Můžete vypít příliš mnoho vody?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:161
Počet zobrazení:5 939

Dnešní video od AsapSCIENCE je jedním z jejich olympijských videí. Dozvíme se v něm, jestli je možné se vodou otrávit a jakou funkci má voda pro naše tělo. Odkaz na playlist s olympijskými videi je zde. Pokud vás nějaké video zaujme a chtěli byste ho přeložit, napište to do komentářů.

Přepis titulků

Voda je úžasná, je nezbytná pro život, zlepšuje vaše zdraví a je velmi osvěžující, zvlášť po intenzivním tréninku. Můžete se ale vodou otrávit? Můžete vypít příliš mnoho vody? Říká se, že bychom měli vypít 8 sklenic vody denně, ale pravdou je, že toto konkrétní číslo je dost náhodné a neexistuje výzkum, který by jej podporoval.

I tak ale víme, že je voda neuvěřitelně důležitá. Každý známý organismus potřebuje k přežití vodu. Nejenže pomáhá lidskému tělu dostat do buněk kyslík a živiny, reguluje tělesnou teplotu a podporuje metabolismus, navíc z těla vyplavuje odpadní látky. Pokud se při sportu příliš zapotíte, začne vám být mdlo. Tři dny bez vody pravděpodobně nepřežijete. Jak nám tedy tato nezbytná látka může ublížit?

Děje se to na buněčné úrovni. Pitná voda má v sobě minimum elektrolytů, například sodíku a draslíku, zvlášť ve srovnání s buňkami. Elektrolyty umožňují vašim svalům a nervům správně pracovat a regulují objem a tlak krve v těle. Bez nich vaše tělo nemůže fungovat. Normálně rozdíl v koncentraci elektrolytů uvnitř a vně buněk nepředstavuje problém, jelikož ledviny vyplaví přebytečnou vodu.

Rychlost vylučování tekutin ledvinami je ale omezená. Konzumace velkého množství vody během krátké doby vytváří velký rozdíl v koncentraci. Voda je pak vtahována do buněk ve snaze vyrovnat koncentraci elektrolytů. Kvůli tomu se buňky začnou roztahovat. Narozdíl od jiných částí těla nemá mozek v lebce pro tyto nafouklé buňky žádné místo.

To má za následek ukrutné bolení hlavy, zmatení, záchvaty, koma, zástavu dechu a smrt. Měli byste tedy mít strach? Spíš ne. Případy otravy vodou jsou velmi vzácné, byť se v extrémních podmínkách stávají. Asi šestina maratónců se během své kariéry vodou mírně otráví, vytrvalostní běžci mají riziko zvýšené.

Při extrémní sportovní zátěži totiž tělo konzervuje vodu. Nejen že tedy více pijete, ale také méně čůráte. Je nepravděpodobné, že se vodou otrávíte, vždy byste ale měli pít, máte-li žízeň, je to nejlepší ukazatel. Během olympiády jsme měli každý den nové video.

V popisku je odkaz na jejich playlist. Na své palčivé otázky se ptejte i nadále a pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Navzdory vodní mánii, která v posledních letech panuje, člověku za den stačí daleko méně vody, než jaká je "nově" doporučována primárně dámskými magazíny, sekundárně ovlivněnými čtenáři, terciárně celou "uvědomělou" společností. Nikdo prostě nechápe, že se najednou začala nepočítat např. polévka, zelenina, ovoce, zakysané výrobky apod., jakoby ji tělo neumělo z jiné, než čisté formy, separovat. Myslím, že zde lobby zafungovalo na jedničku...Cheers

213

Odpovědět

*resp. vstřebat

20

Odpovědět

Doporučovaný 2.5 litru nejsou nic zas tak novýho, nechce se mi hledat zdroje, ale vzniklo to tušim někdy ve 30-40. letech minulýho století, špatnym překladem z francouzský odborný studie, která tvrdila že máme PŘIJMOUT 2.5 litru tekunin (tedy i z potravy), ne že máme VYPÍT 2.5 litru vody. A pak už ten mýtus živily hlavně firmy vyrábějící balenou vodu :) Taky skvělej vynález... ale o tom zas jindy

70

Odpovědět

+eXeMám ti poslat moji zrezivělou a přechlorovanou vodu? Určitě ti zachutná.

06

Odpovědět

+eXeJeden takový tichý zabiják...chlór urychluje usazování v tepnách...zjistilo se to v momentě, kdy bylo potřeba vyčistit dost znečištěnou vodu (džungle), tak tam nasypali spoustu chlóru najednou. A když se dotyční vraceli domů, tak je brzy postihli infarkty. Zkoumalo se samozřejmě proč mladí lidé mají podobné úmrtní listy. V podstatě to byl takový zrychlený experiment toho, jak nám celoživotně konzumovaný ve vodě přítomný nevyprchaný chlór plošně způsobuje tyto cévní komplikace. Je totiž zajímavé, že tam, kde nechlorují (domorodci - prales, eskymáci, indiáni či lidé na samotě - studna), tak infarkty prakticky nemají.

20

Odpovědět

+eXeKniHovna: Pokud máš doma zrezivělou a přechrolovanou vodu, tak si debil, že s tim něco neděláš. Co ti na to mam asi tak říct?

