Přidat do sledovaných sérií 13
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:141
Počet zobrazení:9 657

Slyšeli jste někdy o Zlaté éře islámu? Muslimové během tohoto období mimo jiné spolupracovali s ostatními náboženstvími na různých vědeckých projektech. Ve videu také uvidíte, proč toto období skončilo.  

Přepis titulků

Muslimské země dnes plní titulky novin zejména útoky na svobodu slova, sexualitu, vzdělání nebo cokoliv, co je považováno za prozápadní. Ale jen málo lidí ví, že islám kdysi tyto pojmy oslavoval a to v době, kterou historici nazývají Zlatou érou islámu, která bujela ve stejnou dobu, jako v Evropě Doba temna. Co přesně je Zlatá éra islámu? Většina historiků označuje za Zlatou érou islámu období od 8.

do 13. století, kdy byla u moci dynastie Abbás. V tu dobu byl islám jen sto let starý a přítomný zejména na Arabském poloostrově, ve Středomoří a severní Africe. Jakmile se Abbásové dostali k moci a ustanovili chalífát, hlavní město přesunuli do Bagdádu a islám se rozšířil do okolních oblastí. Abbásové byli inspirováni verši z Koránu a Hadithu, které prosazovaly vědění nad pouhou náboženskou oddanost a silně prosazovaly vědu, umění a obchod. Jednou z nejunikátnějších součástí islámské zlaté éry bylo začlenění všech lidí.

V Bagdádu vládnoucí chalífa založil Dům moudrosti. Křesťanští a židovští učenci byli přizváni do Domu moudrosti ke svým muslimským protějškům, aby sdíleli své nápady, znalosti a práci a vše bylo přeloženo do arabštiny. Tito učenci vedli mnoho státem dotovaných projektů, které vyústily v první islámskou observatoř nebo jednu z nejpodrobnějších map světa tehdejší doby. Dům moudrosti uchovával nezanedbatelné množství vědeckých, filozofických a vzdělávacích knih.

Mnoho učenců Zlaté éry využilo své studie v praxi, zejména na poli zdravotnictví. Lékaři a filozofové napsali mnoho zdravotnických encyklopedií a děl, které byly využívány po mnoho staletí. Jeden slavný perský lékař jako první rozlišil spalničky od neštovic. V 10. století byly lékárny dostupné ve většině muslimských měst a nemocnice zůstávaly otevřené po 24 hodin denně. Tato éra byla svědkem nepodmíněné zdravotní péče, protože nemocnice nemohly odmítnout pomoc chudým.

Toto období dovolilo vzniknout některým z prvních světových univerzit a rovněž mnoha uměleckým, architektonickým a literárním dílům. Během Zlaté éry se také zrodil súfismus, což je mystická islámská nauka propagující mír, vzdělání a dobročinnost. Mnoho lidí stále tíhne k súfismu, protože je propagován jako alternativa radikálního islámu. Hodně historiků pokládá za konec Zlaté éry 13.

století, kdy Čingischán a jeho mongolská armáda dobyla většinu východní Asie včetně islámského chalífátu. V roce 1258 Mongolové zničili Bagdád spolu s Domem moudrosti a mnoho knih naházeli do řeky Tigris, která se inkoustem obarvila do černa. Chalifát byl kompletně zničen. Můžeme se jen domnívat, jak by dnes vypadal islám, kdyby se vše událo jinak. Indie doufá, že pokojné formy islámu jako súfismus pomohou zničit negativní stereotypy ohledně náboženství.

Jestli se chcete dovědět více o této mystické filozofii, klikněte na toto video. Súfismus se objevil asi století po vzniku islámu, kdy mnoho muslimů mělo obavy ze vzrůstajícího materialismu. Věřili, že se neshoduje s duchovním spojením s Bohem. Slovo "súfi" je arabsky mystický, což bylo odvozeno od slova "suf" neboli vlna. Díky za zhlédnutí, nezapomeňte video ohodnotit, přidejte si odběr pomocí špendlíku pod videem a napište do komentářů, co si o videu myslíte a jaká témata byste tu chtěli vidět příště.

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ať žije překrucování historie. Ona vlastně nelže. Jen neříká úplnou pravdu. Takže říká polopravdu. Nebo pololež? Takže máme být rádi, že islám zničil Sásánovskou Persii? Proč hledat na zločinné idelogii něco pozitivního? To je jako chválit Hitlera, že pomocí zbrojení v Německu vyřešil nezaměstnanost.

618

Odpovědět

Ne, nemáme být rádi, že Arabové zničili Sásánovskou Persii. Máme být rádi, že vytvořili svou velkou a minimálně po jistou dobu kulturně vyspělou říši.
A nemáme se ohánět ahistorickými nálepkami a nesmyslnými alegoriemi ad Hitlerum, pokud realita nezapadá do našeho obrazu světa.

