AlkoholPeriodic Videos

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:119
Počet zobrazení:7 062

Alkohol jistě všichni znají, možná ho někteří právě teď mají v krvi. Tedy všichni ho máme v krvi, ale někteří z nás v poměrně větším množství. Málo kdo však ví, že je jen jeden alkohol, který pijeme, a to sice ethanol. Alkoholem se rozumí jakákoliv organická sloučenina, která má někde na řetězci navázanou skupinu OH - hydroxylovou. Samostatnou skupinu pak tvoří fenoly, které se mezi alkoholy neřadí a jenž mají OH na aromatickém jádře - benzenu. Ethanol se v přírodě vyskytuje poměrně často. Když napadá ovoce na zem, začne plesnivět, bakterie rozloží glukózu a vzniká ethanol. Jsou známy případy, kdy například žirafy nebo primáti konzumovali shnilé ovoce právě kvůli jeho obsahu ethanolu. Takže nejsme jediný živočisný druh, který se jím nechává opíjet. Chemici používají alkoholy ne kvůli jejich narkotickým účinkům, ale kvůli tomu, že je vynikajícím rozpouštědlem. Pojďme se podívat, jak můžeme získat téměř čistý ethanol z obyčejného piva.

Přepis titulků

Budeme dnes zkoumat alkohol a konkrétně etanol, protože ethanol je alkoholem, který většinu lidí zajímá nejvíce. To je Martyn. Jaké bylo natáčení? Martyn... Ještě ani nezačalo. Tohle je model ethanolu. 2 uhlíky, 5 vodíků tady, kyslík tady a další vodík tadyhle. Většina lidí zná alkohol díky alkoholickým nápojům. Jeden z mých kolegů z mojí bývalé univerzity poukázal na to, že je to podobné tvaru psa. Přestože ,,psí srst'' je anglický výraz pro alkoholický nápoj, který se pije pro překonání kocoviny, nevychází z tvaru molekuly.

Pivo, víno, všelijaké věci jako vodka, ty všechny jsou vyráběny fermentací nějakého přírodního materiálu. Třeba šťávy z nějakého ovoce, jako jsou hrozny, nebo nějaký druh obilí, pšenice, ječmen a tak dále. Co budeme dělat dnes s těmito různými alkoholickými nápoji, je, že je budeme destilovat. Takže proces destilace vlastně očistí tyhle alkoholické drinky. To znamená, že se můžeme dostat tak blízko k čistému alkoholu, jak jen můžeme.

Alkohol byl nesmírně důležitý v historii lidstva, protože před tím, než lidé zjistili jak vyčistit vodu, bývali pili slabé pivo, kde alkohol zabil většinu bakterií, a tak mohli pít bezpečně. V Asii lidé vařili vodu a dělali čaj, ale tohle nebylo objeveno v Evropě a na západě, až o hodně hodně let později. Co teď budeme dělat, je, že vlastně vydestilujeme alkohol z plechovky piva. Takže pivo pujde do téhle velké baňky, připojíme to k tomuhle, což je známé jako destilační hlava.

Na tom nahoře bude náš teploměr. Alkoholové výpary se budou hromadit tady okolo, pujdou tímhle ramenem do téhle části, kde budeme mít proudící studenou vodu tvořící obal studena okolo skleněné trubice uvnitř. Takže výpary alkoholu zkondenzují na kapalinu, stečou dolů do přijímače a do baňky s kulatým dnem. Alkohol se teď najednou, nebo ethanol, ethylalkohol stal vysoce důležitým jako možnost řešení našich přepravních problémů. Můžete spalovat ethanol v motorech aut. Můžete ho smíchat s benzínem, abyste vyrobili materiál, který stále bude fungovat v motorech aut.

Můžete vyrobit ethanol ze všech možných druhů obilnin. Z pšenice, z kukuřice. Ještě že nejsem výčepní. To je směšné. Odvedla jsem opravdu šumivou práci. Ok, tady to máme, plechovka piva v baňce a teď to zahřejeme. Topné hnízdo se zahřívá, to ohřeje strany a spodek téhle baňky. Takže co se stane, je, že máte alkohol a vodu uvnitř té nádoby. Voda by tam měla zůstat, dokud se, víte... Jestli se dostaneme ke 100°C, pak se bude vařit.

