Přidat do sledovaných sérií 13
53 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:229
Počet zobrazení:9 903

Rusko opakovaně říká, že nemá zájem vyvolat válku se Severoaltantickou aliancí. Zejména ale Baltské státy mají obavy o svoji bezpečnost. Co by se tedy stalo, kdyby Ruská federace z jakéhokoliv důvodu napadla tyto tři republiky?   

 

Přepis titulků

V červenci 2015 Rusko vtrhlo do sousední Gruzie a získalo cenný ropovod na sporném území. Od ruské anexe Krymu v roce 2014 bylo NATO v nejvyšší pohotovosti kvůli dalším případným invazím. Přestože Rusko říká, že nemá zájem napadnout sousední země, hrozba tohoto scénáře stále trvá. Zejména Baltské země vyjádřily obavu o svoji obranyschopnost v případě ruského útoku. Takže, co by se stalo, kdyby Rusko napadlo Baltské státy?

Historicky byly Baltské země, Estonsko, Litva a Lotyšsko, velice špatné v odrážení cizích invazí. Bez žádných přírodních hranic byly většinu historie okupovány jinými zeměmi. Naneštěstí i dnes nemají Baltské země silnou armádu. Navzdory ekonomickému růstu a vysokému indexu rozvoje dávají na armádu asi dvě procenta toho, co Rusko. Nejsou schopny chránit ani svůj vzdušný prostor, o to se starají sousední země. V přímém boji by Baltské armády o síle sto tisíc mužů čelily třem a čtvrt milionům ruských vojáků.

Jinými slovy by neměly žádnou šanci. Ale ve skutečném konfliktu by Rusko neválčilo jen s Baltskými zeměmi, ale s každou členskou zemí NATO. To proto, že Baltské země jsou členy NATO a odstavec 5 Severoatlantické smlouvy říká, že útok na jednu zemi je útokem na všechny země. Ve skutečnosti bylo původním cílem NATO ochránit evropské země před Sovětským svazem. Toto převažuje rovnici silně proti Rusku. Země NATO dávají na armádu 70 % všech světových výdajů.

Jejich společná síla činí asi sedm milionů mužů. Baltské země jsou také členy EU, což na jejich pomoc přivádí dalších šest zemí. Avšak mnoho z členů EU, kteří nejsou v NATO, jsou neutrální, jako Finsko nebo Irsko. Nakonec jsou Baltské země v přímé vojenské alianci se severskými zeměmi, což by značně zmírnilo dopady ruské invaze. S více než třiceti zeměmi chránícími Baltské země by Rusko invazí začalo třetí světovou válku, kdyby se tyto státy pokusilo ovládnout. To ale rozhodně nevylučuje Rusko jako možného vítěze.

Zatímco svět upouští od jaderné války, Rusko počet svých jaderných hlavic otevřeně navyšuje. Přestože jsou jaderné útoky nemyslitelné, nejsou nemožné a to bohužel dává Rusku přední vyjednávací pozici.

Komentáře (55)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hned prvá veta je klamstvo. Rusko nenapadlo Gruzínsko.
Po páde ZSSR bola v Gruzínsku krátka občianska vojna kedy občania Abcházka a Južného Osetska nesúhlasili k pričleneniu k Gruzii. Na základe medzinárodne sprostredkovanej mierovej zmluvy malo Rusko v Gruzínsku tzv mierové sily v počte do 500 ľahko ozbrojených mužov (teda maximálne ručné zbrane). Ich status sa podobal tzv, Modrým prilbám OSN v Juhoslávii. Všetko prebiehalo bez väčších komplikácii do roku 2008 kedy sa po masívnych dodávkach amerických zbraní gruzínsky prezident Saakašvili rozhodol pre útok RATETOMETMI BM-21 na mesto Tschinvalli.
https://youtu.be/8GgmmpC-a4o
Podotýkam že raketomet je zbraň hromadného ničenia, ktorá bola použitá proti obyvateľom mesta. Zabitých bolo okrem 10 ruských vojakov aj 1700 civilov. Počas otváracieho ceremoniálu olympijských hier (útok gruzínci vykonali v tú noc) bežal Putin na Bushom a intenzívne sa ho snažil presvedčiť, nech privedie gruzínskeho prezidenta k rozumu, inak to urobí sám. Kedže sa Bush tváril že o ničom nevie (doma mám ktomu zostrih z prenosu jednej americkej TV, kde si Busha viac všímali), Putin sadol do lietadla a za dva dni po gruzínskom útoku pripravil odvetu. Na zásah malo rusko právo podľa mierovej zmluvy z 1994, ktorej bolo garantom.

