Levné oblečeníLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:755
Počet zobrazení:16 076

Dnes žijeme v době, kdy je oblečení velice levné a přesto je módní. Řetězce své kolekce prodávají ve velkém a stejně rychle je i obměňují. Zdá se to skvělé, ale jak je možné, že mohou toto oblečení prodávat tak levně? Nejspíše všichni správnou odpověď tušíte... Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Móda. Osobnost, kterou si můžete koupit. Móda je důvodem, proč někdo vypadá zábavně a fantasticky a proč muži kolem 20 nosí dokola skoro stejné košile. Hele, jsem rozhodnutý a nechci zkoušet nic jiného. Budu nosit tenhle druh oblečení až do mé smrti. A basta! Kupujeme si spoustu oblečení. V roce 2013 Američané nakoupili průměrně 64 kusů oblečení na osobu. Důvodem je to, že oblečení je dnes velice levné.

Pokud jste po ránu někdy pustili televizi, dozvěděli jste se to. Cena těchto šatů šokovala spoustu lidí u nás v kanceláři. - Stojí 39,99 dolarů. - To je úžasný! Kohl's, LC od Lauren Conrad za 35 dolarů. To je úžasný. Tyto šaty jsou od Normy Kaamali a ve Walmartu stojí 24 dolarů. Já padám. Já padám.

Vážně padám na podlahu. Ochranko, odneste mě pryč. Není možné, aby stály 24 dolarů. Táhni do pr*ele! Jsi lhářka! Lhala jsi mi! Podívejte, pro zákazníka jsou nízké ceny velmi příznivé. Dnes toto oblečení navíc i vypadá hezky. Módní oblečení je levnější než kdy jindy, a levné oblečení je módnější než kdy jindy.

Můžeme za to poděkovat především obchodům s rychlou módou, které produkují levné a módní oblečení. Patří sem například H&M, Zara a Forever 21, což je značka, kvůli které se náctileté dívky ze středozápadu oblékají jako 40leté alkoholičky, které jdou na pohřeb majitele nočního klubu v Tel Avivu. Je to velmi výrazné. Síla těchto značek tkví v tom, že u nich vždy najdete něco nového. Podívejte se na rychlost obměny zboží v H&M.

Obchody jsou doplňovány denně. Nové trendy jsou hledány na ulicích i molech. Z nákresu se do obchodu mohou dostat za pouhé 3 týdny. Do obchodu skoro každý den dodáváme nové zboží. Pokud do H&M půjdete dnes a pak za dva dny, vždy najdete něco nového. Ano, jednou tam najdete triško, které říká: "Riše and šwag". Druhý den tam najdete triško s nápišem: "Omlouvám še za šwag".

A třetí den tam najdete kokainem pokrytý výtišk magašínu Nylon. V H&M je pošád něco nového. Pošád. Ceny v H&M jsou tak dravé, že před pár lety prodávali šaty, které stály jen 4 dolary 95 centů. Zamyslete se nad tím. Můžete si 5dolarovou bankovku přilepit na své genitálie a budete na sobě mít dražší oblečení.

Na internetu jsem si zjistil, že sklenice žrádla pro cvrčky stojí 5 dolarů. Zvláštní oranžové kostky, kterými krmíte brouky, stojí o 5 centů víc než tyto šaty. Tyto šaty stojí jen o 7 centů víc než DVD Bejvalek se nezbavíš. "Levné DVD," píše Variety. Ale i přes to společnosti s rychlou módou nějak dokážou vydělávat. Ředitel H&M je 28.

nejbohatším člověkem na světě. A spoluzakladatel Zary je 4. nejbohatším člověkem na světě. Lidé, kteří vlastní ropná pole, vydělávají méně, než chlap, který vyrábí ošoupané džínové kraťasy. Nakupování oblečení je levnější a snazší než kdy jindy. A nejen u obchodníků s rychlou módou. I tradiční obchody snížily své ceny. To znamená, že značky mohou vydělávat pouze na objemu prodaného zboží. A proto i obyčejné džíny prochází módním cyklem o životnosti jepice.

Trendem jsou přiléhavé džíny. Na jaře letěly přiléhavé džíny, teď letí zvonové džíny. Boyfriend džíny jsou trendem tohoto léta. Johnny nosí hit letošního léta a tím jsou kapsáče. Má na sobě dvě módní věci, které jsou tak kontroverzní. Kalhotové sukně a džínovina. Džínová kalhotová sukně. Džínová kalhotová sukně.