Ale předtím, než se dostaneme ke stovce, alkohol se vypaří první, - při teplotě asi 78°C. - Jakákoliv organická sloučenina, která obsahuje skupinu kyslík-vodík, je známá jako alkohol. Lidé, když mluví o etanolu, mu také normálně říkají alkohol. Ale můžete dostat tzv. methylalkohol, methanol, který má CH3, OH. A můžete vyrobit tohle, metanol, destilováním dřeva. Někdy je také známý jako dřevný líh. Je velice jedovatý. Způsobuje slepotu. A poměrně často je methanol přidáván k etanolu, aby to lidé nepili.

Takzvaný denaturovaný líh. Ale je tu celá řada alkoholů, propanol, butanol, pentanol a tak dále... A všechny jsou používané při výrobě chemikálií, při chemických pokusech, ale ethanol je z nich nejběžnější. A tak alkohol, když chemici mluví, - je zkratkou pro ethanol. - Alkohol tamhle, který bublá nahoru, vytváří alkoholové výpary do téhle oblasti, což je destilační hlava Takže co se stane, je, co jde tudyhle, je výpar, ale jakmile to narazí na tuhle studenou část skla, zkondenzuje na tom, stéká to dolů, teče podél kondenzátoru.

Takže co dostaneme tady na konci, do přijímače a pak do baňky s kulatým dnem, je alkohol z piva. Jedním z problémů, když destilujete alkohol z vody, je, že ho nemůžete dostat 100% čistý. Protože ethanol a voda vytváří tzv. azeotrop. To, co se vydestiluje, je 97 nebo 98% čisté, ale nemůžete se zbavit těch zbývajících 2% vody. Jedinou možností, jak jí odstranit, je přidáním třetího materiálu. Docela často do toho lidé přidávají benzen. Alkohol, který máme v laboratoři, neobsahuje mnoho vody, ale obsahuje nepěkné věci, což znamená, že pokud je vypijete, - můžete být vážně otráveni.

- Z téhle plechovky piva se nám podařilo dostat asi tolik alkoholu. Takže ne obrovské množství, ale je to to, co se nám podařilo získat z naší přibližné destilační aparatury tady. Ale tady to máte. Já občas piji víno, ale naneštěstí nemám rád pivo, což je velkou nevýhodou v některých zemích, kde pití piva je velkou tradicí. Takže jsem zklamáním, když se vydám do zemí, jako jsou Německo nebo Belgie, nemůžu - ocenit jejich národní nápoje.

- Budeme umísťovat fortifikované víno do naší nádoby s kulatým dnem a to bude připojeno k destilačnímu aparátu. Alkohol je v laboratoři používán docela často. Velmi často jako rozpouštědlo k provádění chemických reakcí. Může také být použit pro prosté umývání věcí, protože to rozpustí docela široký rozsah organických sloučenin. Takže když umyjete svojí baňku v alkoholu, pak můžete mít - pěkně čisté sklo. - Měl by se vypařovat při okolo 78. Jsou bakterie, které dokáží zoxidovat ethanol.

Přeměňují ethanol na kyselinu ethanovou, kyselinu octovou. Takhle se vyrábí ocet. Takže když máte láhev vína a necháte jí otevřenou na vzduchu nebo když do ní začne vzduch vnikat, začne to kyselnatět, bude to více jako ocet. A když jsem byl puberťák, byl jsem nadšeným chemikem a můj otec otevřel láhev vína, které bylo drobet kyselé. Dostal jsem tenhle skvělý nápad, vzal jsem takzvané iontoměničové pryskyřice, které odstraňují kyselinu, cokoliv. A nalil jsem jeho víno skrze iontoměničové pryskyřice. Byl to vynikající úspěch, přestalo to být kyselé, ale chutnalo to naprosto odporně.

Dobře. A máme to. Takže tady je víno, tady alkohol z něho. Na zdraví!

