Průvodce legálními daňovými úniky

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:359
Počet zobrazení:13 423

Téma tohoto videa nezní moc zábavně, ale věřte, že opak je pravdou. Asi každý už slyšel o daňových rájích jako Panama, Lucembursko nebo Kajmanské ostrovy, ale jak to funguje? A kolik na daních zaplatí obří mezinárodní korporace?

Přepis titulků

V posledních týdnech byl svět šokován zprávou, že bohatí neradi platí daně. Únik informací z panamské společnosti Mossack Fonseca nám nastínil tajné machinace diktátorů, obyvatel Downing Street a světových pitomců. Ano, kauza Panama Papers má svůj význam, ale za zmínku stojí, že Panama je jen jedním z 50 daňových rájů. Navíc jsme viděli jen zlomek uniklých informací.

Informace jsou ve vlastnictví Mezinárodního konsorcia investigativních žurnalistů. To je financováno nejbohatšími lidmi na planetě Zemi, včetně Rockefellerových, George Sorosa a Kellogsa. Každý veřejně prohlašuje, jak špatné je vyhýbat se placení daní. Ale my v Undercurrent jsme spíš naštváni legálním a méně viditelným způsobem, jak se mezinárodní korporace vyhýbají placení daní ve státech, ve kterých vydělávají obří peníze.

Takže v zájmu férovosti vám představujeme průvodce legálními daňovými úniky. Víme, že téma daní je stejně nudné jako vystoupení Coldplay o přestávce Super Bowlu. Rozhodli jsme se tomuto problému dát lidskou tvář. Využili jsme místní menší společnost, kterou vlastní kamarád Liam. NŮŽKY A STRÁNKY Umělecké stříhání papíru.

Liam zásobuje hipsterské svatby konfetami a zisky mu rostou. Ale to, že by měl dát 35 % výdělku státu, mu nepřijde vtipné. Ani ironicky vtipné. Podíváme se, zda se tato hodnota dá snížit na téměř 0 %. První technikou je registrace v zahraničí. Řekněme, že Nůžky a stránky sídlí v USA, kde firmy platí 35% daň z příjmů. V USA platíte daně podle toho, kde je společnost registrována, ale v Irsku platíte daně tam, kde máte sídlo.

A to jen v hodnotě 12,5 %. Takže Liam bude mít sídlo v USA, ale firmu si zaregistruje v Irsku. Zní to složitě, ale je to jen o trošce papírování. Liam papíry miluje. Touto snadnou zahraniční registrací jsme vám ušetřili 22,5 % daní. Ale to teprve začínáme. Je na čase přitvrdit technikou zvanou transfer pricing. Liam očekává úspěch a plánuje zasílat ručně plněné sklenice konfet do celého světa, včetně Austrálie.

Ale stálo by za prd, kdyby musel platit 30% daň, kterou Austrálie požaduje. Snadné řešení. Založte si dceřinou společnost v Singapuru, kde z příjmu platíte jen 2,5% daň. Liamova společnost v Singapuru prodá výrobky své dceřiné společnosti za cenu velmi blízkou tomu, za kolik zboží koupí zákazník.

To znamená, že se všechen výdělek kumuluje v Singapuru, a je daněn 2,5 % a ne 30 % v Austrálii. Nyní vám zůstane 97,5 % vašich zasloužených výdělků při použití techniky transfer pricing. Pokud by to udělal kdokoliv jiný, bylo by to praní špinavých peněz. Ale zvládneme ještě víc. Je čas na daňové ráje. Panama není vaší jedinou možností.

Existuje spousta míst s vágními daňovými zákony, které čekají na vaše výdělky. Třeba Lucembursko, kde vládě sami navrhnete, kolik byste chtěli platit. Díky úniku informací z Mossack Fonseca víme, že daňové ráje existují, ale jak je využít? S holdingovou společnosti v Lucembursku můžete dělat spoustu zábavných věcí. Můžete sami sobě prodávat nápady. Nebo můžete provádět moji oblíbenou firemní prasárnu, vnitrofiremní půjčky.

