Zabiják jménem strašek pavíSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:280
Počet zobrazení:14 788

O strašku pavím jste se toho u nás již spoustu dozvěděli ve videu Pravdivá fakta o strašku pavím. Mimo jiné i to, že dokáže dát ránu se stejnou akcelerací jako kulka ráže 22. Jak je to ale možné? Tuto otázku nám dnes zodpoví Destin Sandlin v rámci svého pořadu Smarter Every Day, ve kterém se snaží své diváky vždy seznámit s něčím novým, aby byli každý den o něco chytřejší. Do komentářů nám prosím dejte vědět, jak se vám tento pořad líbí. Vyšla už spousta zajímavých epizod a vážně zvažujeme jejich pravidelný překlad. Poznámky k překladu: 1) Ve videu je strašek paví srovnáván s krevetou a kudlankou. Je to proto, že jeho anglické pojmenování zní peacock mantis shrimp, což doslovně přeloženo znamená paví kudlankovitá kreveta. 2) Foveola je místem nejostřejšího vidění. Od zbytku našeho oka se liší tím, že zde zcela chybějí tyčinky a čípky jsou jemné a protáhlého tvaru. 3) Kavitační bublina se objevuje jako důsledek kavitace, což je vznik dutin v kapalině při lokálním poklesu tlaku, následovaný jejich implozí. Strašek tedy udeří tak rychle a silně, že na okamžik vytvoří v místě dopadu vakuum. 4) Termínem kalkulus je v anglosaských zemích označována matematická analýza. 5) Synchrotron je konkrétní druh kruhového urychlovače částic, ve kterém je magnetické a elektrické pole určitým způsobem zesynchronizováno s "prolétajícími" částicemi. 6) Ve videu je zmíněno, že strašek paví dokáže vidět polarizované světlo. Jeho vlny se šíří buďto přímočaře, nebo mohou opisovat spirálu. Strašek paví je výjimečný v tom, že dokáže tyto dva typy polarizovaného světla nejenom vidět, ale také převádět jeden typ v druhý. Díky tomu vidí víc než jiní živočichové.

Přepis titulků

Ahoj, tady Destin, vítejte u Smarter Every Day. Zhlédl jsem hodně videí o straškově úderu, abych věděl, o co jde. Ale stejně nechápu, jak to mechanicky funguje. V dnešním díle vám moje sestra představí tři zdánlivě nesouvisející věci, které nám to pomohou pochopit. Nejdřív však navštívíme Univerzitu Jamese Cooka a prohlédneme si to zpomaleně.

Kam jedeme? Jsme tu. Jedeme na místo zvané Yorkeyho koule. Kecáš! Vážně. Nachytáme si pár krabů. V Yorkeyho kouli.

Doufal jsem, že to budu moct použít, ale teď nemůžu! Je to tak, jmenuje se to tam Yorkeyho koule. Nekecali. Teď musíme v Yorkeyho kouli najít kraby. Tady je. Ten vypadá dobře, ber ho. - Máš?

- Mám. Krabi ve zkumávkách. To jsem ještě neviděl. Bude to dobrý. Vezmeme jednu ze zkumavek a spustíme ji tam i se znehybněným krabem. Vyleze a udělá prásk! Trefí kraba a rozbije zkumavku. Vážně?

Takže tohle je... - Je to strašek paví. - Jo, koukni na něj. Vypadá pěkně. Nevidí víc barev než ostatní zvířata? Jo, mají neuvěřitelný zrak. Mají oči složené ze tří částí a každá z nich je trochu odlišná od ostatních. - Trochu jako foveola v našem oku. - Jo, přesně. Jdem na to.

Hni se krabíku. Bum! Zásah. Vytáhni ho. Jo, šílený. Přetočíme to zpět a všimněte si, že se přímo v místě dopadu vytvořila kavitační bublina. Musíme si říct, že strašek paví není kreveta. Je to ústonožec.

Dost se krevetě podobá, ale taky připomíná kudlanku díky podobně stavěným předním nohám. Mají stejnou techniku lovu. Podle Dr. Seymoura je rána tak rychlá, že nemůže být způsobena svaly. Musí to být něčím jiným. Což přivádí Sheylu Patekovou. Doktorka Pateková prokázala, že tvar téhle brambůrky je tajemstvím straškova úderu.

Opravdu. Říká se mu hyperbolický paraboloid. Jestli jste probírali kalkulus, tak to znáte. Je to sedlová plocha a ohromně silná. Sedlo je umístěno na vrchu ramene a ústonožci ho svaly stlačí jako pružinu, kterou pak drží pomocí západky.

Když potenciální energii vypustí, vymrští to paži mnohem rychleji, než by zvládly svaly. Až je příště budete jíst, vzpomeňte, že existuje zvíře, které tenhle tvar využívá. Žije na dně moře a má ho integrovaný ve svrchní části své paže. Jestli jste někdy použili svěrák, tak ten mechanismus znáte. Můžete ho pomalu zavřít a pomocí pojistky zajistit. Pokud to uděláte správně, uchováte potenciální energii.

