Financování kandidátůLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:274
Počet zobrazení:9 307

V USA musí členové Kongresu a kandidáti do Kongresu odvádět straně určité příspěvky. Ale získat tak velké množství peněz není tak snadné, proto se musí hodně ohánět. Jak to tedy vypadá, když místo své práce pořádají "pos*aný telemarketing"?

Přepis titulků

Dnešním hlavním tématem je politické získávání prostředků. Než protočíte oči, tohle není o tom, jak peníze kazí prezidentské kandidáty. O tom si můžete víc přečíst v příspěvku nejotravnějšího přítele na Facebooku. Dane, komentuješ fotku dítěte. Co máš, ku*va, za problém. Smaž to! Rád bych mluvil o získávání prostředků v Kongresu. Probírá se to méně, ale není to o nic méně udivující. Během voleb v roce 2014 kandidáti do Senátu a Sněmovny reprezentantů dohromady vybrali 1,7 miliardy dolarů.

To je hromada peněz. To je víc, než kolik stojí 230 milionu tub chladivého gelu na hemeroidy. Je to dokonce i více k naštvání. Zajímavé je, že spousta těchto peněz byla vybrána samotnými politiky. Roky si na to stěžují. Zdá se, že je to nejhorší částí jejich práce. Nesnáším získávání peněz.

Nesnáším! Je to otravné. Je to neustálé žebrání o peníze. Kdybych vám řekl, kolik se svými kolegy trávím času konverzací o získávání peněz, tak by to bylo trapné. Je to trapné. Trapné. To je odvážné tvrzení. Možná podceňuje možnost Kongresu se ztrapnit, protože v Kongresu se děje například tohle.

Máte rádi zelené vejce a šunku? Nemám je rád, Sam-I-am. Nemám rád zelené vejce a šunku. Dvě části, čtyři části, šest částí dolaru. Všichni fanoušci Aligátorů stojí a křičí. Do toho, Aligátoři. Poznejte Mets, poznejte Mets. Vystupte a pozdravte Mets. Nevěděl toho moc o chemii, nevěděl toho moc o toxikologii.

Nevěděl moc o dusičnanu amonném, jen že snadno vybuchne. Ale vím to, že IST zvýši naši bezpečnost. O kolik by svět mohl být bezpečnější, nevěděl toho moc o výparech chlóru. Proboha! Nejvíce šokující na tom je, že to přečetl a řekl si: "Víte co, myslím si, že chtějí slyšet další sloku."

"Složím další sloku." Vidím, že se to líbí a složím další. Ale množství času, který politici musí využívat k získávání prostředků není jen trapné, ale je děsivé. Podle některých údajů senátoři získáváním peněz tráví 25 % až 50 % času. Bývalý senátor Tom Dashle odhadl, že dva roky před volbami senátoři mohou strávit 2/3 času získáváním peněz. A pokud 2/3 vaší práce je jen čistě o penězích, tak nejste zákonodárce, ale Robert De Niro.

Dnes se podíváme na to, co se s tímto časem děje. Začněme nejkřiklavější formou získávání peněz. Benefičními večírky. Většinou jsou to mizerné večírky v barech, restauracích nebo sídlech v D.C. Je jich spousta. Sunlight Foundation odhadla, že během posledních voleb členové Kongresu uspořádali kolem 2 800 večírků.

Washington je jako sestřih Roda Stewarta. Party vepředu, party vzadu, je to až moc večírků a nikdo pořádně nemaká. Večírky jsou v D.C. tak všudypřítomné, že je možné jimi strávit celý den. Přesně tohle udělal bývalý reprezentant Bruce Braley 20. září roku 2012. V 8:30 se účastnil slavnostní snídaně, v poledne se účastnil slavnostního oběda a zakončil to večerní slavnostní recepcí.

Večer už ani nebyl členem Kongresu, ale chodící odkládací nádobou na jednohubky. Benefiční večírky jsou tak důležitou součástí ekonomiky D.C., že část restaurací přežívá hlavně z pořádání takových akcí. Třeba Johnny's Half Shell. Je to restaurace s mořskými plody, umístěná kousek od Kapitolu. Během posledních 10 let tam bylo pořádáno neuvěřitelných 948 benefičních večírků.