Lucemburská holdingová společnost může půjčovat peníze všem dceřiným společnostem. Peníze vrací zpátky s obřími úroky. Tím dosáhnete dvou věcí. Všechny výdělky ve formě úroků vrátíte do své společnosti v Lucembursku, kde tyto peníze nebudou vůbec zdaněny. A pomáhá to i s daněmi v Austrálii, protože tím zisky srážíte na nulu, nebo dokonce i do mínusu.

Tohle je technika zvaná vnitrofiremní půjčky. V podstatě je to lichvářství. Mnohonásobné, jako lidská stonožka. Nezapomeňme, že tyto techniky nejsou omezeny jen na firmy obchodující s papírem. Podívejme se na několik skutečných případů. Začneme Googlem. Na jeho stránkách toto video asi právě sledujete. V roce 2014 v Austrálii z reklam získal 2 miliardy dolarů, ze které zaplatil na daních 5 milionů.

V Singapuru. Facebook, kde video sleduje zbytek z vás, v roce 2014 vláda Velké Británie Facebooku zaplatila víc peněz za reklamy, aby lidé platili daně, než kolik Facebook zaplatil na daních. Ale nikdo nezosobňuje vyhýbání se placení daní tak jako Apple. V roce 2015 v Austrálii vydělal 8 miliard dolarů.

To je spousta peněz na společnost, jejíž baterie v telefonu nevydrží ani den. Navíc když upouští od komunity, která je v 90. letech držela nad vodou. A navíc mají přístup k obřím finančním rezervám, takže mohou najmout dost programátorů, kteří software otestují, dřív než uděláte update, který... A kolik z těch 8 miliard připadlo na daně? 85 milionů dolarů, což je 1 procento. Současný průzkum ukázal, že 76 ze 100 největších firem v Austrálii platí menší daň než zdravotní sestra.

A těch zbylých 24 firem také není příkladným občanem. Také využívají půjčky k přeměně zisků na ztráty. Daňové úniky, o kterých víme, dosahují 5,36 miliardy dolarů. To by stačilo na zvrácení všech současných škrtů. Přitekly by peníze na důchody, zdravotnictví, pomoc domorodcům, na obě státní televize, národní fond pro bydlení a pro hlavního bojovníka s oteplováním CSIRO.

A ještě by nám zůstalo 2,5 miliardy. Děkuji pitomým vládám světa za to, že společnosti mohou přenášet daňovou zátěž na občany. Víte co? S tímhle svinstvem končím. Točíme jen tak pro zábavu tato videa, děláme fekální vtipy, pranýřujeme politiky, ale můžeme něco změnit?

Nejspíš ne. Ale co když ano? #Bojkot iPhone7 Přece je vám jasné, že brzy nějaký vyjde. A také víte, že to bude pouze lehce vylepšený produkt, který býval revoluční. A také víte, že ho nepotřebujete. A protože vláda je tak neschopná tyto chamtivé společnosti hnát k zodpovědnosti, možná je to na nás.

Až po nás Tim Cook bude chtít, abychom si koupil iPhone 7, pošleme mu zprávu z našich iPhonů 6, iPhonů 6S, iPhonů 6+ a Iphonů 6S+. Drahý Time, naše prachy dostaneš, až dostaneme my ty tvoje. Řekněte to svým přátelům. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (66)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jooo, otázka daní a hned je tu komentářů tři p****e... :)))

00

Odpovědět

Video je velice manipulativní. Čím více jedinec, podnikatel, firma, korporace nebo mega nadnárodní korporace zaplatí formou legalizovaného výpalného (pardon, daní), tím méně z něj může nárokovat a tím méně se mu v budoucnu vrátí zpět. Čas od času tu pochybná politická uskupení melou o tom, jak se tu strašně krade, ale nejvíce peněz ukradne a zničí stát, protože během procesu přerozdělování nemají úředníci žádnou odpovědnost za své činy a daňoví poplatníci žádnou kontrolu za co budou utraceny a co se s penězi vlastně děje. Stejně tak daňový poplatník nemůže určit, na co budou prostředky použity.

