Proč vlaky v USA nestojí za nic?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:176
Počet zobrazení:12 226

Ačkoliv v ČR vlaky taky nepatří mezi světovou špičku, v USA se to zdá být ještě horší. Jak je možné, že v takovéto rozvinuté zemi jsou vlaky jedním z nejhorších dopravních prostředků?

Přepis titulků

Přiznejme si to, vlaky v USA stojí za prd. Jsou pomalé, drahé a v mnoha částech USA vůbec nejezdí. Příčinou toho je, že USA jsou tak řídce osídleny. Kromě těchto tří oblastí nejsou města tak blízko sebe, aby byl vlak levnější a rychlejší než letadlo. Pokud jsou města vzdálena 320 až 480 km od sebe, je často rychlejší jet vlakem z centra do centra, než jet na letiště, odbavit se, projít kontrolou, letět a jet do centra.

A jak jsem už zmínil, v USA existují oblasti, kde jsou města takto blízko. Tak proč vlaky stojí za prd? V USA najdete oblasti, kde by byly vlaky výhodné. Vlak z D.C. do New Yorku stojí 49 dolarů a jede 3 hodiny a 29 minut. Je to jen o 30 minut rychlejší než cesta autem. Vlak z Rennes do Paříže, což je podobná vzdálenost, stojí jen 27 euro, což je 30 dolarů, a cesta mu trvá 2 hodiny a 4 minuty.

V USA najdete jediný vysokorychlostí vlak Acelu. Cesta z D.C. do New Yorku stojí 120 dolarů, a i přesto jede 2 hodiny a 50 minut. Turecko, Polsko a Uzbekistán mají rychlejší vlaky než USA. Abyste problém pochopili, musíte znát základy. Kdysi byly železnice v USA naprosto úžasné. První jsme postavili v roce 1826 a transkontinentální železnici jsme měli v roce 1869.

Pouhých 18 let poté, co byla Kalifornie prohlášena za stát. Vlaky jezdily téměř všude. Historici se shodují, že rozvoj železnice byl naprosto zásadní pro industrializaci mezi lety 1843 a 1860. Dokonce je to donutilo vytvořit jeden z prvních standardizovaných časů, což jsem probíral ve starším videu.

Ačkoliv osobní vlaky na některých tratích vydělávaly, skutečné peníze se točily v přepravě nákladu. Většina železničních společností používala osobní vlaky jako pojízdnou reklamu na své nákladní vlaky, která měla navyšovat množství objednaných zakázek. Vlaky byly tou nejefektivnějším a nejlepším způsobem cestování. Jak se ve 30. let zpopularizovala auta a v 50. letech letadla, přestávalo mít smysl využívat osobní vlaky jako reklamu.

Manažeři společností nyní jezdili autem nebo létali letadlem. Tehdy těch několik úspěšných linek vydělávalo peníze jen díky kontraktu s americkou poštou. Většina vlaků měla jeden poštovní vůz. Byla to pojízdná pošta, kde pracovníci třídili zásilky na cestě k cíli. Ale v 60. letech bylo třídění pošty zmechanizováno, zásilky začala přepravovat auta a letadla, takže poštovní vozy byly zrušeny.

Začalo být nemožné vydělávat pouze na osobní dopravě. Na konci 60. let těch několik osobních tratí drželo naživu nařízení Mezistátní obchodní komise, podle kterého tyto vlaky musely jezdit. Pak přišel na scénu Amtrak. V 70. letech prezident Nixon podepsal zákon o osobní dopravě a založil federálního železničního přepravce, který měl zachránit osobní vlakovou dopravu.

Až na to, že nezachránil. V USA, které mají 319 milionů lidí, Amtrak denně vypraví pouhých 300 vlaků. Ve Francii, která má 66 milionů lidí, Société nationale des chemins de fer français, jinak známá jako SNCF, každý den vypraví 14 tisíc vlaků. 800 z nich je vysokorychlostních. Amtrak je kritizován za svou nespolehlivost.

V průměru totiž dorazí pouze 72 % vlaků včas. Na trati California Zephyr z Chicaga do San Francisca v červnu 2016 dojelo včas pouhých 31 % vlaků. Na co Amtrak svádí zpoždění? Na nákladní vlaky. Amtrak vlastní pouhých 1 175 km z celkových 34 tisíc km tratí, na kterých jezdí. Na trati California Zephyr vlastní jednu polovinu trati Union Pacific a druhou polovinu BNSF.