Je téměř nevyhnutelné, že váš zvolený reprezentant strávil část svého času na místě, které se propaguje takto. Ochutnejte šampaňské a ústřice u Johnnyho. Johnnyho krabí koláčky. Mají tu miniburgery a happy hour. Najdete tu horké kraby na terase. Na Johnnyho! Na vás a na váš čas u Johnny's Half Shell.

Je důležitou figurkou D.C. Důležitá rozhodnutí vznikají pod bdělým dohledem muže, který vypadá jako méně talentovaný bratranec Jona Bon Joviho. Jim Ban Jovi. Někteří politici využívají své osobní milníky k výběru peněz. Třeba republikán Andy Barr, který uspořádal benefiční večírek ke 41. narozeninám, kde se za vstup vybíralo minimálně 500 dolarů. Nebo floridská reprezentantka Ileana Ros-Lehtinen.

Ta uspořádala benefiční večírek ke 30. výročí svatby. Ta událost je svou žalostnostní až dech beroucí. 30. výročí svatby by nemělo být určeno k výběru financí na kampaň. Mělo by být určeno k tiché večeři, vypití dvou láhví vína, k sexu a usnutí u opakování Přátel. Uctěte výročí a uctěte ho správně! Aby to bylo co nejtrapnější, mnoho členů Kongresu spojuje vybírání peněz s popovými koncerty.

Taylor Swift změnila hudební branži, vydělává peníze, takže někteří politici vydělávají na turné popové princezny. Ta dnes v D.C vystupuje. Máme tu přes 10 republikánů, 5 demokratů, 3 PACS, kteří na koncertu Taylor Swift vydělávají. Vydělali tam tisíce dolarů. Reprezentant Beyer z Virginie, který tu byl, tvrdil, že k Taylor Swift ho přivedla dcera, má rád její feministtické texty a proto ji považuje za pokrokovou.

Je to pravda. Reprezentant Don Beyer získával příspěvky na koncertu Taylor Swift. Nevím, jak vy, ale podle mě se tento muž necítí na 22 let. Cítí se a vypadá spíš na 65. Ale tohle všechno je ještě nádherné, když to srovnáme s množstvím času, kdy politici získávají peníze po telefonu. Před pár lety unikla power pointová prezentace demokratické kongresové komise pro kampaně.

Ukázala jejich běžný rozvrh. Navrhovala jim 4 hodiny denně volat lidem. Čtyři hodiny na telefonu. Takto dlouho má smysl telefonovat pouze v případě, pokud si to chcete rozdat po telefonu se Stingem. Už jsi? Už jsou to tři hodiny.

Už jsi? Mám na práci další věci, Gordone. Nemám na to celý den. Bohužel jsou zákonodárci kvůli tomu vytahováni ze slyšení. Během prvního týdne jsme měli slyšení ve vzdělávací komisi. Můj šéf tam přišel a řekl, že musím odejít. Vyšli jsme na chodbu a já se zeptala, kam mám jít. On mi řekl, že musíme jít volat lidem. Já mu na to řekla: "Tohle je mé první slyšení a vy po mně chcete, abych odešla?"

"Jak se mám něco naučit?" Přesně tak, byla nováčkem. Musela se učit, jak dělat svou práci. Knicks nevytáhnou nováčka Kristapse Porzingise ze hry, aby mohl volat držitelům celosezónní permanentky. Nebylo by to nejlepší využití jeho času. Pokud si myslíte, že to zní jako ponižující proces, vězte, že je.

Když jsem musel získávat finance, cítil jsem se zneužitý. Bylo mi trapně, přišlo mi to odporné a nedůstojné. Moji zaměstnanci mi tvrdili, že to dělat musím, i když se mi to nelíbí. Dostanete seznam kontaktů, musí jít na celý den pryč a musíte vytáčet čísla pitomců, o kterých jste nikdy neslyšeli a žebráte o peníze. Má pravdu! Pokud chcete získat peníze z pár pitomců, o kterých jste nikdy neslyšeli, nemusíte jim volat, otevřete si obchod s elektronickými cigaretami.

Bum, hotovo. A pokud vás napadá, proč musel odejít z budovy, je to z důvodu, že podle federálního zákona členové Kongresu nesmí žádat nebo dostávat příspěvky ve svých kancelářích. Výbor každé strany má ve svém hlavním sídle vytvořené callcentrum. Je to jen pár bloků od Kapitolu. Nedokázali jsme najít žádný záznam z těchto místností. Ale zní to, že je to tam pochmurné.