274

Odpovědět

+komunardNo, zlatá éra Islámu a doba temna Evropy spolu úzce souvisí. Islám se rozhodně nešířil mírovou cestou.

https://www.youtube.com/watch?v=t_Qpy0mXg8Y

62

Odpovědět

+Radek K.Můžeš definovat dobu temna Evropy?

Oni i Seldžučtí Turci dorazili ke Středozemnímu moři zhruba v 11. století a porazili zmíněné Abbásovce (jenže jim nechali ještě zhruba do 13. století titul "chalífa"-vůdce islámských věřících)

11

Odpovědět

+Radek K.Doba temna souvisí s rozpadem Římské říše, začala dříve, než vůbec Islám vznikl. Tak si zase nespojuj tečky jak se ti to hodí. To video, na které odkazuješ, je tak účelově jednostranné, až to hezké není. Dívat se na doby minulé očima dnešního člověka a ignorovat kontext doby je prostě lidská blbost. Aneb islám je zlý, protože využíval otroky - hádej co? Egypťané využívali otroky. Řekové využívali otroky. Římané využívali otroky. Křesťané využívali otroky... Tak nějak všichni využívali otroky. A kritizovat účelově jednu skupinu je prostě ... účelové.
Římané byli militantní expanzivní kulturou, přesto jsou obecně právě za toto respektováni. Křesťané násilím konvertovali půlku světa. Ale och, ti zlí muslimové! Nemuslimy brali jako občany druhé kategorie. No aspoň je rovnou nezabíjeli jako jiní, že jo? Aneb „Zabte je všechny, Bůh si je přebere”. Možná bys mohl kouknout na zde přeložená videa o křížových výpravách, abys chápal, o čem mluvím.

201

Odpovědět

+KorektorAno, doba temna souvisí s rozpadem Římské říše, ale proč tedy vydržela až do 10. století? To se ta říše rozpadala 500 let.? To asi ne. To video není jednostranné, ale pouze popisuje historická fakta, ikdyž já jsem viděl tuhle novější verzi:
https://www.youtube.com/watch?v=Im0IisZ77QI
Nejsem si úplně jistý co Warner říká v té staré, ale viděl jsem část a je to dost stejné.
Pak je tu otázka, do kdy islám ty otroky používal a problém, že otrokářství je součástí islámu. Křesťané využívali otroky? Aha, takže vlastně všichni využívali otroky a není na tom nic špatného. :) Kritizovat nacisty je účelové? Vám asi trochu z té politické korektnosti hrabe ne?
Římané byli agresivní, o tom žádná. Ale vytvořili civilizaci, na které se dalo dále stavět. Křesťané a nebo katolická církev konvertovali půlku světa? Ehm, ikdyž tedy nevím jakou půlku máte na mysli. Křížové výpravy jsou jeden velký neúspěch. S muslimskou agresí se to nedá vůbec srovnávat. Kdybyste to video viděl, tak aspoň tohle byste věděl. Nevíte ale nic. Doporučil bych vám číst a ne se dívat na videa. Očividně to máte v hlavě naprosto pomotané. Pro začátek bych doporučil:
http://www.databazeknih.cz/knihy/ve-stinu-mece-249873
a pak:
http://www.databazeknih.cz/knihy/stret-nabozenstvi-243639
Ty knihy se výborně doplňují. První popisuje vznik islámu a ta druhá co se dělo pak. Přeju příjemné čtení, ale moc zábavné to bohužel není.

29

Odpovědět

+EldarŘímská říše měla už v době Commoda (syna Marca Aurelina) své problémy, které neuměla vyřešit.

Od té doby už všichni augustové byli z prostředí mimo italskou aristokracii, takže se moc úspěšný projekt také nejednalo. Galské císařství se objevuje už v třetím století, Británie se osamostatňuje v 5. století

(Mnohem úspěšnější byla "Svatá říše římská", ale ta nebyla závislá na dynastiích, ale spíše na kurfiřtech (že by paralela k voleným chalífům?? Kdo ví?). Právě ta objevuje zcela jasně až v 10. století-přesněji v roce 962).

Jinak obě Ameriky se obvykle popisuje jako křesťanské, takže je asi na myslí ta "západní půlka světa".

Za neúspěch křižáckých tažení si Evropané mohou sami.

10

Odpovědět

+EldarDám vám jednu dobrou radu: Neberte si informace o historii z primárně politických zdrojů, což Werner je. Vytrhává věci z kontextu, podsouvá, zkresluje, manipuluje, a vůbec.