Konečně jsme dostali odpověď na otázku, co by nosil kanadský plavčík v 18. století. Tyto módní a levné kusy oblečení jsou úžasné. Je těžké se podívat na jejich ceny a neříct si: "Jak nějaká takováto společnost vůbec vydělává peníze?" Buďme upřímní. Odpověď znáte. Ještě v roce 1990 se v USA vyráběla polovina oblečení. To je úžasné.

Dnes jsou to 2 %. - 2 %? - Ano, vyrábíme jen 2 % oblečení. Ano, oblečení vyrábíme téměř výhradně v zámoří, kde je to levnější. A když se 98 % vašich výrobků vyrábí v zahraničí, měli byste tomu přizpůsobit své jméno. Americký orel by se měl stát Bangladéšskou slípkou. A Banánová republika by se měla stát... Vlastně tohle je v pořádku. Zřejmě přemýšleli dopředu.

Aspoň jednou. Podívejte, vím, že si říkáte, že je vám to povědomé. To proto, že jste o tom už slyšeli. Pokud si vzpomínáte, v 90. letech byly manufaktury předmětem rozhořčení. Proti společnostem jako GAP a Nike se protestovalo. A ba co víc, objevilo se dokonce toto. Kathie Lee Gifford prý byla šokována, když zjistila, že módní řada, která nese její jméno, byla částečně vyráběna v manufakturách nezletilými dělníky.

Módní řada Kathie Lee byla vyráběna dětmi. To bylo překvapivé, když vezmeme k úvahu, jak se chovala k tomu malému stárnoucímu chlapci ve své show. Rozhořčení nad manufakturami nebylo jen hlasité, ale přineslo i výsledky. Kathie Lee dokonce vystoupila před Kongresem. Každý z nás by si měl položit tuto morální otázku: "Co můžeme udělat pro ochranu práv dělníků v továrnách po celém světě, i u nás v USA?"

S ohledem na to, že jste se nad touto morální otázkou museli zamýšlet kvůli mému pochybení, říkám vám: "Nemáte zač. A teď začněme popíjet. No tak, co je s vámi? Už je po 9. hodině." "Na zdraví!

Na zdraví!" "Dobré ráno." Bohužel, a vím, že se to těžko poslouchá, Kathie Lee to celé nevyřešila. Popravdě, problémové chování oděvní průmysl provází celých posledních 20 let. Podívejte se na GAP, hlavního prodejce triček, na která zvrací vysokoškoláci. V 90. letech byl kritizován za porušování pracovních podmínek ve své továrně v El Salvadoru.

Souhlasil, že vytvoří nezávislý program monitoringu. To znělo dobře. Navíc vysílal tu zábavnou reklamu, ve které tancovali idioti v nepadnoucích khaki kalhotách. Všichni jsme na to zapomněli. Ale o 5 let později BBC navštívila továrnu Gapu v Kambodži. Bylo nám řečeno, že zde děti vyrábějí oblečení pro GAP.

Toto je Sun Tida. Je jí 12 let. Vedení továrny řekla, že je jí 18. Toto je Chan Sita, je jí 14 let. Také lhala o svém věku. Ani jedné se na nic nevyptávali. No tak, to není omluva. Kdyby se dítě dostalo do baru za pomoci kartičky z Pinkberry, je to chyba toho baru!

"Prostředním jménem prý jsi Jedna poleva navíc." "Husté jméno. Bav se." GAP následně přestal tuto továrnu využívat a posílil kontrolu věku pracovníků. Znělo to dobře. Vždyť byl rok 2000 a vysílal reklamu, kde pitomci v pastelových barvách tancovali mambo. Znovu jsme to vypustili z hlavy.

Ale o 7 let později britské noviny navštívily továrnu v Indii. Podle zveřejněné zprávy jsou tyto děti ve věku 10 až 13 let de facto otroky a vyšívají značky na oblečení GAP Kids. Tak moment. To, že děti vyrábějí oblečení pro GAP je samo o sobě špatné, ale nechat je vyrábět oblečení pro GAP Kids je ještě horší. Vyrobte nádherné tričko, které má přesně vaši velikost, my ho pošleme do zámoří a tam ho po jednom nošení vyhodí.

