Jak přeměnit gravitaci na světloSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:244
Počet zobrazení:14 439

Dnes se s Destinem podíváme do Amazonského pralesa, Salisbury a Londýna. Předvede nám nový vynález, který produkuje světlo jen pomocí gravitace.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Pokud mě sledujete, možná víte, že jsem často v místech bez elektřiny. Teď jsem zrovna v Amazonském pralese a nevím, co je tohle, asi něco termitího. Nevím. Každopádně na pobývání v místech bez elektřiny je vždycky problém se světlem. Teď mám čelovku, procestoval jsem s ní celý svět, v Africe jsem se s ní sprchoval...

Je strašně důležitá. Ale co když žijete tak daleko, že nemáte přístup k baterkám? Dnes chci mluvit o novém vynálezu, který je naprosto úžasný. Jmenuje se Gravity Light. Koukejte, dokážu vytvořit světlo uprostřed pralesa jen pomocí gravitace. Je to super. Budu si muset dát tuhle kameru na hlavu, protože nemám dost rukou. Tady to máte. Uprostřed pralesa si můžu udělat světlo jen gravitací. A to je důležité.

Lidé sice získávali energii z gravitace tisíce let, ale nikdy ne světlo. Ukážeme si, jak to funguje, protože to je očividná otázka, půjdeme do Anglie, odkud ten nápad pochází, ale nejdřív se stavíme jinde. Využívat gravitaci k pohánění strojů není nový nápad. Tady v Salisburské katedrále ji používají k pohonu něčeho už stovky let.

Tím něčím jsou hodiny. Uvidíme, jestli nás tam něco neosvítí. Katedrála je 750 let stará. Hraje tu chorál, mají tu originální kopii Magna charta a nejstarší fungující hodiny na světě. Odborník na hodiny Chris McKay mě provede touto starodávnou technologií. - Takže je to stará technologie. - Je velice starobylá. Hodiny fungují obvykle obráceně, na rozdíl od motorů, které se točí rychle a převody to zpomalují, s hodinami máte pomalé otáčení, které převádíte na rychlejší.

Pohon je tohle. Je to závaží zavěšené na kladkách, které jdou až nahoru. Takže tohle lano se snaží otočit tímto dřevěným válcem. Dokonce se to právě děje, jen velmi pomalu.

Rychlost otáčení závisí na oscilátoru. Už to běží. A vypne to tahle západka. Je to dost hlučné, že? Nejdřív takový pěkný zvuk zvonů, a teď tohle. Na hodinách poháněných gravitací jsou dvě zajímavosti. Zaprvé, nejprve se otáčí pomalu a zrychlují se pomocí převodů.

Zadruhé, je tam oscilátor, který reguluje potenciální energii. Jdeme do Londýna. - Ahoj, já jsem Destin. - Já jsem Jim. Tohle je Jim Reeves, spoluvynálezce Gravity Light. Jim viděl v Keňi, že lidé používají petrolejové lampy, aby děti mohly večer dělat úkoly. Můžou se popálit, popel způsobuje dýchací obtíže, petrolej něco stojí, a ještě k tomu máte doma otevřený oheň.

Může lehnout popelem. Jim mě pustil do dílny, kde vytvořili Gravity Light. Nepřekvapilo mě, že uvnitř každého z nich je DC generátor. Teď si tu postavíme Gravity Light bez krytu a uvidíme, jak funguje. Čekal bych, že ta napjatá strana se bude pohybovat pomalu a ten řetízek u motoru, tedy generátoru...

To je mimochodem to samé. Tam se bude hýbat rychle. Závaží Gravity Light se hýbe pomalu, trvá mu 20 minut, než spadne. Jak se tento pomalý pohyb změní na dost rychlý na to, aby poháněl generátor? Velké hodiny v Salisbury měly velké kovové zuby, které udržely všechnu tu váhu. Ale Gravity Light je z plastu.

Proč se ty zuby prostě neulomí? Jim mi řekl něco zajímavého o ozubených kolech. Pokud se dotýkají zvenku, dotýká se vždy jen jeden zub. Pokud se ale dotýkají zevnitř, dotýká se jich více najednou, což výrazně posiluje celé kolo. Takže pokud do sebe kolečka sedí zevnitř, - tak se dotýká více zubů. - Přesně tak. Díky tomu se zmenší nápor na jednotlivé zuby.

Ano. - A díky tomu vydrží déle. - Přesně. Ve škole jsem byl čtyři roky a ty jsi mě naučil něco nového v pár vteřinách. Zamyslete se nad tím. Jedna strana mechanismu je blíž závaží, takže na ni působí větší síla. Jim tu používá vnitřní ozubená kola, aby tu sílu rozložil. Čím budete dále, tím méně zubů je potřeba, protože čím se točí kola rychleji, tím je na ně menší nápor.