Doba temna je dost zavádějící termín. Spíše by se mělo říkat raný středověk nebo raný feudalismus. Na pád Říma se nabalilo spousta věcí, především ovšem stěhování národů. To společnost docela rozhodí, takové stěhování národů. To už trvalo pěkných pár století, pak se společnost musela konsolidovat, a teprve palk mohla začít vytvářet společnost novou, vrcholně feudální. Pět století je na tohle docela krátký čas. Ostatně tvrdit, že situace na Blízkém východě je určující pro poměry např. Britských ostrovů je při tehdejších technologiích směšné.

Dokdy islám využíval otroky? Co má být v tomhle kontextu islám? Islám je náboženství, velké a rozšířené, takže se o něm nedá tak všeobecně mluvit.
Víte co je to ahistorismus? To, že se díváte na věci dávné minulosti očima dneška. Přitom dnešek je takový, jaký je, právě díky tomu, že jsme se mohli poučit z chyb našich předků. Dnes už otroky většinou nemáme. Respektive všude je to nelegální, někde se to nedodržuje. Tehdy to bylo jinak, protože neměli znalosti umožňující situaci řešit lépe.

Ano, chtít někoho kritizovat za něco, co dělali všichni, je účelové. Správně byste měl tak kritizovat všechny (když už neakceptujete, že dříve byla drsnější doba).
A co do toho taháte nacisty? O těch není vůbec řeč.

"Římané byli agresivní, o tom žádná. Ale vytvořili civilizaci, na které se dalo dále stavět."
Video říká totéž o Arabech, a je to pravda. Vám to není nějak po chuti.

Geograficky to bude možná i víc, než půlka (Půl Afriky, půl Eurasie, Austrálie, obě Ameriky). Na populaci to samozřejmě tak není, koneckonců neabrahámovská náboženství se udržela v nejlidnatějších částech světa.

Doporučit "do začátku" knihu, která je už podle anotace ideově zatížená? Blázníte? Ne že by to nemohlo mít hodnotu, jistěže může. Ale základní informace by měl člověk čerpat z neutrálních zdrojů. Což kniha deklarující popis nějaké hyperválky rozhodně není.

81

Odpovědět

+Eldar"To video není jednostranné, ale pouze popisuje historická fakta," Podíval jsem se nato a mám dotaz. To video je nějak upravený nebo sestříhaný? Protože neuvádí celá fakta, vždy vykousne jen nějakou část a jde dál nebo je neuvede vůbec. Daná přednáška není moc objektivní a rozhodně je jednostranná.

20

Odpovědět

+Radek K.No právě tohle video je plné blábolů, které vyvrátí průměrný středoškolský student.

Navíc nesmíš zapomínat, že středověk fungoval na principu neustálého soupeření-zánik Byzantské říše-příležitost pro Benátské v "mezinárodní" přepravě zboží;

vyplenění Balkánu Osmany-ideální příležitost pro Francouze, aby drželi Habsburgy od "Andělského hradu" (první obléhání Vídně Turky 1529, ale už o dva roky dříve Karel V. dobýval Řím);

dalšími spojenci Turků byli Maďaři, kteří také chtěli ovládat středoevropský prostor

Španělům se podařilo zpět dobýt Pyrenejský poloostrov? Rychle se oženit s dětmi "katolických panovníků", ať je aspoň malá šance na další rozšiřování "našeho panství".

32

Odpovědět

Jinak o zničení Sasánovské říše se větší mírou než Arabové zasloužili.....nebo spíše jen zasloužil Herakleios-byzantský císař, který "skoro obnovil" Římskou říši.

03

Odpovědět

+orcinusorca2016To už záleží na úhlu pohledu. Obě říše byly tehdy značně oslabeny morem, který začal řádit ve středomoří někdy kolem roku 540. Toho Peršané okamžitě využili a zaútočili na Byzantské území na Blízkém východě. Mor se však časem rozšířil i do tehdejší Persie. Herakleios posléze Peršany porazil a obě říše uzavřely mír. Persie tak byla mnohem víc oslabená a když se objevili Arabové, tak neměla šanci. Herakleios pak všechno projel u Jarmúku. Já bych těch 9 let úplně neignoroval, protože Peršani se o Blízký východ prali s Římany pořád, ale až Arabové všechno změnili.

31

Odpovědět

+EldarMáme být rádi, že Arabové zničili Sasánovskou říši? Vždyť Byzantinci se pokoušeli o to samé (v bledě modrém). Takže Byzantinci a Arabové byli vlatně stejní.

Ale to bychom si pak museli přiznat, že následné obsazení Afriky podél Středozemního moře Araby zvedl zájem Byzantinců expandovat do Černého moře a podél Dunaje.

12

Odpovědět

Mel by si spis napsat, ze jsme nasrani na Hitlera, ze nestacil vyhladit vsecky cigose v Evrope. Kdyby jo, byl by klid.

