Mylné představy o vesmíru

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:493
Počet zobrazení:8 190

Derek z kanálu Veritasium vám vyvrátí několik omylů o podstatě vesmíru.

Přepis titulků

V jednom období se vesmír rozpínal tak rychle, že se od sebe částice uvnitř něj vzdalovaly rychleji než světlo. To období probíhá právě teď. Mnoho lidí zdůrazňuje, že během rozpínání, těsně poté, co náš vesmír vznikl, se celý vesmír rozpínal rychleji než světlo. Je to sice pravda, ale mluví se o tom, jako by to ve vesmíru nebylo běžné. Ale ono je.

Když si zvolíte dva dostatečně vzdálené body ve vesmíru, můžete najít mnoho takových, které se od sebe vzdalují rychleji než světlo. Je to kvůli prostoru, který se mezi nimi rozpíná. Náš vesmír se tedy teď i kdykoliv předtím rozpínal rychleji než světlo. Neporušuje to ale Einsteinovu speciální teorii relativity, podle které se nic nemůže hýbat rychleji než světlo? Vlastně ani ne. Teorie tvrdí, že se nic nemůže pohybovat vesmírem rychleji než světlo. Prostor samotný se ale může rozpínat, jak rychle se mu zlíbí.

Hubble koncem 20. let 20. století vypozoroval z noční oblohy, že se náš vesmír rozpíná. Čím dál se podíval, tím rychleji se objekty vzdalovaly. Představte si tedy bod tak vzdálený, že jeho průměrná rychlost vzdalování se rovna rychlosti světla. Když se nad tím zamyslíte, tato vzdálenost bude stejná ve všech směrech. Bude tvořit kouli, které se říká Hubbleova koule. Všechno mimo tuto oblast se od nás vzdaluje rychleji než světlo.

Takže bychom si mohli říct, že světlo z těchto objektů nikdy neuvidíme. Protože se od nás vzdalují tak rychle. Jenže to není pravda. My je pozorovat můžeme. Abyste pochopili, jak to funguje, představte si galaxii mimo naši Hubbleovu kouli. Vzdaluje se rychleji než světlo, nachází se v nadsvětelné oblasti vesmíru, takže každý paprsek, který vyšle naším směrem, se od nás bude neustále vzdalovat.

To nezní moc slibně. Jenže díky zrychlujícímu se rozpínání prostoru se naše Hubbleova koule zvětšuje. A pokud se zvětšuje rychleji, než se od ní ten paprsek vzdaluje, v určitém okamžiku se paprsek dostane z nadsvětelné oblasti do podsvětelné. Od tohoto okamžiku se k nám začne přibližovat. Můžeme ho tedy zachytit a pozorovat onu vzdálenou galaxii.

Která je v tom okamžiku ještě dál mimo Hubbleovu kouli. Můžeme ale pozorovat její světlo. Vidíme, že tam je. To je zajímavé. Všechny fotony, které se k nám dostávají z prvních pěti miliard let vesmíru, byly vyzářeny v oblasti vesmíru, která se rozpínala rychleji než světlo. Objekty, ze kterých toto světlo pochází, se od nás vždycky vzdalovaly rychleji než světlo a vždycky budou. Jejich světlo se ale dostalo do Hubbleovy koule a dolétlo až k nám.

Proto je můžeme vidět. Pozorovatelný vesmír je tedy větší než Hubbleova koule. Ohraničuje ho horizont částic. To je oblast, ze které se k nám světlo stihlo dostat od počátku vesmíru. To bylo před 13,8 miliardami let, pokud jsou naše výpočty správné. Protože se vesmír rozpíná čím dál tím rychleji, objekty jsou od sebe dál, než byly před 13,8 miliardami let. Pozorovatelný vesmír má poloměr přes 46 miliard světelných let.

Průměr je tedy 93 miliard světelných let. To je obrovský prostor, který můžeme pozorovat. Před 13,8 miliardami let bylo všechno v tomto prostoru i mimo něj natěsnané do nekonečně malého bodu, kterému říkáme singularita. Až na to že ne. Platilo by to, kdyby byl vesmír konečný, jestliže je ale nekonečný, jako že asi je, pak byl nekonečný vždycky. Velký třesk se tedy stal doslova všude.

