Je přesvědčování věda?

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:484
Počet zobrazení:12 426

Nejcitovanější sociální psycholog současnosti Robert Cialdini se už přes třicet pět let věnuje výzkumu vyjednávání, přesvědčování a problematice vyhovění. Věří, že bychom měli umět poznat, kdy jsme součástí férového vztahu a kdy naopak není něco v pořádku. Ve videu autor a posléze i jeho kolega Steve Martin popisují šest univerzálních principů přesvědčování, které mají až nečekaně silný vliv na naše chování a rozhodování.

Přepis titulků

Tajemství vědy o přesvědčování Robert Cialdini & Steve Martin Vědci zkoumají faktory, které ovlivňují, kdy souhlasíme s požadavky ostatních už více než 60 let. A není pochyb, že za tím, co nás ovlivňuje, se skrývá věda. A většina té vědy nás překvapí. Když se rozhodujeme, bylo by pěkné si myslet, že při něm zvažujeme všechny dostupné informace. Ale realita je dost často jiná.

V těchto přetížených životech, které vedeme, potřebujeme nyní více než kdy dřív zkratky či pravidla, která řídí naše rozhodování. Můj výzkum identifikoval jen šest těchto zkratek, všeobecných pravidel, která řídí lidské chování. Jsou to: reciprocita, vzácnost, autorita, stálost, oblíbenost a sociální schválení. Pochopení těchto principů a jejich použití etickým způsobem může značně zvýšit šanci, že bude někdo přesvědčen vaším požadavkem.

Podívejme se na ně detailněji. Prvním univerzálním principem ovlivňování je reciprocita. Lidé se prostě cítí zavázáni oplácet chování, dárek nebo službu, kterou obdrželi. Když vás přítel pozve na párty, zavazuje vás to jej příště také pozvat. Když vám kolega vyjde vstříc, dlužíte mu stejnou laskavost. V kontextu sociálních závazků lidé spíše souhlasí s těmi, kterým jsou zavázáni. Jeden z nejlepších příkladů principu reciproce vzešel ze série pokusů v restauracích.

Když jste naposledy navštívili restauraci, nejspíš vám číšník nebo servírka dali dárek. Pravděpodobně v dobu, kdy vám donesli účet. Likér, koláček pro štěstí nebo možná jen mentolku. A my se ptáme: Má dárek v podobě mentolky vliv na výši spropitného? Většina lidí řekne, že nemá, ale mentolka může mít překvapující vliv. Když ve studii dali hostům jednu mentolku na konci jídla, zvýšilo se spropitné zpravidla o přibližně 3 %. Zajímavé je, že když je dárek dvojnásobný a jsou darovány dvě mentolky, spropitné není dvojnásobné, ale je čtyřikrát větší - 14% nárůst spropitného.

Ale snad nejzajímavější je, že když číšník daruje jednu mentolku, odejde od stolu, ale zastaví se a vrátí se slovy: "Speciálně pro vás mám mentolku navíc," spropitné se rapidně zvýší - 23% nárůst, který není ovlivněný tím, co bylo darováno, ale jak. Klíčem k využití principu reciproce je obdarovávat jako první a ujistit se, že to, co darujete, je osobní a neočekávané.

Druhým univerzálním principem přesvědčování je vzácnost. Lidé prostě chtějí to, čeho je nedostatek. Když v roce 2003 British Airways oznámily, že končí lety New York - Londýn, které probíhají dvakrát denně, protože je jejich provoz neekonomický, prodalo se druhý den mnohem víc letenek. Všimněte si, že na Concordu se nic nezměnilo.

Nelétal rychleji, servis se také nezlepšil, a ani letecké poplatky neklesly. Jen se z něj stal vzácný zdroj, a lidé o něj proto měli větší zájem. Takže když přijde na efektivní přesvědčovaní druhých, věda je jasná. Nestačí říct lidem o přínosech, které výběrem vašich produktů a služeb získají. Musíte jim také říct, co je na vašem návrhu unikátního a o co přijdou, když se jej rozhodnou nepřijmout. Třetím principem přesvědčování je autorita. Představa, že lidé dají na uznávané odborníky.