MMZ: Korelace neimplikuje kauzalitu.

40

Odpovědět

+eXeImplikace u vojáků v džungli je tam zjevná. U domorodců je možná korelace důvodem ke studii. Tudíž spojení korelace neimplikuje kauzalitu jsem vyjádřil tím, že by tam mohla být možná zajímavá spojitost, stojí to za prozkoumání. Ale současná situace - cena a zavedenost čištění chlorem nenasvědčuje tomu, že bychom mohli čekat změnu.

10

Odpovědět

Polievka, zakysane vyrobky a podobne maju prilis zlozitu molekularnu strukturu a voda sa z nich nevstrebe do tela. Je to to iste, ako ked vypijete kolu, ktora v podstate nema s vodou nic spolocne a telo ju berie ako komplexny prvok.
Zelenina ma vo svojich strukturach priamo vodu, takze z nej sa vstrebe v pohode. Tak isto aj ovocie, hlavne viac vodnate ovocia.

05

Odpovědět

+Roman99"Polievka, zakysane vyrobky a podobne maju prilis zlozitu molekularnu strukturu a voda sa z nich nevstrebe do tela."

Jinými slovy, pokud tuto větu budu brát doslova, jak jinak ji brát, když to byla vlastně odpověď, tak např. pokud budu na pustém ostrově nebo někde v uzavřené místnosti a budu mít k dispozici polévku nebo kefír, tak umřu žízní? protože tělo není schopné vodu z těchto možností vstřebat...

10

Odpovědět

Nebylo to už tady? Určitě už jsem video na podobné téma viděl.

35

Odpovědět

Jo, bylo
Myslim v 50 vědeckých mýtech :-)

10

Odpovědět

+Jenda100Sorry, spletl jsem si to s jiným komentářem :)

10

Odpovědět

Takže ve zkratce je voda jedovatá asi jako inkoust v novinách. Když sníte několik kilo novin, tak to může mít vliv.

140

Odpovědět

Nebo že mžete chytit AIDS přes sliny, stačí jich vypít asi 2 litry :D

90

Odpovědět

No, vím o případu, kdy nastal infarkt a smrt kvůli 14 litrům vody.

10

Odpovědět

+Kaltarnjn. všeho moc škodí, jak jednorázově, tak pravidelně...

např. jedna žena, ze strachu před rakovinou kůže, neustále popíjela mrkvové drinky, kvůli beta-karotenu. Mrkev obsahuje ale i vitamín A. Nakonec dostala otravu jater - hypervitaminóza, která skončila smrtí.

40

Odpovědět

+Kaltarresp. beta-karoten je provitamín A

20

Odpovědět

Kdo by jedl noviny? Navíc když se napiju moc, jsem sytý.

00

Odpovědět

Video sice hezky ukazuje princip proč, ale možná by nebylo na škodu říct přibližně kolik vody pro normálního človeka už představuje riziko. V létě jsem schopný vypít za den i 18 litrů vody (prostě mi voda chutná, těžko říct proč), ale stejně tak vím, že si prostě dojdu na záchod klidně každou hodinu i dvakrát.

68

Odpovědět

18 litrů? To bych chtěl vidět :D

211

Odpovědět

+Chandler BingNení problém, můžeš se zeptat doktorky, ta to klidně potvrdí. Já se tím nechlubím jen konstatuji, to že jsou jistá rizika vím, četl jsem i o případech, kdy si člověk vodou naředil krev tak, že umřel. Nicméně vypít jeden dvoulitrový džbán za hodinu pro mě není vůbec hodně, ale není to jen o vodě, dnes mám už pátou konvici (1,7l) čaje (kvalitní zelené a bílé čaje). Někdo psal, že to může být o stresu, což nevylučuji, ve škole jsem pod tlakem, k tomu přítelkyně, rodina, kamarádi a časově to občas nezvládám.

13

Odpovědět

4. Psychogenní žízeň – Nervózní člověk, psychicky labilnější jedinec, lidé ve stresu, či někteří psychiatricky nemocní pacienti mohou cítit větší žízeň, více pijí a pak pochopitelně i více a častěji močí. Žízeň a nadměrné pití způsobené psychikou mohou do jisté míry simulovat příznaky cukrovky. Rozdíl je ten, že zde je prvotní žízeň a častější močení je až její následek. U cukrovky je tomu naopak, jak jsem již psal výše. Vzhledem k tomu, že pacient obvykle není schopen určit, co ho začalo obtěžovat jako první, je většinou nutné vyloučit cukrovku laboratorním vyšetřením krve.

Musis se hodit do klidu a dat si voraz pak te to prejde

70

Odpovědět

já si také myslím, že bys mohl mít cukrovku...
jak to máte v rodině?
a ty osobně jíš hodně tuků a cukrů?

Na druhé straně, jsi ve škole či v práci ve velkém stresu?

01

Odpovědět

Čekal jsem, že nám zodpoví otázku, co se stane když vypijeme příliš mnoho vody. To mě první napadlo když řekli otrava z vody. Jako v tomto případě :D
https://www.youtube.com/watch?v=2ygveexol0k

130