Obhájci vrahů

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:622
Počet zobrazení:9 828

Trestat bezpráví a obhajovat spravedlnost je v moderní společnosti samozřejmostí, co když se ale ocitnete na druhé straně justiční barikády? Co když se rozhodnete obhajovat sériové vrahy? O své zkušenosti se s deníkemThe Guardian podělili hned tři advokáti, kteří hájili Jona Venablese, Teda Bundyho a Charlese Nga. Tito tři zločinci mají dohromady na svědomí téměř padesát lidských životů.

 

Přepis titulků

Překlad: Brousitch www.videacesky.cz Dnes pro vás máme záběry, které budou mnohým lidem navždy připomínat hrůzy, které se odehrály na konci této cesty. Říkalo se tomu "zločin století", ale mě přišlo, že bych to mohl zvládnout. Soudní lékař tvrdí, že bylo zatím nalezeno pět těl. Policie netuší, kde by mohl Bundy být. Utekl z věznice v Coloradu během silvestrovské noci. Outsideři mě vždy určitým způsobem přitahovali.

Proč tuhle práci děláte? Vždy se ho budu snažit ze všech sil obhájit. Vypadal jako nevinný chlapec. Nemyslím si, že by Charles Ng tyhle vraždy zvládl sám. Ted Bundy byl perfektním příkladem někoho, kdo se narodil jako zlý člověk. Vražda dvouletého Jamese Bulgera v roce 1993 šokovala celou Británii. Musel jsem se jít podívat na video, ve kterém uklízeli z trati jeho tělo. Bylo mi zle, opravdu hrůza.

Na chodidle mu uvízl lísteček. To mě opravdu dojalo a musel jsem brečet. Hrozné. Robert Thompson a Jon Venables, oba ve věku deseti let, byli zachyceni na bezpečnostních kamerách, jak vyvádějí Jamese Bulgera ven z nákupního centra. Thompson a Venables byli u soudu obviněni z vraždy coby vůbec nejmladší vrahové v novodobé historii Británie. Šel jsem za tím chlapcem na policejní stanici na Lower Lane.

Byl to opravdu malý kluk. Vůbec byste do něj neřekli, že by byl něčeho takového schopný. Při prvním rozhovoru tvrdil, že poblíž obchoďáku vůbec nebyl. A já mu věřil. Na konci toho rozhovoru... jsem řekl, že bychom si měli udělat pauzu. Stejně jsme museli, protože skončil výslech Thompsona. Asi za hodinu přišel strážník a říká: "Mluvili jsme s Robertem a on říká, že jste v obchoďáku byli. Co k tomu řekneš?"

"Nebyli jsme v obchoďáku, byli jsme na County Road, jak jsem říkal." Ticho. "Teda byli jsme v tom obchoďáku, ale s tím klukem jsme neodešli, mami." A tehdy jsem věděl... Začal naříkat, křičet, vstal ze židle a běžel obejmout mámu. Říkal jsem si: "Do čeho jsem se to dostal?" V tu chvíli jsem věděl, že to bude síla. Jeden z nejaktivnějších sériových vrahů Ameriky vraždil ženy napříč celou zemí v průběhu 70. let. Ted Bundy byl konečně odsouzen v roce 1975 a později se doznal k třiceti vraždám.

Ted jako jediný ze všech sociopatů, které jsem zastupoval, věděl, že je zlý. Většina sociopatů si to neuvědomuje. Když jsem totiž za ním ten den jel do Miami, byl velice rozrušený. Ležel na podlaze cely. Měl celu jako Hannibal Lecter, dvakrát už totiž utekl, takže byla přístupná ze všech stran a všude byly stráže. Byl rozrušený, ležel na zemi a brečel, což jsem do té doby neviděl. Sedl jsem si na lůžko, on vstal, posadil se na židli a řekl: "Johne, já bych hrozně chtěl bejt dobrej člověk, ale prostě nejsem."