Třeba fyzioterapeuti dokážou přesvědčit více pacientů, aby prováděli doporučená cvičení, pokud na stěnách v ordinaci vystaví své lékařské diplomy. Lidé spíše dají drobné za parkování úplnému cizinci, pokud má uniformu, a ne normální oblečení. Věda nám říká, že je důležité dát ostatním najevo, co z vás činí důvěryhodnou a znalou autoritu, než se je pokusíte přesvědčit. To však může být problém. Stěží můžete potenciálním zákazníkům vykládat, jak jste skvělí.

Ale můžete někoho požádat, aby to udělal za vás. A podle vědy překvapivě nevadí, když s vámi osoba, která vás uvede, nemá žádné spojení a z uvedení bude sama profitovat. Jedna skupina realitních makléřů dokázala zvýšit počet ocenění nemovitostí i počet následných smluv, které uzavřela, tím, že zajistila recepční, která odpovídala na poptávky zákazníků tak, že nejdříve zmínila reference a znalosti svých kolegů. Zákaznici se zájmem o pronájem uslyšeli: "Pronájem?

Spojím vás se Sandrou, která má s pronájmy více než 15 let zkušeností." Zákazníkům, kteří chtěli vědět více o prodeji nemovitostí, bylo řečeno: "Promluvte si s Petrem, vedoucím prodeje, který má 20 let zkušeností v oboru. Hned vás přepojím." Dopad těchto expertních představení vedl k 20% nárůstu počtu schůzek a 15% nárůstu počtu uzavřených smluv. Což je docela dobré na malou změnu vyvolanou vědou o přesvědčování, která je etická a beznákladová.

Dalším principem je stálost. Lidé jsou rádi v souladu s tím, co dříve řekli nebo udělali. Stálost se aktivuje tím, že vyhledáváte a žádáte o malé závazky, které lze splnit. V jedné ze slavných studií vědci zjistili, že jen pár lidí by před domem vztyčilo nevzhlednou dřevěnou ceduli, aby podpořili kampaň za bezpečnou jízdu. Avšak v jedné nedaleké čtvrti dalo více než čtyřnásobek majitelů najevo, že by takový billboard postavili.

Proč? Protože před deseti dny souhlasili, že za okno svého domu dají malou pohlednici, která vyjadřovala jejich podporu kampani za bezpečnou jízdu. Ta kartička byla prvotní závazek, který vedl ke 400% nárůstu mnohem větší, ale stálé změny. Takže když hledáte vliv pomocí principu stálosti, vlivu důkazem, hledejte dobrovolné, aktivní a veřejné závazky, a ideálně si je nechte potvrdit písemně. Například nedávná studie snížila zmeškané schůzky u lékařů o 18% tím, že si pacienti zapisovali na kartičky datum příští kontroly sami, a nedělal to za ně personál.

Pátým principem je oblíbenost. Lidé raději souhlasí s někým, kdo se jim líbí. Ale co způsobuje, že se vám někdo líbí? Věda o přesvědčování nám říká, že existují tři důležité faktory. Líbí se nám lidé, kteří jsou jako my. Líbí se nám lidé, kteří nás chválí. Líbí se nám lidé, kteří s námi pracují na dosažení společného cíle. Jelikož se naše komunikace čím dál častěji odehrává na internetu, stojí za úvahu, zda lze tyto faktory efektivně využít při on-line vyjednávání.

V průběhu několika studií o vyjednávání mezi MBA studenty dvou uznávaných škol bylo některým skupinám řečeno: "Čas jsou peníze, jděte rovnou na věc." V této skupině se dokázalo dohodnout asi 55 % studentů. Druhé skupině bylo řečeno: "Než začnete vyjednávat, podělte se navzájem o osobní informace. Zjistěte, co se vám oběma líbí, pak začněte vyjednávat." V této skupině došlo 90% studentů k úspěšnému a akceptovatelnému závěru, který měl zpravidla o 18 % vyšší hodnotu pro obě strany.

Takže abyste mohli těžit z vlivného principu oblíbenosti, ujistěte se, že zjistíte, co vás spojuje s ostatními, a jaké komplimenty jim můžete složit, než začnete vyjednávat. Posledním principem je sociální schválení. Obzvlášť když si nejsou jistí, budou lidé zakládat své chování a skutky na základě chování a skutků ostatních. Možná jste si všimli, že hotely často do koupelny dávají malou cedulku, která má přesvědčit hosty, aby znovu použili své ručníky a povlečení.

