Přidaný cukrLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:990
Počet zobrazení:14 016

V USA se blíží oslava Halloweenu a John Oliver se zaměřil na cukr, který se v současnosti nachází v naprosté většině kupovaných potravin. A je jasné, že výrobci potravin udělají vše proto, aby nemuseli množství přidaného cukru přiznávat. Proto jim John Oliver navrhne jeden zajímavý systém značení. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: FDA - Food and Drug Administration (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) Ke konci mějte na pamětí, že v USA se stále používá imperiální jednotky a pod metrickými jednotkami si toho skutečně moc nepředstaví.

Přepis titulků

Promluvme si o Halloweenu. Už máte jen dva dny, abyste vyhrabali své nevhodné sexy kostýmy. Ať už je to sexy dinosaurus Barney, sexy bonbónek nebo to, co nedávno navrhly stránky Playboye, a přísahám, že je to pravda, kostým sexy Johna Olivera. To je skutečná fotka lidské ženy, která se oblékla jako sexy já.

Nejhorší je, že je těch fotek více. Nevím, jestli jsem byl někdy v životě zmatenější. Ale jsem si jistý, že při pohledu na svůj sexy kostým nemohu být zmatenější než Louise C.K. Toto je také skutečné. Teď se asi shodneme, že sexy kostýmy na Halloween zašly už moc daleko.

Na tom ale nesejde. Všichni víme, o čem Halloween doopravdy je. O sladkostech. O sladké cukrové koledě. Během tohoto Halloweenu utratí Američané za sladkosti 2,2 miliardy dolarů. Abychom byli fér, jsou v tom započítány i oplatky Necco, které by měly být označovány spíš jako zkoagulovaný prach. Je ovšem vhodné označovat cukr jako pochoutku, když vezmeme v úvahu, kolik ho ročně sníme?

Běžný Američan zkonzumuje 22 čajových lžiček cukru denně. Trojnásobek toho, kolik potřebuje. To je ročně asi 34 kilogramů cukru pro každého muže, ženu i dítě v USA. No, ty krávo... 34 kilogramů cukru. Každý rok sníme kupu cukru o hmotnosti Michaela Cery.

Podívejte. Je to o trochu méně, než tomu bylo na konci 90. let, ale stále je to úctyhodné. Promluvme si o cukru. Každý ho miluje. Ukázalo se, že důvodem je naše genetické naprogramování. Eric Stice, neurovědec z Oregonského výzkumného institutu, využívá magnetickou rezonanci, aby zjistil, jak náš mozek reaguje na sladké.

Cukr aktivuje mozek zvláštním způsobem. Je to podobné tomu, co dělají drogy jako kokain. Cukr aktivuje náš mozek jako kokain. Musím říct, že Zjizvená tvář by byla úplně jiným filmem, kdyby na konci Al Pacino seděl na židli, dopoval se sladkými zákusky a říkal: "Pozdravte mou Little Debbie!"

"Pozdravte!" Když je pro nás cukr tak přitažlivý, není divu, že ho výrobci potravin přidávají do všeho. A tím myslím úplně do všeho. Kolem 35 % cukru, který Američané konzumují, pochází z nápojů. Ale také ho najdeme v salátových dresincích, kečupu, chlebu, cereáliích nebo sušenkách. Seznam je mnohem delší.

Je i v hovězím a krocaním sušeném mase. Často ani netušíme, že se cukr nachází téměř ve všem, co jíme. Třeba takový džus Clamato. Původní rajčatový koktejl se škeblemi. V každé porci se nachází 11 gramů cukru. Zjevně si řekli: "Vylepšíme chuť přidáním cukru." Spíš je mělo napadnout: "Vylepšíme chuť tím, že odstraníme ty škeble."

Ale nic z toho by nebyl problém, nebýt toho všem známého faktu, že nadbytek cukru nám moc nesvědčí. Světová zdravotnická organizace a Americká kardiologická asociace varovaly před nadbytečným příjmem cukru. Některé studie naznačují, že nadbytek cukru vám může poškodit mozek. Tento potkan je naprosto zdravý.

Když ho dáme do vody, vždy si najde cestu do bezpečí. Pět celých dva. Nyní se podívejte na tohoto potkana. Jeho strava byla ekvivalentem běžné severoamerické stravy, a to včetně tuků a cukrů, které běžně konzumujeme. Netuší, kam má plavat. Jeho mozek byl poškozen. Nemyslím si, že ten potkan nemůže najít ten ostrůvek.