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Koho, co? Ji, svoji.

Pomůcka pro ty, kteří se neradi řídí pádem
Pokud nechcete při psaní textu přemýšlet nad pády, můžete použít následující pomůcku. Místo zájmena osobního zkuste použít zájmeno ukazovací (ta) v příslušném tvaru.

Viděl jsem ji. – Viděl jsem tu (ženu). – tu = ji (obě samohlásky jsou krátké)

Chtěl jsem jí ukázat. – Chtěl jsem té (ženě) ukázat. – té = jí (obě samohlásky jsou dlouhé)

nz

30

Odpovědět

To, že by líh vyřešil naše dopravní problémy není tak úplně pravda. Protože, jak řekl předtím, vyrábí se pomocí fermentace z cukrů. Jenže přirozenou fermentací nám vznikne max. asi 15% roztok. Víc to nejde, protože kvasinky, které žerou kyslík s cukrem a "prdí" alkohol a CO2 (fuj, uhlíková stopa) nepřežijí v prostředí s vysokým podílem lihu.

Takže abychom mohli pálit vzniklý produkt, musíme ho koncentrovat - destilovat - a k tomu zase potřebujeme velké množství tepla = energie.

A to nemluvíme o energetické a ekologické zátěži při pěstování vhodných plodin...

41

Odpovědět

Jen bych tě trochu opravil: kvasinky při alkoholové fermentaci "nežerou" kyslík :). Jedná se o anaerobní proces. To co ty jsi popsal je octové kvašení. Proto, když se dělá víno a jiné nápoje, musí ke kvašení docházet bez přístupu kyslíku :)

Hezké zkouškové!

30

Odpovědět

Ten dedula je tipek. Chtel by jsem mit jen polovinu jeho vedomosti a stejne by jsem byl za frajera. Klobucek dolu

70

Odpovědět

Nenadávej mu! Je to už legenda YouTube v sekci naučné.

00

Odpovědět

tomu hovorim profesionalna deformacia, kupim pivo na vecer a miesto toho. aby som ho rovno vypil si z neho spravim panaka....

271

Odpovědět

Teda, moc se mi nezdá ta definice, že alkohol, je každá sloučenina s -OH skupinou. Například karboxylové kyseliny mají v molekule také -OH skupinu, která je součástí -COOH skupiny. Vím, že se to tak nedělí, ale přesto... Dokázal by to někdo objasnit?

00

Odpovědět

Máš pravdu, že ta definice není úplně dokonalá, ale zase pro populárně naučné video, které buď sledují normální lidi, kterým to stačí a nebo chemici, kteří ví, že to není tak jednoduchý. Korektně bych nadefinoval alkohol jako látku s obecným vzorcem R-OH, kdy R=alkyl jsou to alkoholy a R=aryl jsou to fenoly. Pak by bylo potřeba říct co jsou vícesytné alkoholy a alkoholy primární, sekundární a terciární. Video by bylo o minutu delší a zbytečně komplikovaný

50

Odpovědět

+mortalisSouhlasím. Právě mě zarazilo, že jsem stejnou definici jako ve videu, našel jak na české, tak na anglické wikipedii.

00

Odpovědět

Tak karboxylové kyseliny jsou vlastně taky alkoholy, ale zoxidované. Teoreticky by se tam daly zařadit, ale z praxe víme, že se tak samozřejmě neděje.
Jak řekl mortalis, je to video populárně-naučné, takže nezachází do tak drobných detailů, kterým by normální lidi neporozuměli.
Periodic videos natáčí videa skoro bez přípravy hned po tom, co je něco napadne, takže občas řeknou nějakou chybu i oni.

00

Odpovědět

Ahoj v čase 2:11 ta baňka, do který teče vydestilovanej líh se v češtině jmenuje předloha a ne přijímač.