Jestliže je ale vesmír nekonečný, kam se vlastně rozpíná? Nemusí se rozpínat nikam ven. Může se rozpínat sám do sebe. Taková je už vlastnost nekonečna. Nikdy se nevyčerpá. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ale tvoje bába se rozpíná...

713

Odpovědět

Žijeme ve speciální době, v té jediné době kdy můžeme na základě pozorování říct že je speciální. Za pět miliard let expanze vesmíru pokročí do bodu kdy všechny ostatní galaxie odstoupí za hranici detekovatelnosti.
Tudíž tyto civilizace budou mít mylnou představu o vesmíru. (záření kosmického pozadí..)

64

Odpovědět

Bohužel pro nás je nepředstavitelné už jen to že při velkém třesku vznikl i prostor. Tedy otázka kde vznikl vesmír nemá smysl.

90

Odpovědět

niekde som čítal že vesmír sa rozpína v každom jednom bode ... čo znamená že sa zväčšuje a rozpína aj všetko čo nás obklopuje? čo znamená že aj naša zem, slnečná, sústava, stromy, domy, autá, môj stolík, počítač aj topánky? všetko expanduje rovnomerne a to že to necítime je len tým že expandujeme rovnomerne spolu so všetkým? to by znamenalo že expandujeme, ale vzhladom na okolie to nemame možnosť ani citiť ani vidieť...a koniec koncov si to rozpínanie neviem ani predstaviť, ako to funguje

alebo to neplatí na každý bod vesmíru a jedná sa iba o dialkové rozpínanie určitých častí?

poučte ma čo sa tohto týka ak niekto viete, toto ma vždy zaujímalo

00

Odpovědět

Řekl to tam, expanduje prostor, ne materiál v něm uložený. Například galaxie jsou drženy gravitační silou, takže se nezvětšují.
Ono je to dané tím, že se na vesmír od začátku díváme omezeným pohledem živého tvora, který existuje ve specifickém prostředí, jenže ve skutečnosti je to tak nějak obráceně, než my to vnímáme.
Taky by se dalo říct, že vesmír je pořád stejně velký, ale všechno v něm se neustále zmenšuje :-)
Jenže tak to taky není :-)

100

Odpovědět

+CCblueNějak mi nejde do hlavy jak může expandovat prostor a ne materiál. Pokud si materiál představím jako samostatné atomy (nebudu zatím zacházet dál), tak byť mi "objem" atomů zůstane stejný, tak se zvětší vzdálenost mezi atomy - to ale znamená, že objekt tvořený z těch to atomů bude ve výsledku větší... když bych zašel ještě hlouběji do atomů, tak stejný efekt bych mohl popsat pro atomy. Materiál je totiž pole v prostoru a ne tuhé "kuličky" atomů.

Akcelerace galaxií od nás se měří dopplerovým efektem - to znamená, že se od nás galaxie skutečně vzdalují. Ale to nevylučuje tvrzení, že se galaxie jako takové rozpínají stejně jako vesmír. Čím vzdálenější je galaxie od náš, tím víc se projeví rozpínání vzdálenosti mezi námi, než samotné rozpínání galaxie.

Další možnost by byla, že se mění rychlost světla a dopplerův efekt lže :-)

Neumím si ale přestavit jak se změní vzdálenost jako taková, když se změní pojem o prostoru, protože změnu prostoru chápu jako deformaci všeho.

Pokud se v něčem pletu, tak mě prosím opravte.

00

Odpovědět

CCblue to správně nakousnul, vesmír expanduje v každém bodě ale velká tělesa jako galaxie, solární systémy a planety jsou drženy gravitační silou a ty menší jako například atomy drží pohoromadě elektromagnetická síla. Zajímavé je, že rozpínání vesmíru akceleruje. současné teorie to připisují "temné hmotě" která je v prostoru všudypřítomná a působí opačnou silou jako gravitace => rozpíná prostor. Současná myšlenka je taková, že čím rychleji se vesmír rozpíná, tím více temné hmoty ve vesmíru je. V určitém momentě její odpudivá síla převáží nad gravitací a rozpadnou se galaxie, solární soustavy a planety. S postupem času by měla nabýt takové síly že roztrhá i atomy a zbydou jen jednotlivé částice, které mezi sebou nebudou moci interagovat a vesmír bude "mrtvý". Je tady k tomu přeloženo vynikající video od Kurzgesagt - http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/jak-zanikne-vesmir.

40

Odpovědět

Opět jedno z těch videí, kdy se chci něčemu přiučit. Dívám se, neuvěřitelně moc se soustředím, hltám to, abych to pochopil (něco se podaří), ale stejně je toho na mě moc :D

Rozhodně překládat dál, věřím že jednou, jednou se ke mě dostane celé poselství videa!

762

Odpovědět

viditeľný vesmír je časť oblohy, ktorú má Chuck Norris radšej ako tie ďalšie

430

Odpovědět

nejak ma z toho rozbolela hlava :D

151

Odpovědět

Celou dobu jsem nechápal kam se může Vesmír rozpínat, furt jsem se ptal něco stylu:"Naše Země je v naší SS, naše SS je v naší Galaxii ...etc" ale nikdy jsem nepřišel na odpověď, kde vlastně leží Vesmír.

Takže díky za jedno z možných vysvětlení, které mě nenapadlo.

190

Odpovědět

Kamarád o tom mluví, jakoby to byla všechno pravda. Téměř všechno co zaznělo ve videu, jsou pouze nepodložené teorie. I když je zajímavé se nad tím takhle zamyslet.

1135

Odpovědět

Většinu času mluvil o rozpínání vesmíru, to je potvrzené dobře. U toho ostatního používal slova jako "pokud" a "asi".
A nepodložená teorie je oxymóron.

321

Odpovědět

+komunardTj. není to Teorie, je to Hypotéza...

I tak mě toto video zaujalo... Zvláště pak to odvážné tvrzení, že vesmír je nekonečný. To, že nevidíme konec či hranice vesmíru přeci ještě neznamená, že je nekonečný. Možná si pán stále mylně myslí, že rovnoběžky se protínají v nekonečnu.

Tak trochu mě to připadá, jako kdyby smíchal několik hypotéz dohromady, podobně jako když pejsek a kočička vařili dort, a pak z toho udělal toto video...

112

Odpovědět

+komunardrandomofamber: když mluvil o nekonečném vesmíru, tak říkal "pokud víme" (nebo něco v tomto smyslu). V současnosti je obecně přijímaná teorie, že je vesmír nekonečný. Dokud se tohle nevyvrátí, tak se "věří", že to tak je :)

00

Odpovědět

Podložené je to velice dobře, spousta teorií (teorie není předpoklad, teorie je soubor tvrzení o předmětu výzkumu, která považujeme za pravdivá) se vzájemně podporují a doplňují, takže popisují vesmír v rámci možností našeho měření velice dobře.
Ale s každým dalším pordobnějším údajem můžeme vytvořit teorii ještě daleko neuvěřitelnější. K tomu je ovšem potřeba používat matematiku, selský rozum pohledem z okna na to (bohužel) nestačí.

30

Odpovědět

Mindfuck jak hajzl :D

402

Odpovědět

Co se toho "nekonečna" týče, můžeme jen hádat. Existovalo několik teorií, ale podle posledních poznatků (pogooglete si WMAP mission) bylo s možností omylu 0,4% naměřeno, že vesmír je "plochý" a tudíž, podle výkladu současných teorií "nekonečný." Ale protože má konečný věk, je to pravděpodobnostní plichta mezi konečnem/nekonečnem a to bohužel asi nikdy nepotvrdíme, protože okraj se vzdaluje příliš rychle.

51

Odpovědět

Nikdy sa nevyčerpá..To mi pripomenulo Mandelbrotovu množinu

50

Odpovědět

tak idem si znova pozrieť svoj obľúbený dokument - Cesta na okraj vesmíru

https://www.youtube.com/watch?v=q3DuQDpnRQQ

90

Odpovědět

Mindfuck

405

Odpovědět

mindfuck je to akurát tak pre brain noobov

1841

Odpovědět

A já tady řeším, co si vezmu ráno na sebe...

1623

Další