A teď vyrobte tisíc dalších. GAP následně řekl, že netušil, že se tam jeho oblečení vyrábí, a požadoval, aby dodavatel zvýšil kontrolu nad subdodavateli. Všem bylo hned lépe. Vždyť byl rok 2007 a GAP vysílal tu úžasně hustou reklamu "Prázdniny v sousedství" s Commonem.

Propadl jsem Gapu, v sousedství fakt válí. Když jsem se tam zastavil, kolem vládl mír. Udržíme ho naživu, stejně jako hip hop. Vím, že mluvíme o dětské práci, ale tohle je zatím asi to nejsmutnější. A pak v roce 2010 vypukl požár v bangladéšské továrně Gapu a zemřelo 21 pracovníků.

Následně GAP vytvořil systém bezpečnostních předpisů. A to bylo to skvělé, protože potom se Gapu v Bangladéši už nikdy nic špatného nemohlo stát. Tedy až do roku 2013, kdy Al-Džazíra zjistila toto. Nejsou tu hasicí přístroje ani únikové východy. Je to chatrč na něčí zahradě. - Kolik ti je? - 14. - Jak dlouho tu pracuješ?

- Dva roky. Začali jsme všichni stejně. Dnes pán řekl: "Tohle musí být hotovo. Dodělejte to dneska." Říká, že je to Old Navy. Old Navy vlastní GAP Inc. Teď už se zdá jasné, že manufaktury nejsou problémem z devadesátek, kterého jsme se zbavili, jako Donnie Wahlberg. Jsou problémem z devadesátek, se kterým se stále potýkáme, jako Mark Wahlberg.

GAP tvrdí, že tyto džíny Old Navy byly vyřazené kusy, prodávané bez jejich vědomí a nikdy neskončily v jejich obchodech. Všechny značky v odvětví mají tyto problémy. GAP není zdaleka tím nejhorším. Pokud se Gapu zeptáte, jako jsme to udělali my, řekne, že udělal pokrok. Že se snažil, aby tyto problémy napravil. Ale zamyslete se nad tím.

Znamená to, že se společnost po dvě dekády opravdu hodně snaží, aby nebyla spojována s porušováním pracovních podmínek v různých zemích. A když to vše vezmete v úvahu, jediná situace, kdy GAP může bez pochybností tvrdit, že lidem pomáhá, je to, když si někdo před jejich obchodem podělá kalhoty. "Netušil jsem, že to někdy řeknu, ale ještě štěstí, že tu je GAP." "Je darem z nebes!" Jeden z největších problémů většiny velkých značek je to, že popírání je v tomto odvětví pevně zakořeněno.

Podívejte se na Walmart, který trvá na tom, že u svých dodavatelů trvá na dodržování bezpečnostních předpisů. Ale CBS navštívila továrnu v Bangladéši, která pro Walmart vyrábí oblečení, a zjistila něco jiného. Šéf v Munde Apparels, Masudul Haq Chawdhury, nám ukázal evakuační plán, kde je vyznačeno 13 hasicích přístrojů.

Ale téměř všechny scházely. Pokud tam nejsou, není to plán. Je to inspirativní plakát k protipožární bezpečnosti. Ale pokud tato továrna nesplňuje bezpečnostní standardy Walmartu, jak tam mohlo být vyráběno jejich oblečení? Manageři nám řekli, že Walmart tuto továrnu neschválil. Přesto mají objednávku na 1 milion boxerek do Walmartu, které jim zadala do výroby jiná továrna.

Chápu, Walmart to poslal schválené továrně a tato továrna to bez jejich vědomí poslala neschválené továrně. Je to jen velice nepravděpodobný a nešťastný omyl, který se stal pouze mnohokrát za posledních několik let. Walmart tvrdí, že jejich dodavatel oblečení z Bangladéše výrobu do jiných továren zadává bez jejich vědomí. Jeden z dodavatelů převedl část objednávky do Tazreenu bez jejich vědomí. Objednávka byla zadána problémové továrně bez jejich vědomí.

Netušili, že se tam vyrábí jejich oblečení. Není to poprvé, co Walmart něco netušil. Ne, to není. Tyto firmy ztrácí právo se chovat překvapeně. Jsou jako postavy z filmů Pařba ve Vegas. Potřetí to už není náhoda, chlapci. Je to důsledek nezřízeného chování. Jednoho z vás to zabije.

