Koronavirus VIIILast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:100
Počet zobrazení:6 547

John Oliver přináší již osmou epizodu aktuální série Last Week Tonight, která se věnuje koronaviru. Tentokrát se blíže soustředí na rozsah zasažení a dopady viru v prostředí amerických věznic.

Poznámky:
Shoney's – řetězec restaurací.
Quibi – americká platforma pro krátká mobilní videa.
Sean Hannity a Ainsley Earhardt – moderátoři televizní stanice Fox News, kteří momentálně tvoří pár.
Blake Lively – oblíbená herečka, partnerka Ryana Reynoldse.
Beto O'Rourke – politik, který zastupuje stát Texas v americkém Kongresu.
Pharma bro – Shkreliho přezdívka, kterou lze do ČJ volně přeložit jako „brácha farmaceut“, Shkreli dále u médií získal titul nejnenáviděnějšího muže v Americe, protože se mu v roce 2015 podařilo získat výrobní licenci na lék proti parazitům, jehož prodejní cenu následně zvýšil z původních 13 na 750 dolarů.

Tato epizoda Last Week Tonight měla premiéru 21. června 2020

Přepis titulků

Dnešní příběh se věnuje koronaviru. Té věci, jejíž existenci musíte pravidelně připomínat rodičům. „Tak vy jste šli do Shoney's? Kdo další tam byl? Celé město? Páni. Prosím, zůstaňte doma, vy křehcí maniaci.“ V posledních týdnech došlo k sérii prudkých nárůstů po celé zemi, ale jistá místa byla zasažena obzvlášť těžce: Věznice zažívají prudký nárůst. Data od New York Times ukazují, že infikovaných vězňů je přes 68 000, dvojnásobek proti minulému měsíci.

Úmrtí vězňů v důsledku viru od poloviny května vzrostla o 73 %. Pět největších známých ohnisek viru je v nápravných zařízeních. Je to pravda. Pět největších známých ohnisek viru je v nápravných zařízeních. To je tak strašné, že to zní jako věta z nějakého generátoru špatných zpráv, který chrlí náhodné věty, jako: „Socha Konfederace se upsala na 10 epizod pro Quibi.“ Nebo „křeček z TikToku obviněn z automobilového masakru.“ Nebo „Sean Hannity randí s Ainsley Earhardt.“ Jedna z těch zpráv je skutečná.

A je to ta nejhorší. Fakt, že koronavirus běsní ve vazbách a věznicích, je zvláště alarmující, jelikož je v nich drženo přes 2,2 milionu lidí napříč celou zemí. A trestanci jsou skupinou s vyššími zdravotními riziky. Mezi lety 1999 až 2016 se počet vězňů ve věku nad 55 let zvýšil o 280 procent.

Lidé ve věznicích mají častěji narušenou imunitu s chronickými potížemi, jako je cukrovka a vysoký tlak. Jde o nesmírně zranitelné obyvatele a vězni to moc dobře vědí, jak vysvětluje tento advokát: Osobně jsem v kontaktu s více než 300 uvězněnými lidmi. Dnem i nocí mi hlásí: „Lewisi, je to jako kdybych stál uprostřed silnice I-95 v New Yorku.

Přímo uprostřed silnice, kde mě míjejí auta rychlostí 270 km/h v obou směrech. Je jen otázka času, než mě ta věc zasáhne.“ Vězni mají pocit, že je jen otázka času, než onemocní. Což je hrozné. Netrestáme lidi tím, že je nakazíme nemocí. Například já nemám lymskou boreliózu kvůli opilství na veřejnosti z roku 2008. Ne, mám ji proto, že ti jeleni tehdy uměli pořádně zapařit. Musím říct, že mi ta parta chybí.

Dnes probereme několik věcí. Proč se koronavirus tak rychle šíří za mřížemi, jaký to má dopad na absolutně všechny lidi a co s tím můžeme a máme udělat. Rychlá připomínka. Vazby jsou místa, kde drží lidi před soudem, případně nezletilé osoby. Ale věznice obvykle zadržují lidi, kteří byli odsouzeni na rok a více. Ať už jste ve vazbě nebo ve věznici, nejspíš jde o zařízení, které nebylo postaveno na zvládání podobné krize.