Hodně mě taky vyděsil, když jsem ho začal čerstvě zastupovat. Odcházel jsem z věznice s maximální ostrahou v Tallahassee na Floridě po šestihodinovém sezení a on mi řekl: "Johne, víš, proč jsi tak dlouho můj právník?" Propouštěl totiž advokáty jako na běžícím pásu. Řekl jsem: "Nevím." A on na to: "Protože jsme si tak podobní." To mě opravdu vyděsilo. Na schůzky jsem tenkrát v 70.

letech nosil... manšestráky a roláky, abych vypadal jako intelektuál. A on přišel další týden ve stejném oblečení, které jsem měl týden předchozí. Ve stejných botách... Asi se snažil předstírat, že je mnou. Poznávací značka, kterou policisté kontrolovali v roce 1985, odhalila dva z nejznámějších sériových vrahů v historii Spojených států. Charles Ng a Leonard Lake zavraždili na kalifornském ranči 25 lidí. Nemůžete dělat případy vrahů, když při nich budete myslet na oběti.

To nejde. Vaší prací je obhájit obviněného, na to se musíte primárně zaměřit. Jestli toho nejste schopni, tak musíte dělat něco jinýho. Videokazety s obětmi byly nalezeny na ranči, který Ng s Lakem využívali. Byla tam jedna kazeta se dvěma obětmi, jejichž těla se nikdy nenašla. Prostě zmizely. Jednou byla Kathleen Allen, kterou připoutali řetězem. A na další byla Brenda O'Connor, kterou zajali.

Ta se bránila. Hlasitě se s nimi hádala... Snažili se ji uklidnit. Položili na stůl pistoli, aby jí ukázali, že mají zbraň. Chtěla vědět, kde je její dítě, načež jí řekli, že ho odvezli pryč. "Svoje dítě už neuvidíš, ale je v pořádku." To samozřejmě nebyla pravda. Měla rozřezanou blůzu... V podstatě jí říkali pořád dokola to samé.

Jsi jen naše a podobně. Potom ta kazeta skončila. Nepamatuju si, jestli jsem tu noc mohl spát, ale hádám, že asi ne. Často jsem přemýšlel... Na dětské zločiny už jsem narazil, ale s dětskou vraždou jsem do styku nepřišel, protože to byla vzácnost. Nikdy mě to ale neděsilo. Často jsem přemýšlel, jak můžou být děti tak kruté. Ale nikdy jsem se klientů neptal: "Proč jste to udělali?" Říkám: "Nejsem svatej a nepřišel jsem vás soudit." Jenom musím podle pokynů zjistit, zda jste to za A) udělali a za B) jaký jste měli motiv?

Ne: "Jak jste to mohli...". Něco jiného je: "Proč jste to udělali?" a: "Co vás přinutilo to udělat?" "Jaké zlo?" Coby člověk se asi... nemůžete zcela oprostit od pozůstalých po obětech. Pokud ale chcete být dobrým advokátem, tohle musíte odsunout stranou. Úplně chladnokrevný nebudete.

Určitým způsobem s těmi lidmi soucítíte, ale jakmile začnete na případu dělat, nemůžete na to myslet. Začnete vidět svět černě. To se stává nám, kteří děláme trestní justici. Pořád se nedokážu dívat na záběry z pitvy, aniž by se mi udělalo zle od žaludku. Existuje jen určité množství zla, které zvládnete vstřebat. Je dobře, že mi to vadí. Nemělo by mi to nevadit.

Stal jsem se díky tomu určitým způsobem slabší. Říkám tomu "postbulgerovský syndrom". V práci jsem se strašně nudil, ale každou noc se mi vracely hrozný vzpomínky. Šílený noční můry. Vracel se mi jeden sen, ve kterém jsem vypadl z pouťového vláčku a on mě přejel. Bezpochyby mě to ovlivnilo. A jestli bych něco takového znovu vzal, jak jste se už ptali, to opravdu nevím.

Byl jsem několikrát ženatý, což určitě souvisí s mojí prací. Moje práce je náročná a život se mnou je náročný především kvůli mé práci. Zřejmě mě to ovlivnilo víc, než jsem si tehdy uvědomoval. O případu Charlese Nga si myslím tohle: Jsem rád, že jsem ho vzal, ale už bych to neudělal. Podobný případ už bych nevzal. Sebere vám to hodně sil a nikdy to z vás nevyprchá. Můžete si vzít den volna a stejně na to budete pořád myslet.

Nikdy to z vás nevyprchá. Alespoň ze mě to nikdy nevyprchalo. Jon Venables byl propuštěn na podmínku v roce 2001, ale do vězení se vrátil roku 2010 pro podezření z přechovávání dětské pornografie. Ted Bundy zemřel na elektrickém křesle ve státní věznici na Floridě v roce 1989. Charles Ng v současnosti čeká na popravu ve státní věznici San Quentin v Kalifornii.

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Výborný seriál na téma sériových vrahů- MINDHUNTER !

20

Odpovědět

Zrovna nedávno jsem byl na brko s právníkem z firmy a jeho kolegama a všichni mi řekli v podstatě to samé, nezajímá je koho obhajují a co spáchal ale to kolik dostanou zaplaceno. Je to byz jako každej jinej a nechat si utéct tlustej šek jen proto že nechceš obhajovat někoho kdo udělal něco co se ti nelíbí je nejen vysoce neprofesionální ale taky pěkně hloupé. Slovy jednoho z nich: " Za pořádně tlustej šek bych klidně před ICC obhajoval i Putina, Stalina nebo jinýho diktátora."

2052

Odpovědět

Naopak, hájit někoho i přesto, že s ním nesouhlasím, je velmi profesionální.

A vzhledem k tomu, že jde o soud a hledá se tam pravda (alespoň teoreticky by to tak mělo být), pak technicky vzato NIKDO neví, co dotyčný ve skutečnosti udělal. Od toho jsou právníci.

Pokud tedy vynechám různé právní kličky a obstrukce.

3710

Odpovědět

+JKTo sem svým příspěvkem myslel, ten kolega než přišel k nám do firmy obhajoval trestnou násilnou činnost lidí z tzv. lepších rodin, samozřejmě že často s jejich činy nesouhlasil ale protože platili velmi dobře dělal vše pro to aby je z toho vysekal, to je jak si napsal profesionální. Co se týče právních kliček a obstrukcí jsou to naprosto legitimní způsoby obhajoby klienta, zákon je pokud vím nezakazuje, tudíž jsou povoleny.

1214

Odpovědět

+JKS tímhle se prostě nedá souhlasit podle mě. Pokud někdo zabije x lidí a já ho z toho vysekám, aby moh jít a zabíjet dál, tak to rozhodně neni ok a ty další lidi bych měl mít na svědomí i já.

55

Odpovědět

Platí zde určitá presumpce neviny, tudíž do padnutí konečného rozhodnutí je na člověka hleděno jako na nevinného. Když tedy právník případ přebírá, obhajuje nevinného klienta. V určitých případech může být vina jasná od začátku, ale i to nejhorší monstrum má v naší společnosti právo na spravedlivý proces, což má právník zaručit, takže proč takovou práci nevzít?
Já studuju práva, takže kolem sebe často slyším věci jako: "Právník obhajuje toho parchanta, takže je to taky křivák a sympatizuje s ním." To je naprostý nesmysl. Ad absurdum: předpokládám, že když si najme někdo malíře, aby mu vymaloval byt, taky si ten malíř dopředu nezjišťuje, jestli náhodou jeho zákazník není nájemný vrah, a podle toho tu práci vezme.

193

Odpovědět

+Guernicajsi vedle. Jestliže vrahovi krásně vymaluješ byt, nijak to nesouvisí s jeho budoucími vraždami, ale jestli ho jako právník úspěšně obhajuješ a tvůj klient je prokazetelně vinný, pak bys měl cítit kousek zodpovědnosti za jeho budoucí činy.

811

Odpovědět

+Guernicapepe: Opět, žalobce se snaží dostat obviněného za katr, obhájce ho z toho vysekat. Ale soudí ho soudce. Dojde li k justičnímu omylu, kdy je někdo potrestán příliš přísně, nebo dokonce odsouzen nevinný, selhali soudce, a možná i obhájce. Pokud je někdo potrestán příliš mírně, nebo vůbec, selhal soudce a možná i žalobce. Lidi ale z nějakého důvodu v obou případech obviňují toho, který paradoxně pracoval dobře.

202

Odpovědět

Myslím si, že často ti obhájci mají i radost, že u soudu prohrají...

653

Odpovědět

Díky za video, o tom Jonu Venablesovi jsem shlédl film, sice jen inspirovaný ale dobrý, Boy a (2007) Taky jste možná slyšeli o vrahovi z Kmeťiněvse, hrozný případy ..

51

Odpovědět

Výborný nápad zařadit zde video jako je toto. Je to tu nově a doufám, že ne naposled.

1361

Odpovědět

Vzpomněl jsem si na film Dvanáct rozhněvaných mužů.

322

Odpovědět

Video by to chtelo delsi a k tomu zabery z pitvy (vcetne rozboru), jak a kde nasli obeti (vcetne videa z mista cinu) + video s tou babou na ranci. Takhle to bylo jenom povidani si s advokatama, kteri chteji vsem dokazat, ze je takovy veci rozesmutni a ze jsou to taky jen lidi...

452

Odpovědět

Tu sa jedná o sériových vrahoch, nie masových. Rozdiel medzi nimi je ten, že masoví vrahovia zavraždia veľa ľudí naraz (napr. bombový atentátnici), sérioví vrahovia vraždia ľudí po jednom-dvoch. Trochu sa tomu venujem, takže mi to nedalo neopraviť. :)

853

Odpovědět

"Trochu sa tomu venujem..." Prosím tě, až se tomu budeš zase věnovat, zkus být daleko ode mě. :-D

3302

Odpovědět

+TceldTo aby si bol hodný klučina... :D

641

Odpovědět

+Tceldtak tenhle komentář mě přesvědčil se na to video podívat :D

302

Odpovědět

Aby po tobě ještě nepojmenovali ulici ;-)

141

Odpovědět

Dovedu pochopit, že obhájce "jasně vinného" vraha je zhruba stejně populární povolání, jako revizor jízdenek. Neřeším případné lynčování, co kdyby někdo na jiného člověka vraždu narafičil? Nastrojil důkazy tak, aby vše směřovalo proti nevinnému (Dexter příkladem). Všem, co volají po střílení obhájců - co kdyby jste ti nevinní byli vy? Dobrovolně by vás nikdo nehájil, protože by se tím odsoudil k smrti z rukou vašich kolegů.

252

Odpovědět

Ja jsem obhajce chtel jen motivovat, v pripade odsouzeni vraha by se s nim zhoupli na spagatu :-D

09

Odpovědět

Škoda, že je to video tak krátké a nejde moc do hloubky. Tohle téma mi přijde zajímavé a klidně bych tomu obětoval o pár minut navíc.

2844

Odpovědět

existuji ruzne dokumenty, ktere se venuji teto problematice (seriovym vrahum)...psychologii, rozboru celeho cinu, motivaci...atd.

11

Odpovědět

celkom zaujimavy serial na tuto temu je http://www.csfd.cz/film/221405-najvacsie-kriminalne-pripady-slovenska/ . casto cloveka az zamrazi. Najhorsie je na tom to, ze to nieje z nejakej tej velkej ameriky ale z tvojej vlasti (resp. susednej, ale je tam dost pripadov, kedy sme boli este CSR). pozeraj to na vlastne riziko ;-)

121

Odpovědět

Kdyby se popravovali zaroven s usvedcenymi vrahy i jejich obhajci, tak by byl konecne raj na zemi...

6133

Odpovědět

Ty dostaneš ráj až po smrti - 72 panen a paniců pro všechny tyhle "bojovníky za ráj", jen škoda pro tebe, že ty budeš mezi těmi 72...

405

Odpovědět

+TceldNezapomnel sis vzit leky? Tohle nema s mym komentem nic spolecneho...

124

Odpovědět

Ráj na Zemi bude, až tu nebudeš blít svoje komenty ty a individua tobě podobná...

406

Odpovědět

+BedasNe pak by nebyl raj, ale nuda...

319

Odpovědět

+BedasRadši budu individuum než blbá ovečka...

35

Odpovědět

Takovíto lidé jsou pilíři našeho (rozumějte západního) soudního systému. A zabývat se tím musí být vnitřně zničující.

Hlavně ten případ dvou desetiletých kluků co zabili dvouletého. To je obtížné k uvěření, a muselo to být šílené i pro všechny, co na něm pracovali (policisty, právníky), kteří už většinou viděli ledasco. O tom, že to muselo zničit život rodinám oběti i pachatelů nemluvě.

752

Odpovědět

nemám rád lidi takže kdo se jich zbaví za mě má moji plnou podporu, zároveň jelikož nemám rád lidi tak je mi úplně jedno kdyby zabil někoho koho znám a pokud by zabil mě tak mi to přece může být jedno protože budu mrtvý takže masový vrazi na hrad

991

Odpovědět

týýý brďóóó, Ty jsi frajééérrr! Asi největší ze třídy, že?

554

Odpovědět

+jerry314xD takovej logickej rozběr věci ale ok asi sem jimmy henriksn

133

Odpovědět

+jerry314jenom mě poslední dobou chytá myšlenka jak by to bylo úžasný kdyby tu nikdo kromě mě nebyl, někdo prostě lidi potřebuje já mam pocit že jsou lidi v životě můj jedinej problém, cant help it

835

Odpovědět

+jerry314dúfam, že si troll a ak nie, mal by si vyhľadať pomoc psychológa...

333

Odpovědět

+jerry314na jednu stranu trů na druhou stranu proč jsem vadnej já a ty v pohodě PROTOŽE EXISTUJÍ NEEXISTUJÍCÍ NORMY KTERÉ JE KAŽDÝ NEPOVINEN POVINNĚ DODRŽOVAT hahaha aka pozor ten týpek není jako všihcni ostatní někde se na lince stala chyba opravit předepsat drogy od doktora ať mu dostatečně zjebů mozek ať ho má zjebaný jako ostatní - ale můžeš se na to koukat různě

626

Odpovědět

Co je tohle za debilní kecy?

80

Odpovědět

Mě "Zabijak" připadá jako zakomlexovaný kretének, zoufale se dožadující pozornosti.

281

Odpovědět

Masovej je něco jinýho ne? Spíš sériovej řekl bych.

262

Odpovědět

Masový vrah z definice je někdo, kdo je schopný nastražit například bombu do kina plného lidí. Sériový vrah vždy zabije jednoho, pak následuje různě dlouhé "cool off" období, kdy si většinou slíbí že už to neudělá, ale pak se mu to stejně vrátí. Potom jsou ještě rampage killers, kterým z nějakého důvodu přeskočí a začne tzv. killing spree, kdy zabije a není cool off období, takže vraždí bez přestávky dokud ho někdo nezastaví.

191

Odpovědět

+maremarekkTak u masovýho stačí prostě čtyři a více lidí na jednom místě v jednu chvíli. Nemusí nutně rozmetat celý kino.
Jinak u Spree killera (rampage) sice není cool off období, ale většinou svojí vlnu ukončí právě sám - zničehonic. Problém s tím přestat mají právě spíš sérioví vrazi.

140

Odpovědět

Hájit takovýhle vrahy můžou jen nechutný karieristi. Kdo normální by je mohl hájit a snažit se jim tím dát další šanci zabíjet?

15121

Odpovědět

Někdo to dělat musí, a stejně vždy bude. Jinak by to byl lynč..

1317

Odpovědět

A jak jim to pomůže v kariéře, když většina lidí smýšlí jako Ty? Na těhlech případech dělají kariéru pouze státní zástupci, naopak obhájce to většinou ničí jak psychicky, tak kariérně a často jim to zničí i soukromý život.
Základ každého právního systému, každého civilizované státu je "každý má právo na obhajobu" a "každý je nevinnen, dokuď mu nebyla soudně dokázána vina". Protože jinak by nešlo o soud, ale o obyčejný lynč, prováděný na tom, o kom by se společnost rozhodla, že je vinen, ať už by pravda byla jakákoliv.
A je strašně smutné, že mnoho lidí v ČR presumpci neviny neuznává. Obzvláště ji neuznávají média, kteří už několikrát předvedli tak odporný mediální lynč, že se pro mě čeští novináři stali synonymem pro tu neojdpornější, nejprolhanější lůzu, která strčí do kapsy i naše politiky.