Viz například dopis „parazitům“ z pera sociálně demokratické údernice, soudružky Marksové a odpověď, která následovala: http://pravyprostor.cz/zivnostnikova-odpoved-na-duchodovy-dopis-marksove-tominove/
Soudružka si stěžuje, že živnostníci platí malé odvody, živnostník si stěžuje, že čím více na daních zaplatí, tím menší dostane důchod. Je toto spravedlivé? Není potom pro živnostníka lepší ušetřené peníze někde spořit (nést riziko ztráty a skončit s holým zadkem) nebo investovat do podniku, který na stará kolena prodá a peníze, které za prodej firmy získá tak použije jako doživotní rentu? Totéž platí třeba pro velkou korporaci - i s daňovými úniky platí velké daně - ono takových 5 % z 10 milionů je více než 30 % z minimální mzdy. Přesto nemůže taková korporace co kecat do toho, aby ji stát za odvedené peníze postavil školku pro děti zaměstnanců, otevíral na přilehlé škole specializované obory atd.

Co třeba motoristé? Spotřební daně za paliva a dálniční známky generují řádově více prostředků, než je investováno do opravy a výstavby komunikací. To nemluvím o odvodech do zdravotnictví - člověk ho celý život platí, pak po padesátce dostane mrtvici nebo třeba rakovinu střev. Všechny prostředky, co dával do systému, jsou během let utracené a generují ztrátu. Je spravedlivější chtít, aby na něj dopláceli všichni okolo nebo naopak aby byly po celou dobu odvody vyšší? A když to vezmu do extrémů - co teprve prostý lid? Sluníčkář nemůže nárokovat za své odvody import imigrantů a naopak národovec potápění člunů.

PS: Aby nedošlo k mýlce, chtít po vážně nemocném další peníze během nemoci je svinstvo, protože se nemůže bránit. Stejně tak sociální dávky a podpora pro potřebné by měly existovat, ovšem jen z toho, co se na ně vybere a ne subvencované z jiných zdrojů. Počátek férového přerozdělování by bylo například to, kdyby bylo možné na každém daňovém přiznání státu závazně určit, na co bude použito 20 % odvedených daní. Byla by to určitá ochrana před extrémy, ale současně jakési referendum pro stát, co si daňoví poplatníci přejí.

66

Odpovědět

A hele, kapitalista se ozval. :)
Ti lidi maj tolik peněz, že by vyžili i s těma daněma 35% a nemuseli by zdražovat.

Ale i kdyby ne, tak jde o jednoduchý princip. Všichni ty daně platíme, tak proč ne i tyhle společnosti.... Kdyby to zůstalo aspoň tomu Irsku či Singapuru, ale takhle to zůstane jedné osobě nebo skupině osob, na úkor ostatní pracující populace (třeba těm lidem makajícím pro FB, Apple a Google, kteří svoje daně platí, zatímco jejich zaměstnavatel nedá na JEJICH stát a zaopatření vůbec nic)

01

Odpovědět

+MikeAcho jo, Apple platí např. v USA nejméně % ze zisku z velkých firem ,ale zároveň je mezi největšími daňovými poplatníky. A o to jde, ne o %, ale o ty celkové sumy.
Vždy bude existovat daňová konkurence, takže vždy se budou firmy i jedinci bránit proti okrádání od státu. Ano stát je tu jediný zloděj.

10

Odpovědět

niekoho to vie nasrať, ale .. uplakane sa tu hovorí o rôzne financovaných sektoroch štátu, teda nie primárne daňou s príjmu a celé sa to divne mieša.

Štáty to proste musia tolerovať a sú radi za to čo zderú z nie podpriemerne zarábajúcich zamestnancov, (ak teda nehovoríme o chlapovi s pájkovačkou v ruke v pivnici niekde v Dili..).
Daň s príjmu je iba malá časť zaťaženia, pre štát sú podstatne dôležitejšie odvody, spotrebné dane, dph.. tie neukecá ani google.
možno OT
Systém sa p****l aj množstvom ľudí ktorých zaujíma iba ich netto príjem a neuvedomujú si a najmä neriešia čo sa deje s druhou polovicou nákladu na mzdu teda NERIEŠIA koľko vlastne stoja zamestnávateľa. Takmer každý zamestnanec nadáva aké vysoké "platí dane", ale platí hovno. 1000€ netto je takmer 2000 € náklad na mzdu a to je k***a rozdiel. To prerozdelenie na časť ktorú "platí" zamestnanec a platí zamestnávateľ bol geniálny nápad, ovečky sa zainteresovali ..