Většinou tak, že hosty upozorní na přínosy, které má opětovné použití na ochranu životního prostředí. Zdá se, že je to poměrně efektivní strategie, která vede k cca 35% spolupráci. Ale existuje ještě efektivnější způsob? Ukázalo se, že okolo 75% lidí, kteří se ubytovali na tři noci nebo déle, ručníky během svého pobytu znovu použije. Co by se stalo, kdybychom aplikovali závěry principu sociálního schválení a jednoduše na ceduli dali informaci o tom, že 75 % našich hostů během pobytu své ručníky znovu využije, prosím zachovejte se stejně?

Ukázalo se, že díky tomu znovupoužití ručníků vzrostlo o 26 %. Představte si, že až se příště ubytujete v hotelu, uvidíte jednu z těchto cedulí. Zvednete ji a přečtete si následující zprávu: "75 % hostů, kteří bydleli v tomto pokoji, znovu použili své ručníky." Co byste si řekli? No, možná tohle: "Snad to nejsou ty samé ručníky."

Jako většina lidí si asi budete myslet, že ta cedule na vaše chování nemá vliv. Ale ukázalo se, že změna několika slov na ceduli, která upřímně poukázala na to, co předchozí hosté opravdu dělali, byla nejúčinnější zprávou, která vedla k 33 % nárůstu opětovného použití ručníků. Věda nám říká, že než abychom se spoléhali na vlastní schopnost přesvědčit druhé, můžeme poukázat na to, co ostatní už dělají. Zejména mnoho podobných lidí. Právě jste viděli šest vědecky ověřených principů přesvědčování, které vedou k malým, praktickým a často nenákladným změnám, které mohou výrazně zlepšit vaši schopnost ovlivnit a přesvědčit druhé, a to zcela etickým způsobem.

Toto jsou tajemství vědy o přesvědčování. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tady je něco hodně špatně. Nechápu jeho užití slova "věda", ohání se tim jak Batman v parodiích od CollegeHumor. Mělo by se to jmenovat spíš "Je manipulace věda?" a odpověď zní ne, věda je poznávání, věda je diskuse a zpochybňování, výzkumy a experimenty. Vážně na sebe máme bejt milý kvůli byznysu? Tak na tom přece není zhola nic etickýho, to je snad něco co většina lidí nesnáší (aspoň v mym okolí). Nebo vy máte rádi když je na vás někdo hodnej jen proto, že chce vaše prachy? Máte rádi svoje podomní prodejce? Protože tohle působí jako příručka přímo pro ně. Vážně nestojim o to aby mě někdo jakkoliv přesvědčoval (třeba aby na mě použil vědu!), že mám něco udělat, nebo že si mám koupit jeho produkt, chci se rozhodnout co nejvíc podle sebe, svejch potřeb a podle produktu samotnýho. Navíc se v dnešní době opravdu nejedná o nic překvapivýho, i ta jeho kniha o "přesvědčování" vyšla už v roce 1984. Nevim nakolik sofistikovaná byla v době vydání, ale řek bych, že psychologie (a věda obecně) od tý doby ušla pěknej kus cesty a je jasný, že takhle povrchní shrnutí opravdu nestačí pro obecnej popis lidskýho chování, který je přes všechny podobnosti nepředstavitelně rozmanitý. Jinak překlad je fajn ;-)

411

Odpovědět

Myslím, žes to moc nepochopil(a).Slovo "věda" je v jazyce užíváno pro popis složitých a komplikovaných věcí (např."Není to žádná věda") a tak to bylo imo myšleno i tady.
Dále behaviorální ekonomie není o tom dělat nějaké manipulace.Manipulace je podvod, je to vmanévrování člověka do pozice, ve které nechce být.Takové pocity můžeš mít u prodejců hrnců, ale ti tohle nevyužívají.Je to totiž na ně moc složité a tímhle způsobem stejně skoro nikoho nepřesvědčíš k velmi nevýhodnému obchodu.
Ty se ptáš jestli mají na sebe být lidi milí jen kvůli byznysu a označuješ to za neetické.Proč?Nakupuješ radši tam, kde tě ani nepozdraví?Co je lepší?Prodavač, který ti dává najevo co si o tobě myslí, nebo člověk, který zahodí osobní antipatie a věnuje se ti jako druhým?
A z druhé strany to funguje stejně tak.To byste se divili, jak jsou někteří ochotní pro vás jako zákazníka udělat navíc jen kvůli tomu, že projevíte sympatie, vstřícnost.
Pokud budete hrát roli nasraného klienta, v ten moment se vám budou omlouvat a lézt vám do zadku.Ale jakmile budou mít příležitost dát/udělat něco navíc, upozornit na dobrou nabídku, nebo dokonce odradit od produktu, který má "problémy"(to, uznávám není moc profesionální) tak se na vás vyserou.
Jinak doporučuju jako základ k tomuhle knížku od Dalea Carnegieho.U ní opravdu pochopíte, že není možné dlouhodobě změnit myšlení ostatních, dokud nezačnete nejdříve sami u sebe.