62

Odpovědět

Video tu situaci silně zjednodušuje, ale za neopodstatněné bych ty obavy také neoznačil.

1.) Krym ukázal, že invazi do cizího státu jde u dělat i jiným způsobem než "klasickým" vpádem. Přes hranice přelezou "zelení mužici", vyzbrojí se nebo potají založí místní bojůvky ("vojáci na dovolené"), vyvolá se převrat a je to. Máme tu "ruský satelit" navenek nezávislý a nikým otevřeně neokupovaný ani nenapadený, ale přesto pod naprostou ruskou kontrolou, a NATO nic nezmůže. Dnešní Rusko nepovede invaze stejně jako Stalinův Sovětský svaz. Povede je právě takhle, a "informační válka" je prvním krokem.

2.) Víra, že Rusko nic takového neudělá, vychází v konečném důsledku jenom z naděje, že "car bude mít rozum." Ano. Putin ten rozum (pravděpodobně) má, ale kdo může přijít po něm? Současné Rusko už není demokratická země, nefungují tam normální mechanismy, a obyvatelstvo zpracované propagandou a touhou po "návratu Impéria" může klidně dostat k moci i někoho, kdo bude SKUTEČNĚ odhodlaný překročit všechny meze. A co pak?

3.) Není to v historii poprvé, kdy si Rusko svoje vnitřní problémy "léčilo" expanzí navenek. Situace tam se zhoršuje a čím méně stabilní bude, tím větší je šance, že k tomu dojde. Jestli a jak moc velkou roli v tom hrají sankce je otázka. Co se mě týče, jsem (zatím) spíše pro, jelikož příklad Ukrajiny, pokud by pro Rusko prošel úplně bez následků, by skutečně přímo vyzýval k tomu, zopakovat to jinde znovu.

4.) Pokud někdo tvrdí, že USA je horší než Rusko, protože napadlo více států, měl by si hlavně promyslet definici slova "napadlo." A zavzpomínat na druhou světovou válku.

118

Odpovědět

Jenže tuhle úvahu může udělat kdokoli z vůdců G20...

Sarkozy a Berlusconi se angažovali v libyjském případu (a následovaly srdceryvné příběhy o tom, jaký byl Kaddáfí tyran); podobně se angažuje SA v Jemenu.

40

Odpovědět

+orcinusorca2016Jenomže to není totéž. Kaddáfí BYL tyran, zcela nezpochybnitelně - popírat to znamená nevidět realitu. V Lybii docházelo k porušování lidských práv mnohem horšímu, než kdy na Ukrajině. Tam navíc proběhly po Majdanu řádné volby. Pokud už připustíme, že nějaký stát (USA, Francie nebo jiný) má vůbec morální právo dělat policajta ve státě jiném, protože tam vládne despota - což mi přijde VELMI pochybné samo o sobě - potom ještě MNOHEM menší právo k tomu má Rusko v případně země, kde žádná despocie není. Plus, stojí za povšimnutí, že Rusku jinak despotové docela vyhovují - Assadem počínaje.

27

Odpovědět

+Paul GarnellJenže Kaddáfí měl nejdříve společné fotky jak si francouzskými prezidenty, tak s italskými premiéry. Takže ti mu nejdříve poskytovali peníze, "morální vzpruhu" a legitimitu.