Protože je vlastně nemožné dodržet dvoumetrové rozestupy v malé cele, což před pár lety zjistil i Ted Koppel: Uvěznění a sociální distancování jsou většinou neslučitelné. - Nemáte tu zrovna moc místa. - To nemáme. Pohybovat se tu může jen jeden člověk. Musíme se otáčet bokem. Správně.

Je těžké dodržovat sociální distancování, když žijete v šatníku se dvěma postelemi a záchodem. Řekl bych, že v takových podmínkách se těžko praktikuje spousta věcí, tedy kromě her: „zkusme se omylem neobjímat“ a „kdo se dokáže nejtišeji vykadit“. Správná odpověď na tuto otázku je Blake Lively. Ona kadí nejtišeji, to je prostě fakt. Některé úřední kroky k vyřešení těchto problémů jsou až směšně omezené, jak vysvětluje znepokojená matka jednoho vězně: Jsou uzavřeni asi 23 a půl hodiny denně.

Vycházejí asi na 10 minut, aby použili telefon, osprchovali se, pak se hned vrací. A řekli jim, aby v malých celách spali protichůdně. Ale i když si lehnou protichůdně, v malých celách to nic nezmění. Přesně tak. Matku zřejmě moc neuklidní, když slyší něco takového. Nebojte se, mamko.

Vězňům se řeklo, ať spí protichůdně a když jsou vzhůru, řekli jsme jim, ať na sebe nedýchají. Máme to pokryté. Pak je zde prostý problém s mýdlem. Jak už nyní všichni vědí, klíčovou ochranou proti koronaviru je pravidelné mytí rukou. Ale ve vazbách a věznicích může být mýdlo na příděl, nebo zcela nedostupné. Když vězni potřebují další, musí ho koupit u komisaře. A jak už jsme v naší show říkali dříve, ačkoliv svou prací udržují vězení v chodu, vězni za svou práci dostávají jen centy.

Některá zařízení dokonce vyvěsila cedule o důležitosti mytí rukou, ale pokračovala v účtování poplatků za mýdlo. A řada vězňů měla pocit, že musí zakročit, aby upozornila svět na tento nebezpečný nedostatek: To nám dali. Tahle malá věc, abychom zůstali čistí, myli si ruce. Tohle na 2 týdny. Nedávají nám dezinfekci na ruce, nedávají nám pořádné mýdlo.

Tohle je miska na mýdlo z naší koupelny. Jsou to jen kousky mýdla, kterými si musí mýt ruce každý. Máme dva automaty na mýdlo, ale to o víkendech občas dojde. To je zjevně otřesné. Dostatek mýdla by měl být vždy. Vím, že když mě budete chtít parodovat, nebude úplně mimo, když na sebe připlácnete mýdlo a s britským přízvukem budete ječet: „Dostatek mýdla by měl být vždy!“ Ale pořád to bude pravda, že?

Vždy by měl být dostatek podělaného mýdla. Obzvlášť v posledním zařízení, kde se od dubna zhruba 80 % vězňů nakazilo koronavirem. A nedostatek se rozhodně netýká jen čistících prostředků. Ochranné prostředky jsou tak nedostatkové, že vězni začali nosit ponožky na rukách při telefonování. To může být nejsmutnější ponožková loutka všech dob.

A testování je tak nedostatkové, že vězni nemohou vědět, kdo má a kdo nemá virus. Navíc pokud někdo vykazuje symptomy, často bývá umístěn na samotku, protože vězení nemají prostory pro karanténu. A vězni nejsou zrovna motivováni k přihlášení, když nastavíte postup na: „Prostě nám řekni, že jsi nemocný, a my tě zavřeme do díry k potrestání.“ Když dohromady zkombinujete těsné prostory, nedostatek základní ochrany a nejistotu v šíření potenciálně smrtícího viru, není nijak překvapivé, že napětí může dosáhnout bodu zlomu: Tohle se stane, když nás zabíjí podělaný koronavirus!

Ve čtvrtek odpoledne natočil vězeň mobilem video z bloku C uvnitř nápravného zařízení Lanson. Zničený majetek, vězni mimo cely. Dějou se tu tyhle sračky! Vězni si stěžují na podmínky v důsledku covidu-19. Vy nám nechcete dát žádnou lékařskou péči?