10

Odpovědět

Chemická aparatura je mi prozatím cizí. Jste chemik?
Díky za opravu :)

20

Odpovědět

+MultiZaklinacNo pokud za 14 dnů zvládnu státnice, tak budu chemik. Kdybyste měl v budoucnu nějaké otázky ohledně překladu chemických termínů, klidně se na mě můžete obrátit. rád pomůžu

170

Odpovědět

Tak to je dobrý vtip s tou destilací. Ona sice říká, že je to "hrubá" destilační aparatura, ale ten destilát nazývat čistým alkoholem je hodně za roh... Na takový pidikoloně by mohla být ráda, když z piva získá 8% a z vína možná 15% roztok...

116

Odpovědět

S podobnou aparaturou jsme dělali to samý na základce při chemii a "produkt" dokazovat hořením. A aby to chytlo, musí to mít asi kolem 30%. A nám to hořelo... takže nevím, kde jste k těm číslům přišel.

52

Odpovědět

Pivo má 5% cca, fortifikované víno 15-22%, takže aby z toho udělali 8%/15% roztok, to by musela být pořádně neúčinná destilace, a jak říká kolega nademnou, taky jsme to dělali v chemii a taky nám to hořelo:) Jen doplním, že roztok alkoholu musí obsahovat minimálně 60% na to, aby vzplanul

43

Odpovědět

Co to meleš? :D tím, že destiluješ alkoholický nápoj, dostáváš z něj čistý ethanol. To že na etiketě vína nebo piva máš 4% nebo 11% znamená že v objemu té lahve jsou 4 % nebo 11 % "čistého 100% " ethanolu. Snaž se to prosím pochopit :D protože to je učivo základní školy.
Malý příklad na ukázku máš 1l 10% vína tzn. že v objemu toho vína je 100ml čistého alkoholu. Tzn. za ideálních podmínek bys dokázal "převařením" tohoto vína vydestilvoat 100 ml 100% alkoholu.

82

Odpovědět

+eFkoZa ideálních podmínek, které se ale nedají nastolit. Jak říkají ve videu, prostou destilací nelze získat roztok více než 95,6% alkoholu. Na co SkweerookL naráží je, že destilační aparatura ve videu, se tomuto číslu pravděpodobně moc nepřiblíží. Voda sice vře až při 100 stupních C, ale to neznamená, že se nevypařuje společně s alkoholem. Reálně v tomto případě odhaduji, že získá roztok cca 80% alkoholu.

10

Odpovědět

+eFkoDobře, tak jsem to spočítal a pro pivo (5%) při ideálních podmínkách vychází destilát s 10,6% alkoholu a pro víno, pokud teda budu brát, že fortifikované má dejme tomu 20% bude mít při ideálním chování směsi 36,1% destilát. Což je o trochu víc, než jsem hrubě odhadoval (i když jsem uvažoval víno okolo 10%, o fortifikovaném vínu jsem nepřemýšlel), ale rozhodně se nejedná o čistý alkohol, jak nám ve videu podsouvají. Navíc musíme vzít v úvahu neideální azeotropické chování směsi a výsledná hodnota tedy bude o něco nižší.

Jak psal Marauder, s etanolem se odpařuje i voda, která má sice nižší těkavost, ale přesto se jí tam dostane hodně.

A ještě doplním, že hoření etanolu (resp. jeho směsi s vodou) není závislé jen na složení, ale i na teplotě, takže pokud jste zapalovali kondenzát, který měl třeba 60-70°C, věřím, že vám hořel i pivní destilát...

Pokud se chcete v dané problematice vzdělat, jedná se o kombinaci Antoinetovy rovnice, Raoultova a Daltonova zákona a několikaletého studia fyzikální chemie...

22

Odpovědět

"Málo kdo však ví, že je jen jeden alkohol, který pijeme, a to sice ethanol." S tímhle tvrzením v popisku videa bych zas až tak nesouhlasil :D, všichni víme že se tu jednu dobu pil i methanol.

401

Odpovědět

Pil, ne pije!

00

Odpovědět

45 wine? Nemysleli náhodou spíš fortifikované víno ? ;)

180

Odpovědět

6:07

20

Odpovědět

Jako neznalec vín nemám nejmenší potuchy o tom, co je to fortifikované víno. Až po googlení jsem osvícen. A fourty-five wine znělo tak nějak správně, jako druh vína.
Díky za opravu :)

52