Ruiny Ta ProhmVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:196
Počet zobrazení:4 505

Kanál Vox nám dnes přiblíží velice zajímavé místo, ruiny Ta Prohm, které se nacházejí v jihovýchodní Asii a jsou staré téměř tisíc let.

Přepis titulků

Ta Prohm nejsou nejpůsobivější ruiny na světě. Dokonce to nejsou ani nejpůsobivější ruiny v blízkém okolí. Chrám Angkor Vat, největší náboženský monument, který kdy lidstvo postavilo, se nachází jen několik mil odsud. Ta Prohm má ale výrazný lidský rozměr. Poté, co jej lidé opustili, splynul s přírodou. Původně se jmenoval Rajavihara, královský klášter. Byl zasvěcený buddhistickému zosobnění moudrosti.

Dnes je to ale jiné místo. Cejby a fíkovníky splynuly s vytesanými kameny a vytvořily nové struktury. Chrám Ta Prohm byl vybudován téměř před 1000 lety, kolem roku 1186, nedlouho po stavbě Angkor Vat, během zlatého věku Khmérského království na území dnešní Kambodže. Khmérové ovládali velkou část jihovýchodní Asie a hlavní město Angkor bylo až do doby průmyslové revoluce největším městem na světě.

Khmérové navíc ovládali technologie, které jim pomáhaly udržet toto obrovské seskupení lidí. V jihovýchodní Asii se střídají období deštů a období sucha. Khmérové tedy vybudovali vodní systémy, například obrovské nádrže, kanály a hráze, které jim umožňovaly sklízet třikrát ročně. Byla to možná nejlepší technologie své doby.

Tyto chrámy byly vybudovány během jejich technologickém vrcholu. Jejich stavba se připisuje králi Khmérské říše, Džajavarmanovi VII., který nechal postavit i blízký Angkor Thom. Jméno jednoho člověka ovšem není schopné zachytit skutečný rozsah tohoto projektu. O dvě až tři staletí později se místní společnost zhroutila. Nebylo to najednou ani z jediného důvodu, ale jednou z hypotéz archeologů a ekologů bylo, že environmentální faktory, obvykle známé jako změny klimatu, přetížily vodní systémy Khmérů.

Sucho a následné záplavy je zničily. Mladá doktorandka Mary Beth Day strávila 6 let archeologickými pracemi a našla důkazy podporující tuto teorii ve formě sedimentových stop. Vládnoucí třída toto místo opustila, přestěhovala se na jih. Následujících 400-500 let splýval Ta Prohm s okolním lesem. Poté byl "znovuobjeven". Je to krásné, ale zároveň strašidelné místo.

Žily by zde statisíce lidí, pokud by město přežilo. Měli bychom se zastavit a zamyslet. Naše civilizace vznikla ve spolupráci s přírodou. Vysoké budovy se musí houpat ve větru a ustát i zemětřesení, jinak bezpochyby spadnou. Hollywoodské filmy často zobrazují zkázu velkých měst. Krize přichází najednou, buď jako nějaké monstrum, které můžeme společně porazit, nebo jako nezastavitelná příroda.

Ve skutečnosti však naše velká města v minulosti zanikla. Toto zaniklo. Jen se to děje dlouhou dobu. Padá déšť, rostou kořeny a příroda sžírá, co jsme vybudovali. Nejlepší technologie té doby nestačila. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Starověká historie mě velmi zajímá, takže velice děkuji alespoň za takové video. :)

140

Odpovědět

Z hlediska evropského dějepisectví je toto spíš středověk až novověk, ale chápu :-)

81

Odpovědět

Potěšilo, pěkná vzpomínka. Když jsme před pěti lety na chrám náhodou narazili tak jsem byli okouzleni, ačkoliv byl tento chrám blízko turisticky atraktivním cílům, nebyli zde žádné turistické chodníčky a taky žádní turisté. Masivní kamenné bloky dokonale opracované, bohatě zdobené (Na jedné rytině byl Stegosaurus - Těžko říct kde na něj před tisíci lety narazili..) jsou pomalu polykány všudy přítomnou džunglí. Byl to mystický zážitek. Takových zarostlých a zapadlých chrámů s atmosférou je v oblasti Angkor více. Cesta tam přes přes půl zeměkoule stojí za to, ale pospíchat tyto oblasti se bohužel velmi rychle mění.. Vyražte směr Angkor a dále poračujte na jih, kde jsou turisty opuštěné bílé pláže s příjemnými lidmi kolem, klidně vyrazit i s dětmi Kambodže je v těchto oblastech bezpečná. Dobrodruzi se můžou vydat na východ Kambodže nebo třeba do Laosu.

161

Odpovědět

Mě zase vadí, jak je to okno s informacema (play atp...) velké, že zasahuje dost do titulků, než zmizí... Pokud teda chyba není u mě....

52

Odpovědět

Pokud teda vůbec zmizí :/

70

Odpovědět

Tohle je opraveno. Titulky jsou posunuté nad okno. A ano, okno už teď zmizí vždy, a zobrazí se když se pohne myší na videm.

71

Odpovědět

Taková technická...nevím, jestli je to jenom mnou, ale docela mě štve, že nevidím, jak je video dlouhé hned, když ho rozkliknu a také nevidím, kolik zbývá, když ho mám přes celou obrazovku...tak to být má, nebo je chyba na mé straně? :)

342

Odpovědět

Není to na tvé straně, přesně tyhle věci mi vadí taky.

50

Odpovědět

To první řešíme.
Když ho máš přes celou obrazovku, tak správně se ti lišta schová dolů. To je klasické chování u všech prohlížečů.

40

Odpovědět

+aleskrizKonečně normální přehrávač.. Mě to teda funguje jak má.. Díky za to.. ;)

40

Odpovědět

+aleskrizMichal to s tím, že není vidět, kolik zbývá, myslel asi tak, že když se přehrávač přepnul na fullscreen, tak se lišta neukázala ani při pohnutí myší. Bylo nutné video zastavit. Teď už to funguje tak jen dořešit aby byla délka videa vidět bez nutnosti spuštění a budu spokojen :)

10