Takže vy nám nedáte lékařskou péči? Pak se stane tohle. Stačilo nám zajistit zasranou lékařskou péči. Jo. Jestli si někdo říká, že jde o extrémní reakci, zeptám se takto: Co jiného by měli dělat? Jakou jinou kartu mohou vězni nyní zahrát? Opakuje se stejné téma, ale řeknu to znovu. Pokud se musí ničit majetek, aby systém věnoval pozornost životům, pak jsme se ocitli na podělaně temném místě.

Vím, že můžete mít štěstí a nejste téměř nijak obeznámeni se systémem vězení, pak lze tento problém snadno ignorovat. Takový postoj reflektují i někteří místní představitelé. Když rozpuk nemoci v kalifornském vězení Santa Barbara zkomplikoval splnění požadavků pro opětovné otevření státu, místní představitelé navrhli jednoduše nezapočítávat vězně. Okresní mluvčí řekl: „Ti jednotlivci jsou mimo komunitu, takže jde o oddělenou populaci.“ Takovou věc byste měli říct jen v případě, že by koronavirus propukl v Atlantidě.

Vždyť tam dole ani nedýchají vzduch, jde o zcela oddělenou populaci. Vedoucí arkansaského zdravotnictví se pokusil o optimistický obrat vězeňského rozpuku, který zde zažili: Jde o riziková zřízení, kde se covid-19 může šířit velmi rychle. Ale také jde o uzavřené systémy, které nutně nereprezentují celkovou situaci Arkansasu.

Máme štěstí, že při daném nastavení není tak těžké nemoc potlačit, protože ti lidé se netoulají venku. Neopouštějí věznice. I kdyby věznice a vazby byly uzavřené systémy, což rozhodně nejsou a k důvodům se dostaneme, je divné nazývat rozpuk smrtícího viru štěstím jen proto, že je omezený na jedno místo. Noviny nepsaly o chlapci z balónu proto, že šlo jen o jednoho chlapce, uvězněného na obloze v doma vyrobeném balónu.

Ne, jednalo se o nouzový stav, protože byla šance, že tam zemře. Samozřejmě se ukázalo, že v balónu bylo nula chlapců. Později se zjistilo, že šlo o hoax a výmysl rodičů ve snaze zvýšit obchodní hodnotu rodiny, která se objevila ve Výměně manželek. Do prdele, pamatujete časy, kdy byl chlapec z balónu tou nejšílenější obavou? Rok 2009 byl opravdu jednoduchou dobou pro život. A pro pořádek, lidé z věznic se „venku rozhodně toulají“.

Protože ne každý člověk ve vězení je i vězeň. Je zde zhruba 445 000 členů nevězeňského personálu, pracujících v celé zemi. A tito pracovníci nahlásili přes 9 000 případů koronaviru. Rovnou jsme jim mohli dávat koronavirové balíčky, když každý den opouštěli práci a vraceli se do svých komunit. A personál, který přenáší nemoc dovnitř a ven ze zařízení, není jediným způsobem šíření.

Může dojít k přeskakování po vězeních s přesuny vězňů a do komunity může uniknout, když léčí nemocné vězně v nemocnicích, zejména na venkově, kde se nemocnice snadno přetíží. A zde se ani nebavíme o vazbách, kde se lidé neustále přesouvají dovnitř a ven. V běžném týdnu se do vazeb přihlásí přes 200 000 lidí a dalších 200 000 lidí z nich odejde. Takže rozpuky ve vazbách a vězeních se mohou snadno šířit do větších komunit. Jedna studie naznačuje, že v půlce dubna mohlo být přes 15 % zaznamenaných případů koronaviru v Illinois spojených s jediným zařízením, vazbou v Cook County.

I když vazba tato zjištění popírá, byli zde aktivisté, kteří viděli známky nebezpečí dříve. Jako tento muž, který varoval už v březnu: Právě teď je vazba v Cook County doslova jako Petriho miska. Šerif Tom Dart z Cook County je jako kapitán výletní lodi smrti. Páni.

Výletní loď smrti. Výletní lodě jsou na tom už nyní dost špatně i bez smrti v rovnici. Jako kdyby se naše rodičovská společnost přejmenovala na Genocidní AT&T. Lidi, nenapadá mě, jak můžete ještě zhoršit zážitek oproti tomu, který už poskytujete. Pointou je to, že koronavirus nezůstává za mřížemi, ale snadno cestuje. To nás přivádí k závěrečné otázce, co můžeme dělat? Realisticky musíme dostat z vazeb a věznic tolik lidí, kolik je jen možné. To bychom upřímně měli dělat tak jako tak, ale nyní nemáme na výběr.