Sedí v malé kóji, mají sluchátka s mikrofonem, a občas jim někdo stojí za zády a připomíná jim, aby neztráceli moc času. Říkají, že po chvilce to tam začne smrdět. Prý to tam smrdí jako v šatnách. Ale co čekáte? Polovina lidí v místnosti snídala ústřice ve smradlavé krabí chýši. Zdá se, že to musí dělat všichni zákonodárci. Dokonce i ti, jako Eleanor Holmes Norton, kteří mají místo jisté.

Běžně bývá znovu zvolena 80 % hlasů. I přes to asi před 6 lety zanechala tuto hlasovou zprávu u lobbisty. Upřímně mě překvapilo, že nemáme záznam o tom, že byste mi něco daroval, i přes mou dlouhou a dobře odvedenou práci. Popravdě, většina mé práce v komisích a podkomisích se týkala vašeho sektoru. Tímto telefonátem vás otevřeně žádám o příspěvek.

To je tak depresivní. I předtím, než si uvědomíte, že volá z místnosti plné krevetových krkanců Stenlyho Hoyera. Pamatujte, že ona má své místo téměř jisté. Tak jisté, že téměř nepotřebuje peníze na kampaň. Problémem je, že členové musí platit příspěvky své straně. Ty mohou být předány kandidátům v náročnějších kampaních. BuzzFeed narazil před dvěma lety na záznamy demokratické strany, ve kterých našli očekávané částky od každého člena.

Začíná to na 125 000 dolarů, a končí až na 800 000 dolarech. Divíte se, že z vás politici tahají peníze zuřivěji, než skautka s dluhy? Dvě krabičky sušenek? Ne, ani, ku*va, náhodou! Čtyři krabičky!

Vezmeš si čtyři krabice! Čtyři krabice! Čtyři krabice! Vím, kde bydlíš! Čtyři! A pokud se tak zoufale snažíte získat peníze, ovlivňuje to, na koho budete své telefonáty cílit. Senátor Chris Murphy vám to vysvětlí. Nevolám nikomu, u koho není šance, že by mi dal aspoň pár tisíc dolarů. Dovedete si představit, že volám lidem, kteří vydělávají nad půl milionu dolarů.

Mají úplně jiné problémy než většina ostatních lidí. To je obří problém. Váš pohled na svět nemůže utvářet to, že voláte pouze tak bohatým lidem, že jejich hlavní starostí jsou daně za nemovitost, a které belgické kimono si jejich kočka dnes vezme. Tohle je dobrou volbou. Abychom byli fér, přímé sponzorování kandidátů je jen jednou součástí systému, ve kterém existují super komise a takzvané stínové financování.

Ale abychom byli ještě více fér, jedná se o největší část kampaně. Regulování finančních příspěvků na kampaň je náročné. Začíná to rozhodnutím Nejvyššího soudu v případě sporu Buckley vs. Valeo z roku 1976. Tam se tvrdí, že platba penězi je formou komunikace. Jsou chvíle, kdy je to nejspíš pravda. Pokud 50letý muž utratí peníze za kabriolet, tak okolí sděluje, že by chtěl sexuálně zklamat o polovinu mladší ženu.

Chápeme to naprosto jasně. Není o tom pochyb. Problémem je, že i když se obě strany shodují, že to nesnáší, žádná od toho nechce upustit jako první. Je to jako studená válka, ale ještě horší. Ve skutečné studená válce jsme se dostali na Měsíc a získali třetího nejlepšího záporáka z Rockyho. Tím netvrdím, že neexistují snahy vyřešit část těchto problémů.

Demokraté prosazovali Disclose act. To by zprůhlednilo stínové financování. Jeden republikánský kongresman prosazoval Stop act. Ten by zakázal členům Kongresu žádat o peníze osobně. Tohle by byly pouze maličké úpravy. Větší změnou by byl zákon Vláda lidu. Ten by stranám umožnil daňové úlevy a kandidátům poskytl veřejné peníze tím, že by přiřazoval malé dary v poměru 6:1.

Než se pro tu myšlenku nadchnete, mám dvě upozornění. Zaprvé, zajímali jsme se o to a stálo by to 600 milionů dolarů ročně. To je spousta peněz. Zadruhé govtrack.us, který předvídá šanci na schválení zákonů, tomu se současným složením Kongresu dává 0 %. Úplnou nulu. To vás nutí k úvaze, jestli nehledali něco menšího než nulu. Třeba mínus nulu.