Nejspíše toho, který nikdy není na plakátu. Od 90. let jsme se o tento problém sem tam zajímali. Přesně před dvěma lety se zřítila budova Rana Plaza. Pět dní po katastrofálním zřícení budovy v Bangladéši záchranáři ze sutin stále vytahují přeživší. Nové záběry ukazují, že někteří k vysvobození uvězněných používají i holé ruce. Minimálně 360 lidí bylo zabito a stovky dalších se pohřešují.

Zřícení této budovy zabilo více než 1 100 lidí. Každý byl šokován. Tato zpráva běžela v Today Show, takže o tom slyšel každý. Poté jsme se dozvěděli, že se tam vyráběly značky jako Joe Fresh a The Children's Place. A znovu jsme byli šokováni. Avšak nízké ceny nás natolik oslepily, že o pár měsíců později se v Today Show objevilo toto. Tuto flitrovou kabelku pořídíte u The Children's Place za méně než 10 dolarů.

Super. Nechceš nic drahého, protože to akorát něčím poliješ. Toto je směs hedvábí a umělých vláken od Joe Fresh. - Sáhni si, je to příjemné. - Je to moc hezké. Stojí jen 19 dolarů. 19 dolarů. Já padám. Já padám. Už mě vynášejí ze studia.

Musím nad tím vším přemýšlet. Jedna z těch žen, která se rozplývá nad tou blůzkou za 19 dolarů od Joe Fresh, je Kathie Lee Gifford. A pokud ona může zapomenout na lidskou cenu levného oblečení, tak to je, v jejím případě tedy ne zrovna překvapivé, protože její mozek je naložen v chardonnay, ale nejspíše na to zapomínají všichni ostatní. Tohle se bude dít tak dlouho, dokud proti tomu nezakročíme.

Musíme oděvním firmám ukázat, že se o to zajímáme a že by se měly zajímat i ony. Pro ředitele těchto společností máme malé překvapení. Přesněji pro ředitele H&M, Walmartu, Gapu, Joe Fresh a The Children's Place. Všem jsem vám koupil oběd. Zítra se objeví ve vaší kanceláři. Aby bylo jasno, nevím, jak přesně toto jídlo bylo vyrobeno.

Někoho jsem o to požádal a ten to mohl hodit na někoho jiného, aby pořídil co nejvíce jídla za co nejmenší cenu. Udělali to. Já dodržuji přísná pravidla. Řekl jsem jim, že na jídlo nemají plivat nebo ho otírat o své koule. Věřím jim, že se tím budou řídit. Až uvidíte toto podezřele levné jídlo, které vám zítra přistane na stole, chci, abyste ho snědli! Pokud si říkáte: "To nemůžu, nevím odkud pochází."

"Co když se o něj někdo otřel koulema?" Na to vám můžu říct jen jedno: "Teď už chápete důležitost dodavatelského managementu. Ale proč vám o něm vyprávím, když vám ho můžu ukázat? Představuji vám jarní kolekci zítřejších obědů. Nejdříve přivítejte Dava. Dave má na sobě tričko a kraťasy od Old Navy. Jeho oblečení stálo pouze 23,78 dolarů.

V ruce nese podezřele levné suši, které vám zítra přistane na stole. Díky, Dave. Další. Nyní je na řadě Walmart. Christiana má na sobě letní maxi šaty, které seženete pod 15 dolarů. Nese tác mexických placek, z nichž každá stála jen 1,75 dolaru.

Je to tak levné, až je vám z toho téměř nevolno. Přejdeme k J-J-J-Joe Fresh. Austin má na sobě mikinu a každodenní kalhoty. Dohromady to stálo pod 40 dolarů. Jak to, že to je tak levné? To je záhada. Stejně jako ta obří hromada levných knedlíčků, na kterých si zítra pochutnáte. Děkuji, Austine.

Přesuňme se k naší H&M kolekci. Haley má na sobě kalhoty a blůzku, dohromady za méně než 20 dolarů. Nese krevetové a lososové těstoviny za 5 dolarů, které dorazí do vašeho sídla už zítra. Hádám, že je ucítíte dříve, než vůbec dorazí do vaší kanceláře. A konečně... Děkuji, děkuji. Nakonec přivítejte The Children's Place. Pozdravte Elliot.

