StarTalk - Fyzika světelných mečů

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:238
Počet zobrazení:5 819

Neil deGrasse Tyson a Brian Cox měli na Twitteru debatu o tom, zda by souboj světelných mečů mohl skutečně vypadat tak, jako jsme ho viděli ve Star Wars. Ve StarTalk se sešli a řekli, jak to tedy je.

Přepis titulků

StarTalk. Jsme zpět, následuje můj rozhovor s britským fyzikem Brainem Coxem. Musím přiznat, že jsme na twitteru měli menší hádku ohledně fyziky světelných mečů, a prostě jsem musel znovu nadhodit nevyřešené účty, chápete ne? Podívejme se, jak to dopadlo. Nepamatuju si, jak to začalo, tuším, že jsem tweetnul něco o světelených mečích, potom ses k tomu přidal ty, a lidi se prostě chtěli hádat.

- O co šlo... - Taková hádka geeků. Myslím, že jsem řekl: "Kdyby světelné meče byly tvořeny světlem, tak by určitě mohly přeříznout různé věci, ale dva meče by se o sebe nezastavily, jako normální meče, když se překříží." To je vše, co jsem napsal. Dochází k procesu, který jsem studoval, nazýváme ho foton foton, nebo gama gama rozptyl.

Jde o měřitelný proces probíhající v urychlovačích částic. Takže při srážkách o hodně velkých energiích je tu pravděpodobnost, že by se fotony od sebe odrážely,... - Spíš, než že by procházely skrz. - Je fascinující vlastností částicové fyziky, že se částice nijak neovlivňují. Můžu se tedy dívat na tebe a nic z toho, co lítá kolem, mi nepřikáží ve výhledu. - Ve skutečnosti...

- Mikrovlny a rádiové vlny též. I wi-fi po celé místnosti, nic nekoliduje. Ale ve skutečnosti, když jde o vysoké energie, zvýší se pravděpodobnost, že fotony budou kolidovat mezi sebou. A jedna zajímavá věc o kosmických paprscích, možná ji nevíš, - že u nich dochází k odtržení. - Děsivému odtržení. Kosmické paprsky mohou mít tak velkou energii, že bude vysoká pravděpodobnost, že se fotony v mikrovlnném prostoru odrazí. Takže z mého pohledu, který je čistě technický, je tu pravděpodobnost, že do sebe narazí, a pokud máš tenhle světelný meč plný masivně obrovské energie...

Musel by to být světelný meč skutečně gigantické energie, a teď by došlo k režimu, který popisuješ. Došlo by ke kontaktu mečů a ty bys cítil odražení... Přesně, ovlivňují se stejně, jako když do sebe narazí ruce. Co se mi na tomhle ale líbí, že jsou tu lidi, kteří tyhle věci řeší, to jsou skuteční geeci, bavit se o světelných mečích, - o fyzice světelných mečů.

- Jsem rád za to, kolik geeků to řešilo. Markst www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

bavit se o tom, jak fungujou světelný meče a proč to je jak to je, mi příjde stejně smysluplný jako řešit to, že kojot ještě furt nechytil pštrosa :-) (coyote and roadrunner)

00

Odpovědět

IQ v tý místnosti je vyšší než na průměrnym SW conu

82

Odpovědět

Já měl za to, že to je plasma, ne proud fotonů :/ To jsou teda geekové..

64

Odpovědět

Mnohem víc mi vrtá hlavou, jak udělají omezení délky paprsku.

250

Odpovědět

To zařídí fokusovací krystaly (focusing crystals), které propůjčí čepeli její vlastnosti a umožní nastavení její délky a síly.

51

Odpovědět

+OndřejNějak takhle ?
http://www.globalspec.com/ImageRepository/LearnMore/20134/Converging-lens_full_size_landscape1ca727e391b74d1294bf0e6273e01f69.png

32

Odpovědět

+OndřejAB 20:12 - 1.2.2016
jenže ty paprsky se dle tvého obrázku překříží ale pokračují dál – nekončí
nebo mi zase něco uniklo?