Nebo: "Totálně absolutně nula!" Nebo nulu s mračícím se smajlíkem. To je frustrující. Vzpomeňte si, že to členové Kongresu si neustále stěžují na to, že musí ztrácet čas získáváním financí. Steve Israel, demokrat z Rhode Islandu, tento rok odešel do důchodu se slovy: "Nedokážu strávit další den v další callcentru, volat a žebrat o peníze."

A protože odchází, možná nám bude moct osvětlit některé aspekty získávání financí, které běžně nevidíme. Se Stevem Israelem jsem se minulý týden sešel. Podívejte se. Kongresmane, děkuji, že jste se se mnou sešel. Já děkuju. Začněme financováním politiků. Na kolik benefičních večírků jste musel ročně chodit?

Během mých 16 let, kdy jsme byl opětovně volen, jsem byl na 1 600 benefičních večírcích. - Ty krávo. - Na skutečných akcích. - Každé tři dny jste na nějakém byl. - Ano, po celých 16 let. Byla jich spousta. Řeknu vám tři slova. Johnny's Half Shell. Tam to znám moc dobře.

To určitě znáte. Jaké to tam je? Vypadá jako každá jiná restaurace v USA. Ve které je spousta lidí v obleku, kteří shání peníze. Ano, jsou tam kandidáti, členové kongresu i podporovatelé, kteří dávají tisíce dolarů za to, že si mohou dát korýše. Zajímavé mi přijde, že každý Kongresman ve městě ví, jak to u Jonhny's Half Shell funguje.

Nevzpomínám si, že bych tam někdy vlastní benefici měl. Měl jste. V roce 2011 jste tam měl benefiční snídani, která začínala v 8.30 ráno. Kongresmane, nikdo nechodí do restaurace s mořskými plody v 8.30 ráno, aniž by čekal něco na oplátku. Nikdo neřekne: "Půjdu tam, abych si dal svůj snídaňový kýbl krevet." To je problém tohoto systému. Lidé věří, že když jsou v té místnosti, tak podporují kampaň a získávají přístup ke mně.

A pokud vám přístup ke Stevu Israelovi nepřijde dostatečně dobrý, podívejte se na témata jeho večírků. Někteří Kongresmani pořádali grilovačky, některé rybí hody. Co vy? Pořádal jsem večery s pizzou. Měl jste ještě jiné témata, že? Ano?

Jaké? Víte, co myslím. Rád bych to věděl. Pořádal jste Výroční ochutnávku vín na Long Islandu, Ochutnávají vín z Long Islandu, ochutnávku vín z Long Islandu a doutníků. Doufám, že to nebyly doutníky z Long Islandu. A pořádal jste událost Čínské jídlo a politici, kde jste spláchl své sladkokyselé kuře sklenicí...

Ne, k čínskému jídlu se víno z Long Islandu nepije. Víno z Long Islandu se k čínskému jídlu nehodí? K čínskému jídlu ne. K čemu se hodí? K pouličnímu násilí? Na vínu z Long Islandu nedokážu najít nic špatného. Nepřišel jsem se sem bavit o hrozném víně. Chci mluvit o místnosti, ve které se získávají peníze. Promluvme si o callcentru Kongresu.

Jak důležité to místo je? Máme místo, odkud voláme. Jak vypa... Popište mi ho. Jsou tam motivační plakáty se sloganem "Drž se", abyste nemuseli myslet na to, co děláte? Jsou to malé kóje s levnými příčkami. Sedíte u stolu s telefonem. Vedle je asistentka, máte seznam kontaktů, ve kterém jsou záznamy všech předchozích dárců.

Vaše asistentka vám při telefonování vypomáhá. Předává vám ho. Vy pak vedete příjemnou konverzaci a potom se dostanete jádru žádosti. Pak zavěsíte, otočíte stránku na dalšího člověka a zavoláte mu. Tohle děláte tak dlouho, dokud nezískáte dostatek peněz. Proboha, to je depresivní. Tohle asi Otcové zakladatelé nechtěli.