A poté se od něj najednou odvrátili a přilétly stíhačky.

60

Odpovědět

+orcinusorca2016To stejné ovšem dělá i Rusko. Podívejte se na historii čečenského konfliktu - co předcházelo tomu, než vjely tanky do Grozného. A podívejte dnes na Ramzana Kadyrova, kterému se také přezdívá "Putinův kat" - není to nic, než islamistický hrdlořez naprosto stejného kalibru jako byl Šamil Basajev, anebo ti, kteří vraždili v Beslanu. Jen se prostě zrovna "hodí do krámu". Je to ostudné, ale rozhodně nejde o žádnou specialitu USA.

00

Odpovědět

+Paul GarnellJenže já nezmiňoval USA, ale právě Itálii a Francii se základní premisou (a také SA=Saúdská Arábie)-může to udělat kdokoli z G20.

20

Odpovědět

+orcinusorca2016To určitě ano.

10

Odpovědět

Na úvod: Agresor je ten kdo napadne cizí zemi dřív než USA...
A teď trochu vážněji:

1. Celá východní Evropa profituje na tom že z Ruska dováží suroviny a zpět se vozí technologie. Východní Evropa ani Rusko nemá nejmenší zájem tyto obchodní svazky rušit. Bohužel se tady musíme podřídit EU a USA, oni na tomto obchodu nejsou tak závislí jako my. Proto není zájem sankce nějak rušit a my nemáme takovou sílu tyto sankce prosadit.

2. Ve smlouvě je sice psané že útok na jednu zemi se považuje jako útok na celou alianci, tohle je samozřejmně základní ustanovení. Dále se tam píše že každá členská země se zavazuje mít dostatek vlastních vojenských sil na ubránění svého území. Ostatní země v případě agrese na členskou zemi není povinna poskytnou celou svoji armádu, ale má zvážit jestli a jak bude nápomocná. Tak že krásná představa že Nato má cca 7mil mužů ve zbrani, ale každá země poskytne pouze malou část, protože hlavně musí být schopná bránit svoje území.

3. Rusko má 3. nejpočetnější armádu a 2. co do počtu vojenské techniky jeho ekonomický i vojenský spojenec je Čína která má 2. nejpočetnější armádu a 3. do počtu techniky, nehledě na další země BRICs.

Celé je to složitější téma, ale pro představu by to mělo stačit...

81

Odpovědět

Trochu cynicky dodám, že USA měly v 80. letech smlouvu jak s Argentinou (v rámci OAS/OEA-"organizace amerických států"), tak smlouvu s Velkou Británií (v rámci NATO-Severoatlantická smlouva).

No nakonec nepomohla ani jedné straně a házela si dolarovou mincí. A do bojů se vůbec neobtěžovala zapojit ani na jedné straně.

50

Odpovědět

pi.ovina cele video...

75

Odpovědět

Po útoku na Ukrajinu, Gruzii, jejich operace v Sýrii může jen proruský blb napsat, že z Ruska nehrozí žádné nebezpečí... naopak stát (USA), ze kterého má většina trosek mindráček nám evropanům vždy jen pomohl a nikdy nic špatného neudělal.

2729

Odpovědět

No nevím, ale na počátku vyhlášení USA byl jeden evropský stát, který na to tvrdě doplatil-Spojené království; a také jistý "princ český" byl kvůli válce proti USA popraven-Maxmilián I. Mexický;

60

Odpovědět

Zajímalo by mě, jak hluboko musíš mít zaraženou hlavu v p****i, abys mohl napsat takovou kravinu. :D

1110

Odpovědět

Tak na to už dnes známe odpověď, pokud bude Trump prezidentem, tak by se nestalo nic :D

51

Odpovědět

Co jsme se dozvěděli? Vlastně nic. Jen pár antiruských žvástů od nějaké dívky.