92

Odpovědět

+Joe.ColeDobře, vycházel jsem z toho, že autor je vědec. Pokud je to myšleno jak říkáš, tvrdí že přesvědčování je věda, ale to co popisuje neni moc složitý a komplikovaný, jsou to celkem jednoduchý principy, který může použít každej podomní prodejce (když je trochu šikovnej), nebo třeba člověk pracující v callcentru a myslim si (z vlastních zkušeností), že je to běžná praxe v mnoha oblastech. Dále manipulace je přesvědčování a ovlivňování, vmanévrování člověka do nějaký situace, tečka. Klidně to může být vmanévrování člověka do pozice, kterou si sice neuměl představit, ale nakonec v ní sám být chce a třeba by k ní i sám došel, jen za delší dobu. Někdo tě přesvědčí abys přijmul něco co by tě jinak ani nezajímalo, nebo nenapadlo a je úplně jedno, že je to třeba velice výhodnej obchod, manipulace může mít pozitivní charakter a snad každej se někdy nutně dopouští manipulace. Samozřejmě je spousta druhů manipulace. To co je popisováno ve videu jsou manipulační techniky a to mi nikdo nevymluví, je snadný je zneužít a děje se to. Elementární slušnost je vždycky na místě, dokud někoho trochu neznám, jistě nemám pádnej důvod ho nemít rád, ale ani naopak, zákazník by se ve vlastním zájmu neměl chovat jako blbeček, stejně tak prodavač by měl pozdravit, měl by se mi věnovat když potřebuju poradit, ale o nátlak nestojím (ani o příjemný nátlak). Možná jsem se původně špatně vyjádřil, podle mě je rozhodně dobrý o tomhle tématu mluvit, je to nutná součást našeho života ať chceme nebo ne, ale vadí mi ten způsob, protože etický otázky v týhle oblasti je nesmírně složitý zodpovědět. Otázkou je podle mě už to, jestli je etický tyhle znalosti používat v rámci reklamy a obchodu. Btw jsem Lukyna mužského rodu :-D

20

Odpovědět

Od kdy je najmutí recepční beznákladová metoda, to jim tam makala zadarmo?

16

Odpovědět

Celou dobu měli recepční, které platili tak jako tak. Akorát ji potom řekli, aby kromě "Prodej? Jistě, spojím vás s Petem." toho Peta i vychválila.

50

Odpovědět

+komunardTakže jí přidali práci aniž jí za to zaplatili, ačkoliv ta její práce zvýšila jejich zisky. Hm, fakt dobráci. To mi přijde jak u nás v práci. Taky přidávaj práci a plat furt stejnej.

123

Odpovědět

Parádní video!:) Víc podobných videí, která by rozšířila vědomosti či schopnosti, které se dají využít při každodenním životě a přinesou nám prospěch, bych uvítal!:) Děkuji. 10/10

173

Odpovědět

Kreslí peckově, tohle odborně znát a umět to prodat tak si nejspíš pískám :) psychologie lidí je hodně důležitým faktorem v reklamě, poptávce i nabídce..

jen tomu všichni nedávejte 10* ať tu nemáme 40% nárůst milionářů

103

Odpovědět

Parádně kreslí, to se mi fakt líbí :)

152

Odpovědět

A chybí mu tam jeden důležitý vliv a to je sex. To vědí všichni prodejci a výrobci reklam.