Podle Amtraku je pouze 1,4 % zpoždění způsobeno jejich chybou. Za ostatních 98,6 % prý mohou společnosti, které vlastní trať. BNSF samozřejmě na své trati dá radši přednost svému vlaku než Amtraku. Vlaky Amtraku často musí čekat a nechat projet nákladní vlaky. Amtrak nemůže využít žádnou konkurenční trať, takže o prioritě osobních vlaků nemůže příliš vyjednávat. Většina železničních dopravců v Evropě tento problém nemá. Například ve Francii vlastní národní dopravce všechny tratě, takže může osobním vlakům přiřazovat prioritu.

V Evropě se pouhých 8 % nákladů převáží po železnici, zatímco v USA je to 38 %. Po kolejích tedy jezdí mnohem méně vlaků. Amtrak je mladou společností a neměl možnost postavit si vlastní tratě. Severovýchodní koridor, který je téměř předurčený k vysokorychlostní trati, je zde umístěno 5 důležitých měst na jedné přímce, byl postaven v 18.

století. Železnice byla tak důležitá, že se lidé začali stahovat kolem ní. Proto je tato oblast velice hustě osídlena a mezi městy není téměř žádný venkov. Z toho důvodu by bylo neuvěřitelně drahé zbořit domy a postavit novou přímou trať z D.C. do New Yorku. Amtrak tvrdí, že stavba vysokorychlostní tratě v této oblasti by stála kolem 151 miliard dolarů. Protože vlak Northeast Regional, který jede mezi D.C, Baltimorem, Philadelphií, New Yorkem a Bostonem na sebe dokáže vydělat, nemá Amtrak potřebu takto investovat do vylepšení tratí.

Americká města navíc nejsou stavěna stejně jako ta evropská. Protože průměrná hustota zalidnění je menší než 15 tisíc lidí na čtvereční míli, je vše v těchto městech trochu dál než v Evropě, kde hustota zalidnění může být až 55 tisíc lidí na čtvereční míli. Díky svým středověkým kořenům si tato města vybudovala městská centra, protože pokud jste nebyli bohatí, museli jste všude chodit pěšky.

Z tohoto důvodu je mnohem snazší se dostat z nádraží do svého cíle v evropském městě než v tom americkém. Většina Američanů musí využít další způsob dopravy poté, co do města dojedou vlakem, takže pro ně tento způsob cestování není tak přitažlivý. Navíc máte možnost využít i jiného způsobu cestování. Jaké je řešení?

Jak mohou USA zlepšit své vlaky? Bohužel se asi nikdy nedočkáme vysokorychlostních tratí jako ve Francii a Německu. Existují desítky plánů, jak v USA postavit vysokorychlostní tratě, ale jen několik z nich má šanci na úspěch. Soukromá společnost All Aboard Florida staví mezi Miami a Orlandem vysokorychlostní trať. Kvůli rychlostním omezením na trati bude maximální rychlost pouze 200 km za hodinu a bude to pouze lehce rychlejší než cesta autem.

V Kalifornii se také staví vysokorychlostní trať mezi San Franciscem a Anaheimem. Cesta by měla trvat 2 hodiny a 40 minut, což je o polovinu rychlejší než cesta autem. Přestože stavba už započala, první fáze projektu by měla být dokončena až v roce 2029, takže podpora projektu klesá.

Mnoho lidí tvrdí, že by se v USA žádné vysokorychlostní tratě stavět neměly. Požadavek Amtraku na příspěvek 151 miliard na vysokorychlostní trať na severovýchodě země, znamená příspěvek 320 milionů dolarů na 1,5 km, což je 60 tisíc dolarů 30 centimetrů. Mnohem efektivnější by bylo vylepšit současnou trať tak, aby vlaky mohly jezdit maximální rychlostí. Na současné trati vlaky místy dosahují až 200 km/h.

Pokud by takovouto rychlostí mohly jezdit na celé trati, cesta by zabrala jen něco přes 2 hodiny. Malé změny mohou ubírat minuty z cesty a v součtu to může dát hodiny. Avšak celé to je bludný kruh. Nemají peníze na vylepšení, takže počet cestujících klesá, což zhoršuje problém s penězi. SNCF funguje tak dobře, protože daňoví poplatníci zaplatí asi polovinu z každé jízdenky.