Podle mě si říká: "Se*u na ten ostrov. Není na něm cukr. Já chci cukr!" "Chci cukr!" O tom by měl být další film Pixaru. Ale průmysl s cukrovinkami nepřijme tato zjištění učiněná mokrými potkany bez protestů. Jedná se o nesmírně mocný průmysl v hodnotě 5 miliard dolarů, který po desítky let bojoval za propagaci zdraví prospěšných vlivů.

Cukrová asociace dříve tvrdila, že cukr podporuje hubnutí. Měli dokonce reklamy, které tvrdily, že cukr je lékem na žravou náladu. Žena zde tvrdila: "Pokud cukr dokáže zaplnit ten pocit prázdnoty, jdu do toho." Ano, nic lépe nevyjádří, že se uvnitř necítíte prázdní, než osaměla žena, která jí cukr přímo ze sáčku. Cukrová asociace dnes volí sofistikovanější metody. Zde je jejich současný ředitel.

Pokud jde o obezitu, mnoho výzkumů vylučuje vliv cukru. Jasně říkají, že cukr není příčinou obezity nebo cukrovky. Vážně? Cukr nepřispívá k obezitě? Netvrdím, že je jediným viníkem, ale patří mezi hlavní podezřelé. Ptát se, co způsobuje obezitu, je jako se ptát, kdo zabil třídního křečka v první třídě. Ano, určitým způsobem ho zabili všechny děti, ale všichni víme, že jedno z nich na tom mělo největší podíl.

Mluvím o tobě, Kevine. Ty jsi toho křečka zabil. A kvůli tomu vás opustil otec! Jak jsem řekl, Kevine! Jak jsem řekl! Ale abychom byli fér... Dejte ho pryč. Abychom byli fér, existují vědci, kteří odmítají spojitost mezi cukrem a obezitou. Například tento muž.

Vezmeme komplexní situaci, jako je obezita, a pak řekneme: "Kdybychom omezili doslazované nápoje nebo přidaný cukr obecně, tak bychom problém s obezitou vyřešili." Myslím si, že je to dost pochybné a nejspíše nesprávné. To je doktor James Rippe, který je, stejně jako džus Clamato, plný spousty skrytého cukru. Je na výplatní pásce Asociace zpracovatelů kukuřice.

Lidí od kukuřičného sirupu. V jednu dobu od nich dostával rentu 41 000 dolarů měsíčně. To je půl milionu dolarů ročně. Za takové peníze byste čekali, že bude spojitost s obezitou vyvracet lépe. "Můj výzkum zjistil, že kukuřičný sirup z vás udělá nesmrtelného sexuálního boha s rentgenovým zrakem." Netvrdím, že peníze korporací ovlivňují vědu, ale... Výzkumníci se podívali na dvě skupiny výzkumů o nadváze.

První skupina byla ve střetu zájmů, financovaná třeba limonádovým průmyslem, a druhá skupina byla nezávislá. Většina nezávislých studií prokázala přímou spojitost mezi sladkými nápoji a obezitou. Ale většina studií ve střetu zájmů prokázala naprostý opak. Především podezřelá byla práce s názvem "Jsem tak lahodný!" která byla spojená s Dr. Pepperem. Ale bez ohledu na to, zda je cukr škodlivý, nebo je odpovědí na všechny životní problémy, měli byste aspoň vědět, že byl do jídla přidán.

A FDA se o to skutečně snaží. Tento týden projednává FDA nové výživové značení na obalech. To by mohlo výrobce donutit k tomu, aby neuváděli jen celkový obsah cukru, ale také to, kolik cukru přidávají. Ano, FDA chce vytvořit kolonku "přidaný cukr" na obalech. Což je v pohodě, dokud to neodpoutává pozornost od tlaku na cereálie Honeycomb, aby vysvětlily, co měl u všech svatých představovat jejich poslední maskot.

Co to, ku*va, bylo? Vypadá to jako stepní běžec vytvořený z pubických paruk. Nutnost zveřejňovat, kolik cukru lidem do jídla přidáváte, se může zdát celkem rozumná. Ale potravinářský průmysl to v žádném případě nenechá projít. FDA byla zaplavena dopisy snad od všech myslitelných organizací. Od Národní asociace výrobců jogurtů, přes Národní institut mražené pizzy až po několik zástupců brusinkového průmyslu.