Jak to lidi učíte dělat? Máte nějaké scénáře s běžnou konverzací a tím, jak mohou být součástí problému? Ne, každý člen má vlastní přístup. Já vždy přešel k žádosti a pak vedl běžnou konverzaci. To je jako by vám někdo dával masáž, nejdřív vám ho vyhonil a pak teprve namasíroval ramena. Je to dobré, ale nečekané. Každý má vlastní styl.

Jaká doba uplyne mezi zavěšením a dalším hovorem? Musíte pospíchat. Pokud jste v okrsku s vysokou konkurencí a musíte získat 1,5 milionu dolarů... Každý čtvrt rok musíte vybrat určité množství peněz, což rozložíte na určitou sumu každý měsíc, což rozložíte na sumu každý týden, což rozložíte na sumu za každou hodinu volání. Tahle celá věc zní jako podělaný telemarketing.

Podle mě je to druh mučení. Oběťmi tohoto mučení jsou Američané. Myslí si, že se jich v tomhle systému nikdo nezastane. Většina telemarketingových akcí má nad sebou šéfa, který lidi popohání a nutí je plnit plány. Kdo byl vaším šéfem? Mým šéfem byla vyhlídka na prohru ve volbách. Že prohraju s republikánem, který zničí vše, co jsem pro střední třídu udělal.

Ale vy jste byl předsedou. Promiňte, byl jsem předsedou demokratů v Kongresu. Byl jste tím šéfem, který nutil lidi plnit plány. Měl jsem odpovědnost. Říkal jsem jim, že musí získávat peníze, aby se dostali do Washingotnu a změnili systém. Musel jim to častokrát připomínat. Během Israelova předsednictví demokraté dosahovali rekordních příspěvků. Republikány jsme předběhli o 16,2 milionu dolarů.

To se nikdy dřív nestalo. Nemůže být snadné nesnášet něco, v čem byl velice dobrý. Je to, jako by tenhle chlápek nesnášel mít včely na obličeji. Neplete se, je to odporné, je jen divné, že se pro to vůbec rozhodl. Jak se jeho kariéra v Kongresu blíží ke konci, je na čase připít mu tím nejvhodnějším možným způsobem. Přinesl jsem nějaké víno z Long Islandu.

Je v tradičním sáčku. To je ročník 2016? Oni mají i starší? Nedoporučuju ho pít přímo ze sáčku. Kongresmane, tohle bych sklenici nikdy neudělal. Na víno v pytlíku to není špatné. Jo, to je fér. Jak lépe ukončit hořko sladkou kariéru, než hořko sladkým norfolkským chardonnay.

Vychutnej si každou kapku, Steve. Zasloužil sis to. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V čase 3:29 máte překlep ve slově "večírků".
Jinak díky za překlad.

00

Odpovědět

Opraveno, díky!

00

Odpovědět

Upřímně tyhle rozhovory mě baví více, než když se Oliver sám pitvoří ve studiu.

31

Odpovědět

Víno z Long Islandu a nechtít smrdět jako vajgl je asi málo liberální. Však oni s tím nekonformním póvlem jednou zatočí a komu se to nelíbí, je republikánský extrémistický lhář.

11

Odpovědět

Jeden z nudných dílů.

210

Odpovědět

Nevím proč, ale toto konrétní video mi nefunguje. Koukám normálně z ČR. Video se spustí, ale obraz běží 5 sekund, pak se zastaví, ale audio a titulky jedou v pohodě dál. Nevíte co s tím?

20

Odpovědět

Ahoj,

koukam z UK a videa s Johnem Oliverem mi hlasej error, jako jediny.
Je mozny, ze na to ma vliv ze ktery zeme koukam? Naky tipy triky co s tim?

Pardon jestli je to off topic, ale ja tem internetum moc nerozumim...
Dik!

20

Odpovědět

Kanál Johna Olivera je pro některé země (včetně UK) blokovaný. Když si proklikáte diskuse k jeho starším videím, dřív nebo později najdete nějaké tipy, jak to omezení obejít.

31

Odpovědět

+komunardDiky moc :)

10

Odpovědět

Zákaz politických stran a všech právních subjektů na podporu nějakého kandidáta o politickou funkci...

