Jak rozdělat oheň pomocí svačinového sáčkuVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:141
Počet zobrazení:11 159

V dnešní epizodě Veritasia se Derek setká se známým youtuberem Grantem Thompsonem, který spravuje kanál The King of Random. Společně nám ukážou, jak pomocí obyčejného uzavíratelného sáčku na svačinu rozdělat oheň. 

Přepis titulků

Hádejte, kdo se za mnou přišel podívat. Je to Grant Thompson, The King of Random. Zdravím. Grant mi ukáže jeden tip na přežití v divočině. Řekněme, že jste se ztratili v lese a musíte rozdělat oheň, jenže nemáte sirky ani zapalovač. Pokusíme se k tomu použít uzavíratelný sáček. Při rozdělávání ohně budete ze všeho nejdřív potřebovat troud, takže se porozhlédneme kolem.

- S tímhle to jde dobře - Je to pěkně suché. Potřebujeme něco, co neleží na zemi, aby to bylo co nejsusší. Prvním krokem je rozdrtit troud na jemný prášek. Řídím se Grantovými instrukcemi, nevím, jestli to bude fungovat. Vídíš tohle? Přesně to potřebujeme, je to hodně najemno. Vezmeme podklad a vytvoříme na něm takovou hromádku. Teď jsme v podstatě již připraveni začít zapalovat. K tomu budeme potřebovat uzavíratelný sáček a trochu vody.

Je to obyčejný uzavíratelný sáček na svačinu. Asi z poloviny ho naplníme vodou. Řekni, kdy mám přestat. Použijte vodu z potoka nebo z říčky, to je jedno. Jde o to vytvarovat to do tekuté koule. Vyrobíme z toho tekutou lupu. Uděláme to tak, že sáček otočíme o 45°, abychom vytvořili takovýto tvar diamantu, a tyhle dva rohy dáme k sobě.

Ztratíme přitom drobet vody. Stiskneme to a pak to zatočíme, abychom vodu udrželi vevnitř. Všimnete si, že jak s tím točím, vytváří se tam tlak, který tlačí na všechny ' strany stejnou silou. I když to není dokonalá koule, za chvíli se to vytvaruje do pěkné malé koule, kterou potřebujeme. V podstatě jsme vyrobili provizorní lupu, se kterou můžete rozdělat oheň stejně jako s normální lupou.

Když s ní začnete točit, uvidíte, kde je to nejlepší. Chceme co nejdokonalejší kouli. Když to oddálím, začne to hned doutnat. To je neuvěřitelné. Ohnisko čočky je tam, kde se veškeré světlo sbíhá. Snažíme se hromádku troudu dostat do ohniska této kulovité dvojitě vypouklé čočky. Vídíte, že už to nějakou dobu doutná, vytvořili jsme základ ze žhavého popelu.

Jo, drobet to shořelo. Teď nahoru přidám špetku topiva. To způsobí, že teplo stoupne odspodu, a já to začnu zase zapalovat shora. Dobře. Je zajímavé, jak to zapaluješ postupně dolů, takže se na povrchu nesoustředí ty největší paprsky. Soustředí se více dole. Přesně tak, protože je špatně, když se teplo moc rozptyluje.

Když to dám moc do ohniska, teplo bude unikat. Když ohřejete okolí, celé se to urychlí. Jasně. Budeme to opakovat, dokud to nebude doutnat samo. Děláme to tak dvě minuty a už to pěkně doutná. Špetku troudu a špetku slunce a celé to zopakujeme. Teplota stoupá. Teď nám hromádka docela dobře sama doutná, takže tenhle plastový sáček dám stranou.

Mohli bychom ho případně znovu použít. V tomhle okamžiku můžeme začít přikládat malé větvičky. Pár jich sem dám. Uděláme z toho malou... Musí to být hodně lehké, provzdušněné. - Jasně, aby to propouštělo kyslík. - Přesně tak. Protože když odeberete kyslík, oheň udusíte. Dobře, teď to necháme chvíli být.

Mezitím začneme lámat tohle listí, co leželo na zemi. Je suché skoro jako sláma. Uděláme z něj jemná vlákna. Potřebujeme vytvořit něco, co připomíná ptačí hnízdo. Aby to bylo lehké, provzdušněné, aby to mohlo velmi rychle vzplanout. Teď to musíme přesunout, aniž bychom uhasili uhlíky. Já to dělám tak, že vezmu tenhle podklad, trávu dám shora a pomalu to takto obrátím. Můžete vidět, jak se rozžhavené uhlíky dostaly dolů do trávy.

Přikryjeme to, zakryjeme a ochráníme před větrem. Takto. A díky slámě tam může proudit vzduch, který to rozžhaví. Používám trik, který vypadá vtipně. Vezmu to do ruky a začnu se točit. Opravdu to funguje, beze srandy. To je působivé. Vídíte, že teď to doutná o trochu víc. Dám tomu chvíli, aby se teplo rozvinulo.

Je vidět, že se to rozhořívá mnohem víc. Potřebujeme hustý kouř, a aby se rozvíjel. Pokud to začne uhasínat a kouř se začne zmenšovat, zpomalte, ať na něj nejde vítr, dejte tomu chvíli na rozhoření. Je to připravené. Když se podíváte dovnitř, uvidíte žhnoucí uhlíky. Chce se to vznítit, chce s tím jen trochu švihnout. Ještě drobet to rozfoukám, udělám trik s otáčením.