Nakonec je nápor tak malý, že motor běží jen pomocí gumy, která je navíc velmi rychlá. Říkal jsi, že motor se otočí 1600x za minutu? Ano, a kvůli tomu máme na konci pásku, protože kdyby tam byly zuby, bylo by to jako mlátit plechovkou hřebíků. Takže tajemství vytváření světla pomocí gravitace a malých LED žárovek je používání starobylé technologie, jen padajícího závaží, ale udělali jste to tak, že jste rozložili váhu, - aby vydržely dlouhou dobu?

- Správně. Geniální. Mluvili jsme o převodech, ale co oscilátor? Proč závaží prostě nespadne na zem? LEDky jsou daleko účinnější než žárovky, ale je na nich ještě neco jiného.

Mají limit napětí. Jakmile se generátor roztočí a dosáhne limitu napětí, LEDky mu zamezí zrychlit ještě víc. Stejně jako oscilátor v hodinách. Tím pádem padá stejně rychle, ať už je tam jakákoliv váha. Díky tomu Gravity Light běží tak dlouho. Jednou z výhod Gravity Light je, že nemá žádné omezení zdrojů, dokud se vám chce vstát a znovu zvednout závaží. Můžete svítit zadarmo celou noc.

Tady to máte. Jim a jeho tým dokázali vytvořit bezpečnou, čistou a levnou alternativu k petrolejovým lampám. Líbí se mi to. Asi proto, že to řešení je tak jasné, ale nikdo si to nespojil. Stačilo zkombinovat starou technologii s nynější a můžeme poskytnout světlo 1,3 miliardě lidí. Já jsem Destin a vy jste den ode dne chytřejší.

Mějte se. Takže když tam zapojíš tuhle lampičku, nejde energie do LED, ale do ní, takže máš hodně silnou žárovku. Něco pracovního, jako pro děti a jejich úkoly. Přesně. Snažíme se, abychom našli co nejlevnější řešení. Mimo jiné to děláme tak, že na to děláme reklamu i na místech s elektřinou, lidem, kteří by něco chtěli pro případ hurikánu nebo výpadku, protože nemá baterie, neztrácí to časem na účinnosti.

Takže to můžete skladovat jak chcete dlouho. Jestli se o tomto chcete dozvědět víc, odkaz je v popisku. Děkuji moc Shell za to, že mě seznámila s Jimem a jeho prací. Znamená to pro mě hodně, jsem často v Africe a Jižní Americe, a myslím, že je to velmi důležité. Díky. Takže abych to všechno shrnul, tohle závaží tahá za tento řetěz, který roztáčí tyto kola, která pohání tento motor, který rozsvítí tohle světlo.

- Které změní svět? - Naprosto.

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zvuková stopa totálne posunutá.

00

Odpovědět

Díky za upozornění, Destin z videa smazal dvě zmínky o sponzorovi, proto se titulky předbíhaly. Opraveno :)

00

Odpovědět

Nechápu to omezení LED na napětí. I kdyby tam skutečně bylo, tak pokud dvě jinak těžké závaží padají stejně rychle, kam se dostane ta přebytečná energie těžšího závaží?

121

Odpovědět

Tam je malinko chyba v prekladu resp. neporozumneni vyznamu "limitu napeti".

Tam neni limit napeti ale limita napeti. resp. LED ma nekonecnou spotrebu proudu pro dane napeti (ve videu 2.5V). Tzn. generator nemuze dat vic jak 2.5V...

Nicmene jak tam funguje ta zpetna vazba taky uplne nechapu - kdyz to zere az nekonecne moc, tak proc to vlastne brzdi...

20

Odpovědět

+UzivatelNeni to spíš tak, že v LEDce nad 2.5V prudce roste odpor, takže nedovolí dynamu se točit rychlejc?

01

Odpovědět

+MainManNo to roste protoze R = U/I tzn. napeti je stejne, ale prochazi tam vetsi proud takze odpor LED je vetsi...

Nicmene uplne si nepamatuju jak to funguje u generatoru - co ho vlastne brzdi.. Predokladam ze odebirany proud zpusobi "opacne" magneticke pole proti otaceni tzn. zpusobi vetsi silu proti otaceni a "brzdi" otaceni...
Tzn. vetsi vaha zavazi = vetsi sila na generatoru = vetsi proud = ?vic svetla? neni mne uplne jasny vztah napeti, proud a vyznam pro ten generator...

Takze predpokladam ze napeti urcuje rychlost otaceni..
Vaha urci jak velky proud generator da (jak silny je to zdroj), ale stejne mne to nejak necvaklo jak to presne je.. ;)

00

Odpovědět

+UzivatelPrávě že když by tam procházel větší proud tak odpor naopak klesá. Těžší závaží bude indukovat silnější opačný mag. pole = větší odpor, bude procházet menší proud, takže výkon bude pořád stejnej a různě těžký závaží budou klesat stejně rychle. Ale nějak extra tomu nehovim, jsem strojař, elektro jsem měl jenom 1 semestr

00

Odpovědět

+MainManTak jsem se na to blíže díval a ve videu je to vysvětlené dost povrchně. Vychází se z definice Lorentzovy síly F = Q*v x B
Po úpravě F = I*d x B
parametry délky vedení v mag poli d a mag. indukce B jsou konstantní. Síla je tedy určitým způsobem úměrná procházejícímu proudu. Takže z toho mi vychází, že při těžším závaží bude obvodem procházet větší proud -> LED bude svítit více.
Je zde tak ale nebezpečí zničení LED, když se na pak provázek pověsím já :D

10

Odpovědět

+theDal by som si pizzu

20

Odpovědět

O vynálezech pro lidi v Africe čtu pořád ale v Africe tyhle věci neuvidíte nebo jen velmi zřídka. Jsem jednoznačně pro vývoj a distribuci těchto věcí ale v Africe jsem jich moc neviděl.