Má na sobě rozkošné letní šaty, které stály méně než 15 dolarů. A co to táhne? To je váš oběd. Výběr levných grilovaných kuřat. Opakuji, že netuším, odkud pochází nebo co se s nimi po cestě dělo. Ale Elliot chce, abyste je snědli. Že ano, Elliot. Přesně! Snězte je. Snězte je!

Snězte tato záhadná kuřata z vozíku. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (155)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jako co jsme my abychom nutili lidi v životních situacích, do kterých se neumíme ani vcítít, omezit se v jejich způsobu života. Jde o cenu?
1) Co kdyby se těm dětem platilo 100$ na hodinu byla by to změna?
2) Je to otroctví když je tam posílají rodiče? (Rodič snad ví daleko lépe co je pro rodinu výhodnější než nějakej maník v Evropě, US)
3) Je to omezování práv dětí? Oni tam mají jiné práva, pracuj a budeš se mít lépe. Když nemají na hasičák tak asi nebudou mít ani na jídlo tyvole natož na to poslat jedno dítě z 5 do školy.
Jidiné co lze udělat je informovat o tom kdo to vyrobil jako do teď, ať si kupující sám vybere které oblečení vyráběli děti, tím vzroste třeba i cena zboží a třeba taky ne, protože to nikoho netrápí. Já bych si ho koupil, protože ocením jejich snahu se posunou někam dopředu a ne furt brečet nad tím jak se mají špatně.

22

Odpovědět

Přesně tohle je top a nikdo mi nedokáže logicky odůvodnit že nemá pravdu.

00

Odpovědět

Jsem jedinej komu to jídlo v přepočtu nepřišlo zas tak levný? Za tuhle cenu mi to přijde jako jídlo z celkem slušné restaurace. :)
Jako malá tortilla za 35 a podobně...

41

Odpovědět

V USA si na večeři do restaurace (slušenější restaurace ve městě, ne fastfoodu nebo bistra) dojdete za 50 dolarů/osoba. Hlavní jídlo většinou začíná na 25 dolarech, průměrně na 35.
Jistě, v McDonalds či sBarro se dá najíst za 8 dolarů...

60

Odpovědět

Co takhle apelovat na lid, aby to levné oblečení nekupoval? To by ale nebylo správně oliverovsky socialistické. Ti oškliví pánové z obálek Forbesu vykořisťují nebohé děti v Bangladéši! Ale že je to lidem prostě u p****e a levné oblečení budou kupovat, ať ho bude vyrábět HM, GAP, nebo někdo jiný, to mu asi nedošlo.
Vážně to s jeho show jde z kopce...

718

Odpovědět

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bangladéš. Oděvní průmysl do Bangladéše přitáhli západní státy, aby tak nastartovali místní ekonomiku a z vybraných daní se zlepšila infrastruktura a tak i životní úroveň obyvatel. Od té chvíle se životní úroveň obyvatel začala výrazně propadat. Jediným výsledkem celého projektu je že ekonomika celé země se stala závislou na oděvním průmyslu. Států které by byli takto vstřícné k oděvním firmám ve světě moc není. http://bangladeshtv.cz/proc-jsme-to-na-vas-usili/

40

Odpovědět

+Alberto123"nechali vytvořit fiktivní reportáž z hlavních večerních zpráv fiktivního kanálu"

takže čemu mám věřit?

20

Odpovědět

kdyby si ti nejbohatší ocasové utrhli posranou třetinu ze svých zisků tak by se všechno zlepšilo..

510

Odpovědět

Když se podíváme na graf jak nejbohatší vrstvě rostou rychle přijmy oproti průmeru, tak je jasné, že by si mohli dovolit utrhnout si i více. Dneska je spousta odvětví, kde peníze lítají takovým způsobem, že normální člověk někdy až nechápe.

72

Odpovědět

Zajisté, protože proč si vydělávat, když můžu sponzorovat hloupost jiných lidí, že ano?

34

Odpovědět

Blbost, je to jejich věc kolik peněz dají na charitu socialisto.

00

Odpovědět

Když jim to tak strašně vadí, tak ať se děcka v Bangladéši na tu práci vykašlou, no.

314

Odpovědět

A jíst budou asi beton ze zřícených továren ne...

200

Odpovědět

+chrysttyNO PRÁVĚ! JÍST BUDOU CO? ONI DÍKY TOMU ŽE JIM DÁVÁME PRÁCI UŽIVÍ RODINU TWL.