Všichni se asi shodneme, že brusinky jsou těmi nejhnusnějšími přírodními bobulemi. Brusinky chutnají jako třešně, které vás nesnáší. Brusinky chutnají jako to, co pijí maliny před kolonoskopií. Tento průmysl to ví. Ředitel společnosti Ocean Spray napsal FDA dopis, ve kterém píše: "Brusinky obsahují přirozeně málo cukru, což jim propůjčuje typickou trpkou, svíravou, až nepoživatelnou chuť."

Ředitel Ocean Spray popsal svou hlavní ingredienci jako nepoživatelnou. Není divu, že chce, aby byly některé produkty z brusinek zproštěny povinnosti zveřejňovat množství přidaného cukru. To je vlastně žadonění: "Prosím, nenuťte nás prozrazovat, kolik cukru cpeme do našich hnusných bobulí."

Ale nejvíce nám toho odhalila prosba od výrobců slazených nápojů. Ti napsali, že pokud má být na obalu uvedeno množství přidaného cukru, musí to být hodnota v gramech a ne čajových lžičkách, protože čajové lžičky, cituji: "...by mohly vytvořit neférové negativní konotace, které podrývají podstatu výživových informací." To je šílené. Jaké negativní konotace může mít čajová lžička?

Tedy pokud pomineme otravného chlápka u večeře, který se ji snaží udržet na nose. Nebo to, že ji používají k výrobě tekutého heroinu. Ale za ani jednu z těch věcí nemůže lžička. Výrobci nápojů chtějí měřit cukr v gramech a ne v lžičkách jen proto, že každý člověk ví, co je čajová lžička. Metrickému systému tu nikdo nerozumí.

Proto je toto navrhované značení naprosto zbytečné. Pokud chtějí, abychom věděli, kolik cukru konzumujeme, musí to být v jednotkách, pod kterými si okamžitě něco představíme. A proto dnes, v duchu Halloweenu, navrhujeme, aby výrobci znázorňovali obsah cukru ve formě sladkostí. Přesněji pěnových buráků. Tedy nejodpornějších sladkostí ze všech.

Chutnají, jako kdyby se slon udělal do umělého sladidla. V každé téhle odpornosti je více než 5 gramů cukru. Proto navrhujeme následující věc. Cpěte do výrobků tolik cukru, kolik jen chcete. Ale pod podmínkou, že na přední straně balení vyjádříte obsah cukru ve formě pěnových buráků. Dám vám příklad. 64 uncí džusu Clamato obsahuje 88 gramů cukru, neboli 16 buráků.

Campbellova rajčatová polévka obsahuje 5,5 buráku. Balení 20 pěnových buráků obsahuje samozřejmě 20 pěnových buráků. To dá rozum. My, jako spotřebitelé, musíme požadovat, aby výrobci tento systém přijali. Prosím, tweetujte jim a použijte hastag #ukažtenámsvéburáky. Napište svým oblíbeným výrobcům potravin a požadujte po nich, aby vytáhli své buráky a ukázali vám je.

A pokud vám odepíšou: "Bohužel, je to trapné. Nikdo nechce vidět naše buráky. Jsou oranžové, zdeformované a opuchlé." Napište jim na to: "Ukažte nám své buráky!" "Dělejte, výrobci! Ukažte své buráky celému světu!" Pokud nám máte své buráky cpát do pusy, měli byste nám alespoň prozradit, co polykáme.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (85)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Až jsem si z toho musel dat Margot, ale jen půlku :)

00

Odpovědět

Děti zabily :) Pokud se nemýlím.

50

Odpovědět

Výrobci ví, že je cukr závislost, proto je ve spoustě potravin a stoupající obezita je následek.

50

Odpovědět

Furt lepsi jist preslazeny potraviny nez umele doslazovane a dochucovane "veci"

62

Odpovědět

Obmedzil som príjem cukru (žiadne sladké vody, sladkosti atd...) a behom 7 mesiacov som schudol 35 kg :) Stále sa to snažím obmedzovať a cítim sa skvelo :)

175

Odpovědět

Pořídil jsem si nádor mozku a během dvou měsíců jsem zhubl o deset kilogramů.

221

Odpovědět

Docela by mě zajímalo, kolik cukru se spotřebuje na hlavu v ČR :)...