ďalší radostný moment pre našich zemepánov prichádza keď sa rozhodneme ťažko zarobené peniažky minúť a nastúpia dane od výmyslu sveta často násobiace samy seba ..

takže milý zemepáni, za mňa berte si 50% (nazvite to odvod, dań je to f**k) mojej superhrubej mzdy, ak sa prestanú strácať v neprehľadnom systéme dostanem za to určite lepšie služby ako teraz a dajte mi pokoj s ďalšími odvodmi, dph, spotrebnými daňami, poplatkami za rozhlas a podobnými sračkami

podnikatelia to riešia, kedy sa zobudíme my ovce ?
nasrať.

ps. chudáci naši zotročovaný predkovia, čo museli desiatok (10%) odvádzať by sa dnes určite potešili

34

Odpovědět

amen

00

Odpovědět

To, že je daňový systém na starého čerta (je, nerozporuji to) nelegitimizuje daňové úniky.

52

Odpovědět

+komunardJakákoliv daň je krádež a je morální se proti ní bránit jakýmikoliv prostředky.

99

Odpovědět

+MuffiánŘekněte mi prosím z čeho si myslíte, že byla zaplacena silnice po které jezdíte, za co studují vaše děti a z čeho se platí policie, hasiči? Označit daně jako zlo a krádež mi přijde poněkud dětinské a krátkozraké. Netvrdím, že stát je dobrý hospodář, ale alespoň už nevlastní všechno, jako za bolševiků. Vymyslete způsob, jak zrušit daně a zachovat všechny zmíněné služby a uděláte díru do světa. Bohužel je něco podobného ve volebním programu několika nejvíce volených stran. Nechápu jak někdo může uvěřit větám jako: Snížíme daně, zrušíme poplatky u lékaře, přidáme učitelům a zvýšíme důchod, školné nezavedeme a zničíme korupci.

21

Odpovědět

Jen jsem si přišel přečíst komentáře ( ͡° ͜ʖ ͡°)

80

Odpovědět

A spokojeno? :-)

30

Odpovědět

Ja cekal, ze tu bude horet Bures flame a zatim ani jiskra.

50

Odpovědět

Tak na jednu stranu chápu podnikatele, kteří se ten systém snaží nějak obchcat, protože nemají moc velkou víru v politikaření. Raději se snaží vytvořit si vlastní zřízení, které by zabezpečovalo blízké a jejich blízké atd. Na druhou jsou to skrblící, kteří to spíš všechno berou už jako boj o moc. Nejhorší však je, když se někdo z té druhé skupiny rozhodne jít do politiky.
Myslím si, že nikdo z nás není 100% poctivý a myslet dřív na sebe a na své blízké, které známe osobně je přirozenější, než myslet na celek. Potom by tu ale měla být druhá strana, která by nastolila taková pravidla, která by všechny ty "obechcávky" co nejvíc omezovala. Z toho důvodu si myslím, že čistokrevní podnikatelé do zákonodárné politiky nepatří.

43

Odpovědět

A když jsi chodil do školy, dostávali nadanější spolužáci těžší písemky než ti méně nadaní? S daněmi je to stejné.

31

Odpovědět

Problém není že existují státy s nízkými daněmi. Problém je že existují státy s absurdně vysokými daněmi (které nemám problém označovat za výpalné) kde pak všichni hystericky ječí že se jim nelíbí že existuje daňová konkurence.

229

Odpovědět

Konkurence by to byla, kdyby ty firmy, co neplatí daně, v těch státech, které ojebávají, nepodnikaly. Kdyby to bylo tak, že jeden stát si řekne: "OK, zajistím svým občanům dopravu, zdravotnictví, školství, sociální systém atd. a aby se to ufinancovalo, budu vybírat vysoké daně." lidé by těžili z jeho výhod (třeba že mají dostatek kvalifikovaných sil do svých firem, zákazníci a zaměstnanci jezdí do jejich sídel po veřejných cestách, lidé se tak nebojí nemoci, neboť ví, že lékař je pro ně dostupný, tedy si víc užívají ergo utrácí, atd.) a mimo jiné i díky tomu mohou nakupovat zboží firmy A, která platí ty vysoké daně, pak by to bylo v pořádku.
Kdyby si druhý stát řekl: "Budu vybírat jen nizoučké daně, a veřejné služby budou slabé, protože jiné neufinancujeme." lidé by museli jejich absenci kompenzovat jiným způsobem, a pak by jim tolik nezbylo na výrobky firmy B, která platí minimální daně, tak je to taky v pořádku.
Ale pokud firma prodává na trh první země, tj. profituje z existence jejich veřejných služeb, a daně platí v druhé, tedy na financování těch služeb se nepodílí, tak už to v pořádku není, protože je to neudržitelné a s konkurencí to nemá nic společného.