10

Odpovědět

... je dost nedobrý nápad, protože to naopak ještě posílí kandidáty "v balíku" (Babiš, Trump...), případně těch, kteří jsou nejvíc ochotni lézt do zadnice boháčům, co jim dají peníze. Vliv peněz na kampaň to totiž neovlivní vůbec nijak, pouze to omezí ty formy kampaně a jejího financování, které jsou legitimní(nábor sympatizantů, co budou objíždět ve volném čase lidi, složení se na podporu stranického kandidáta). Nehledě na to, že by to mohlo fungovat tak v USA a Rusku, možná, velké možná, v Británii a Francii, jinde by to vyžadovalo zásahy do fungování systému. Nehledě na to, že cílem strany není jen podpora kandidátů ve volbách, ale především prosazení společných ideí. Ergo volič ve volbách a ostatní politici po nich ví, že kandidát komunistické strany bude pravděpodobně komunista, sociálně demokratické sociální demokrat, konzervativní strany konzervativec, liberální liberál, anarchistické anarchista, fašistické fašista, environmentalistické environmentalista, křesťanské stoupenec politického křesťanství, nacistické idiot. A podle toho se zařídit. Stranická příslušnost obsahuje informaci o názorech dotyčného na mnoho věcí, a přibližný odhad mnoha ostatních. Nezávislý kandidát musí to vše vysvětlit svým voličům/kolaličním partnerům zvlášť, což je nepraktické. Ano, netřeba stran, stačilo by se přihlásit k té idei, ale ta se dá pochopit různě, program strany by měl být jasnější.

V souhrnu by nás váš návrh přiblížil starověkému Římu, a o tom si nemyslím, že by fungoval zásadně lépe, spíše naopak.

82

Odpovědět

+komunardSouhlasím, a navíc se to bude všemožně obcházet. Někdo si založí dejme tomu právní firmu, které bude politik nebo strana jediným klientem. Ta firma bude ve skutečnosti lobbovat za jeho zájmy, ale kde to dokáže? Oficiálně to budou právníci, tak budou zapsaní v rejstříku, budou mít patřičné smlouvy, apod. Už dnes je velký problém, když se má zjistit, jestli některé "stáje bílých koní" dělají to, co doopravdy tvrdí, anebo to jsou jen zástěrky pro něco úplně jiného. Tohle by ten problém jen zhoršilo.

Ne, aniž bych to zkoumal do hloubky, jediné řešení, co já osobně selským rozumem vidím jako reálné, je "useknout hadovi hlavu", tedy prostě znemožnit VEŠKERÉ financování z dárcovských zdrojů a zavést pevné "stropy" na kampaň pro všechny kandidující strany nebo osoby.

21

Odpovědět

+komunardStropy na kampaň jsou základ, bez nich se budeme demokracii víc a víc vzdalovat.

Co se týče zákazů peněz z darů, tady bych to viděl jako dvojsečné. Určitě by to znesnadnilo korupci, ale zase by to nahrálo magnátům, co si to platí sami. Nebo by i toto bylo chápáno jako dar? Z čeho by se ta kampaň potom financovala? Z členských příspěvků? Ideově proč ne, ale to by bylo neuhlídatelné. Ze státních příspěvků? To by strašně konzervovalo statut quo, a to není nutně dobře. To samé pokud by se jelo čistě bez peněz (lidé holt nejsou dokonalí). Ještě kdyby se poskytoval příspěvek a prostor v médiích každému. Ale tady bych viděl problémy technického rázu. Nebo máte jiný nápad?

11

Odpovědět

+komunardkomunard: Osobně bych se přikláněl k těm státním příspěvkům. Ať se prostě vyčlení v rozpočtu nějaká částka, ta se rozdělí rovnoměrně mezi X stran, co dosáhly minule pětiprocentní hranice pro vstup do parlamentu, a VŠECHNO mimo tyto peníze bude zakázáno. S tím, že účetnictví bude povinně veřejné dostupné nejpozději po volbách.

Konzervování status quo - možná, ale to se děje už teď. Jenom se konzervuje ten zahnívající rybník neprůhledného financování z pochybných zdrojů, ze kterého pak jenom občas nějaké bahno vypluje na povrch při nějakém skandálu. Už TEĎ je to stejné, prakticky u všech velkých stran, a po každých volbách se to opakuje, teď už i u prezidentských, viz. spekulace kdo všechno přispíval Zemanovi na kampaň, a co za to od něj dostal nebo dostává. Aspoň tomuto by se částečně učinila přítrž. Byť by se samozřejmě nezabránilo věcem jako "přímá" korupce formou Rathových krabic s vínem, všelijaké rejdy s černými konty na Kajmanech, apod. - stejně bych to viděl jako pokrok.

