Proč je sever nahořeMuži s mapou

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:2 001
Kdo rozhodl, že je sever na mapách (skoro) vždycky nahoře? A proč? A záleží na tom vůbec?

Přepis titulků

- Sever. - Nahoře. - Západ. - Vlevo. - Jihozápad. - Vlevo dole. - Proč je to takhle? - Vítejte u Mužů s mapou. - My jsme muži a tady je mapa. Muži s mapou Všechny mapy musí mít nahoře a dole. I když můžete na mapách psát slova v různých směrech, ale to se neuchytilo, špatně se to používá. Skoro všechny mapy jsou dnes orientované stejně, sever je nahoře.

Například OS mapy, Google mapy a tato mapa dálnic v Rutlandu. Sever nahoře je tak zažitá představa, že ani Tolkien, tvůrce hobitů a Balroga, si pro Středozem nepředstavil jinou konstelaci. NUDNÉ Proč je tedy sever nahoře? A bylo to tak vždy? To vám řekneme a ne. Ukázalo se, že většina starověkých kultur měla svět otočený o 90°. Na jejich mapách byl nahoře nejčastěji východ. A to kvůli našemu příteli, Slunci.

Slunce vychází na východě, lidé měli slunce rádi a těšilo je, když vyšlo, proto byl východ nejdůležitější. Je tu, to je úleva. Mimochodem, orientovaný znamená východem nahoru. Jako orient. Ahá. Většina evropských map měla do 15. století východ nahoře. Jih byl druhý kvůli svitu slunce, pak západ, kde slunce zapadalo, a sever byl nejméně důležitý.

Protože tam byla tma, spojovali ho se zlem. Abyste měli představu, jak raní křesťané nesnášeli sever, hroby otočené na sever byly jen pro vyhnance a nekřtěné. Promiňte, žádal jsem, aby mě pohřbili vedle manželky. V jiných částech světa to asi bylo stejné, ačkoli mapy se nám nedochovaly. Sanskrtské slovo „dakshina“ znamená „jih“ i „vpravo“. A když byl jih vpravo, musel být východ nahoře.

- A západ dole. - Ano. - A sever… - Chápeme. Ale nejslavnější raná civilizace měla svět otočený o dalších 90°. Starověcí Egypťané měli nahoře jih, protože Nil tekl dolů, - musel být pramen nahoře. - Logické. Taky to vysvětluje označení Dolní Egypt, i když je severněji. Jih nahoře se stal vizitkou arabských kartografů, jak je vidět na mapě od muslimského učence Al-Idrísího pro krále Sicílie Rogera II.

- Jmenuje se Tabula Rogeriana. - Rogerova mapa. Vytištěna v klíčové knize Kitab Rujar. Rogerova kniha. Když měly v historii navrch jih a východ, jak se nepopulární sever dostal doslova na vrchol světa? Změna směru nastala v době zámořských objevů. V 15.

století se bohaté evropské země vydaly na širé moře a hledaly, co by ukradly. Třeba zlato nebo brambory. K tomu ale potřebovaly zlepšit navigaci. - To znamenalo časté užívání kompasu. - Díky přirozenému magnetickému poli Země kompasy skvěle ukazovaly, kam námořníci míří. Původní vynálezci kompasu, Číňané, se rozhodli, že to ukazuje na jih. Což taky z půlky platí. To vysvětluje, proč bylo čínské slovo pro kompas: To znamená „jehla ukazující na jih“.

Ale západní objevitelé to viděli jinak. V Evropě se lidé tradičně orientovali se podle Severky, takže dávali severu přednost. Když se jim do rukou dostalo čínské ukazovátko, použili je k tomu, aby nejprve našli sever. Pokud jste kdy kompas použili na škole v přírodě, kdy jste se ztratili a počurali, asi pochopíte, že sever na vršku mapy pomáhá otočit ji tam, kam ukazuje kompas.

Díky navigační výhodě se Evropané i jejich myšlenka severu nahoře rozšířila po celém světě. A po staletích standardizace je sever nahoře na mapách i v hlavách lidí po celé Zemi. Takže teď je sever vždycky nahoře na všech mapách bez výjimky. Až na ty, co ukážeme po přestávce. Zdravím, vítejte u Můj ty smutku. Cyrile, je pravda, že jsi svého otce neviděl už 66 let?

- Ano, je to tak. - Můj ty smutku, Cyrile, dnes ho potkáš. - Cyrile? - Můj ty smutku! - Synu! - Otče, kde jsi byl? Víš, synu, znáš ty stránky, co nabízejí služby, - ale kupodivu za to nechtějí peníze? - Ano, otče. Víš, že si vydělávají tak, že ti seberou údaje a prodají je, takže ti hrozí únik dat a krádež identity? - Ano, otče.

- Tak to jsem dělal. Konečně jsem všechny po jednom kontaktoval a poprosil je, aby mé údaje smazali. Trvalo mi to 66 let, ale jsem zpět, synu. A jsem připraven být ti řádným otcem. Ach, otče, odpouštím ti. Buď mi řádným otcem. Můj ty smutku, proč nepoužijete Incogni? - Incogni? - Ano, Incogni. Automatická služba, která za vás kontaktuje prodejce s právním požadavkem na smazání vašich dat z databáze.