20

Odpovědět

+Ondřejfokusovací krystaly jsou smyšlené pro SW. Nevím jestli si AB dělal ironickou srandu, ale popravdě by to právě nefungovalo. Jak vidíš na obrázku, světlo jde jen takhle rozptýlit nebo sjednotit do ohniska, případně koherentní světlo uzpůsobit do laserového svazku, který by ale byl nekonečný. :)
Prakticky zakončení nijak určit dle dnešních fyzikálních poznatků nejde. Taky jsem doufal, že zrovna tohle budou ve videu řešit, ale škoda že neřešili. Vlastně ani není co. Tenhle meč zkrátka vyrobit nejde. Dokonce ani světlo, co by řezalo vyrobit nejde, ne za takových podmínek aby bylo použitelné v praxi, pouze v laboratorních podmínkách a ve velmi zvláštních případech.
Na co ale světelný meč vypadá je, že to je nějaká tepelná energie. Tavili s ní dveře v E1, udělá popáleniny. Zvláštní ale je, že teplo nevyzařuje. Teoreticky by to mohla být nějak plasma, ale ta taky nejde udržet v nějakém tvaru meče. Prostě je to smyšlená hračka, smiřte se s tim. :)

51

Odpovědět

+Ondřejmykanec...to není můj obrázek. To vymysleli nějací vědci. Musíš napsat jim.

01

Odpovědět

+OndřejTak ono to není světlo. Jen se jim tak říká. Pokud vím, má to být právě plazma. Na povrchu má být krytá studenou plazmou, proto nevyzařuje teplo a tvar může být držen pomocí gravitační síly jílce. Případně i silou samotného Jediho/Sitha.

00

Odpovědět

Tohle video mi vrátilo panictví

386

Odpovědět

O nic jsi nepřišel. To že ti ho narval někdo do zadku se nepočítá.

1816

Odpovědět

+DinoCopKdyž jsem ho rval do zadku tobě, tak si říkal něco jiného..

317

Odpovědět

+DinoCopSi mě pleteš se svým tátou :)

915

Odpovědět

+DinoCopmožná že si tě plete se svým tátou, ale furt ho tím pádem někomu někam strkal a tím pádem neni panic.. takže tvé argumenty jsou mimo :)

93

Odpovědět

+DinoCopTak to mu velice gratuluji =D

66

Odpovědět

Tak to teď máš dvě. K čemu?

93

Odpovědět

Briana Coxa mam velmi rad odkedy som videl Zazraky slnecnej sustavy nejakych 6 rokov dozadu a samozrejme Tysona nejde nemat rad, hlavne ak si clovek pozrie Casopriestorovu Odysseu.
Video zaujimave spestrenie 2 minut mojho zivota.
Vdaka 10/10

41

Odpovědět

Já si vždycky myslel, že "světelný" je pro pro světelný meč jen jakási přezdívka, protože to tak na laika působí a taky že to dobře zní, ale že skuteční geekové si jeho funkčnost vysvětlují úplně jinak. A to spíš fantaskně bez jasného vyřčení "a takhle to je a fyzika to povoluje". Přeci jenom je to zbraň jediů a jedině učedník jedi (a teď se snad nepletu) může světelný meč postavit. No a jediové jsou jacísi vesmírní mágové, takže se spokojím s tím, že za funkčností meče stojí taky nějaká ta magie, respektive vesmírná síla (a barevný krystal čico).

131

Odpovědět

no pokial sa nemylim kristal moze najst len force user jed/sith a podobne ... mec moze postavit hocikto

16

Odpovědět

A hlavně - přiznejme si, že většina sci-fi a star wars obzvlášť používá lasery, plasmu, světelné meče a podobné další udělátka čistě pro wow efekt. Hezky se na to kouká.

111

Odpovědět

Meh, a akože na vrchu končia? Svetlo putuje ďalej. Oveľa viac sa mi páči možnosť, akú prezentoval dokument Technológia Hviezdnych vojen. Svetelné meče vytvorené z horúcej plazmy, ktorá sa dá manipulovať elektromagnetickou energiou, preto má meč tvar a tiež vďaka magnetickému poľu by cez seba meče neprešli. Rovnako tak je žeravý lúč plazmi vo vnútri čepele meča a je obalený studenou plazmou, ktorá chráni používateľa a okolie, takže meč reže len pri kontakte.

