Zpomalené útoky dravcůSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:7 301

Podíváme se na jeden ze starších dílu Smarter Every Day. Tento díl je zajímavý spíš vizuálně než informativně - Destin nám ukáže zpomalené záběry káňat útočících na svou kořist.

Přepis titulků

Výcvik dravců? To zní zajímavě. Ahoj, já jsem Destin. Jsem ve výcvikovém centru dravců u Auburn University s Andrewem. Je to dost výjimečný chlápek. Co děláš, Andrew? - Každodenně pracuji s ptáky.

- Každý den. Dnes tu máme káně rudoocasé. - Jak se jmenuje? - Petey. Dobře, Petey zaútočí na svou kořist a my to natočíme vysokorychlostní kamerou, abychom viděli, jak pohybuje křídly. Letadla pohybují jen částí svého křídla, ale pták může pohybovat celým křídlem. Každé pírko se může hýbat.

Zkusíme to tedy zachytit. - Myslíš, že půjde po kořisti? - Jako vždy. Uvidíme, jestli se nám podaří zachytit ten manévr... - Tohle je Nadira? - Nadira. Manévr, kdy se Nadira zastavuje. Zajímavé na těchto ptácích je, že mají neuvěřitelný optický proces. Jejich zrak se tolik stimuluje, že jejich oči musíme chránit.

- Říkám to správně? - Jo. Takže teď vezmeme širokoúhlý objektiv na vysokorychlostní kameře. Tohle je Phantom V10. Takže teď ten pták půjde po kusu masa a když se podíváte na objektiv, tak je hodně vypoulený. Je to speciální objektiv, takže bude velmi přesně zaměřený. Tak se na to podívejme. Nadiro!

Pojď! Tenhle pták musí mít zakryté oči, protože jeho zrak je tak stimulovaný, že vidět moc dlouho ji irituje. Je to takhle. Já a vy jsme trichromatičtí, což znamená, že vidíme červeně, zeleně a modře. Když vidíme duhu, kterou nakreslila moje dcera, ostatní barvy jsou jejich kombinací. Ale ptáci to mají jinak.

Ptáci jsou tetra nebo pentachromatičtí, což znamená, že mají o dvě třetiny více vizuálních informací. To dává smysl, protože ptáci jsou také nejbarevnější zvířata. Když se nad tím zamyslíte, může existovat i UV záření, které oni vidí a my ne. Takže tenhle kardinál nemusí být jen červený, ale může být červený s příměsí UV záření. Ještě něco je na ptácích jiné, a to vysoký počet impulzů za vteřinu.

My vidíme blikající světlo maximálně při 18 Hz. Pokud je to více, vypadá to jako obrázek. Proto nám ve videu 25 nebo 30 snímků za vteřinu stačí. Ale ptáci vnímají daleko více impulzů. Když k tomu připočteme i UV světlo, dokážou vnímat frekvenci 100 Hz. Což je neuvěřitelné. Takže my jsme kalibrováni na chození a běhání, zatímco ptáci létají, a proto potřebují častější impulzy.

Protože když letí skrz les a vidí před sebou větev, musí ihned upravit svůj let. To zlepšuje tohle video, protože ve zpomaleném záběru simuluje vyšší frekvenci, vidíme v něm očima ptáka. Když se kouknete, jak pták mine svůj cíl, vidí to pomocí jeho vysoké frekvence a snaží se po něm natáhnout za letu, aby ho chytl.

A to je úžasné. Nadiro! Leť! Percy! Je super vědět, že lidem pomáháme, aby byli den ode dne chytřejší. Takže moc děkuju Andrewovi, strávil hodně času koordinováním téhle akce. Byla to s tebou zábava. Díky moc a ještě se někdy uvidíme.

Naše středisko vás uvítá. Díky moc. Můžeme. Vítejte ve výcvikovém centru... Musí vytlačit 5 nebo 6 kilo vzduchu, takže když zamávají křídly, ochlazuje je to. Tímhle tedy zabíjejí. Takže zabíjejí palcem?

Ne, všemi pařáty, ale tenhle je největší. Překlad: Šaman Bobo www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

desí ma ako sa podoba na Fica

30

Odpovědět

Mohl by mi tohle někdo prosím vysvětlit? Já sice jsem konečně rád že už chápu proč jim zakrývají oči, ale jak to tedy ptáci řeší když jsou volně v přírodě?

70

Odpovědět

Zakrývají jim oči proto, aby jim pták neuletěl za prvním holubem, kterej poletí okolo.

01

Odpovědět

+ZipouDíval ses na to video?

20

Odpovědět

Upřímně si myslím, že ve volné přírodě to ptáci nemusí řešit - mají tam prakticky absolutní volnost pohybu.. a ve videu bylo řečeno, že je množství informací zkrátka dráždí - ale nemyslím si, že by tím bylo myšleno dráždění očí... Spíš jde podle mého o to, že ptáka za chvíli bude "štvát" množství vjemů, na které nemůže adekvátně reagovat - tedy vzletět do výšky a pořádně si všechno z bezpečné vzdálenosti prohlédnout, případně prostě zmizet, když se mu něco nezdá.. anebo, v případě zahlédnutí kořisti (takoví krasavci, kteří se tím živí prý bez problémů vidí i malé ptáky na několik kilometrů) by se pták mohl neustále pokoušet vyletět a zaútočit a mohl by si ublížit..
Teď jsem koukala na nějaké články sokolníků a podle nich to celkem sedí - čepička je ke zklidnění ptáka na cesty, při delší nečinnosti, před tréninkem pro lepší koncentraci nebo v situaci kdy je vystaven lidem "nesokolníkům" - tedy těm, kteří dělají kolem zvířat prudké pohyby, nebo mají třeba děti či malé psy - a je pro všechny lepší když je vklidu, neví přesně co se kolem děje a není tím tedy nijak stresovaný..
Přeji pěkný podzim,
Katka

170

Odpovědět

Při lovu ale je to hlavně na to, že instinktivně si ten dravec vyhlíží kořist mladou, slabou nebo zraněnou a navíc i desítky kilometrů daleko. Takhle když s ním jdete a než sokolník (nebo pes) kořist najde, dravec bez čepičky může mít za pár minut chůze vyhlídnutých i několik úplně jiných cílů o kterých nemáte ani tušení. Takhle se jde, čepička se sejme a dravec se soustředí na to, na co má. Jinak pokud se většině dravců věnujete, je čepička nutná opravdu jen na přepravu nebo při lovu. Chovaní od mala si zvyknou na téměř cokoliv a nemusí tak mít neustále čepičku. Se sokolovitýma je to ale trochu složitější, s těmi pokud lovíte, je většinou potřeba aby byli jednak zvyklí, klidní ve společnosti, ale i částečně polodivocí, protože příliš ochočení často ztrácí přirozené lovecké instinkty (vystoupání a kroužení apod.).

20

Odpovědět

Kde je Natsha? Už dávno tu měla napsat "první".

20

Odpovědět

zamkla sem jí ve sklepě a vypnula wi-fi. To tu fešandu naučí! :D

21