Kvalita vs. kvantita u videí na YouTube

Thumbnail play icon
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:202
Počet zobrazení:5 724

Na svém druhém kanálu 2veritasium se Derek Muller zabývá myšlenkou, zda je důležitější mít svá videa kvalitní nebo je vydávat v pravidelných intervalech. Poté se zabývá i tím, co na svém kanálu hodlá preferovat.

Přepis titulků

Nedávno jsem hodně přemýšlel o kvalitě versus kvantitě videí na YouTube. Může vám to přijít jako chyták. Potřebujete kvalitu i kvantitu. Ale myslím si, že existuje jasný vítěz. Něco, co byste jako YouTube autor měl dělat. Máte omezené množství času, peněz a snahy, takže se můžete rozhodnout tvořit více méně kvalitních videí, nebo méně kvalitních videí.

Zamysleme se tedy nad kvalitou a kvantitou. Existuje mnoho populárních videí, u kterých není třeba dobrá kamera, dobré osvětlení, dobrý záběr, dobré zaostření nebo dobrý zvuk. Můžete sedět na posteli a mluvit, o čem chcete. Tím chci říct, že můžete být na YouTube populární i bez nějaké větší produkční hodnoty. Bez věcí, které by se daly použít v televizi.

Podstatné je, že máte hodně videí, protože bez nich se nikam nedostanete. Čím více jich máte, tím spíše si vás někdo všimne. Dobrým příkladem je Khanova škola. Mají téměř 4 000 videí a je to na YouTube naučný kanál s nejvíce odběrateli. Tenhle systém jim zřejmě funguje. Funguje, protože když někdo hledá určité téma, třeba počty nebo základy biologie, najde vaše video.

Objeví vás a vy takto rostete. Když vytváříte hodně videí, budete je vydávat pravidelně. To je důležité, protože vaše video může vycházet v určitý den, lidé budou vědět, kdy se vrátit a podívat se na něj. Budou se často vracet, protože budete neustále tvořit nová videa. Nebudou chtít nic zmeškat, především kvůli YouTube algoritmům a momentálnímu chování tlačítka odebírat.

Podívejte, jaká je zima. Nejspíš by mě ten led unesl, ale zkoušet to nebudu. Dneska to fouká. To bude otřesný zvuk. Když jsem začínal, myslel jsem si, že když se rozmýšlíte, jestli video natočit nebo ne, tak ano je vždy lepší volba. Khanova škola se řídí heslem "počet je lepší než dokonalost".

Prostě se řídí myšlenkou, že to nemusí mít dokonalé, ale stačí dojít někam do půli cesty a to je lepší než nic. To bys jíst neměl. Největší výhodou tvorby spousty videí je to, že získáte hodně zhlédnutí a tím vyděláváte peníze. Víte, že i když nahrajete video, které není úplně úžasné, lidé se na něj stejně podívají a vy ho zpeněžíte. Neustále jste finančně pobízeni k tvorbě videí.

Musíte pořád nahrávat další. Když se rozhodnete svůj projekt nenatočit, přijdete o peníze. Ale teď zapřemýšlejme nad kvalitou. Když vytvoříte kvalitnější video, máte větší šanci, že lidé budou váš kanál odebírat. A když vytvoříte více kvalitních videí, roste šance, že se k vám budou vracet, protože vidí, že tvoříte kvalitní videa.

Při tvorbě kvalitních videí je výhodou, že se s větší pravděpodobností stanou virálními. Rozšíří se mezi lidi. To nedokáže každé video. Ale když budete neustále tvořit kvalitní videa, jednou se vaše video dostane k mnohem širšímu publiku. Dobré na tom je, že vás objeví noví lidé a začnou vás odebírat. Ale také se podívají na vaše starší videa a uvidí, že vždycky tvoříte podobně kvalitní videa.

Všechny je zhlédnou a tak se vám zvýší počet zhlédnutí nejen u posledního videa, ale u všech videí. Pokud vaše kvalita kolísá, tak se podívají na dvě předchozí videa, uvědomí si, že tohle byla jen náhoda, a nebudou vás odebírat ani se nepodívají na všechna videa. Tím zamezíte svému kanálu v růstu. I přes to, že mají videa Khanovy školy 1,5 milionu odběratelů, získají v prvním týdnu jen kolem 15 tisíc zhlédnutí.

Jejich odběratelé se nevrací a nesledují každé video. Divím se, proč je tedy odebírají. Touhle cestou jít nechci. Nechci tvořit videa, která jsou jen pouhým převyprávěním. Nechci vám jen předčítat wikipedii. Já si myslím, že kvalita je o mnoho důležitější než kvantita.

Říkám tomu C.G.P. Gray model. Vydáváte video jednou za pár týdnů, ale protože je tak dobré, přilákáte na svůj kanál spoustu lidí. Noví lidé se podívají na starší videa a tím získáte nová zhlédnutí. Vím, že byste rádi něco kvalitního každý týden, ale kvalita zabere dost času. Například se podívejte na tenhle záběr.