122

Odpovědět

Vypadá jak Keanu Reeves s parukou=D

232

Odpovědět

Jednoduche vysvetleni:
Star wars neni sci-fi ale fantasy.

2811

Odpovědět

Správně, akorát Lucas se snažil ze SW udělat sci-fi v 1-3 epizodě.

108

Odpovědět

Video teda moc obsažné nebylo.

I když mají fotony šanci na kolizi jak popisoval, jakou to má zpětnou vazbu na rukojet toho meče? Jednou vyzářený foton není ke zdroji nijak připoután, takže úder určitě nejde odrazit, dojde tak akorát k odstínění v místě dotyku.

A vždy mě zajímalo, jaká síla donutí ten paprsek metr od držadla zmizet.

A nikdy jsem nepochopil, proč raději nepoužívali klidně střelné zbraně ze studené války. Tam by nehrozilo, že to někdo s mečíkem odrazí a navíc mají větší dosah než meče.

A jejich laserové pušky obecně stály za starou belu, paprsky nespojité a ještě k tomu pomalejší než rychlost zvuku.

204

Odpovědět

Vtedy to bolo niečo nové, čo ľudia v tých rokoch ešte nikde nevideli. Je to sci-fi a laserové zbrane, ktoré sa dajú "odrážať" mečom v budúcnosti nahradia podobné vecičky, lenže s trochu väčšou efektivitou a nebude to vyzerať tak komicky :) Neviem či som to dobre vysvetlil, ale hádam chápeš pointu...

20

Odpovědět

hadam, ze vyhoda laserovych pusek je vetsi pruraznost, niciva silu a presnost
mozna i vetsi zasobnik
i kdyz by svetelny kulky neodrazel, zastavit by je dokazal stejne tak a mohly by byt nachylnejsi na zastaveni/odrazeni silou

20

Odpovědět

Laserovým mečem může Jedy odrazit střelu - proto je pouzivaji a proto nema smysl na nema smysl aby proti sobe pouzivali laserove pistole, ale zase jen meče

20

Odpovědět

1. Star wars se odehrávali v "naší realitě" jakoby v minulosti. Prostě vývoj civilizací nemusel jít cestou kdy vystřelovali vysokou rychlostí kusy kovu :) Je to sci-fi středověk, smiř se s tím :D
2, Není to přímo světlo, je to energie, která je přímo tvořena Silou, která proudí skrz krystal, který to koncentruje skrz Jediho/Sitha....Proto světelný meč může být i proražen pokud jeho majtel nemá dostatečné ovládání Síly(btw proto SW7 nebudou dávat smysl pokud Finn není spojen se Silou).
3, Síla donutí s tím "paprskem" taky dělat cokoliv...V SW: Clone wars existovala bytost, co paprsek přímo vzala do ruky a prostě ho zatáhla zpátky do krystalu
4, I když jsem celkem geek, nejsem tak extrémní, věř, že být tu ti opravdoví fanoušci SW, dokázali by rozebrat jakýkoliv tvůj argument, sebevíc logický... Od toho je to taky Star wars...stejně jako nenajdeš logickou díru v Bibli, protože Bůh je prostě vyšší bytost, která ví co dělá i když se to smrtelníkovi může zdát nelogické :D

43

Odpovědět

+GoldenLlamaAd 2: Jak se tedy Hanu Solovi podařilo v V díle ten meč nejen zapnout, ale i s ním provádět jednoduché úkony (rozříznout mrtvé zvíře)?

72

Odpovědět

+GoldenLlamaTo byl taky Vládce síly, ten si může dělat co chce. Žádná padavka alá Jedi/Sith :-D

10

Odpovědět

Proč o tom pořád všichni uvažujou jako o částicích světla, když je všude jasně řečeno, že se v případě světelných mečů jedná o plasmu

341