00

Odpovědět

Strýček google říká, že spotřeba cukru je zhruba 35 kg na hlavu.

60

Odpovědět

Mimochodem naší psychiku a celkovou stavbu mozku ovlivňuje víc věcí než si dokážeme a chceme připustit. Je to zčásti kvůli lpění na existenci "duše" a "svobodné vůle", plus další spirituální a náboženský věci. Je spousta článků o různých parazitech, kteří jsou běžní a prokazatelně mění např. míru podstoupení riskování apod.

44

Odpovědět

A samozřejmě mluvím o peer reviewed výzkumech (http://cs.wikipedia.org/wiki/Peer_review).

21

Odpovědět

som jediny kto toho Johna Olivera absolutne nemusi ? -_-

10107

Odpovědět

Ano :)

1455

Odpovědět

Všeho s mírou a nějakou nezdravost potravin řešit nemusíte.

184

Odpovědět

A jak mi s tímhle Mirek pomůže?

122

Odpovědět

+pecaJá čekal, že se toho někdo chytne :D

50

Odpovědět

A dost... Jdu žrát trávu s kamením. :D

464

Odpovědět

Škoda, že se ten dvojsmysl nedá tak snadno přenést do češtiny..

363

Odpovědět

každej snad slyší tu výslovnost :D

843

Odpovědět

Neví náhodou někdo, jestli v USA rozlišují sacharidy (škrob, sacharóza, glukóza,...) a cukry?

105

Odpovědět

Prosím? Sacharidy=cukry(=karbohydráty=uhlovodany), tak jak to chceš rozlišit? Klasický bílý řepný cukr (sacharóza) se občas píše zvlášť, ale samozřejmě je to pořád sacharid.

106

Odpovědět

+MenttorTakže mouka je cukr? Mouka je ŠKROB, sacharid, karbohydrát a jako takový je významným zdrojem energie.
Ale pochybuju, že způsobuje podobné stavy jako kokain. Že je započítán těch 35 kilo cukru, které v USA spotřebují (to by pak byla daleko za ČR- ročně 85 kg na osobu- a řadila by se k rozvojovým zemím ).
Čeština je v tomto jazyk preciznější. Dokonce i potravinové vyhlášky rozlišují, které sacharidy jsou potravinám vlastní a které uměle zvyšují energetickou hodnotu potravin.

104

Odpovědět

+MenttorAno škrob je taky cukr, sice je to nepřesné označení, ale používalo se a může se použít i dnes.

61

Odpovědět

+MenttorU nás se na potravinách udávají "sacharidy" a "z toho cukry" (tím se myslí jednoduší cukry např.: fruktóza, glukóza, stolní cukr...). Ale kolik ho tam bylo uměla přidáno jsem nikde neviděl.

30

Odpovědět

+MenttorChrochtik: třeba u různých ovocných šťáv...(jablečný) mošt znamená-zlisované ovoce (jablko); dále se rozlišují "100% šťáva z koncentrátů"; "nektar"; "ovocný nápoj";....

10

Odpovědět

Já mám Olivera rád,jeho výstup se mi vždycky líbí ale nevím,co přesně teď řeší.Přece nikdo není blbý a ví co jí a jaký příjem energie zhruba potřebuje ke svojí každodení zatěži...Nedávno jsem četl o pokusu kdy energetickou hodnotu převáděli na nutnou vzdálenost běhu (v Km) nebo na nutnou hodinovou zátěž k spracování energie.Podle mého to lidem řekne mnohem více a stejně tak to tuším ukázaly i výsledku pokusu.

862

Odpovědět

Nikdo není blbý a ví, co jí a jaký příjem energie zhruba potřebuje ke svojí každodenní zátěži? To jako vážně?

713

Odpovědět

+SriberCo Ti na tom příjde divné? Nedíváš se na složení výrobků ?