275

Odpovědět

Výborné video, ale přeji si, abych o něm věděl pouze já! :D

1011

Odpovědět

Cialdiniho přednášky jsou zajímavé, jeho knihy taky. Doporučuji knihu Myšlení pomalé a rychlé od Daniela Kahnemana. Má skoro 500 stran, stojí cca 600kč, ale je hodně zajímavá. P.S. Hlas toho druhého borce mi přijde jako od Steve Merchanta :D

52

Odpovědět

Varování: Po přečtení této knihy hrozí skupování všech ostatních knih z oboru :-)

40

Odpovědět

Já mám audiobook zbraně vlivu.. Těch pár užitečných informací by šlo sesumírovat do jednoho odstavce, tý omáčky kolem, historky atd. vážně to strašně nudí.. a to nemluvim o tom super pomalé rychlosti čtení, která mě uspává

00

Odpovědět

Výýýborne video. Poteším sa každému kúsku s psychologickou tématikou. Je to jedno z najlepších videí, ktoré môžete ponúknuť. :)

222

Odpovědět

5:50 - 20% vs. 29%...

60

Odpovědět

Děkuju, opraveno.

60

Odpovědět

urcite doporucuju tu knizku. na amazonu se da sehnat za par dolaru, v anglictine(nevim, jestli je ceska verze. na to, ze je to da se rict (podle videa) vedecka kniha, je dost ctiva. Kazdy princip je podany jako ve videu serii pribehu nebo studii ukazujici, jak konkretne je uzit v zivote.

50

Odpovědět

Knihu vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing pod názvem Zbraně vlivu: http://www.melvil.cz/kniha-zbrane-vlivu/

160

Odpovědět

Může mi někdo vysvětlit to s tim ručníkem? Nějak nechápu, proč by ho někdo nepoužil víckrát... nebo to se vážně někdo do ručníku utře jednou a pak si veme další čistej?

271

Odpovědět

Možná mají Američané jiné zvyky než my :)

270

Odpovědět

V koupelně máš jednu sadu ručníků a když ho po použití necháš ležet na zemi, tak ho pokojská při pravidelném úklidu vymění. Když ho necháš viset, tak ho nevymění. Takhle to fungovalo v pár hotelech, kde jsem byl. V Americe je to možná jinak. Takže nejde o to, jestli ho použiješ vícekrát, ale jestli budeš mít vůbec možnost ho použít vícekrát.

180

Odpovědět

+MornixPřesně jak píše Mornix. Je to standard, liší se jen způsob, kterým dáváš najevo, jestli ho chceš, nebo nechceš použít.

70

Odpovědět

No nevim, přišlo mi, že většinu těch věcí si uvědomuje uplně každej. Nad timhle strávil 60 let? :D

2356

Odpovědět

souhlas

1139

Odpovědět

Většina lidí si řekne, že je to úplně jasné. Praxe je ale úplně opačná. Taky, když se o tom někde dočteš, nebo ti to někdo řekne ještě neznamená, že jsi proti tomu imunní. Ani ti samotní behavioralisté nejsou a moc dobře si to uvědomují.

380

Odpovědět

+kvadrulegikTo vůbec nerozporuju. Šlo mi spíš o to, že na začátku řikaj, že spousta věcí bude překvapivých, ale nic moc extra zajímavýho nebo objevnýho tam podle mě není. Spíš takový popsání jevů, který jsou víceméně jasný. (Když mi někdo dluží, tak je větší šance, že pro mě něco udělá. No kdo by to sakra čekal???)

96

Odpovědět

+kvadrulegikJde spíš o to, co zvyšuje pravděpodobnost, že někdo něco udělá. Když se tě snaží zaujmout reklama, různé "charity" vybírající peníze, atd...Stačí maličkost a hned se pravděpodobnost zvýší.

31

Odpovědět

+kvadrulegikSouhlasím vážně jako 60 let :D. Samozřejmě že ikdyž to známe neznamená to že jsme imunní. Zvyšuje pravděpodobnost, no ono ty studie nejsou obecně platné všude. Určitě silně záleží na kultuře. Navíc nechápu jak se ty pokusy opakují.Prostě jestli doopravdy každý pokus třeba s ručníkama vyzkoušeli nezávislé pracoviště s různýma lidma a vyšlo jim vždy stejné % navýšení.

00

Odpovědět

+kvadrulegikTo by asi nebylo moc chytré :D. Spíše tipuji že ze všech pozorování udělali procentuální průměr, čili to navýšení je průměr ze všech testů které byly provedeny :).

00

Odpovědět

Chci umět kreslit jak ten chlápek :D

1361