2723

Odpovědět

Ty + Bělorusko a Ukrajina měli zůstat neutrální a vytvořit si vlastní alianci a armádu, když se tam naserou radary a základny od NATA tak je jasný že se to Rusákům líbít nebude, hlavně když po studený válce věřili že se na východ už ani nehne. Teď ji maj u hranic, nemůžou pořádně obchodovat s Evropou a ještě na ně každej kouká jak na ty co za to můžou.

917

Odpovědět


Odpovědět

Slečna neřekla nic překvapivého, a vpodstatě neřekla skoro nic

104

Odpovědět

Hlavně nezmínili pátou kolonu v podobě Rusů žijících v Pobaltí. Ať už u nás bylo odsunutí Sudetských Němců jakkoliv nehumánní, tak v Pobaltí si odsunou Rusy nikdo netroufal.

36

Odpovědět

Co se třeba nejdřív informovat na těch internetech?

_After the accession of Estonia, Latvia and Lithuania to the European Union on 1 May 2004, many Baltic Russians moved to other EU countries. In particular, tens of thousands of Baltic Russians (especially those with EU citizenship) moved to the United Kingdom and to Ireland, who were the first 'old' EU countries to open up their labour markets to the new members of the EU. Thousands of Russians from Riga, Tallinn and Vilnius, holding EU passports, now live in London, Dublin and other cities in the UK and Ireland. They make up a substantial part of the Russian-speaking community in London. No reliable statistics on their exact numbers exist, as in the UK they are counted as nationals of the Baltic countries, and not as Russians.

In 2012 Dimitri Medvedev issued a repatriation program designed to resettle ethnic Russians from abroad so far 10,000 families have settled in the Russian federation, mostly to Pskov Oblast._

Což také odpovídá poklesu obyvatel v těchto zemích za posledních 25 let.

40

Odpovědět

+orcinusorca2016Je to velmi kontroverzní téma a je potřeba to brát v historických souvislostech, což je možná i mimo tuhle diskuzi. Když nacistická Třetí říše a Sovětský svaz podepsali pakt Molotov-Ribbentrop určující sféry vlivu, tak nacisté zaútočili na Polsko a sověti obsadili v Rumunsku Severní Bukovinu a Besarábii (dodnes mají jejich pohrobci samozvaný stát Podněstří), dále obsadili sověti Pobaltí napadli Finsko. Jednou z mnoha ostud je i to, že dodnes Ruská federace okupuje finské regiony Karélii a Petsemo. Území většiny severských států patřily pod různé státní útvary. Ono nemá smysl se dohadovat nad tím, co kdy kde a komu patřilo ve středověku - to bychom si mohli nárokovat Slezsko, Horní Rakousy nebo třeba část Ukrajiny, kterou obsadil kníže Boleslav.

Ovšem zpátky k Pobaltí. Před druhou světovou válkou tam vládly poměrně tvrdé autoritářské režimy, které věznily zhruba tisíce až desetitisíce svých obyvatel. Přišli sověti a najednou se ocitlo ve vězení a statisíce lidí - ono se potom není co divit, že obyvatelé Pobaltských vítali nacisty a dobrovolně vstupovali do wehrmachtu a SS. Válka je vůl a připojovali k válečným zločinům. A protože nacisté válku nevyhráli, aplikoval Stalin na pobaltské státy kolektivní vinu - de facto přesídlil polovinu obyvatel Pobaltí a nahradil je kádrově prověřenými rodinami vojáků rudé armády a komunistů. Po smrti Stalina docházelo k postupnému uvolňování a původní obyvatelé se začali postupně vracet ze Sibiře. Po rozpadu Sovětského svazu se ne všichni přistěhovaní rusové vrátili do Ruska - Riga má okolo 50 % etnických Rusů. Původní obyvatelé jim to nezapomněli a dost etnických Rusů na venkově nemá žádné občanství a je to dlouhodobě kritizováno Evropskou unií. A požadavky EU jsou velmi dvousečné - jako třeba vynucené uzavření ignalinské jaderné elektráry (stejný typ jako Černobyl), jehož důsledkem byl skokový nárůst ceny elektřiny. A to je jenom zlomek problémů celého regionu.

