržet si v hlavě pořádek a zvládnou to i bez podobných pomůcek. Takovým lidem velmi závidím - v dobrém. Ale pak existují lidé, kteří si to o sobě jenom myslí a ve skutečnosti svoji hlavu přetěžují a nějaká šikovná metoda by se jim docela hodila. GTD je něco, co není těžké vyzkoušet a upravit si to podle svého.

380

Odpovědět

+ScalexDěkuji za vyčerpávající, ale hlavně poučnou odpověď. Uvědomil jsem si, že můj předchozí koment byl trošku moc cynický :D

70

Odpovědět

+ScalexPáni, pěkně sepsané :)
Jsem začátečník, který se do tohohle ještě ponořuje a rád bych se Vás zeptal třeba na ty aplikace (ano vím, že google existuje, ale na trhu je jich opravdu mraky), který by jste mi tak doporučil (ba co používáte vy). Budu velmi vděčný za pomocnou odpověď :)

01

Odpovědět

No nevím, představoval jsem si, že se dozvím něco víc překvapivého, než že si mám všechno sepisovat. Před časem jsem si začal aspoň úkoly do školy psát na ty virtuální poznámkové papírky na ploše. Od té doby je moje první reakce po spuštění počítače Win+D, abych se na ty papírky nemusel dívat a neděsil se, kolik toho ještě musím udělat...

401

Odpovědět

Super, mám v hlavě nový úkol - sepsat si seznam úkolů...

741

Odpovědět

Pivo řeší vše.

293

Odpovědět

Pravda, to se ti ta opice v hlavě druhý den zhmotní.

612