Čím méně lidí bude v těchto zařízeních, tím snazší bude sociální distancování, bude zapotřebí méně personálu a sníží se požadavky na osobní ochranu. Samozřejmě kdykoli někdo naznačí propouštění vězňů, přijde tato nevyhnutelná odpověď: Veřejnost prostě nechce tisíce lupičů, vrahů, zlodějů, padělatelů identity a dalších venku v ulicích. Máme dost problémů s vlastními domovy, firmami, peněženkami a kabelkami. Nepotřebujeme přidávat další.

Dobře. Takže zaprvé, vycpanino George Lucase. Zdá se, že si nevybavíš více než jeden druh zločinců. Lupiči, zloději, padělatelé identit. To jsou jen synonyma pro krádeže. A co další kriminálníci v Texasu? Třeba muž, který předstíral dobrovolníka od O'Rourkea, vloupal se do domu a ukradl lízátko. Nebo muž, který musel vrátit cenu 3 000 dolarů za podvádění při chytání okounů.

Nebo žena, která pila víno z plechovky od brambůrků, když několik hodin řídila elektrický vozík před Walmartem. Texas má energickou kriminální scénu s mnohem větší rozmanitostí, než jakou mu přiznáváš. A tvrdím, že jsou zde lidé, u kterých nic nebrání okamžitému propuštění. Zvláště ti, kteří čekají na soud ve vazbě, představují drobné riziko pro veřejnost a jsou zde jen proto, že nemohli zaplatit kauci. Netvrdím, že se všichni lidé propuštění v důsledku koronaviru budou chovat perfektně.

To nemůže říct nikdo. V televizi určitě uvidíte, jak lidé vzrušeně mluví o ojedinělých případech propuštěných, kteří dělali zlé věci. Uvidíte je v pořadech, jako je Krimi porno pro staré bělochy s Laurou Ingraham. Nebo Jdou si pro vás s lidským kurtem na squash. Ale v celkové bilanci rizika opatrného propouštění jasně převáží rizika ponechání všech vězňů uvnitř.

Co se týče věznic, minimálně bychom měli propustit ty vězně, kteří si odpykali většinu trestů, zejména ty nemocné a staré. Tyto skupiny jsou virem vysoce ohrožené a u starých je nízké riziko recidivy. Jistým vězňům lze také vystavit propustky, zapauzovat jejich rozsudky a navrátit je, až bude pandemie pod kontrolou. Nebo je lze umístit do domácího vězení. Nemůžu tomu uvěřit, ale na národní úrovni musím uznat zásluhy státnímu zástupci Barrovi.

Vydal dokument pro federální věznice k zredukování vězňů, což zní jako skvělý nápad, tedy teoreticky. Ale věznice k dnešku propustily jen něco kolem 3 procent. To je ještě horší oproti státním věznicím, které zredukovaly vězně o 5 procent. A to prostě není dost. Vím, že vás toto může dostat do nepohodlné situace, kde se budete zastávat lidí, kteří vám nepřijdou zrovna sympatičtí. Vezměte si federálního vězně, který tvrdě tlačil na své propuštění: Soudce zamítl žádost usvědčeného farmaceuta Martina Shkreliho o propuštění z vězení na výzkum léčby koronaviru.

Předsedající soudce poznamenal, že probační pracovníci toto tvrzení viděli jako druh pomateného chování, které vedlo i k jeho zatčení. Jo, „pharma bro“ Martin Shkreli usiloval o propuštění do domácího vězení, aby mohl pracovat na vývoji léku na koronavirus. Ten by nejspíš nazval Rona džus a prodával ho s marží 5 000 procent. Byl odmítnut. A když to slyšíte, můžete si říct: Správně, ať si nasere. A popravdě ano, ať si nasere.

Ale v tomto případě a navzdory tomu, že je Shkreli pozornost vyžadující žába, kterou jako pulce málo chovali a navzdory tomu, že jeho odůvodnění pro propuštění je naprostá blbost, nechci, aby se nakazil virem a potenciálně na něj zemřel. Nechci to pro nikoho a neměl by ani nikdo z nás. I přesto jsou nyní miliony Američanů v opravdu zoufalé tísni a výrazně disproporčně jde o barevné lidi. Někteří vězni jsou už tak zoufalí, že riskují potrestání ve snaze získat k jejich situaci pozornost vnějšího světa.