Pokud jde o oficiální údaje národnostního složení, tak tě musím opravit - nemáš pravdu:
Litva (2011, 176 tisíc):
https://tinyurl.com/ya3wxds" target="_blank" rel="nofollow">https://tinyurl.com/ya3wxds
Lotyško (2011, 556 tisíc):
http://www.csb.gov.lv/en/notikumi/key-provisional-results-population-and-housing-census-2011-33306.html" target="_blank" rel="nofollow">http://www.csb.gov.lv/en/notikumi/key-provisional-results-population-and-housing-census-2011-33306.html
Estonsko (2016, 330 tisíc):
http://www.stat.ee/34278" target="_blank" rel="nofollow">http://www.stat.ee/34278
Rusů ukrytých v zákonném vakuu bez občanství může být od desítek tisíc zhruba dalšího půl milionu.

Přesto se osobně domnívám, že Ruská federace zahajovat jakoukoliv invazi do Pobaltí nebude. To, co se dneska děje jsou spíše kouřové manévry a jejich hybridní válka (demagogie jako třeba Russia Today, Sputnik nebo Parlamentní listy) - klidně to může být jen zastrašovací prostředek k donucení nechat si postavit novou jadernou elektrárnu Rusy. Nějak nechápu, čím by si Rusko invazí do Pobaltí pomohlo - úplná izolace jako KLDR? Už tak mají dost potíží s nepřímou podporou separatistů v Gruzii a Ukrajině. Navíc Brexit bude mít na Pobaltí pozitivní dopad - domů se vrátí mnoho Lotyšů, Litevců a Estonců pracujících ve Spojeném království a rozhledem a zkušenostmi, co tam získali zmírní napětí v zemi.

42

Odpovědět

+-HoNY-Jako na potvoru jste si vybral Besarábii-což je starší název pro Moldavsko a řeka Dněstr, která tvořila hranici mezi Besarábií a Ukrajinou, nyní tvoří hranici mezi Moldavskem a Podněstřím- a Severní Bukovinu-ta je nyní pod správou Ukrajiny a říká se ji Černovická oblast, žije tam 4,1% Rusů, naopak Ukrajinců je tam 75%, Rumunů a Moldavanů 19%.

Jinak je zajímavé, že uvádím jediný číselný údaj-že deset tisíc rodin se přestěhovalo do Pskovské oblasti a píšu, že etničtí Rusové s pasy baltských zemích se přestěhovali do Londýna a Dublinu, ale nikoli s číselným údajem (prostě proto, že to ve Spojeném království nikdo nezjišťuje; "No reliable statistics on their exact numbers exist, as in the UK they are counted as nationals of the Baltic countries, and not as Russians")

A ve zdrojích, které si uvedl ty, je také jasný trend v Litvě z 340 tisíc v roce 1989 je 180 tisíc; v Lotyšsku je tento pokles pozorovatelný mezi lety 2000 a 2011-z téměř 30% podílu je nyní 26,9% podíl ruského obyvatelstva; podobně je to s Rusy v Estonsku.

01

Odpovědět

+orcinusorca2016Údaj 10 000 rodin jsi uvedl z Wikipedie. Údaje na Wikipedii nelze považovat za primární zdroj, ale pouze jako orientační údaj při hledání primárních zdrojů. Nezpochybnitelným faktem zůstává, že tam stále žije milion etnických Rusů (v roce 1990 jich bylo přes 2 miliony - neber mě za slovo, přesně jsem údaje nesčítal) + neznámý počet entických Rusů bez dokladů (protože jim je vládní úřady v rozporu s požadavky EU i mezinárodním právem odmítly dát). A pokud je budou původní obyvatelé zbytečně dráždit, stane se z nich pátá kolona.