00

Odpovědět

To oblečení bylo brutálně drahé O_o. 15 dolarů za šaty? 40 dolarů za kalhoty a mikinu? Za 100 kč (5 dolarů) bych sehnal stejné oblečení.

30

Odpovědět

Mno možná v ČR

01

Odpovědět

To určitě, pochybuju že v "pop" obchodech v ČR nakoupíš pánský komplet ( řekněme triko, mikinu a kalhoty) za méně než talíř. Teda pokud nechceš strávit celý den hledáním slev. :D

110

Odpovědět

+dajmi5U čongů ez.

00

Odpovědět

Na rovinu. Nechci nijak zlehčovat jejich situaci, je to hrozný, jak žijou.
Zároveň si ale myslím, že kromě příspěvku do nějaké charity, nebo adopce na dálku se s tím nedá nic moc dělat.
Já kvůli tomu nepřestanu nakupovat v obchodech, kde se mi líbí oblečení, protože vlastně ani nevím, kde bych měla nakupovat, aby kvůli tomu nějaké kambodžské dítě netrpělo.
Mě víc mrzí, že každý rok v ČR umře 30 000 lidí na rakovinu, než že v Asii pracují děti.

2119

Odpovědět

Můžou si za to sami když jen šukaj a šukaj.

1527

Odpovědět

+nevimjmeno2:D jasně a židi si můžou za holokaust, n***i za otroctví a apartheid, arméni za vlastní genocidu a Tibet za okupaci Čínou... lets keep it that way mr. Dick...

3115

Odpovědět

Promiň Kájo, ale vážně srovnáváš dobrovolné vsunutí nádobíčka do díry a vraždu? Ty jsi silnej blbeček. Snad z toho vyrosteš.

710

Odpovědět

+nevimjmeno2Myslím, že si pleteš Asii s Afrikou. ;)

08

Odpovědět

+adelMyslim, ze si neplete. Banglades je ani ne 2x tak velka jako CR a je to 8. nejlidnatejsi zeme sveta.

00

Odpovědět

Mnohokrát tu zaznělo, že když se v těch továrnách zvednou pracovní podmínky, tak se přestane výroba vyplácet a továrny se zavřou. Může to být pravda. Tytéž argumenty zaznívaly, když se zvedaly pracovní podmínky v Evropě. Zavedly se, průmysl nezkolaboval, a my se dnes máme, troufám si tvrdit, lépe, než v 19. století. Takže ve výsledku se to vyplatilo.

2810

Odpovědět

Ano, vyplatilo. Právě proto, že se většina tý výroby přesunula jinam :D

586

Odpovědět

+BullOverDobrý argument.
Troufám si tvrdit, že i v zemích druhého světa (kde se výroba takto nepřesouvala) se měli lépe, než v 19. století (ano sice hůře než v tom prvním světě, ale pořád lépe, než v 19. století).

64

Odpovědět

Vau, máme se lépe než v 19 století, a já si troufám tvrdit že se máme dokonce lépe než v pravěku!

2210

Odpovědět

Ale kdo za to zaplatil? to není nic zadarmo. To že se zlepší podmínky pro práci tak všichni dělníci přijdou třeba o 5% platu, nebo se výroba přesune někam kde jsou ochotni dělníci pracovat v takových podmínkách. NIC není zadarmo.

00

Odpovědět

No,včera jsem si koupil bundu ze sportisima na 1000kč, tak doufám, že to není plná dětského potu a krve...

64

Odpovědět

Měl bys ji pořádně vyprat, než si ji oblečeš.

260

Odpovědět

Tady musíme vyhodil celou výplatu a on brečí že má všechno za pár kaček? Panebože on je troll nebo blbec? Navíc na tom jak to běží není nic špatného, nebýt levné pracovní síly, vyhazovali by celou výplatu na pár hadrů jako my a navíc ti děcka z Bangladéše jsou rádi, že mají alespoň nějaké prachy, bez západních společností by tam všichni louhovali svoje oblečení v řece a sraly do kadibudky. A ten konec mě pobavil nejvíc, možná by se Johník mohl podívat jaké šmakulády a za jaké ceny kupujeme v ČR, včetně šmakulád dovážených z jeho Británie. Ale on sotva najde Česko na mapě. Bez levných dětí z Asie by teď v otrhaných hadrech po dědečkovi jezdil s traktorem v Nebrasce a k večeri by jedl vlastní kukuřici co přes den sklidil na poli. Takto si sedí na zadku v sáčku za 60 000 a brečí jak je všechno špatně. V USA mají minimální mzdu podle státu kolem 6-10 USD/hod a hadry kupují za 10-20 USD. My máme 60 Kčhod a hadry kupujeme za 2 litry.