Sledujte tohoto vězně otevřeně používat zakázaný telefon, u kterého si je vědom následků, ve snaze vzbudit rozruch: Tenhle parchant tu umírá na koronu, nechali ho v mé místnosti. Doslova nás tu nechávají zemřít. Toto je Aaron Campbell. je vězněm ve FCI Elkton, federálním vězení s nízkým zabezpečením v Ohiu. Používá zakázaný telefon a ví, že za natočení videa bude mít problémy.

Řekl jsem si, že na to seru, telefon držím pod pokličkou, ale tohle je kurva vážné. Všichni v téhle díře umírají, co po mně kurva chcete, mám tu chcípnout? Ne, něco takového rozhodně nechci. A musím vám říct, že podle správy vězení jsou muži na tomto videu zcela v pořádku a ani nejsou nemocní. Ale měli byste vědět, že podle vládních počtů má tato instituce přes 600 vězňů pozitivních na koronavirus a 9 z nich zemřelo.

Jestli si říkáte, jak se tomu vězni daří, údajně je na samotce od vydání virálního videa v půlce dubna. Napsal reportérům dopis, prý mu úředníci řekli, že nebude čelit dalšímu trestu, když vydá prohlášení, kde označí video za podvrh. Žádost, kterou poté odmítl. To je nesmírně statečné. A to říkám já, který nevynechávám jedinou příležitost omluvit se za naprosto cokoliv.

V tuto chvíli se nabízí otázka, co to kurva děláme? Zejména v průběhu pandemie, ale i obecně. Očividně je zde daleko větší diskuse o tom, jak skončily miliony lidí za mřížemi a zda vězení vůbec fungují. Sám bych řekl, že rozhodně fungují, pokud je vaším cílem zavřít spoustu lidí. Faktem je, že bychom měli co nejrychleji vylidnit vazby a věznice. A vím, jak to zní. Všichni jsme poslouchali: „Nemáš páchat zločin, který si nedokážeš odsedět.“ Ale náš současný systém nebere jen čas.

Odsuzuje k celoživotnímu sociálnímu stigmatu, marným pracovním pohovorům a překážkám v nezbytnostech, například bydlení. To vše je dost nemorální a není zde žádný důvod, proč bychom měli odsuzovat lidi k usmrcení virem. Protože to není spravedlnost, ale přehlížení. A vážně na tom záleží. I když rádi předstíráme, že lidé za mřížemi jsou oddělená populace, není to pravda.

Ať už spáchali cokoliv, stále jsou to členové naší společnosti. A jestli nás tento příšerný rok naučil jednu věc, pak tu, že jsme na této smrtící plavbě společně. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nějak to nechápu. Jsou 23,5 hodiny denně zavřeni po dvou v cele. Kde a kdy se teda nakazí? Přijde mi, že takhle dodržují mnohem větší social distancing než běžný člověk.

02

Odpovědět

Kdyby levičáci nemysleli tak moc na chudáčky vězně, že pak vymysleli, že muklové musí žít i zde sociálním životem (televize, kuřárny, tělocvičny, společné cely apod.), prostě dovolená s cizími lidmi. Místo jedné cely a jen jedné postele, prostě samotky, sociální distanc, prostě trest, pak by korona byla na minimu, takže chyba levičáků, jó běž si ještě Olivere pohladit, než tě vykradou.

33

Odpovědět

Samotky mě taky napadly, i s tím, že sama nemám problém s někým několik dní nemluvit. Ale to je se sociálními sítěmi a zprávami. Když je člověk úplně odříznutý na samotce na měsíc nebo dva, tak se z toho pomalu zblázníš. A to tu mluvíme o situaci trvající několik měsíců. Mám známého který se mi přiznal, že seděl a na měsíc ho poslali na samotku. Po dvou týdnech jen zkoušel čím si jde podřezat žíly, protože už to nejde vydržet. Takže jako řešení to není úplně efektivní, když to má být nápravné zařízení posílající lidi zpět do společnosti. Zvlášť když jsou tam lidi za nepříliš závažné činy (jako držení marihuany a tak). Navíc sami bývalí vězni přiznali, že budou raději ve špatném vězení kde mají možnost se setkat a promluvit si s dalšími než v luxusu kde jsou izolovaní.