Když uvolníte pojistku, energie se uvolní a svěrák se rychle rozevře. Ale co tohle? Strašek paví svou malou palicí rozbíjí mušle, které jsou velmi tvrdé. Jak to, že se mušle rozbije, ale palice ne? Podívejme se na video. Dr. Seymoure nakrmí straška krabem bez použití zkumavky.

Drží se toho kamene. - Máš to? - Nevím, snad jo. Chudáček krab. Pozorně se dívejte a zkuste si všimnout, jak sedlo uvolní energii. - Podívej na to. - Pane bože. Prasknul přesně v půlce. Je to ohromná síla. V inženýrství vezmeme dva materiály a spojíme je v kompozity, aby byly silnější.

Například překližku tvoří vrstvy dřeva s vlákny orientovanými na dvě různé strany. Ústonožci to přivádějí k dokonalosti s organickým polymerem chitinem. V harvardském institutu Wyss pro bio-inženýrství přišli na to, že tato vlákna nejsou uspořádána jen ve dvou směrech jako u překližky. Je to dokonce šroubovice, což dodává materiálu pevnost v mnoha směrech.

Vlákna jsou spojena v minerální kompozit, což dělá z paže dokonalou mlátičku. A je to ještě šílenější. Tým vložil části paže do synchrotronu, aby mohl zanalyzovat strukturu materiálu. Synchrotron, to je urychlovač částic. Vysoká věda.

Mnohokrát to bombardovali, aby pochopili hustotu a lokální orientaci jednotlivých krystalů. A hádejte co... Zjistili, že krystaly blíže povrchu jsou orientovány kolmo k místu dopadu a s vyšší vzdáleností od něj se mění i orientace. Ve zkratce, materiál má na různých místech různou strukturu a pevnost. Povrch je neskutečně tvrdý, zatímco vnitřek se plynule mění a umožňuje rozložení obrovského tlaku do zbytku struktury, takže může mlátit celý den a nepraskne.

Narozdíl od kompozitu, jako je překližka, kde jsou navršené identické vrstvy, se paže straška skládá z různých vrstev, takže může měnit rozložení a pevnost, kdykoliv chce. Jde o neuvěřitelně chytře navržený systém. Chci, abyste milovali straška pavího.

Nejen kvůli mechanismu jeho úderu nebo kvůli úžasné struktuře krystalů v jeho pažích. Jde o optiku. Dokáže vidět i kruhově polarizované světlo. Je to prostě neskutečné zvíře. Chci, abyste si na něj vzpomněli pokaždé, když budete jíst brambůrky. Šlo by to? Doufám, že jste si užili video o straškově dělovce. Jde o hyperbolický paraboloid.

Nebo, jak můj Cal 3 učitel říkal, hybeubolický pavaboloid. Každopádně jsem Destin ze Smarter Every Day, a pokud byste chtěli podpořit mé šílené výlety, zvažte podporu na Audible. audible.com/smarter Mají spoustu audioknih. Já si poslechl Dvacet tisíc mil pod mořem, abych lépe poznal mořský život.

Jules Verne je super. Dvacet tisíc mil pod mořem, audible.com/smarter. Díky moc za podporu. Nechám odkaz v popisku. Jsem Destin, buďte každý den chytřejší a mějte se. Dereku, právě jsi mi vlezl do videa! Do háje! Nasviťte mi ten brambůrek, prosím.

Dokonalé. Překlad: Ibex www.videacesky.cz To bylo blbý. Přesně proto to použiju.

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Muhammad Ali vs. Strašek paví. Ten film dostane Oscara.

30

Odpovědět

Další prosím.

10

Odpovědět

Musel som si znovu pustiť zefrankovu verziu, pretože na tú proste nič nemá :D

http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/pravdiva-fakta-o-strasku-pavim

120

Odpovědět

Informačně dobré, ale zpracování se mi vůbec nelíbilo.

250

Odpovědět

Asi tak. Mě celkem vadí že ačkoliv zmiňoval vidění jako jeho největší přednost, vůbec nerozebíral co to vůbec to polarizované světlo je a podobně.

80

Odpovědět

To tu od něj fakt ještě nic nebylo? Má hromadu starších zajímavých videí, tak šup na ně. :)

41

Odpovědět

Popravdě je téma zajímavé, ale provedení strašně nudné a Destin nemá charisma vůbec si neudrží diváka.

145

Odpovědět

Destin tu už dávno měl bejt pravidelně :(

105

Odpovědět

Nemiluji ho a nebudu...chudák krab...:D

173

Odpovědět

Jestli je tam víc podobně zajímavých dílů, jsem pro.

Moderátor-vytlemenec by se hodil spíš do nějakého sračkorádia, ale co už...

300

Odpovědět

1:56 římo->přímo... opravte prosím

710