Amtrak byl vytvořen jako výdělečná vládní korporace. Nyní je Amtrak opomíjeným členem americké přepravní rodiny, kterému se nedostává peněz. Než se to změní, budeme mít pomalé a drahé vlaky. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sheldon by nesouhlasil :-) Dle něj jsou vlaky nej :-)

70

Odpovědět

V česku bych jezdil vlakem častěji kdybych se nemusel prodírat fetkama na nádražích

91

Odpovědět

Len som si kvôli tomu videu uvedomil ako hlboko euro kleslo. Nebolo to tak dávno čo sa dalo dobre nakupovať z USA s výhodným kurzom. Teraz to je mŕtve.

01

Odpovědět

Wow, ono fakt existuje něco horšího než České dráhy?! :-O

510

Odpovědět

To nepřišlo korektorům divné, že první vlak projel v roce 1832, ale severovýchodní koridor byl postaven už v 18. století (ano, říkají eighteen a poté následují "hundreds", tedy ve století devatenáctém)?

51

Odpovědět

Taky jsem si všimnul. :-D Už vidim ten vlak z 18. století, ho asi potáhnou koně. :-D

00

Odpovědět

Docela mě překvapilo, že několikrát zopakoval, jak je cesta rychlejší "jen" o polovinu nebo hodinu než jízda autem. Nevim teda jak u vás, ale u nás se prakticky všude dostane rychleji autem než vlakem. Třeba cesta z Vysočiny do Prahy kolem 3 hodin oproti maximálně hodině autem.

37

Odpovědět

souhlas... ale tady je zase veliká změna v cenách. Například cesta z Mariánských Lázní do Karlových Varů trvá autem cca třičtvrtě hodiny, zatímco vlak se trmácí přes největší p****e víc jak hodinu a půl. Ale zatímco cesta autem vyjde člověka cca na 100Kč (a s dnešní cenou benzínu asi mnohem víc) vlakem je to cca něco přes 50 Kč.

11

Odpovědět

Praha-Ostrava trvá Pendolinu zhruba o hodinu méně, než autu :-)

160

Odpovědět

+AdammmNejrychlejší cesta z Brna do Ostravy je autobusem Student Agency do Olomouce a z tama Pendolinem. Důvod? Část tratě je oklikou a část má jinou napájecí soustavu, stejně tak dálnice není všude dostavěná.

Podobně podivné je to i na trase Praha-Brno. Dříve to bylo vlakem pomalejší, od té doby, co je D1 rozbombardovaná je Pendolino rychlejší.

01

Odpovědět

+-HoNY-Oklikou?

A znáš trať 300 (Ostrava-)Přerov-Kojetín-Vyškov-Brno? Tam je takt mezi Ostravou a Brnem jedna hodina, prvních 88 kilometrů vlaku trvá 1 hodinu a 20 minut, zbývajících 100 kilometrů pak hodinu.

00

Odpovědět

Kdy jsi jel naposled vlakem? Když je rozkopaná D1 tak jedeš na Moravu půl dne, vlakem jsi tam za 3 hoďky vždycky a můžeš se jít vychcat a nemusíš se soustředit na řízení, vlak je rozhodně nejlepší způsob přepravy po ČR.
A autaři do ceny jízdnýho skoro nikdy nezapočítávaj to kolik je stojí udržovat to auto, povinný ručení a tak dále....vlaky se zdaj drahý, ale nejsou pro někoho kdo nemá auto vubec. Autaři furt brečej že nemůžou na dovolenou protože jim na autě odešlo tohle a tamto a platěj leasing a ještě kdoví co, lidi s autama jsou otroci těch svejch plechovek. ;-)

00

Odpovědět

Nestojí za nic? Takže jsou perefktní :) Řekl bych, že lepší spojení slov je Stojí za nic.