623

Odpovědět

+SriberSriberovi jde asi o to, že každý netráví svůj čas prohledáváním kalorických tabulek, ať na výrobku, či na netu (třeba na flák masa ti tabulku nutričních hodnot dají asi těžko). Dále taky tím, že by si měřili kolik toho za den nachodí v jakém terénu, zda s sebou ještě něco táhnou a jakým tempem šli, případně to, jak dlouho si náhodou byli zahrát tenis, nebo tak něco.
Ale je zase pravda, že když máš tak nějak přibližně povědomí, kolik toho za den sežereš a jak se hýbeš (plus tedy kalorie, které tělo potřebuje už jen k funkci a pak samozřejmě energie vydaná na trávení), není problém si váhu držet, nebo zhubnout. Přesně co, to popisuju o odstavec výše jsem asi půl roku dělal, shodil osm kilo. Teď už tak nějak vím, co si mohu dovolit a sladkosti mě už stejně moc nepřitahují.
K tomu, že např.: "abys mohl bez 'následků' sníst tuhle čokoládu, musíš si pak jít na půl hodinky dát intervalák a pak hodinku nejíst (což je ona podstata intervaláku, nejíst potom chvílu)", tomu rozumím líp, než xyz kcal na obalu. S tímhle zase souhlasím.

70

Odpovědět

Tak proč denně potkávám tolik obézních lidí a v obchodě rozhodně nikoho nevidím si číst složení, kromě mě a ještě na mě čumí jak na magora. "Dívej mámo on si na tom sáčku něco čte?"

183

Odpovědět

+DromedTak já neřekl,že obézní lidé neexistují.Když pominu to,že někdo za to opravdu nemůže (Nemoc atd...).Ano Ti co i dávají pozor na to co jí obézní nejsou a Ti,kteří si na to pozor nedávají tak se tomu prostě nemůžou divit.Ty výživové hodnoty jsou tam právě proto aby člověk věděl jakou energwetickou hodnotu do sebe dostane...

30

Odpovědět

+DromedTaky si neustále čtu složení a hledám si co je jaký "éčko", protože některý jsou víc škodlivý než ostatní. Lidi nejsou konzistentní ve svojí logice, např. babička nakupuje dražší potraviny na trzích, free range vejce a maso apod., ale pak si dá Doner kebab a přijde jí to fajn.

00

Odpovědět

to je amerika... tam sú ľudia schopní dať jedlo do mikrovlnky na hliníkovom tanieri a budú sa čudovať, prečo to buchlo. takže nejaké základné vedomosti by som od más neočakávala. A ako si bežný európan vypočíta svoju záťaž len tak sfleku? určite, ak sa na to zameriavaš, študuješ si o tom informácie atď, dobre, ale človek, ktorý si to špeciálne nestriehne... napr. ja- občas čítam zloženie, ale určite nie kvôli cukrom a tukom. hľadám aspartam a acesulfam, ktorému sa potom vyhnem. som zástancom filozofie: keď sladké, tak s cukrom, nie s tými sra*kami. za štíhlu postavu vďačím neprejedaniu sa a za neprejedanie sa vďačím tabakovému priemyslu (nepropagujem nič, je to škodlivé svinstvo tieto cigarety. fuj, fuj, fuj... :-P )

41

Odpovědět

+BorgiaEakard - Mým prvotním komentem jsem jen chtěl říct,že obézní lidé se nemůžou divit tomu,že jsou obézní pokud si nehlídají jídelníček a nemají dostatek pohybu a už vůbec to nemohou svádět na potraviny.Na většině potravin jsou uvedeny sacharidy,bílkoviny,tuky.V dnešní době není problém si projít internet a podívat se na rady výživových poradců.Já sám sem si našel denní příděl bílkovin,sacharidů kdy co jíst v četně masa a přílohy v jakém množství ke své výšce a dení zátěži v práci i po ní.Ano někteří lidé nemají tendence tloustnout takže tohle nemusí vůbec řešit,ti,kteří je mají by asi měli ale každý svého stěstím strůjcem...

10

Odpovědět

Řeší asi to, že se všude dává cukr i když to není potřeba a že je to nesmysl.

10

Odpovědět

jak se zdá tak to moc nepokračuje http://www.playboy.com/galleries/sexy-pics-john-oliver/slide-1 ...jen kdyby to někoho zajímalo, ale video supr :)

90

Odpovědět

WTF, tam je i sexy George R.R. Martin... Co za cukr v tom Playboyi šňupou?

310

Odpovědět

+NinjerJeště by se mohla převlíct za Gandalfa. Nová geek úchylka by byla na světě...

60

Odpovědět

Když se na to dívám, připadám si jako poloviční gay

40

Odpovědět

Jak tak koukám na toho potkana, tak radši přestanu jíst tolik sladkýho :/

300

Další