10

Odpovědět

Tohle už je trochu moc, ti lidé dostali nějaký trest za spáchané zločiny a přišla teď nemoc na kterou nikdo nebyl připravený. Věznice tedy nemají prostor držet každého vězně zvlášt a když už to skrze samotky udělají (přičemž jde jen o změnu místa kde je zavřou, ne o zubavení možností které obvykle samotka obnáší), tak je to špatně a jako takřka jedinou možnost propaguje propuštění těch věznů? Je to naprostá kravina a to říkám jako odsouzený kriminálník. Trest je trest a lidi si ho musí odkroutit. S jeho předchozími díly tákajících se vězěňského systému v USA jsem souhlasil, tohle už je ale třetí díl v řadě který se jeví natolik levicovým až to zavání anarchií. Dám šanci dalšímu dílu a uvidím ale tohle už je dost ubohé.

94

Odpovědět

z toho Johna se stal hroznej debil levicackej...

98

Odpovědět

Druhy dil v rade po kterem vazne uvazuji ze porad prestanu sledovat. Jestli mu pripada v poradku v pripade nespokojenosti demolovat a vypalovat cizi majetek, tak by mu meli podpalit jeho domov, aby konecne videl problematiku z druhe strany - toto mu samozrejne nepreji. Na druhou stanu by mel uvazovat o ukonceni prace v televizi a mel by si otevrit stavebni firmu specializujici se na demolice - toto mu samozrejme preji.

521

Odpovědět

Ptal se, jakou jinou možnost ti vězni mají. Tak schválně...

163

Odpovědět

+Petr KuciUvedomme si, ze ty vezni tam nejsou za odmenu nebo na dovolene - to samozrejme ve videu po slunickarsku nezaznelo. USA covid podcenili a byli v koncich... to znamena civilni obyvatele se tyden nedovolali na linku, aby se nechali testovat, mrtvoly v New Yorku atd..Situace ve veznicich byla stejne katastroficka jako vsude jinde neni se cemu divit..Ve videu to vykresloval jako by civilove v USA byli naprosto v pohode a veznove mirnyx tyrnyx trpeli. Rikam lituji majitele spalenist a po tomto videu i zamestnance vezenske sluzby - maji se na co tesit. Ses nespokojenej - demoluj - at ziji bratri anarchiste.

517

Odpovědět

+EdworldNejsou tam za odměnu nebo na dovolené, ale také tam nejsou, aby shnili. I vězni mají práva, jakkoli se to komukoli nelíbí.

154

Odpovědět

+Petr KuciTo netreba pripominat, to v tom videu opakovane zaznelo, ja jen pripominal co tam nezaznelo.

35

Odpovědět

+EdworldStejně tak není potřeba připomínat, že ve věžnici lidé "nejsou za odmenu nebo na dovolene".

82

Odpovědět

+EdworldProblém je, že tam nejsou jen vrazi apod., ale i lidi, kteří udělali nějakou malou p******u, třeba jen omylem a jsou tam na pár měsíců. Co bys dělal ty, kdyby ti třeba vběhlo dítě pod auto, ty bys nestih zabrzdit a šel bys na 1 rok do vězení za "obyčejné" ublížení na zdraví z nedbalosti. Jenže by to mělo háček... co když zrovna patříš do ohrožený skupiny (máš třeba cukrovku/astma... cokoli), v tom vězení se šíří vir co tě může zabít a všem je to víceméně jedno. Z jednoho roku se ti může stát doživotí. Seděl by si jen na p****i a čekal co se stane, nebo by ses na to snažil upozornit jakymkoli možnym způsobem?

Jasně, můžeš říct, že tohle je jeden vymyšlenej případ, ale podobných případů je určitě daleko víc, než těch tvých žhářů a dalších lidí, kteří tam jsou za úmyslnou, vysoce závažnou činnost.

A ano, zaměstnance vězení lituju taky... ono je to celkem logický. Oni musí být s těma vězněma v kontaktu, takže když nikdo neřeší šíření viru mezi vězněma, tak maj i zaměstnanci daleko větší pravděpodobnost, že se nakazej.