01

Odpovědět

Chief of staff bych nepřekládal jako šéf - zní to jako by to byl její šéf; ale není. Spíš bych to přeložil jako vedoucí kanceláře, nebo nějak tak.

20

Odpovědět

Mam ten obraz trhany jen ja nebo i nekdo jiny?

31

Odpovědět

když jsem to vypnul a zapnul znova tak už to nedělalo

31

Odpovědět

A zase raz John Mohamed Oliver.
Výnimočne som nenašiel nič ku 3. aprílu, ale najbližšie iba ku 2. aprílu. Čiže po x videách (dňoch) to vyzerá tak, že predsa len prisluhovači Alaha nie sú až taký psychopati ako sme si pôvodne mysleli. Veď predsa vydržali neodpáliť sa jeden deň v roku! Žeby som sa v Mohamedovi Oliverovi predsa len mýlil?

754

Odpovědět

A zase raz je tu John Mohamed Oliver.
V deň publikovanie videa máme 128. výročie dňa, kedy sa uskutočnila prvá zo série jedenástich vrážd v Londýne, ktoré boli pripisované tajomnému a nikdy nechycenému Jacku Rozparovači.
Bohužiaľ náš milý samovražedný bojovník vtedy nežil, a aj keby áno, asi by v inkriminovanej oblasti nerobil prostitútku, ale aj tak by to asi bolo lepšie využitie jeho času ako železná pravidelnosť, s akou tú otravuje vzduch pod týmito videami.

677

Odpovědět

Původně jsem myslel, že jsi prostě jen kretén. Pak jsem zjistil, že jsi druhořadý překladatel na druhořadém konkurenčním webu a hned se vše vyjasnilo. Neboj, to že Johna Olivera bys přeložit nedokázal tě v očích tvé maminky nijak neshodí.

585

Odpovědět

+Danar:D

322

Odpovědět

WTF?!

80

Odpovědět

Myslím, že když se na to podíváte líp, jde spíš o trapný pokus dělat si srandu z kamikazeho… asi těžko by se najednou rozhodl pro změnu nicku na tenhle.
Takže nejen, že tu oxiduje on, ale už i lidi, co na něj zbytečně upozorňují.

71

Odpovědět

+AxolotlMožná pomalu nazrává čas na sklizeň banánů...

80

Odpovědět

Co je tohle za spam? Teda jako, informace o výročí je celkem zajímavá, jenom asi není úplně správně umístěna. Jestli tě baví poučování lidí o různých zajímavostech, založ si blog nebo vlog. Sem tyhle zcela mimo mísu výplody netahej.

P.S.: Normálně na takovéhle komentáře nereaguji ani palcem dolů ani komentářem, ale dneska nějak nemám náladu dělat něco smysluplného.

101

Odpovědět

07:55-Kristaps Porziņģis ne Pauzinger :)

30

Odpovědět

Díky, opraveno. :)

40

Odpovědět


Odpovědět

+Mithrilrádo se stalo ;)

32

Odpovědět

Dávalo by mi celkem smysl omezit prostě velikost kampaně. Omezit množství financí, které se do toho můžou narvat. V tu chvíli nebude tlak na takové množství peněz.

Jinak fundraising (schůzky) 2x-3x do týdne mi nepřijde nějak šílený, když to není velká akce, ale třeba snídaně s nějakým sponzorem.

I když je asi fakt, že je jednodušší si tu nechat proplatit státem a pozvat si na hrad 900 lidí, aby se to zfouklo na rok dopředu. :D

81

Odpovědět

Souhlasím. Plus, zvážit otázku zdrojů těch peněz. Dejme tomu, že by se kampaň financovala VÝHRADNĚ ze státního rozpočtu. Máme X stran, každá strana dostane X milionů. Jak je utratí, jejich věc, ale COKOLIV nad to bude zakázané, bez ohledu na zdroj, a účetnictví stran hezky veřejně dostupné. Jo, už slyším ten řev o státních nákladech. Ale nebylo by nakonec levnější dát těch X milionů na počátku, než potom roky řešit uplatkářské kauzy šmejdů a následky službičkaření politiků výměnou za příspěvky? Myslím, že kdyby se tohle porovnalo, pokladna dostává na frak podstatně víc, jenom to není tolik vidět a nejde to tak snadno spočítat.