Selským rozumem (vztaženo k cenám v ČR) - co bys dělal, kdybys platil dvojnásobek nebo trojnásobek za energie, jídlo stálo stejně, okolo byla 20% nezaměstnanost a pokud seženeš práci, bereš v přepočtu okolo 9 000 Kč a máš mizivou vidinu na lepší budoucnost? Já to vidím následující možnosti:
a) pokud jsi mladý, odejdeš do zahraničí
b) pokud jsi starý etnický Rus, zkusíš požádat o repatriaci do Ruska (pomůžeš si tak o třetinu, ale nemusíš se učit cizí jazyk) nebo se budeš radikalizovat: „za komunistů jsem se měl dobře, všichni jsou zaprodanci NATO a vrahů z Wallstreetu“
c) pokud jsi starý etnický obyvatel Pobaltí, budeš se radikalizovat: „za všechno můžou Rusové“
d) napiš, co bys s takovými vyhlídkami dělal ty

Proto se v Pobaltí celkově snižuje populace a zhoršuje očekávaný demografický vývoj. Neodcházejí jen etničtí Rusové (byť je to u nich nejvíce patrné), ale i potomci původních národů. Když to řeknu hodně pejorativně, jako pinglové v Anglii nebo popeláři ve Francii si žijí proti svému rodišti jako prasata v žitě. Přestože se na ně v původních zemích EU dívají skrz prsty a většina z nich nemá jiné vyhlídky než na dělnickou a nekvalifikovanou práci, tak tam stále probíhá exodus. Komunismus zadělal na strukturální problémy a nikdo se je z demokraticky volených zástupců nesnažil posledních 25 let řešit.

Problémy s klesající životní úrovní se týkají velké řady zemí bývalého východního bloku - nepěkným příkladem je dnešní Ukrajina.

21

Odpovědět

+-HoNY-Jenže to pořád nevysvětluje důvod, proč by Rusové chtěli ovládnout Baltské země.

Jasně s čiré nostalgie....ale žádný jiný důvod k tomu vlastně nemají. A když se podíváš do historie, tak nejdřív se všichni regionální hráči (Polsko-Litva, Dánsko-Norsko, "Moskovité", Švédsko a Prusko) rozhodli, že by si mohli rozkrájet Livonsko.

Později během Severní války si zbývající regionální hráči-Polsko-Litva, Dánsko-Norsko, Rusko a Prusko rozdělili území Švédska; a dále přichází na scénu tehdy ještě Svatá říše římská a společně s Pruskem a Ruskem rozděluje vymazává z mapy Polsko-Litvu.

Později a paralelně s Napoleonskými válkami přichází rozpad Dánska-Norska (Norsko s připojuje ke Švédsku) a finské území přechází do správy Ruského císařství.

10

Odpovědět

+orcinusorca2016Ale já nic takového nepíši! Vždyť sám vyvracím pravděpodobnost invaze Ruské federace do Pobaltí. Válečný konflikt a okupace se vždy negativně projeví v obchodu a výkonu ekonomiky v neválečné produkci. K čemu by asi tak po invazi došlo? Západ by vyhlásil sankce, přijal pár uprchlíků z Pobaltí, zrušil smlouvy na dodávky jaderného paliva a dílů pro jaderné elektrárny, vyloučil Rusko ze sportovních svazů a snažil se do pěti let přestat odebírat veškeré suroviny z Ruska. A nakonec bychom se všichni poplácali po ramenou, jak jsme to těmi sankcemi Rusku nandali.

Celou dobu píši, že ruskojazyčné etnikum působí v Pobaltí jako jako destabilizační prvek - jsou to uměle dovlečení potomci okupantů, kteří neměli a nemají zájem se integrovat a převzít regionální zvyky. Tyto problémy se projevují nejvíce v době ekonomické stagnace. Jako příklad stačí východ Ukrajiny, kde řádí podobná sebranka taky a Ruská federace se od ní může v klidu distancovat - sem tam jim tam pošle nějakého trestance z Nočních vlků a současná ukrajinská vláda proti nim podobně pochybná individua (jako prapor Azov). To je východ, jiná mentalita než tady.