Vidíš to? Právě to chytlo. To je úžasné. Dáme to sem dolů. To se nepovedlo. - Promiň, Dereku. - To je v pohodě. Jasně jsme ukázali, jak rozdělat oheň. A takhle se, přátelé, rozdělává oheň pomocí sáčku na svačinu a slunečného dne.

To bylo vynikající. Chtěl bych poděkovat Grantovi, The King of Random, podívejte se na jeho kanál, má tam hodně náhodných věcí. Pár jsem se jich odtamtud naučil. Mám tam tipy na přežití v divočině a věci, které byste doma zkoušet neměli, a já vám ukážu proč. Právě jsme nahráli video o tom, jak se snažíme roztavit sklo. Vzali jsme láhev Dr. Peppera a roztavili ji na zahradě. Povedlo se to na výbornou, takže se na to mrkněte, odkaz dám do popisku.

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Čekal jsem nějakou šikovnou fičuru, která by se mi mohla někdy třeba i hodit, ale popravdě je tohle video téměř k ničemu. Pokud budu někdy potřebovat rozdělat oheň, tak pravděpodobně v úplně jiných podmínkách, které určitě nebudou tak ideální jako nám tady pánové předvádí...

10

Odpovědět

3 věci co potřebujeme k rozdělaní ohně : 1.Místo sušší než Afrika, 2. 50°C 3. Fidget Spinner

60

Odpovědět

Když už je to ten naučný pořad, tak bych ráda uvedla malou opravu. Působením vnější síly (zatáčení sáčku) na uzavřenou nádobu s vodou (uzavřený sáček s vodou) vytvoříme tlak, který bude v celém objemu kapaliny stejný. To znamená, že vznikne síla, která působí na všechny strany NAPROSTO STEJNOU SILOU nikoliv TÉMĚŘ STEJNOU.

60

Odpovědět

Díky, opraveno. Ani nevím, proč jsem tam to skoro dal...

60

Odpovědět

+MultiZaklinacDěkuji. Já si nebyla moc jistá jestli to tam říká nebo ne, protože mluvenou angličtinu moc nestíhám. Na druhou stranu jsem si byla jistá, co udělá vnější síla...

30

Odpovědět

+;-)Popravdě, gravitace způsobí, že tato síla nebude NAPROSTO STEJNÁ po celém obvodu. Ta klesá s kvadrátem vzdálenosti mezi dvěma tělesy. Takže, když to vezmeme do detailů, tvrzení TÉMĚŘ STEJNOU SILOU je přesnější :)

40

Odpovědět

+pes RakeťákBude ne? Protože ty svou silou (tlačením), překonáváš i sílu gravitace působící na sáček, ne? Aspoň podle mého selského rozumu teda :D

01

Odpovědět

+-=(GT)=-Taky si myslim ze na tlak v sacku ktrery vznikne stlacenim nema gravitace takovy vliv, i kdyz kdyby to byl opravdu velkej pytel plnej vody no asi by taky zalezelo na tlousce plastu. Vsechno je to jen muj odhad nejsem fyzik.:)

00

Odpovědět

+Pipe McPiepŘíká:"Všimněte si, že jak s tím točím, vytváří se tam tlak, který tlačí na všechny strany ... silou."
Tímto vyjádřením zcela jasně určil, že má na mysli tlak vyvolaný VNĚJŠÍ SILOU a nikoliv tlak vyvolaný TÍHOVOU SILOU. A vnější síla působící na kapalinu uzavřené nádobě vyvolá tlak, který je ve všech místech dotyčného kapalného tělesa stejný. Tudíž i příslušná tlaková síla bude ve všech bodech stejná.
Pokud by vás to zajímalo blíž je to Pascalův zákon a využívá se v hydraulice.

20

Odpovědět

+pes RakeťákPodle toho co říká a dělá se dá předpokládat, že nemluví o hydrostatickém tlaku. Z tohoto hlediska je zde informace o poklesu gravitační síly s kvadrátem vzdálenosti stejně relevantní jako Archimédův zákon. Je pravdivá, týká se kapalin a je úplně k ničemu.
A kdyby se fyzika brala do detailů, tak bychom se moc daleko nedostali. Fyzikální výpočty jsou do značné míry založeny na "vhodně zvolené aproximaci". Ale ano gravitační síla působící na jednotlivé molekuly bude záviset na jejich vzdálenosti od středu Země. Může to vypočítat zbytečně komplikovaným integrálem a mít radost z toho, jak jste to urcil přesně. Alespoň do té doby, než vám dojde, že jste to počítal pro "ideální kapalinou" a tudíž jste zanedbal, že v dolních patrech bude větší hustota molekul než nahoře. A především, že jste celou dobu počítal něco úplně jiného.

10

Odpovědět

ked to tak uz chcete velmi preste tlak v sacku sposobuju narazy molekul vody do sacku a kedze tie narazy niesu vsetky rovnake v kazdom bode toho sacku mozme predpokladat ze sila ktora posobi vnutri toho sacku nieje vsade rovnaka ale to su minimalne odchylky preto hovorime ze sila posobi rovnakou silou na vsetky strany :)

00