UranPeriodic Videos

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:129
Počet zobrazení:5 313

Uran jistě všichni dobře znají ve spojitosti s jadernou energií. Získává se z rudy uraninitu, který se těžil i u nás například v Jáchymově nebo u Příbrami. V jaderném průmyslu se používá jeho izotop 235, což znamená, že jeho atom má 235 nukleonů - protonů a neutronů. Jako většina kovů má stříbrně lesklou barvu, pokud není zoxidovaný, pak je šedý. Je však velice těžký a je to jedna z mála látek, které mají tak velkou atomovou hmotnost a jsou stabilní. Marie Curie-Sklodowská by vám o uranu pověděla svoje. Studovala ho tak podrobně, že ho nosila kusy po kapsách a její deníky jsou až do teď příliš radioaktivní na to, aby je někdo četl. Jak s ním pracují vědci z nottinghamské univerzity, se podívejte ve videu.

Přepis titulků

Takže tohle je jeden z našich rukavicových boxů. Když se podíváte na pravou stěnu boxu, uvidíte, že tu máme neprodyšné zámky. V podstatě co uděláte, je, že cokoliv sem chcete dát, vysajete všechen vzduch a pak to znovu naplníte suchým, kyslíku zbaveným dusíkem. Tak můžete dát sloučeniny, které reagují se vzduchem nebo s vlhkostí, do boxu bezpečně a uskladnit je. Tohle je něco, jako když vidíte obrázky lidí z jaderného průmyslu, jak manipulují s předměty.

Takže další je uran, což je můj oblíbený aktinoid. Je to ten, se kterým pracuji v laboratoři. Také je to strašák periodické tabulky, řekl bych. Jakmile před lidmi zmíníte uran, začnou říkat: ,,Ouu, tím si nejsem tak jistý.'' Tohle je ten strašák. Tohle jsou třísky uranu. Vidíte, že mají takový tupý vzhled, protože když jsou čisté, jsou vysoce reaktivní, a zreagují s kyslíkem extrémně rychle, ale když je dáte do kyselinového nálevu koncentrované kyseliny dusičné, dostanete skutečně krásné, lesklé povrchy, ale ty moc dlouho nevydrží.

Uran je základem jaderné energie a existuje ve dvou izotopech, to jsou dva atomy rozdílné hmotnosti. Existuje uran-238, což je ten nejrozšířenější, a druhý, uran-235, což je ten, který se při ozáření neutrony rozpadne vejpůl a uvolní jadernou energii. Provedlo se již hodně práce, nebo se provádělo během druhé světové války na separaci těchto izotopů uranu. A to zahrnovalo i sestavování největších hmotnostních spektrometrů, který kdy byly vyrobeny.

A naštěstí separace uranových izotopů je velice náročná, to je důvod, proč jenom velké a bohaté země byly schopny dovolit si vyrábět jaderné zbraně. Tohle je jenom olej, co je nahoře, stejně jako bychom ho museli mít na ochranu draslíku, potřebujeme ho také na ochranu uranových třísek. Když je skutečně dobře oddělíte, jsou samovznětlivé, což znamená, že vzplanou ve vzduchu prostě samy od sebe.

Ale ve skutečnosti je s tímto prvkem velice zajímavé zacházet. Má velikou škálu oxidačních stavů. Když ho použijete v ochuzené formě, je vlastně poměrně bezpečné s ním zacházet v laboratoři. Ochuzený materiál obsahuje pouze velmi malé množství štěpitelného uranu, který se používá v bombách a jaderných reaktorech, jen asi 0,2 procenta. Vlastně to znamená, že při zacházení s ochuzeným uranem není problémem radioaktivita, i když stále musíte mít nějakou ochranu, opravdový problém je v tom, že je to vysoce jedovaté a asi tak půl gramu by vás zabilo ve velmi krátkém čase, protože to účinně napadá vaše játra.

Tohle je tetrachlorid uraničitý. Je bez rozpouštědel, je to pěkný, volně tekoucí smaragdově zelený prášek. A když ho rozpustíte v rozpouštědlech jako je THF, dostanete nádherné zelené roztoky. A tady je další forma uranu.