134

Odpovědět

Záchrana peňazí (daňové úniky) = Socanská smrť :)
Je krásne vidieť tu to video a vidieť socanov ako im od zlosti pukajú ich neschopné žilky :D

1010

Odpovědět

Pozdě, už jsem si ho koupil :D ... každopádně je to hnus velebnosti :)

110

Odpovědět

tak ho vráť, keď je to hnus

40

Odpovědět

Tyhle finanční machinace nechápu. Je nějaké přehledné video pro blbečky?

213

Odpovědět


Odpovědět

+tyjsikedlubenPekne jsi ho zacyklil :D

50

Odpovědět

+tyjsikedlubenMade my day. :D

00

Odpovědět

Jestli tohle nepochopíš, tak už ti nic nepomůže

252

Odpovědět

+FeykroŽonglují s penězi, ale když si tisícovku dám do žluté peněženky, do nosím do venkovního koupání, tak menší DPH platit nebudu.

02

Odpovědět

Když jim to ty státy umožňují, tak by museli být blbci, aby toho nevyužili. Chybu hledejme především v našich blbých vládách, které tomu už dávno neučinily přítrž.

164

Odpovědět

co to ale znamená učinit přítrž? ...že by státy řekly: "Podnikáš tady, platíš všechno tady, dáš nám kolik si my vymyslíme, 35% bez řečí." ? ...no to se jim ale může stát, že si podnikatel řekne: "No dobře, já tady nemusím ani fyzicky podnikat vůbec" - a přesune celou výrobu, včetně pracovních míst do státu, kde mu nabídnou lepší daňový podmínky (a třeba i levnější pracovní sílu) - v dnešním propojeném světě informačního věku to není problém udělat ...tomuhle se dá zabránit jen tím, že ho zároveň ani z té země fyzicky nepustí, ale to už jsme v hluboké totalitě...

93

Odpovědět

+freak thinkerNe že bych to považoval za správné řešení, ale co clo? Tím by se daly kompenzovat rozdíly.

14

Odpovědět

+komunardRozdíly jsou naprosto přirozené. Někde je hubený, někdo tlustý; někdo nadaný, někdo méně nadaný; někdo má rád blondýny, jiný brunety... něco jako normoobčan a normovaný rovný zisk neexistuje.

Cla neřeší absolutně nic, popsal to kdysi už Adam Smith. Čím vyšší budou cla, tím více lidí se je bude snažit obcházet a tím méně efektivnější je bude vybírat, protože to bude stát více úředníků. Uvedu efektivnější příklad: „Dobře, kup si alarm na dům v Číně, ale neprošel certifikací EU, takže pokud ti dům vykradou zloději, tak ti ho žádná pojišťovna neproplatí pojistku.“ Koupil by sis na dům takový alarm, i když by stál polovinu toho, co evropský? A nepotřebuješ žádná cla.

31

Odpovědět

Není to o vládách, dokud tohle nebude zakotvno mezinárodně. Ale zatím tohle máme jen určované například u nás skrze EU a jak si každej stěžuje.
Pochybuju, že by OSN měla dost vlivu na to, aby zavedla celostátní povinnost určitého minima daně a nemožnosti daňových rájů...

01

Odpovědět

Daňové úniky existují protože to zákony daných zemí dovolují. Je to vina vlád ne tolika firem co toho využívají ( lépe řečeno zneužívají ). V první řadě se musí změnit zákon než bojkotovat firmu. ( přece jenom firmy živí lidi ) a pro stát je výhodnější aby lidi krmila firma než stát ze sociálních dávek. Tak že v první řadě změnit zákon aby nedocházelo k těmto praktikám. Je otázka proč k tomu není politická vůle? Že by kapříci připluli ?

