TitanPeriodic Videos

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:131
Počet zobrazení:11 304

Titan je prvek s protonovým číslem 22. Je to přechodný kov objeven v Anglii roku 1791 Williamem Gregorem.
Titan mají jistě všichni spjati s něčím obrovským, pevným a nezničitelným, jako byli například Titáni z bájného Řecka, otcové a matky bohů, po kterých je tento prvek pojmenován. Svoje jméno nedostal nadarmo, je to opravdu pevný prvek a používá se ke stavbě vesmírných plavidel.
Pojďte se podívat, kde se s ním setkají chemici a kde úplně každý.

Přepis titulků

Takže tady máme vzorek titanového drátu. Titan je docela úžasný kov, je velmi velmi lehký a velmi velmi pevný. Používá se na konstrukční materiály, velmi malé koncentrace jako přísady do slitin. Titan je velice zajímavý prvek. A je zajímavý, protože je na planetě velmi hojný. Není to nejvíce hojný kov, ale pořád docela hojný. Tohle je periodická tabulka, kde plocha každého prvku zde představuje relativní množství materiálu nacházejícího se na Zemi. Jak můžete vidět, je tu hodně kyslíku, hodně uhlíku, docela hodně bóru, Debbiina oblíbeného prvku.

Něco hliníku, znovu hodně. A zde titanu je docela znamenité množství. Skoro stejně jako draslíku. Takže je to velice běžný prvek. Takže teď to otevřeme a snad uvidíme titanový drát okolo tohohle vřetena. Takže můžete vidět, má to krásné černé zabarvení. Můžete najít velká ložiska oxidu titaničitého na různých místech po světě. Zrovna jsme tu měli návštěvníka z Jižní Afriky, který říkal, že nedaleko od místa, kde pracuje, ve východním Londýně podél pobřeží jsou velká ložiska oxidu titaničitého.

Problém je, že je docela těžké vyrobit kovový titan z oxidu, protože atomy titanu se ke kyslíku váží silně, a je těžké je dostat od sebe k získání kovu. A důvod, proč lidé kov chtějí získat, je, že je velice lehký. Tady mám kus titanu a je docela lehký. Vidíte, že s ním rukama můžu mávat, aniž by se to chovalo, jako by to byl opravdu těžký prut. Také často používaný při stavění leteckých kapsulí a součástek, které budou ve vesmíru, protože je lehký a pevný.

Samo o sobě být lehký není zas tak k užitku, sodík je lehký. Skvělá věc na titanu je, že je lehký a že je pevný. A také nereaguje s vodou. Nemohli byste vyrobit auto ze sodíku, první bouřka a bum! Ale titan je lehký, je pevný... Takže když z něj vyrobíte vozidlo, to vozidlo nebude těžké, tudíž nebudete potřebovat tolik paliva, než když ho budete vyrábět ze oceli. Obvykle lidé vyrábějí vozidla z hliníku, který je lehčí než ocel, ale není zdaleka tak silný.

A skvělá věc na titanu je, že je úžasně pevný, jakmile získáte kov. Takže problém v získávání kovu je z oxidu titaničitého. Oxid titaničitý je bílý prášek, popravdě ho můžete vidět okolo sebe, když se podíváte po místnosti, ve které jste, skoro určitě jsou zdi bílé po oxidu titaničitém. Je to velice levný bílý pigment. Normálně, co se děje při procesu vyrábění kovu titanu, je, že je nejdříve přeměněn na chlorid titaničitý, TiCl₄. A pokud ho prostě necháte jako chlorid titaničitý ve vzduchu, zreaguje se vzduchem, nebo s vodou ve vzduchu a vrátí se zpět na oxid titaničitý.

Ničeho jste nedosáhli. Popravdě jeden z mých kolegů Rich Born dříve ukázal Bradymu, co se stane při téhle reakci. Já jsem ji nikdy neviděl. Ale já musel zůstat v mé kanceláři a pracovat. Nicméně můžete vzít chlorid titaničitý a přeměnit ho na kov. A jakmile máte kov, je docela nereaktivní, za předpokládu, že ho udržíte studený. Pokud umístíte titan ve vysokých teplotách do kyslíku, začne hořet.

Takže jsou určité procesy, kde byste rádi použili pevnost titanu, ale protože je tam kyslík, není to bezpečné. Ale auta a většina letadel se nezahřívají natolik, aby pálení v kyslíku bylo problémem. Takže je to úžasný materiál. A kdybychom mohli vyřešit problém, jak vyrobit kovový titan levně ve smyslu energie potřebné k přeměně oxidu na kov, pak bychom mohli mít auta, která jsou mnohem více úsporná na palivo a levnější na provoz.

Takže je to velice dobré řešení. Titan je dnes používán tam, kde jsou lehkost a pevnost důležitější než cena. Při stavbě stíhacích letounů je cena samozřejmě důležitá. Ale potřebujete, aby byly lehké, jinak se nedostanete na rychlosti potřebné pro sestřelení nepřátel a tak dále, takže ti nejlepší na to použijí slitiny titanu. Často se titan používá tam, kde je vysoký tlak, když chtějí chemici provádět experimenty za vysokého tlaku, často použijí titan, protože, znovu, je velmi lehký a znovu, silný.

Má také jednu velkou výhodu v tom, že je nemagnetický. A když chcete například dělat pokusy ve velkém magnetickém poli, když potřebujete něco pevného, nemůžete použít ocel, protože by byl aparát odtahován pryč magnetem a nic by nefungovalo. Takže titan má velmi specifická použití, která mohou být velice užitečná, ale byla by mnohem více užitečná, kdyby mohla být použita v širším měřítku. Je používán tam, kde opravdu potřebujete pevnost a kde peníze nejsou příliš důležité.

To je v kyčelních implantátech. Ve svých kyčlích chcete mít něco, co je velmi pevné a velmi lehké. Pokaždé, co hýbnete nohou, nechcete zvedat dělovou kouli nebo něco hodně těžkého. Ale chcete, aby to bylo opravdu pevné. A tak znovu, velmi často kyčelní implantáty budou vyrobeny z titanu. Část, co jde do vaší nohy, je vyrobená z titanu a je zakončená koulí. A ta část, co jde do vaší pánve, je často vyrobená z polythenu, plastu, abyste měli efekt kulovitého kloubu.

Jedno z nejzajímavějších použití titanu je jako katalyzátor pro výrobu polythenu, polyethylenu, materiálu, který je zejména používán pro plastové kbelíky a jiné plastové předměty. A ethylen byl poprvé polymerizován, - někdo tomu říká ethen z ethylenu - tedy přeměněn na plast před druhou světovou válkou pomocí velmi vysokotlaké reakce, která vyprodukovala materiál, co byl spíše měkký, nemohli jste ho použít například pro výrobu kbelíků. A pak v 50.

letech 20. století německý chemik jménem Ziegler objevil z části ve spolupráci s italským chemikem jménem Natta, že když spojíte sloučeninu titanu a sloučeninu hliníku, je to velice dobrý katalyzátor. A tím velice dobrý myslím 1 gram tohoto katalyzátoru může vyrobit tunu plastu. A protože je titan poměrně levný, znamená to, že ten katalyzátor z toho plastu ani nemusíte odstraňovat. Protože je ho tam tak málo, můžete si dovolit ho prodávat spolu s vaším plastovým kbelíkem, aniž byste přišli o mnoho peněz. Znamená to tedy, že je drobet titanu v mém plastovém kbelíku, co mám doma?

Ano. Tam je pravděpodobně víc titanu z toho, že sis čistil štětec, když jsi vymalovával kuchyni nebo ložnici bílou barvou. Takže tohle je titan.

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nejak nevysvetlil proc je slozity dostat ten titan a jak se to dela..

111

Odpovědět

Protože se v oxidu pevně váže na kyslík. A na přerušení té vazby je potřeba vynaložit hodně energie (např. vysoká teplota) + nějaký katalyzátor

20

Odpovědět

Jen takovou drobnost k vychvalovanému TITANu.
Má poměrně "malou" tvrdost: 6,0
Ocel má (dle kvality) tvrdost: 5 - 8,5
Co to znamená? Nekupovat si TITANové hodinky, pak si je poškrábete a jste strašně naštvaní.
Radši si kupte nerezové, ušetříte a budou Vám dělat větší radost.
To stejné platí i u prstenů (krasně zobrazeno ve videu).

33

Odpovědět

Z ocele budou ale těžší. Takže titanové jsou lepší, ale moc s nimi nemlaťte a nešoupejte. ;-)

80

Odpovědět

Hmm, a k čemu vůbec hodinky, když většina lidí nedá mobil z ruky.
Nejsem žádná prodejná fiflena, abych se musel zdobit, nebo si zvedat sebevědomí k hodinkám přidělanou cedulkou "JSOU Z TITANU!"

17

Odpovědět

Poškrábat titanový hodinky není zase tak jednoduchý, oproti ocelovým jsou ale lehčí a taky proto, že není reaktivní je lepší pro lidi s citlivou kúží a alergiky ;)

31

Odpovědět

Aha. Takže titan je pevný a lehký.

360

Odpovědět

Ještě jednou! Je lehký a pevný.

120

Odpovědět

Kdyby tam nezopakoval zhruba 50x, že titan je lehký a pevný, tak má to video tak půl minuty :)

321

Odpovědět

Alespoň si to člověk líp zapamatuje :D

111

Odpovědět

7:28 v 50. letech 20. st.

111