Tohle je uranyl dichlorid, který má k sobě napojené také dvě organické molekuly. To je tahle krásně žlutá barva. Takže jakmile jste odstranili uran-235, stejně vám zbyde velké množství, 99 celých, více než 99 % původní hmoty vašeho uranu je uran-238, ze kterého jste odstranili skoro, ale ne všechen uran-235, a to je takzvaný ochuzený uran, což je jedna z nejhustších látek, kterou můžete mít. Takže se to používá tam, kde chcete něco velmi těžkého, co není tak velké.

Například se to používá jako protiváha, kterou lidé dávají do letadel a velkých letadel, aby je vyvážili, protože to zabere jenom malý objem prostoru. Musíme to uschovávat bezpečně a zajištěně v sejfu. A musíme vyplňovat velká množství papírů. Jsem si jist, že pro tyhle papíry bylo poraženo už hodně stromů. Ale je to všechno velmi důležité, protože musíte mít jistotu, že při zacházení s ochuzenými sloučeninami uranu nikoho neotrávíte a že po vás nikde nezůstanou radioaktivní látky.

Takže máme zápisové knížky, musíme dokumentovat, kolik použijeme a kdy a jak se toho zbavíme. Máme detektory, kterými musíme pročesávat laboratoř. Spoustu lidí začne takhle: ,,Představuji si, že ve tmě záříš.'' To kdybych dokázal, asi bych byl už mrtvý, než by se to stalo. Ano, zase ta věc se strašákem. Hodně lidí je docela překvapeno nebo tak nějak šokováno, když slyší, že pracujete s těmihle věcmi. Ale ve skutečnosti je to stejné jako s většinou ostatních chemikálií z periodické tabulky a jakmile se přenesete přes ten obrázek strašáka, je to ve skutečnosti velmi zajímavý prvek.

Většina kovů a polokovů vypadá takhle. Je to počet elektronů, které mají, a elektronů, které dokáží vzít nebo jsou schopni dát, co definuje jejich chemii. A není to nebezpečné? Víš, že uran má pověst kvůli tomu, že je tak nebezpečný. Nevystavuješ nás nebezpečí, když to takhle držíš? Ne, tohle je ochuzený uran, takže je tam okolo 0,2% toho, čemu byste řekli štěpitelné.

Zbytek toho není radioaktivní. Takže všechno to je docela toxické, ale museli by vám dát v práci volno, abyste tohle snědli, protože je to extrémně tvrdé.

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

0:42 - Pracuji v laboratoř.
5:34 - A to to není nebezpečné
5:27 - Je to počet elektronů, které mají, elektronů, které dokáží vzít nebo schopni dát, co definuje jejich chemii - ?!?? :-)))
Je pravda, ze jsem po ranu trochu tupější, ale tu větu v 5:27 jsem si četl xkrát, dokonce jsem si ji napsal i na papír, ale nechápu ji.

22

Odpovědět

To první jsem opravil, to druhé lehce upravil, aby to neznělo tak neobratně. Ovšem ta věta je v podstatě v pořádku. Počet elektronů, které mají, které jim přebývají nebo jim scházejí prostě definuje jejich reaktivnost s ostatními prvky. Malinko jsem ji upravil, ale spíše kosmeticky. :-)

20

Odpovědět

+Corwin8Jo táááák. Já byl ráno fakt tupej. Čili stačilo místo druhé a čtvrté čárky dát tečku a "co" opravit na "to" :-) Já pořád očekával, že se dozvím, co ty elektrony teda mají... a asi se shodnem, že s tečkou by to sedělo více. Pak ta věta dává (mě) hned smysl. Je to počet elektronů, které mají. Elektronů, které dokáží vzít nebo dát. To definuje jejich chemii.

21

Odpovědět

There will be only 7 planets after I destroy uranus.