64

Odpovědět

Zrovna v USA si za to firmy lobují, takže ty zákony nezmění

30

Odpovědět

daňove raje existujú len preto, že existujú daňové peklá

546

Odpovědět

Dań je vždycky a krádež a je neobhajitelná ať už ji vybírá kdokoli za jakýmkoli účelem.

1736

Odpovědět

Takže stát ti zajišťuje lékařskou péči, vzdělání, ochranu (ve formě policie a armády), možnost vlastnit a obývat kus země i jistotu, že až jednou zkrachuješ nebo budeš moc starej nebo nemocnej na práci, tak nechcípneš hlady... a ty nemáš ani tu trošku vděku, abyses zamyslel nad smyslem daní?

4315

Odpovědět

+dndnkeď ťa okradnem a za peniaze ti zabezpečím lekarsku starostlivost a ochranu tak to nejako ospravedlnuje fakt, že som ťa okradol ? zaujimava logika

1425

Odpovědět

+regressiveÚkony, které stojí veřejné zdravotní pojištění u jednoho pacienta:
prohlídka u ambulantního specialisty 170 až 600 korun, i více
angína 1500 korun (tj. kolik by stála prohlídka u praktického lékaře, kdyby neměl kapitační platbu + laboratorní testy + antibiotika, bez dalších léků)
operace slepého střeva 22 tisíc korun
totální endoprotéza kyčelního kloubu 80 tisíc korun (z toho polovinu tvoří cena materiálu)
rakovina tlustého střeva a konečníku 150 tisíc korun
ischemická choroba srdeční (léčená revaskularizací) 100 až 300 tisíc korun
koronární bypass 350 až 400 tisíc korun
akutní leukémie (komplikovaná) 200 tisíc až jeden milión korun
transplantace plic s pooperačními komplikacemi a péčí na ARO 2 milióny korun
dlouhodobá ventilace na ARO 2,5 miliónu korun (dlouhodobá je už od 96 hodin výš)

tak doufam ze az te na silnice sejme nejakej debil a budes lezet tyden na ARu tak si uvedomis ze te zas nikdo tolik neokradal...

711

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruobyčajne zdravotne poistenie vie uplne bez problemov zabezpečiť trh a sukromne zdravotne poistovne, to nema so štatom nič spoločne (okrem toho, že ma monopol na zdravotnictvo)

inak vidim, že etatisti vedia aspoň davať palce dole, keď už nie argumenty

a inak to že ma osloví parazit niekto kto ospravedlnuje parazitovanie politikov na ludoch skrze dane je dobry vtip :D

154

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruale tie ceny sú tak nastavené, aby sa čo najviac vytiahlo z verejných zdrojov

30

Odpovědět

+regressivepane vy jste retard... běžte se zabít :) Jste zbytečný kus hmyzu parazitující společnost a nikdo vás nemá rád. A teď jste mi ukradl 30 vteřin času, které mi už nikdo nikdy nevrátí. Jste zloděj. #LOGIC

312

Odpovědět

+kokosKdyž ho sejme někdo v autě, tak to stát nic nestojí, všechno je hrazeno z povinného ručení.

71

Odpovědět

+kokosto že ma nazve parazitom niekto kto ospravedlnuje parazitovanie politikov na ludoch skrze dane je vazne dobry vtip :D

55

Odpovědět

+regressiveTak si zkus uvědomit, že státy, kde platíš větší daně, mají také větší životní standart. Viz. Německo, Dánsko,.. mají životní minimum na daleko vyšší úrovni, než my v ČR.
http://www.targetmap.com/ThumbnailsReports/5645_THUMB_IPAD.jpg

36

Odpovědět

+CoveredAnonymHysteron proteron. Prave preto, ze tam je vysoka zivotna uroven, si mozu vlady dovolit ludi viac zdierat.

21

Odpovědět

+CoveredAnonymProblém je, že ta mapka pokud je přesná, tak zachycuje pouze přímé daně. Pokud spočítáš všechny daně tak se blížíš zdanění k 50% a najednou jsme země s nejvyššími daněmi v Evropě. Zatím to není moc vidět na životním standardu.