27

Odpovědět

Snad každé náboženství jde pojmout pozitivně i negativně. Bohužel současný islám je pojat tím druhým způsobem a proto je problémem.

126

Odpovědět

Nejde o islám, ale o "žáby na prameni",
(a) které si z ropných zisků dokáží zaplatit tři Bengálce místo jednoho Araba,
(b) které si nějak nevšimli, že už skončila studená válka a štědré dotace jedné, či druhé strany
(c) které až polovinu ropných zisků rozfofrují pro vlastní, nikoli státní potřebu
(d) které se prostě nudí a sami chtějí ovlivňovat politiku v sousedních zemích

514

Odpovědět

+orcinusorca2016Opět komentář zcela mimo.

103

Odpovědět

+Moor8Tak trochu podrobněji k jednotlivým bodům-
(a) nezaměstnanost je odhadována od 10 po 25% a postihuje především Araby, obyvatelé Bangladéše a Indie jsou jen najímáni a pokud pro ně není práce, pak je z Arábie nechají odejít

(b) al-Kajdá má svůj původ v Afghánistánu a boji proti sovětské okupaci, jenže sovětská okupace už dávno skončila

(c) rod bin Ládinů byl (možná stále je) prominentní saúdskoarabský rod napojený přímo na královský rod-především jako stavitelé

(d) doporučuju si něco přečíst právě o rodu bin Ládinů a pochopíš i tento koment

94

Odpovědět

+orcinusorca2016A jak tohle souvisí se zlatou érou islámu?!!!

01

Odpovědět

+Moor8A jak s tím souvidí tvůj koment na který on reagoval? :)

00

Odpovědět

Tak mi to připomělo nějak. Zlatá klasika :-)
Teroristé a titulky

110

Odpovědět

Veľmi podnetné video, ďakujem.

142

Odpovědět

Na druhou stranu-když daníte dovoz hedvábí, koření a kadidla, pak se zlaťáky do pokladny sypou ani nevíte jak. A co pak s nimi?

23

Odpovědět

Hodně historiků možná považuje za konec Zlaté éry vpád Mongolů ve 13. století. No a ti rozumnější považují za konec Zlaté éry prosazení myšlenek Abū Ḥāmid Muḥammad ibn Muḥammad al-Ghazālī ( ابو حامد محمد ابن محمد الغزالي‎‎; c. 1058 – 18. prosinec 1111) po jeho smrti už ve 12. století. Jestliže do té doby racionalita, pokusy a poznání a skoro se chce říct vědecká metoda, byly motorem pokroku. S prosazením al-Ghazālīho myšlenek přichází úpadek vědění, protože mnohem důležitější jsou domněnky a pocity. Vpád Mongolů jen urychlil proces "očištění" Islámu od zbytků racionality a fyzickou likvidaci posledních následovníků Zlaté éry.

Ono je to mnohem snazší svést na vnější vlivy než si připustit skutečnou podstatu problému.

332

Odpovědět

Díky za letopočty.

70

Odpovědět

"Dôležitejšie sú domnienky a pocity." Hm, to mi pripomína politickú korektnosť.

127

Odpovědět

+YeeeeeeehaaaaaahTo je váš pocit. Kdybyste dal na vědění, asociovalo by vám to její zaryté odpůrce.

56

Odpovědět

+komunardno, áno, ale povedať že Hm, pripomína mi to neonacizmus tak to neznie tak humorne, pretože je to samozrejmosť.

10

Odpovědět

To zní dobře, jen by to chtělo pro úplnost zkombinovat taky s daty knihoven spálených muslimy, aby člověk získal kompletní obrázek. Ale je hodně dobře, že někdo natočil tohle video. Na tohle období se při popisu Islámu hodně zapomíná.

Nakonec způsob prosazování náboženství není ani tak o něm samotném jako o lidech a jejich historických zkušenostech. Jsou to lidé, kdo tvoří náboženství - ne naopak, byť náboženství je zpětně ovlivňuje.

204

Odpovědět

Křesťanství (stejně jako třeba sikhismus) vzniklo jako reakce na okupaci (římskou nebo mughalskou), naopak islám (stejně jako třeba hinduismus) vznikl, aby invazi nějak legitimizoval.

Bohužel po rozvratu Římské říše se také z křesťanství stal nástroj k legitimizaci expanze-nejdříve střední a východní Evropa, později i severní Evropa a dále.

62

Odpovědět

+orcinusorca2016Co to plácáš zase? :)
Křesťanství vzniklo jako nepolitické. Jim bylo totálně šumák, jestli jsou mezi Židy nebo Římany.
Navíc, být křesťanem bylo slušně nevýhodné a bylo lepší zůstat Židem, který nemusel obětovat římským bohům. Takže být křesťanem nepřinášelo nic výhodného z politického hlediska, jak se nám tu snažíš namluvit. :)

11