78

Odpovědět

kedysi som pocul o municii z ochudobneneho uranu... vie tu niekto, ako taka municia funguje? pouziva sa este vobec? vo videu bolo spomenute, ze je to reaktivny prvok (nemyslim radioaktivny) a este k tomu jedovaty, tak si to moc dobre neviem predstavit

30

Odpovědět

Upřímně nevím jak se řeší reaktivita (např: Jaderné palivo je ale oxid uraničitý nikoliv čistý reaktivní uran, možná nějak podobně) ale principem je právě ta obrovská hustota a váha, která umožňuje prorazit například lehčí ocel lépe než při nárazu ocel na ocel.

72

Odpovědět

no veď si si sám odpovedal.. no, okrem olova primiešaš do munície aj ochudobnený urán a keď sa ti dostane do krvného obehu tak skapeš

28

Odpovědět

využívá se velké hustoty uranu (i relativně tenký projektil z něj má velkou hmotnost a při vystřelení tedy i kinetickou energie, takže probije pancíř) a taky faktu, že je pyroforický, takže střepiny projektilu uvnitř tanku vzplanou a můžou tak zapálit vnitřní vybavení, posádku.

180

Odpovědět

Jedovatý je jen v určité formě, stejně jako olovo - pokud si kovový kus olova hodíš do skleničky s vodou a tu pak vypiješ, tak není problém. Olovo je totiž nerozpustné ve vodě - pokud ale vemeš nějakou rozpustnou sloučeninu, tak mám játra v háji. Kovový uran nějak nebezpečný není. Můžeš vzít "cihlu" z uranu a klidně si jí strčit pod polštář. Pokud jí ale nameleš, tak ty drobné části se stanou samozápalnými (stejně třeba namletý hliník) a mnohem nebezpečnějšími...
V Případě protitankové munice se využívá jeho tvrdost a hustota. Zdravotní důsledky po zásahu touto municí nejsou způsobené radiací, ale toxicitou par, které vznikají otěrem a extrémní teplotou při průniku pancířem....
Takže shrnuto - velký kus uranu je ok, prach je smrtící....

71

Odpovědět

Budu trochu rejpal. U235 je štěpný nikoliv štěpitelný, to je právě ten druhý U238.

25

Odpovědět

Jaký je rozdíl mezi štěpný a štěpitelný?

113

Odpovědět

+MultiZaklinacTo je blbost. Nic jako štěpný uran neexistuje, štěpná je pouze reakce. Uran je vždy štěpitelný, tj. být schopen se štěpit.

31

Odpovědět

+MultiZaklinacZjednodušeně: štěpný se dá štěpit po zásahu neutronem, např: U235. Štěpitelný se dá převést na štěpný. Např U238 + neutron = U239 + gama záření, U239 se poměrně rychle rozpadá beta- rozpadem na Np239 to se opět rozpadá beta- na Pu239 a plutonium239 je štěpný materiál.
A ano vím, že je to strašné slovíčkaření. A ano je to z nových norem, dřív bývávalo líp. PS: Normální lidé používají místo slova štěpitelný synonymum množivý. Ty dva podobné vznikly snahou převést podobné anglické výrazy fissile fissionable.

91

Odpovědět

+MultiZaklinacPro kolegu "Uran235": Ano "štěpný uran" zní divně. Správná věta by byla například: Štěpný jaderný materiál uran235.
Pokud mi nevěříte otevřte atomový zákon č. 18/1997 Sb. § 2 Základní pojmy j) bb) "zvláštní štěpné materiály, které představuje 239Pu, 233U, uran obohacený izotopy 235U nebo 233U..."

40

Odpovědět

+MultiZaklinacAno, již jsem se zorientoval. Omlouvám se, došlo k nesrovnalosti mezi "češtinářstvím" a terminologickou správností. Máte pravdu, je to hlavně v návaznosti na překlad fissile a fissionable.

40

Odpovědět

Díky, bylo to poučné. Jen ty přirozené izotopy Uranu jsou tři...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Uran_%28prvek%29#Izotopy

41

Odpovědět

0,04%° Asi nestojí za zmínku.

27

Odpovědět

+Alennpovídej národnostním menšinám

340