Nabízí pravidelná hlášení a chrání vaši identitu. Stačí se přihlásit přes odkaz v popisku a prvních 100 uživatelů s kódem MAPMEN získá slevu 60 %. Jak můžete kazit tu něžnou chvíli s mým synem? Tak proč nepoužil Incogni? Můj ty smutku! - Můj ty smutku, zmlkněte!

- Je to moje show. - A on je můj otec. - Ty jsi můj otec. Můj ty smutku! Taky jste mohl být řádným otcem o víkendech. Incogni. Zkazí vám shledání se synem. Moderní mapy se někdy od pravidla severu nahoře odchylují, ale máme jen pár příkladů. Některá města s mřížkovou strukturou mívají mapy se severem na stranu, aby byly lépe čitelné.

Manhatten je toho skvělým příkladem. Místní i turisté tak mají v hlavě falešný sever. Podobné je to u Melbourne, Mexico City a Milton Keynes. Stále častější ukazatele s mapami ve městech popularizují plánky, ve kterých se snadno orientuje. Nahoře je směr, kterým stojíte, ne sever. Což je hloupé pro ty z nás, co se učili nejdřív hledat sever. A navigace, moderní digitální mapy se dají natáčet tak, aby to pro uživatele bylo pohodlné.

To vede ke generaci hejsků, co se sice skvěle vyznají ve své čtvrti, ale nemají nejmenší tušení, kterým směrem je sever. Ale tyto výjimky jenom skvěle potvrzují pravidlo. Mapy, které jsou trochu nahnuté, nám prostě připadají divné. Ale! Záleží na tom, že sever vyhrál? Něco nahoře být musí, proč ne sever? No, záleží na tom. Neovlivňuje to jen, jak koukáte na mapu, ale taky na svět.

Zaprvé, odshora dolů čteme a přirozeně analyzujeme informace. Ať je to mapa, obálka alba nebo regál v obchodě, vždy začneme nahoře, pak koukáme dolů. To je známé a designéři to využívají. Zadruhé, a to je důležitější, psychologové dokázali, že věci, co jsou výš, spojujeme s pozitivitou. - Jste vrchní inspektor. - Nejvyšší pocta. - Davám palec nahoru.

- Ale já mám navrch. Takže když je na mapách sever nahoře, spojujeme si s věcmi na severu dobro, kdežto věci na jihu za nimi v naší mysli zaostávají. Neplatí to jen pro mapy světa, kde jsou Afrika a Jižní Amerika schované na konci stránky a nezajímají nás, ale i mapy Londýna. My z jižního Londýna už víme, proč na severu bydlí snobi jako Jay. - Nemáte metro. - To kvůli hornině. Naštěstí naprostá dominance map se severem nahoře naštvala pár lidí tolik, že vytvořili jiné mapy, které otočily náš pohled na svět vzhůru nohama.

V roce 1979 vydal Australan McCarther svou korektivní mapu světa. Stačilo otočit známou mapu světa, písmenka dát správně a Austrálie, která se obvykle krčí dole v koutě, - byla hrdě na vrcholu. - Ale otočení mapy neomlouvá, že hranice Evropy maloval zřejmě po paměti. Přeorientování mapy a nabídnutí nové perspektivy bývá politickým gestem.

Například v této sérii map Afriky od neafrického Švéda Nikolaje Cyona. Snažil se nabídnout novou perspektivu, tady třeba ukazuje, jak mohly vypadat hranice bez kolonialismu. A pro maximální zmatení ještě mapy maloval vzhůru nohama. Jedna z nejslavnějších map otočených jiným směrem, pochází z roku 1972 a je to vlastně fotka. Na misi Apollo 17 buď Gene Cernan, Ronald Evans, nebo Harrison Schmitt pořídil krásné foto Země z vesmíru.

A když konečně sehnal signál, poslal ho kámošům v NASA, aby ho ukázali světu. Dnes slavná fotka s názvem Modrá skleněnka ukazovala Zemi zdánlivě vzhůru nohama, Antarktida byla nahoře. Ale vlastně je na fotce vidět skutečná podoba světa, malinká kulička plující vesmírem. Celá myšlenka opozice nahoře a dole se rozpadla a v ulicích zavládl chaos.

Ale bohužel zdaleka nejvíce sdílená podoba této fotky je oříznutá a otočená, takže sever je nudně nahoře. To ukazuje, jak jsme fixovaní na myšlenku severu nahoře. Přiznejme si to, bez gravitace nás nic nekotví v nekonečném vesmíru. - Cokoli může být nahoře… - …a cokoli dole. Je škoda, že jsme si zvykli dívat se na svět pořád stejně. Dívat se na mapu, co je vzhůru nohama, pomáhá všimnout si dříve neviděného, což vám může rozšířit obory.

Třeba tahle mapa Británie. Všimli jste si někdy, jak daleko je Cornwall od Londýna? A že Edinburg je západně od Manchesteru? Otáčení mapy může urbanistům ukázat, kde je místo pro rozvoj, a proto je důležité zpochybňovat zaryté představy, jako že sever je nahoře. Když se na svět podíváte jinak, třeba uvidíte něco nového. Tohle byli Muži s mapou a sever je zatím pořád ještě nahoře. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář