Akira: Jak animovat světloNerdwriter1

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:87
Počet zobrazení:8 381

Akira patří k těm anime filmům, které na své kvalitě neztrácejí ani po letech. Může za to především odhodlání autorů, kteří za pomoci tradiční animace vytvářeli světelné efekty, nad jejichž obtížností zůstává rozum stát.

Přepis titulků

VIDEO OBSAHUJE SPOILERY K FILMU! Na rozdíl od hraného filmu je osvětlení v animaci něco, co je budováno od základů. Jinými slovy, osvětlení v hraných filmech bývá většinou skvěle nastaveno. V animaci je světlo vytvářeno. Dnes může být světlo v animaci počítačově vytvořeno. Virtuální světlo může být umístěno do 3D prostředí a s pevným povrchem může reagovat jako skutečné světlo.

Podobně jako skutečné světlo to může vytvořit úžasné efekty. Dnes chci mluvit o světle v tradiční ručně kreslené animaci. Především v přelomovém anime Katsuhira Otoma Akira. Akira je znám svou náročnou animací. Každý snímek byl vytvářen s maximálním smyslem pro detaily a barvy. Díky tomu film získává nepřekonatelnou bohatost a duši. Z tohoto důvodu byl Akira mnohokrát rozebírán a analyzován. Ale moc se nerozebíralo, jak animátoři využívají světlo.

Ve filmu jsem viděl mnoho světel různých kvalit a textur. Je to silný motiv a symbol, který je hlavním elementem geniálnosti filmu. Vrstvy a pozadí musí být zachyceny kamerou. Zde operátor pokládá kačera Donalda na pozadí, zatímco horní kamera zaznamená jeden snímek filmu. Jak jsem řekl, Akira byl vytvořen tradiční animací, která vznikla v první polovině 20. století. Kreslilo a malovalo se na průhledné blány, které se vrstvily na pozadí.

Tyto snímky byly vyfotografovány a spojeny, čímž vznikla animace. Tento tradiční 2D styl společně s rysy anime způsobil, že osvětlení je ve filmu Akira dost specifické. Hranice mezi stínem a světlem jsou jasné a působivé, podobně jako světla ve filmu noir. Stejně jako ve filmu noir je i osvětlení ve filmu Akira úzce spojeno s nočním městem. Toto je první záběr po úvodních titulcích.

Blikající vývěsní cedule baru, ve kterém Kaneda čeká na přátele. Nic nedokáže lépe navodit omšelý dystopický pocit z Tokia budoucnosti, které nám Otomo představí hned v dalším záběru a i v celém filmu. Tohle je rozmanité, romantické a měnící se město, zatímco světla se z milionů povrchů odráží a dotváří atmosféru. Město, kde odvržení mladíci vyjadřují svou existenci a osobnost zářivou čárou, kterou za sebou zanechává jejich motocykl.

Policie používá oslepující reflektory stejně jako zbraně a odznaky. Otomo řekl, že chtěl ze samotného Tokia udělat hlavní postavu. Snaží se ji vytvořit pomocí světla. Především neonem. Neon je typický pro Tokio i pro žánr kyberpunku. Je to trpké, ale krásné světlo. Znázorňuje zářivé barvy i konzumní moderní společnost. Tato temná dystopie zůstává základem kyberpunku.

Tokio bylo kulturním centrem neonových nápisů už od roku 1957, kdy společnost Totsuko odhalila obří 9metrový neonový nápis ve čtvrti Ginza, čímž odhalila své nové jméno Sony. Od té doby množství cedulí narůstalo a stávaly se turistickou atrakcí nočního Tokia. Romány jako Neuromancer Williama Gibsona a filmy jako Blade Runner využily živou kulisu tokijských neonů jako pozadí pro vybledlou a šedou budoucnost.

Akira v této tradici pokračuje, ale zde neonem září všechny světelné zdroje. Vnitřní i venkovní. Neon je na budovách, ale najdete tu i neonové obrazovky, které postavám září do obličeje. Jsou tu neonové ovládací panely zářící základními barvami. Reflektory tančí po nebi jako obří neonové prsty. Střelba z kulometu je záplavou neonových čar. I slunce pronikající okny má neonový nádech. V tomto neonovém Neo-Tokiu nejsou lidé osvětleni, spíš jsou zde lapeni.

Lapeni v této obří zářivé pavučině, ve které jde pouze o peníze. O kapitál. V této pavučině je vláda stejně bezmocná jako motorkářský gang složený z problémových dětí. Je zábavné, že průmysl a obchody v zápletce vůbec nehrají roli, přestože se její základy zdají být ukotveny ve všem. Stačí mrknout a na začátku filmu můžete přehlédnout hlasatelku, která se objeví na jedné z dalších neonových obrazovek.

Oznamuje nepokoje nezaměstnaných po nové daňové reformě. Možná proto Tacuo, hlavní protagonista i antagonista filmu, získá neuvěřitelné psychické schopnosti. Často narušuje fungování světel kolem sebe. Ať už jde o jeho mysl, formu výbuchu nebo auru kolem něj. Případně o zářivé pohyblivé vlny, které vytváří jeho mozek.

Psychické schopnosti, které se nejvíce projevují u Tecua a jeho protějšku Akiry, reprezentují jedinou sílu, která může ovlivnit dění v Neo-Tokiu. Možná proto se protestující obrátí k Akirovi jako ke spasiteli. I když na něj vláda zaměří svůj největší reflektor, obří satelitní laser pojmenovaný po našem Slunci, vyjde z toho jako vítěz. Nakonec vykoupení Tecua přichází se zkázou. S katastrofou ve formě bílého světla, která pohlcuje Neo-Tokio.

Jednolité bílé světlo, které vymaže všechna umělá světla města. Otomo zřejmě naznačuje, že je to projevem jisté svobody. Jakési znovuzrození, když skutečný sluneční svit osvětlí město. Když musíte kreslit světlo 24krát na každou vteřinu 2hodinového filmu, musíte velmi věřit v to, že vypráví svůj vlastní příběh. Tohle se Otomovi a jeho lidem v Akirovi povedlo. Světlo je do příběhu vrstveno stejně jako do animačních políček. Osvětluje skrytý příběh za tímto filmem.

Z různých stran osvětluje postavy a jejich smysl v tomto světě. Jinými slovy, Akira je skvělým příkladem animace světla. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na stránke vidím video s názvom "Život bez p***a" a toto má názov "Akira..." hm, no kto mi napadol?

00

Odpovědět

Viem, že urazím veeeľmi veľa ľudí, ale fakt si nedokážem nájsť cestu k anime... Proste sa to nedá... Pri každom anime si spomeniem na niektoré degenerované indivídua ešte z čias základnej školy, ktorí si to fičali na Naruto a dodnes si kupujú a vymieňajú kartičky drakov... (majú už 25 rokov). Výnimku som vo svojom živote urobil iba pri Pokémon a Hentai porne.

411

Odpovědět

a pokémon ti připadá normálné :) a hentai vlastně taky :D

100

Odpovědět

+hostPokémon to som mal asi 10-12 rokov? Tak ako odpusť mi to :D A hentai proste ujeby :D

00

Odpovědět

Drtivá většina jsou infantilní upištěné sra*ky a není lehké v tom najít něco, co není pro “děcka“ s kartičkama, tak tě naprosto chápu.

20

Odpovědět

+Kafka TamuraJJ to je pravda musí se člověk obrnit trpělivostí

00

Odpovědět

Na jednu stranu tě naprosto chápu, člověk si k tomu musí najít určitou cestu, já se například Anime nebráním, ale musím na něj mít náladu a místo stát za to. Jde o to vypustit z něj to, že obsahuje hodně "dětského" humoru, ale když Anime pochopíš, tak uvidíš, že se v něm často skrývá až brutální příběh plný tajemství a politických i morálních kliček :) Například Naruto toto má taky, ale bohužel v něm převažuje ta "dětinskost", která ten zbytek přebíjí.

10

Odpovědět

Japonci tohle vážně umí. Mají úžasný smysl pro detail. Líbí se mi jejich styl vyprávění zvláště pak horory. To je od toho evropského a amerického dosti odlišné. Brzy přijde film Ghost in the Shell tak se těším :)

51

Odpovědět

Jo, ten americký film bude uuurčitě super :D

11

Odpovědět

+firenesuď když si nic neviděl :)

10

Odpovědět

+hostJen mi přijde, že bude asi "dosti odlišný" ;)

00

Odpovědět

Chtělo by to více videí o anime. Třeba přeložit nějaké parodie jako SAO abridged, která je prostě masterpiece a lepší než originál.

04

Odpovědět

Raději kouknu na to jak se rozebírají klenoty/klasiky anime než nějaký trash.

111

Odpovědět

Nejzajímavější na filmu Akira je, že zfilmovali asi tak půlku manga předlohy. A navíc hodně upravili příběh, hodně postav vypustili (třeba Akira je v manze na živu) a ty nejdrsnější scény vypustili. Což mi přijde jako velká škoda.

60

Odpovědět

Na Akirovi mi vadí obličeje, které vypadají jak z Byl jednou jeden život. Stará animace mi nevadí (třeba Oedo 808 a Wicked City dodnes beru jako jedny z nejlepších), ale ty ksichty jsou konečná. Bohužel jsem kvůli tomu Akiru nikdy nedokoukal...

34

Odpovědět

Mě třeba poprvé nesednul milovaný miyazaki. (Princezna Mononoke)
mě se staré anime líbí tím jak naopak jsou kresleny proporce v obličeji lidštěji...
no, i když je to fakt na autorovi - takový leiji matsumoto má krásný dlouhý obličeje s 70s/80s třpytivýma očima.

30

Odpovědět

+OhBaterkaProporce možná, ale celková jednoduchost bije do očí. Zrovna u Miyazakiho mi to nevadilo, protože se jedná o pohádky. U temného cyber punku čekám trochu víc detailu.

23

Odpovědět

Zajímavost: Film byl inspirací pro videoklip Stronger od Kanye Westa. Protože je k***a geníus.

16

Odpovědět

Asa Akira v tomto videu vôbec nie je ?

334

Odpovědět

Ne, idiote. Ne.

1916

Odpovědět


Odpovědět

+vildeA nebude lepší Asa Akira s Terou Patrick?

20

Odpovědět

Wow, díky za zajímavé video :). Už nikdy nebudu pohlížet na světelné efekty v anime tak jako dřív...

111