1425

Odpovědět

+MarvJedna věc je to co píšeš o těch "novinářích". Ale věc druhá je, že Spravedlnost není jenom slepá, ona je i hluchá a blbá! A i když ty semitské kecy nasané na papíře moc nemusím, tak tady by mělo více než kdy jindy platit ono biblické "krev za krev, ránu za ránu".

526

Odpovědět

+MarvPepek: Právě protože je spravedlnost hluchá a blbá, tak bych byl velice opatrný s vynášením ultimátních trestů. Já sice uznávám, že je na světě spousta z***?, kteří zaslouží okamžitou smrt a mnoho z nich i velice bolestivou smrt, jenže si nemyslím, že je kdekoliv na světě policie a soudnictví natolik spolehlivé, aby se jim dala svěřit tak absolutní pravomoc. Díky testům DNA bylo v USA propuštěno několik stovek lidí z cel smrti, což ukazuje, že trest smrti, jakoliv spravedlivý, je z morálního hlediska nepřípustný, díky nespolehlivosti justice.

322

Odpovědět

Myslím si, že každý musí mít obhájce. On do toho jde s tím, že hájí možná nevinného. Mnohokrát se stalo, že byl odsouzený nevinný. On prostě jen hledá ´co když´. Až v té chvíli, kdy je tolik důkazů, že je opravdu vinný a on přesto obhajuje, potom už jej to o charakteru a penězích. V tu chvíli by měl od obhajoby prostě odstoupit.

215

Odpovědět

+4streetOno záleží i na právním systému. Anglický, americký a (nejen) australský je založen na principu odplaty-zabil jsi, tak my zabijeme tebe. Porota zastupuje zmenšenou společnost, která určuje, zda obviněný je odsouzeníhodný...
Úkolem obhájce pak není hledat vinnu, ale POLEHČUJÍCÍ okolnosti.
Krajní příklad: Když někdo zabije zloděje, kteří se mu dobývali do domu, pak se nejedná o vraždu, ale jen o obranu. Vůbec nezáleží, že zloději nebyli ozbrojeni a šli do domu jen krást.
Kontinentální (římský) systém je založen právě na hledání a potrestání viníka.
Zavraždil jsi, proto můžeš očekávat trest v nějakém rozsahu.
Proto má i kontinentální systém vždy jako trest nějaký interval, ve kterém soudce rozhoduje o trestu.

210

Odpovědět

+4streetA co když obhájce zjistí, že někdo zabil svého partnera poté, co jím byl dlouholetě týrán, taky by měl odstoupit? Každý má právo na obhajobu, každý.

42

Odpovědět

+4streetDíváte se na to špatně. U trestního soudu jsou minimálně tři právníci. Žalobce, obhájce a soudce. Soudce je ten, který určuje kdo je vinen (u nás, v USA a asi i VB to je porota, ale to je teď jedno), a jaký trest mu za jeho vinu náleží. A aby se mohl rozhodnout správně, tak mu nemá a nesmí být zatajena žádná skutečnost, žádný právní výklad, nic. Jinak by rozhodl zkresleně, špatně. Proto jsou tu oni dva jednostranní, žalobce, co snáší doklady viny a přitěžující okolnosti, a obhájce, který snáší argumenty pro nevinu a polehčující okolnosti. A oba musí pracovat až do konce. Oni totiž nejsou od toho, aby obviněného soudili, uvažovali, jestli je nebo není vinen. Od toho je soudce.

Mimochodem, tihle lidé obvykle nejsou nějak zvlášť bohatí, a ti advokáti jsou často ex offo. Takový právník jistě není špatně placen, ale v kanceláři obhajující majetnější (ne nutně opravdu bohaté) při prkotinách, by dostal víc za míň práce. To, že plní své povinnosti, byť je to povinnost nevděčná a nepříjemná, svědčí o dorých vlastnostech těch lidí.

311

Odpovědět

Právě se mi vybavila Zelená Míle a "Případ Johna Coffeyho" ;)

221
Další