Proč myslíš, že se Stalin snažil dělat etnické čistky a stěhování národů na území východního Polska a západní Ukrajiny?

00

Odpovědět

+-HoNY-Etnické čistky za Stalinovy doby probíhaly prostě proto, že tehdy Stalin etnické čistky dělat mohl...

Společenství národů měl u zadnice a "mezinárodní policajti"-tehdy Velká Británie, Francie se o dění východně od Labe prostě nezajímali. Měli problémy sami se sebou: ve Velké Británii se řešila z našeho pohledu naprostá banalita-nástupnictví na britském trůně, Francie řešila svůj domácí pracovní trh.

10

Odpovědět

No nevím, jak dobře jsou na tom v USA s výkladem historie, ale po většinu své existence (16. až 18. století) byla Litva součástí "Republiky obou národů", kde tvořila část mezi Baltským a Černým mořem-během svého největšího územního rozmachu (14. až 15. století) tato moře dokonce měla stejného pána z domu Jagellonců.

52

Odpovědět

To jsem se toho zase dozvěděl. Nebylo by video o tom, jak v zimě mrzne voda?

184

Odpovědět

bylo, na Nově XD

121

Odpovědět

.....tohle video možná nepůsobí zrovna nestranně, ale společenstvo Medveděv-Putin v posledních 7 letech při upevňování autoritářského státu opravdu vrátilo Rusko z politického hlediska zpátky na konec 19. století kde se po celou dobu své existence držel i Sovětský svaz. Obavy tedy nejsou neoprávněné, ale v současné chvíli mi nepřijde ani tak důležité jakou válku by Rusko MOHLO začít, jako spíš jakou už NYNÍ vede-pečlivou dezinformační kyberválku spojenou s hledáním a masivním využíváním slabých míst. I když to možná někomu pořád ještě zní jako z Bondovky, tahle masivní kampaň už má zřejmě do značné míry co dělat s Brexitem i tím, jakého máme dnes vlastně sami prezidenta (mj. pamatujete si ještě, od koho že to např. pan Babiš dostal kdysi dávno do začátku podnikání peníze?). Mj. někomu to možná zní nesmyslně, ale různé obdoby klikacích farem stále není žádný problém držet v provozu a s úrovní organizace aktivit "kremelských trollů" je klidně dost možné, že i tohle poměrně negativní hodnocení ne až tak špatného videa (byť je místy vážně dost na hraně se zkratkovitostí-viz zmínka o množství sil s nímž by Rusko mohlo zaútočit bez dodatku, že by se tak stalo až po povolání první mobilizační (záložnické) vlny) je dílem našich placených "rusofilních" přátel.

2618

Odpovědět

Jak se dívám na hodnocení tak je tady bezpočet rusofilů.Neříkám že miluji NATO a USA ale po tom co se tady dělo za komančů mě to hodně překvapuje

3623

Odpovědět

Přesně

75

Odpovědět

Nevím, proč každý, kdo nesouhlasí, musí být hned rusofil. Každý má na věc jiný názor a osobně jsem rád, že Rusko existuje jako protiváha USA. Podle mě si nemá jedna země té druhé co vyčítat. USA si hraje na policii Země, útačí na cizí suverení státy a nikdo ani necekne. Pak přijde Rusko, které si zabere po provedeném referendu Krym a hned z něho dělají největšího strašáka, který se snaží obsadit půl Evropy. Př logickém uvažování je stejně jedno, na které straně barikády člověk je, jestli má země 1000 nebo 10 000 už vyjde na stejno...

256

Odpovědět

+NufikTak za prvé to jejich referendum nemelo vyhlasit Rusko ale Ukrajina! a to že tam rusáci vyslali neoznačené vojáky je podle tebe ok? A tím že nezminujes ostatní faily Ruska jsi jenom hraješ na demagoga kterej se snaží ty sračky znovu natáhnout od Fuhrera Putina zpět do CR.Jeden jediný příklad o kterým se nemluví Afgánistán

920

Odpovědět

Co tě překvapuje že někdo nežije v minulosti jako ty? Že neustále nevytahuje sračky a neutápí se v nich? Tleskám . . .