52

Odpovědět

proč omezovat velikost kampaně? :D mě to přijde vtipný :D sami se do toho uvrtali navíc je vidět jak je celá USA stupidní :D

21

Odpovědět

+cervaTy myslíš, že u nás je to jiné? Přečti si něco o financování politických stran nebo pár teorií, odkud se braly peníze na prezidentskou kampaň jak Zemana, tak Schwarzenberga. Tohle je lepší aspoň v tom, že to ti politici musí dělat OSOBNĚ, ne jako u nás přes "mrtvá duše" a všemožné nastrčené lobbyisty.

A proč to omezovat? Protože za prvé politik má pracovat pro občany, ne věnovat 70% času teleshoppingu. Za druhé to podporuje korupci a klientelismus, protože logicky tam přispívají lsubjekty, co pak očekávají něco na oplátku, a to "něco" nemusí být vždy legální, natož morální. A za třetí to pokřivuje i demokratický systém, protože už hraje až moc velkou roli, kdo vybere víc prachů, než nabídne lepší politiku.

A že se do toho uvrtali sami? To je možná pravda, jenomže jakmile se ten kolotoč roztočí, nevypadneš z něj - čím víc prachů, tím víc hlasů, tím pádem v konečném důsledku tím větší zvolený hajzl. Podívej se v USA na Trumpa nebo u nás na Babiše. A ano, tohle je i vina voličů...

101

Odpovědět

+cerva1) Omezení vlivu financí při kampaních. Prostě to nebude jeden dominantní kandidát, který vyhraje díky většímu balíku a většímu marketingu, ale budou mít srovnatelné možnosti.
2) Ovlivnitelnost kandidátů - korupce skrz kampaň. My ti napumpujeme peníze, ty se budeš k našemu odvětví stavět pozitivně a ten konkrétní zákon neprojde.

21

Odpovědět

+cervaTalker: Jeden by si myslel, že tyhle dvě věci už po aférách s financováním ODS nebo Čapím hnízdu lidem dojdou. Evidentně ne... :-( Přitom je to TO STEJNÉ, co pranýřuje Oliver, a horší navíc v tom, že u nás si politici nemusí týrat zadky ani dřepěním v tom call centru. Udělají to za ně bílí koně a všemožní "podržtaškové." :-(

21

Odpovědět

Spousta času strávená sháněním příspěvků a potom dodržování slibů, bez kterých by Vám nikdo nic nedal a to vše potom podkopává myšlenky a sliby strany. To vše hraje do karet zbohatlíkům, kteří politice moc nerozumí a lidští jsou asi jako Zemanův ksicht, protože neztratí čas žebráním. Jestliže to takhle bude pokračovat, v budoucnu budou volby vypadat jako Miss soutěže. Vyberte si tu nejsympatičtější a nejhezčí, která má hezkej zadek v plavkách a třeba dostanete koblihu zdarma nebo zlevní pivo.

233

Odpovědět

Bingo. A to nejhorší: Lidem se to bude líbit.

201

Odpovědět

A viděl jste vítězky Miss ČR za posledních pár let? :) To už není o tom, která je sympatičtější nebo hezčí ;) Bohužel je to o tom, která lépe vykouří porotu nebo čí tatínek zaplatí víc.

81

Odpovědět

+Miloš SchwarzenbergA nebylo tomu tak od nepaměti ?? "Která vykouří lépe nebo zaplatí víc vyhraje! ", by byl skvělý citát.

150

Odpovědět

+Miloš SchwarzenbergTohle je podle mě nevyhnutelné. Nikdy jsem nepochopil, podle jakých tabulek nebo kritérií se dá posuzovat ženská krása. Copak to jde??? Tyhle soutěže Miss mi vždycky přišly jako dost nedůstojná - dámy prominou - výstava děvek v líbivém obalu.

161

Odpovědět

Řežu se dost, ačkoliv to vlastně NENÍ k smíchu. Ano, řeklo by se, je férové, když si politici shání peníze sami, bez lobbystů a kdejaké sebranky. Ale tohle fakt není "služba vlasti," to je jenom ten zasranej teleshoping, a motor korupce k tomu.

I když... baví mě představa, jak by si takhle sháněl prachy na kampaň třeba Zeman. :-D

552

Další