835

Odpovědět

Ty asi moc nechodíš do obchodů že? Takový CaA, Lidl a HaM u nás prodávají pěkný hadry za pár šušňů. Jestli nakupuješ v Dieselu, tak se nemůžeš divit, že ti na to výplata nestačí.

155


Odpovědět

+AutoSamozřejmě, že všechno tam levné není, člověk nemůže přijít do obchodu a dělat soudy podle první věci kterou tam vidí, víme? V USA bys jistě taky našel v HaM kalhoty za takovouto cenu... Jen, že v CaA (Do HaM tolik nechodím) mají dost často akce, že člověk koupí tričko za 200 a kalhoty za 500... akorát se musí trochu dívat.

10

Odpovědět

+AutoAno, všichni si umíme rozklepnout katalog, a vybrat to nejdražší
http://www2.hm.com/cs_cz/muzi/vybrat-podle-produktu/dziny.html
Jsou tam i rifle za čtyři stovky (to je pod těch vašich 20 dolarů).

93

Odpovědět

+AutoA amík pracuje za 60kč/hod komurande?

35

Odpovědět

+AutoAmík sice za 60 korun na hodinu nepracuje, ale sám si platí zdravotní, sociální a spoustu nesmyslů, který za Tebe odvede zaměstnavatel. Takže pochybuji, že po odečtení takových věcí se má o tolik lépe.

132

Odpovědět

+Autodoctorex = TROL DNE

312

Odpovědět

+Auto:-) jako mně je to jedno, klidně si po zbytek života žij v iluzi, jak se za kopečky mají všichni skvěle, ale pravda to prostě není.

72

Odpovědět

Vím, že je to mimo téma... Ale proč stojí pánské oblečení prakticky vždy více, než to dámské? :D

Nejsem nákupní maniak, ale většinou když si něco koupím, tak nechám v obchodě 500-1000kč minimálně, pokud nejde o nějaké triko na doma z HM. Pak se bavím s nějakou holkou a ta za litra pořídí 3 topy a džíny :D

Tohle by chtělo vyřešit!

10

Odpovědět

Spotřeba materiálu, špeku.

00

Odpovědět

Začarovaný kruh spočívá v tom, že naše vyspělá společnost požaduje po firmách jistou etiku. Požadují se po nich, aby zvedli platy svým dělníkům v rozvojových zemích. Problém je, že ten, kdo ty platy rozhodně nezvedne, bude například čína, která na nějakou etiku z vysoka prdí. Díky tomu, že čína bude vyrábět tyto věci levněj, tak je všichni v západních zemích budou kupovat. A pak ti samí lidé, co si původně stěžovali, že západní firmy vykořisťují dělníky si budou stěžovat, že nám roste HDP pomaleji než Číňanům. Jediný řešení je, aby ve všech zemích panovalo podobně humánní zřízení jako v západních zemích, a toho se dá dosáhnout jedině krvavou a nelítostnou válkou. Kdo jde do toho?

1110

Odpovědět

Je to jako vždy- záleží čistě na zákaznících.

Pokud zákazníci začnou bojkotovat Čínské zboží kvůli podmínkám zaměstnancům, tak Čína bude muset tyto podmínky změní. Avšak to se nikdy nestane.

80

Odpovědět

Podívej se do Českých továren a pak kritizuj Čínské továrny. Mají tam větší práva než u nás.

315

Odpovědět

+nevimjmeno2Do český továrny se rozhodně podívat nepůjdu, ještě by se mi z té bídy udělalo zle.

41

Odpovědět

Chyba v titulcích 8:48 - John říká 29, v titulcích je 21

51

Odpovědět

Zvuk ve videu mirne predbiha obrazu - dela to jeste nekomu?
Jinak detska prace - a co ta holcicka ve studiu? to je taky detska prace...

26

Odpovědět

troluješ? not sure..
ale porovnaj si každodennú 18 hodinovú šichtu niekde v smradľavej továrni a to čo predviedla tá holčička v štúdiu.. trošku rozdiel, či?

110
Další