20

Odpovědět

+regressiveTak ber daně jako podíl státu na penězích, které jsi mohl vydělat jenom díky tomu, že tady stát je: že ti poskytuje a hlídá prostor, kde můžeš provozovat svoje kšefty; že ti vychovává a vzdělává zákazníky; že ti nabídne spravedlivý soud, až tě někdo doopravdy okrade.

17

Odpovědět

+dndnStát vzdělává, tak akorát negramotný etatisty, kteří věří, že bez státu by spolu lidé nesměňovali zboží.

62

Odpovědět

+KamilNe, stát vychovává lidi, kteří si umí představit, jak taková nekontrolovaná směna vypadá.

20

Odpovědět

+komunardVypadá asi tak, jako kterýkoliv barter nebo směna za bitcoiny.

01

Odpovědět

+TaanAle ty jsou taky ošetřeny státem v tom smyslu, jak píše pan dndn.

01

Odpovědět

+dndnKdyby mě stát soustavně neojebával, nemusel bych ho za 40 let prosit, aby mi něco vrátil, abych nechcípnul hlady.

32

Odpovědět

jinak je třeba na pravou míru uvést i nepravdu, kterou ve videu Two Face naznačuje - že za podobu daňových zákonů a výši daňové zátěže mohou podnikatelé - tak blokujme tedy Apple atd. - absolutní absurdita... za podobu daňových zákonů a daňové sazby mohou výhradně vlády... tudíž politiky je třeba hnát k zodpovědnosti za špatně nastavené vysoké daně, které ženou poplatníky pryč ze systému... je třeba se probrat a uvědomit si, že žijeme v globálním konkurenčním trhu správců daně (států) - a ten správce daně, který nabídne extrémně nevýhodnou nabídku zkrátka nebude mít tolik zákazníků (daňových poplatníků), ti půjdou jinam, i když by to k němu měli nejblíž (protože v zemi žijou)... příklad ze života: taky byste (většinou) nešli nakoupit k sousedovi, kterej prodává 2x dráž, než v obchodě o 2 ulice dál - šli byste o ty 2 ulice dál.

284

Odpovědět

Až na to, že velké firmy dost tvrdě lobují za zákony, aby se jim hodily. Jeden příklad za všechny: Firma která vyrábí epinefrinová pera (jako pero s inzulinem, ale tohle má uvnitř epinefrin=adrenalin) lobovala za zákon, který dává povinnost mít ve všech školách tato pera. To zní dobře, protože to může zachránit životy. Ale ta firma (která je jediný dodavatel samozřejmě) zvýšila cenu těchto per mnohonásobně, aby se na tom napakovala. A v USA je vše legální.

10

Odpovědět

Kromě představy, že za nastavení daňových zákonů mohou jen podnikatelé je nesprávná i představa, že za nastavení daňových zákonů mohou jen vlády. Kdybyste Vaši úvahu: "že žijeme v globálním konkurenčním trhu správců daně" domyslel, nebo lépe dopočítal do konce, zjistil byste, že velké země s milionovými populacemi nemohou konkurovat malým a na údržbu relativně levným enklávám typu Jersey, Monako apod., tak aby byly zachovány atributy moderního státu - školství, armáda, lékařská péče, dopravní infrastruktura. Hospodářský systém je natolik provázaný a všichni hráči v něm hrají víceméně racionálně, jak podnikatelé, tak vlády. Nenapadá mě jiné řešení než nějaká forma dohody na nadnárodní úrovni...

41

Odpovědět

+Fanoušek kapitalismusouhlasím, že řešení otázky daně z příjmu právnických osob tak, aby to vyhovovalo všem, je extrémně složité... možná se ale v budoucnu dočkáme elegantního obejití tohoto problému - v rámci prezidentských primárek v USA jsem registroval několik republikánských kandidátů, kteří navážno zkoumali a nechávali propočítávat varianty, kdy by se komplet zrušila daň z příjmu FO i PO a většina daně by byla vybíraná čistě přes DPH... a prej to vycházelo slušně a pro společnost velice únosně... takže možná je toto budoucí cesta...druhou cesou je dosti totalitní regulace...

11

Odpovědět

+Fanoušek kapitalismuEhm,co taková Florida? Tam se neplatí místní daně z příjmu, a relativně i nízká daň z nemovitostí, oproti ostatním státům USA, a celkem vychází.

00

Odpovědět

2 slova : Agent Bureš.

78

Další