170

Odpovědět

Ještěže tak alespoň je mohou využívat normální lidi...

715

Odpovědět

+Názor IParáda. Nemůžu se dočkat až si dobiju mobil gravitační nabíječkou.

80

Odpovědět

Víc než jak přeměnit gravitaci na světlo by mě zajímalo co dělá Destin v Amazonském pralese ..

52

Odpovědět

Vážně věříš že je to Amazonský prales? Takhle vypadá každej les na Floridě...

33

Odpovědět

To není přeměna gravitace na světlo. Je to spíš přeměna světla na světlo přes řetěz přeměn:

Energie světla ze slunce se uchová rostlinách které díky němu rostou. Rostliny pak sežerou zvířata a energie se přesune do zvířat. Lidi jedí rostliny i zvířata a energie se přesune do lidí. Lidi pak jdou a zvednou závaží toho zařízení a energie se přesune do potenciální energie závaží v gravitačním poli.

Gravitace sama o sobě totiž neobsahuje žádnou využitelnou energii. Gravitace je jako pružina ve které můžete uchovat energii tím že ji stlačíte. Tak podobně v prostoru kde působí gravitační pole můžete uchovat dočasně energii tím že něco hmotného zvednete do větší výšky. Ten kdo zvedá to závaží dodal energii, nikoli gravitace. Tohle zařízení nedodává energii zadarmo. Lidi aby mohli používat to zařízení musí sníst o malinko víc jídla než bez něj.

2426

Odpovědět

"You're not wrong, you're just an asshole"

314

Odpovědět

+TaanJen sem se pokousil uvést na pravou míru některé ne zcela šťastně podané informace ve videu které u některých lidí mohou nahrávat mylnému dojmu že se vyrábí energie z ničeho. Evedentně se mi to nepovedlo. Z reakcí vidím že to asi nevyznělo zrovna nejlíp. Přesto nechápu co Vás rozlítilo natolik že saháte k urážkám. Dovedete svojí reakci ospravedlnit?

01

Odpovědět

+KriJafaJsme na Internetu, takže mi můžeš tykat, jako budu já tobě. Nic mě nerozlítilo a ani jsem to nemyslel jako urážku. Je to hláška (proto v uvozovkách) z filmu Big Lebowski, která už na Internetu zakořenila jako meme. Chtěl jsem tím říct, že je asi každému jasné, že energie se dá pouze přeměnit a že bylo naprosto zbytečné se rozepisovat o kravičkách a kytičkách (protože logicky veškerá energie, kromě geotermáln a jiných zanedbatelnýchí, vychází ze "světla" (ve skutečnosti záření Slunce)). A stejně tak že je každému jasné, že to není přeměna gravitace, ale potenciální energie na kinetickou a dále na světelnou. Ale hlavně jde o to, že ty tu vysíláš negativní myšlenku o tom, že si snad chudák domorodec bude muset vybrat, jestli svítit nebo jíst, zatímco tenhle vynález je naopak asi to nejlepší a pro domorodce nejjednodušší řešení... Takže se ospravedlňuji tím, že to prostě nebyla mířená urážka. :)

10

Odpovědět

TWL co to jako je ??? Takhle nějak vypadá tréning právníka zastavajícího tu prohrávající stranu. Snaha otočit veškerou interpretataci, hledat kličky, a věnovat se irelevantním pojmů a přisuzovat jim nepřiměřenou prioritu...
Jinak souhlas, Ano k používání tohoto světla je potřeba energie... jenže přisuzovat jí jako zdroj slunce ???????????

139

Odpovědět

+OdpověďNe.

Jen vysvětlení "gravitační energie" poněkud strohým a techicistním jazyku.

Podobně jako u Tesly se vyrojily stovky hypotéz, co vlastně má znamenat ta gravitační energie. Tak přímo Tesla se vlastně jen snažil o využití energie Niagarských vodopádů (tam energii dodává také slunce, a proto by také elektřina (dle Teslova idealistického pojetí) měla být zdarma).

20

Odpovědět

Principiálně máš pravdu, člověk dodá zvednutím závaží potenciální energii a ta se převede působením gravitace na kinetickou, která vytvoří el. energii. Není na tom nic geniálního, docela primitivní a způsob, jakým "smarter every day" používá slovo gravitace je vskutku diletantské.

10

Odpovědět

A takhle vlastně začal Matrix....

07

Odpovědět

skvelý vynález :)

231

Odpovědět

Díky, víc naučných videí..

170