Jeho tvorba mi trvala asi 5 hodin. Hodinu jsem ho natáčel a čtyři hodiny dával dohromady. Myslím, že lidé ocení, když vynaložíte čas a snahu na to, aby video vypadalo dobře. Pro mě je tedy kvalita stěžejní. Je to věc, co neustále rozšiřuje váš kanál. Můžete pořád dokola točit ta stejná videa, která mají nevalnou kvalitu, a pomalu se prosazovat, ale tak se nikdy neodlepíte ode dna.

Myslím si, že když vytvoříte dvakrát tak dobré video, nezíská jen dvakrát tolik zhlédnutí. Získá jich čtyřikrát, osmkrát nebo desetkrát tolik. Ze snahy navíc plynou značné výhody, takže se vyplatí zrušit projekty, které nejsou tak dobré. O tomhle tak trochu mluvil Gray.

A nedávno jsem to také udělal. Chci dělat dobrá videa. Nespokojím se jen tak s něčím. Doporučuji to takto dělat, když máte kanál na YouTube. Avšak zároveň musíte vydávat dostatek obsahu. Možná kvůli tomu dělám dvě Veritasia. Musíte cvičit své schopnosti. Musíte se cvičit v mluvení do kamery, musíte jít ven a vystavovat se, zatímco ostatní se na vás divně dívají.

Tohle je důležité. Musíte si vytvořit repertoár. Oceňuji, že vám tohle můžu sdělit. Vím, že jako odběratele tohoto kanálu vás zajímají i jiné věci než jen věda. Třeba to, co mě baví a co si myslím o světě. A asi vás taky zajímá, jak taková tvorba Veritasia probíhá. Tohle video vzniklo i proto, že bych rád slyšel vaše nápady.

Blíží se konec roku a milion odběratelů, což je něco naprosto úžasného. Tohle jsem nikdy nečekal. Ale brzy se to asi stane a já bych od vás rád slyšel, co byste v příštím roce, po milionu odběratelů, chtěli vidět? Znáte můj názor na kvalitu a tím se budu řídit. Budu tvořit jen hodně kvalitní videa o věcech, které mě zajímají.

Ale rád bych slyšel vaše nápady, takže pokud byste něco rádi viděli, napište do komentářů. Nebo napište svůj názor na tento problém ohledně kvality versus kvantity. Po posledním videu jsem poslal email do YouTube, ve kterém jsem psal: "Pokud chcete vidět komentáře, kterým spojení s G+ sluší, podívejte se pod mé poslední video." "Moji odběratelé dokážou, aby i nový systém vypadal skvěle."

Povedlo se vám to. Děkuju a udělejme to znova. Další věcí, nad kterou jsem přemýšlel, je citace Woodyho Allena. Řekl: "90 % života je prostě o bytí tady." To jako by na mě poslední dobou sedělo. Včera jsem zpíval vokály v pozadí s velitelem Hadfieldem. Bylo to úžasné. A minulý víkend, možná vás zaujal tenhle motýlek, jsem se setkal s Billem Nyem.

Bill Nye, vědátor. Obědval jsem s ním, koupil jsem si pár motýlků a řekl: "Bille, nikdy jsem si neuměl uvázat motýlka." "Nemohl bys mě to prosím zrovna ty naučit?" Velmi rád mě to naučil. Předváděl mi to asi 10 minut. Byla to zajímavá zkušenost. "90 % života je prostě o bytí tady."

A vy si musíte vybrat to správné tady. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zato se stačí podívat na českou část youtube a hned se mi chce zvracet. Kvalita, originalita nic, samej vlog, ve sračkách. Bože. Poslední povedený byl leda bablbam, to jsme tedy hodně nízko.

80

Odpovědět

Na konci videa to vypadalo ako: "What the hell am i" :-D

30

Odpovědět

Brady Haran (numberphile, computerphile, sixty symbols ...) vs CGP Grey (CGP Grey) http://brady-vs-grey.appspot.com/

po4et
videí a videní :D

21

Odpovědět

Motýlky jsou cool, sám jeden občas nosím, ale nepřivedl mě k tomu Bill Nye the Science Guy, ale Doktor :D

102

Odpovědět

takovedle videa kdy neprobiraji primo tema kanalu jsou vzdycky takove zajimave jen jsem cekal na toho Billa :(

90

Odpovědět

Blah

18

Odpovědět

sry miss

18

Odpovědět

Chyba: 7:38 - zrvona

00

Odpovědět

Opraveno, díky ;)

00

Odpovědět

Neudělaté žádnou chybu když přeložíte ňáká videa s Bill Neyem.

201

Odpovědět

to je to najťažšie si vybrať to správne ,,tu,,

62

Odpovědět

Tak mladý, a už má šedý pruhy ve vousech?

43

Odpovědět

Brácha má šedé vlasy už od 17, sice jen pár, ale není to až tak neobvyklé...

181

Odpovědět

+chucicMám to stejně už od 15 :)

30