433

Odpovědět

Možná by se vám hodila tato učebnice
http://www.novaskolabrno.eu/galerka/1_Ziva-abeceda.jpg

82

Odpovědět

ouuuu

00

Odpovědět

Možná sis toho nevšíml, ale dvojitej zápor je v češtině úplně běžná věc. :)

230

Odpovědět

WOW co je to za hudbu v pozadí ? to byl 6 minutovej orgáč ...teda kdyby do toho nežvanil... ale aspoň to bylo zajímavé

10

Odpovědět

Autor si vůbec neváží toho důležitého. Já Američanům závidím těch 38 % nákladů přepravených po železnici. Sice mi to přijde jako málo, ale v porovnání s tragickými 8 % v Evropě je to pořád skvělý úspěch :)

451

Odpovědět

To bude tou vzdáleností. U nás je cíl cesty kolikrát tak blízko, že by se nevyplatilo to vozit kamion => vlak => kamion, ale radši se to překládá jen jednou a jede jen kamion.

110

Odpovědět

+J-KSpíše různými kanály a průplavy, které jsou v Evropě (EU27), ale v USA podobné stále chybí (http://21stoleti.cz/2004/02/21/10-nejdelsich-kanalu-a-pruplavu/)

00

Odpovědět

+J-KPřitom ve většině států USA je nejčastější povolání řidič kamionu ;)

00

Odpovědět

A v jakém ohledu je toto číslo výhodné, když tam mají většinu vlaků dieslových?

38% nákladu přepravených po železnici v zemi, kde jsou hlavní populační centra dostupná i po moři (velkou kontejnerovou lodí), mimojiné také znamená nedostatečnost kanálu Illinois-Michigan.

40

Odpovědět

+orcinusorca2016Ber to tak, že v USA vedou železnice mimo města a obydlené oblasti, takže tam nikomu nafta nesmrdí pod nosem. Naopak u nás musíme všude čichat smradlavé kamiony a hořekovat nad rozježděnými silnicemi.

00

Odpovědět

Přečetl jsem si titulek, a v hlavě mám odpověď:
Protože USA totálně kašle na infrastrukturu, je to nudný téma, co nepřitáhne voliče a shlédnutí.
Celá mentalita v USA.
Hlavně pak taky individuální doprava a rozmazlenost zdejších.
Teď se na to kouknu a uvidím, jak moc špatně jsem.

911

Odpovědět

Po shlédnutí:
Jasně, rozloha, to mi taky asi mohlo dojít. Pokud je něco od sebe vzdálené tak daleko, že km jsou nepoužitelná jednotka, musíte jít do Mm, tak to se letadlo asi hodí víc.
Trefil jsem ale tu mentalitu: profit, korporace, auta…

414

Odpovědět

+OsmiumWow, jaké překvapení že firmy chtějí vydělávat a nebudou tedy stavět něco co si na sebe nevydělá. :D

281

Odpovědět

+Flagellum DeiPřesně, já mám vlaky rád a myslím si, že budoucnost stále mají. Ale proč by to mělo být státní - potažmo nevýdělečné. Je vcelku k pláči, když tam zdůrazní jako faktickou výhodu to, že polovinu z ceny jízdenek ve Francii zaplatí daňový poplatník :-D. Jak sám ve videu řekl, osobní doprava ve vlacích nebyla nikdy extra výdělečná. Podle mě je výdělečná jen v hustých aglomeracích a to ještě musí být vysokorychlostní - přímá, aby mohla konkurovat automobilové dopravě. Tj. ne jako u nás, že jezdí do každé prdelky a nedejbože, že se velký a zlý kapitalista pokusí na takové zastávce nezastavovat (Praha - Ostrava). Jinak příčiny se tam jen lehce dotkl. Šlo právě o zásahy ze strany státu (lobing korporací), hlavně protěžování automobilové dopravy -> následné stavby infrastruktury.

11

Odpovědět

+MagReJe spíše otázkou, jaká bude doprava za deset, dvacet let, když se rozdíly mezi jednotlivými druhy dopravy stírá?

Už i autobusy mají své vyhrazené pruhy, napájet je z trolejí také není žádný problém.

00

Odpovědět

Ono 8% nákladní dopravy je pouhý průměr, Česká republika má 18%, slovensko 19% a Poláci něco kolem 20%, ovšem jiné země hold nemají tak dobrou infrastrukturu, aby mohli převážet cestující i náklad....

30

Odpovědět

+MácíHold?

31

Odpovědět

+MácíMůžeš uvést zdroj těch čísel?

Rád bych se podíval na Německo a ověřil si tu hypotézu o vodní nákladní dopravě.

00