1518

Odpovědět

+Narcis NezlomnýJako v minulosti nežiju ale současné Rusko se až nápadně podobá SSR takže by bylo se dobré poučit a nedělat ty samý kraviny kůvli kterým jsem na 40 let zabředly do neskutečných sraček

1314

Odpovědět

+David32Tak ze sraček jsme přeskočili rovnou do obrovského septiku ve kterém plujeme zdárně díky naší "elitě" do třetí světové. Po Evropě pobíhají lidé kterým západ přinesl do jejich domovů svobodu a demokracii a jsou z toho tak nadšený že nám o tom po miliónech přicházejí do Evropy povědět a poděkovat a vybuchují nadšením s tím se svěřit. A co děláme my? Hledáme hrozbu tam kde není. Ale něco ti povím Davide až někomu z těch magorů rupne v kouli my dva si o tom už nepopovídáme poněvadž už ani nebude kde. A klidně mě označ za rusofila je mi to putna byl jsem označen už hůř i když většinou diskutuji slušně ale jsem hrozně rád že Putin není idiot a že už mu neruply nervy.

1410

Odpovědět

+Narcis NezlomnýEhm, víte doufám o tom, že Rusko se angažuje v občanské válce v Sýrii stejně jako západ, že ano?

52

Odpovědět

+komunardA? Pozval je Asad jako svého spojence, zatímco do Iráku, Afghánu, Lybie a Sýrie nikdo západ nezval. Nehledě na to že operace "Trvalá svoboda" trvá už 14 let a jakou tam ti lidé mají trvalou svobodu o tom ani nemusím psát. A vylhané důvody k útoku na tyto země Vám asi taky zřejmě nevadí. Rusové tam blbnou od 31. října 2015, myslím a to je trochu rozdíl a dost mimo toto srovnávat.

51

Odpovědět

+Narcis NezlomnýNo, na začátku jste argumentoval tak nějak v duchu uprchlické krize, takže jsem se na to díval z tohohle úhlu. A těm lidem je úplně jedno, jestli ty bombardéry, co jim létají nad hlavou někdo někam pozval, či ne. Takže je to absolutně irelevantní.
A představitelé opozičních sil určitě Západ pozvali, nepochybně i lobovali za to, že jim pomůže. Ale jak říkám, s vašim předešlým textem to vlastně nemá co dělat.
A ten další výčet událostí měl říci s dovolením co? Pokud chcete kritizovat nějaké imperialisty, tak byste se neměl zároveň zastávat druhých. To vás znevěrohodňuje.

33

Odpovědět

+David32Takže režim autoritativního vůdce, opírající se o imperiální nacionalismus, náboženský konzervatismus a spolupráci s plutokraty se podobá bolševickému socialismu? Společné mají akorát to, že stojí za hovno, jinak nic.

103

Odpovědět

+Narcis NezlomnýMy o vlcích a ti Kremelští za humny...

116

Odpovědět

Jenže lidé se vždy připravují na tu předchozí válku.

V 19. století bylo Ruské císařství klíčový a zásadní spojenec Britů proti Napoleonovi (tedy nejdřív Rusové bojovali s podporou Francouzů proti Švédsku, které bylo spřízněno s Pruskem a Spojeným královstvím, o Finsko), ale pak najednou nepřítel číslo jedna (tedy po Napoleonově pádu Rusům Finsko zůstalo a na Švédský trůn nastoupil "republikánský král Bernadotte", takže Britové ztratili vliv na evropské dějiny).

A taková třešnička na dortu- v 18. století bylo tou říší zla a zdroje věčného utrpení zase Švédsko, které si okolní mocnosti (mimo jiné Poláci, Rusové a Sasové bojovali na stejné straně) rozporcovali podobně jako o téměř století později si rozporcovali Prusové, Rakušané a Rusové "republiku obou národů".

21
Další