142

Odpovědět

+BullOverHele tvuj koment beru a davam palec nahoru. Ale sim te vezen co ma mobil v kriminale mari vykon trestu a na 99procent je celozivotni bandita, ktereho bys nechtel potkat :) :) presne jak napsal benson - bezte si je pohladit

12

Odpovědět

+Petr KuciNepachat zlocin?

36

Odpovědět

+KolemjdouciNyní nedělat to, co se již stalo. :-D

41

Odpovědět

+KolemjdouciSeš dobrej, když dokážeš v budoucnosti změnit minulost. A teď si vezmi, že podle statistik tam sedí i dost nevinných lidí - to tedy znamená, že zločin spáchali, pak se, jak navozuješ ty, vrátili do minulosti, zločin nespáchali, a nyní stále sedí za to původní odsouzení?

10

Odpovědět

Ak si si z tych videi odniesol iba toto...

00

Odpovědět

Asi sis to moc rychle precetl, nebo pripadne spatne poslechl. On rekl, ze pokud se musi nicit majetek, aby si system zacal vsimat zivotu, tak zijeme na velmi temnem miste. Takze kde presne je ta obhajoba? Ze rekl "co jineho meli delat"? To jen polozil otazku. A polozil ji naprosto spravne. A ty jsi na ni neodpovedel. A dostal si prostor hned nekolikrat :)

60

Odpovědět

+HabanszA pomohlo to? Dostali za odměnu to mýdlo?

Když mě v práci nadřízený opakovaně nechce vyslechnout, tak nezačnu kladivem rozbíjet office, ani kdybych neměl jinou možnost.

05

Odpovědět

+jjkMichate tady hrusky s jabkama. Kdyz Vam zamestnavatel nechce dat mydlo, nikdo vam nebrani si ho jit koupit, protoze to je naprosto zakladni potreba, ktera by nemela chybet nikomu. Taky se muzete nas*at a jit domu na home office (v extremnim pripade). Takze znova. Co jineho mohli delat, aby na sebe upozornili?

20

Odpovědět

+Habansz1) Mohli se inspirovat Andym z věznice Shawshank a napsat jednou týdně email do Colgate-Palmolive.
2) Mohli použít své soc. sítě, napsat do novin, požádat přátele o pomoc, poklidně protestovat, ...
3) Je taky možné, že prostě neexistuje žádný jednoduchý způsob, jak změny docílit. Takový je občas život. Speciálně amíci si tohle zřejmě nechtějí připustit a řídí se tím, že když to nejde po dobrém, tak aspoň zkusím vykrást pár obchodů nebo udělat bordel, třeba to pomůže. A fakt je ten, že to nejen že dost často nepomůže, ale udělá to věci ještě horší.

16

Odpovědět

Amíci jsoiu úplnmě mimo. :)

28

Odpovědět

Nic nevyzvedne argument tolik jako gramatické chyby.

70

Odpovědět

Neměl jsem ho rád,ale v tomto máme stejný názor.

96

Odpovědět

Zajímavé, jak ony pokrokové USA, vzor celého světa, stále bojují o přežití, zatímco my tady už jsme úplně v pohodě.

1111

Odpovědět

Když se dívám na denní statistiku nově infikovaných koronavirem a vývoj celkového počtu aktuálně infikovaných (bez vyléčených a mrtvých), tak si říkám, jak dlouho nám ta pohoda vydrží. Za zhruba měsíc se totiž počet infikovaných více než zdvojnásobil.

101

Odpovědět

+BuffyTo je sice pravda, ale hodně záleží na rozmístění jednotlivých případů... nazačátku nikdo neměl tušení, kde to je, takže se testy dělaly víceméně náhodně. Teď už to dokážeme daleko líp odhadnout, takže je víc testů cílených na konkrétně zasaženou oblast = větší část z nich je pozitivních. Fakt, že před měsícem bylo cca 50 nových odhalených případů denně a teď je to 150-300 nemusí nutně znamenat, že je skutečně 4x víc nemocných. Předtim jsme mohli zjistit třeba 50 z 500, teď 300 z 700. (víc nakažených je určitě, protože se rozvolňujou pravidla - s tim se počítalo... jen to nesmí překročit nějakou zvládnutelnu úroveň).

71

Odpovědět

Spíš bych řekl že jsme zatím v pohodě...

32