Prospívají elektromobily životnímu prostředí?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:85
Počet zobrazení:12 482

O elektromobilech se traduje, že jsou pro životní prostředí větší zátěž než benzínová auta. Kanál Two Bit da Vinci se rozhodl podívat na jejich ekologickou zátěž trochu podrobněji a porovnat jejich uhlíkovou stopu s benzínovými protějšky.

Poznámka k překladu:
CO2e je označení ekvivalentu CO2, který se používá pro výpočet uhlíkové stopy. Odkaz na tabulku s výpočty zmiňovanou ve videu najdete zde.
Dieselgate je emisní skandál automobilky Volkswagen, který vypukl v září 2015 poté, co americká Agentura pro životní prostředí zveřejnila informaci o tom, že automobilka vybavila své automobily s dieselovými motory TDI softwarem, který falšoval výsledky testů emisí oxidů dusíku.

Přepis titulků

Speciální poděkování patří NordVPN, díky které jsem mohl vytvořit toto video. Ještě se k tomu vrátím. V dnešním videu důkladně prozkoumáme elektromobily, abychom zjistili, zda jsou ekologičtější než běžná auta. Další aspekty dynamiky řízení, výkonu a celkových nákladů pořízení jsme už probrali. Tato videa najdete na našem kanále. Dnes se však budeme věnovat připomínce, se kterou se neustále setkáváme: Tesla ve skutečnosti životnímu prostředí škodí.

Neustále nás překvapuje, jak hluboká je propast mezi milovníky a odpůrci elektromobilů. Lidé často uvádí určité klíčové body, když tvrdí, že elektromobily nejsou tak čisté, jak si myslíme. Zaprvé má výroba elektromobilů větší uhlíkovou stopu než u benzínových aut, a to právě kvůli bateriím. Druhým důvodem je to, že těžba a extrakce různých prvků jako niklu a kobaltu také škodí životnímu prostředí.

Třetí běžný argument zní: Přestože elektromobily neznečišťují během jízdy, rozvodná síť, že které berou elektřinu, rozhodně ano. Často se tvrdí, že elektromobily jezdí na uhlí. Některá z tvrzení mají své opodstatnění, a proto je dnes uvedeme na pravou míru. Abychom to mohli udělat, musíme zjistit uhlíkovou stopu výroby elektromobilů a aut. A pak uhlíkovou stopu během jejich používání. Mnoho lidé také věří, že řídit ojeté auto je pro životní prostředí lepší, než když si koupíte auto nové.

Takže abychom to mohli porovnat, přidáme k porovnání i ojeté auto. Podle webu bts.gov je průměrné stáří vozidla v USA 11 let. Elektromobil, který budeme porovnávat, je nejlépe prodávaný model roku 2018: Tesla Model 3. Zástupce benzínových aut je nejprodávanější srovnatelný model roku 2018: Toyota Camry. Jako ojeté auto použijeme Toyotu Camry z roku 2007. Oba modely Camry jsou ve verzi V6, aby mohly soutěžit s výkonem Modelu 3.

Díky Volkswagenu a aféře Dieselgate se dieselová auta rychle stávají nežádoucím artiklem, takže se podíváme na Volkswagen Passat TDI z roku 2014. A pokud jde o hybridy, porovnáme uznávanou a všudypřítomnou Toyotu Prius z roku 2018. Začneme u uhlíkové stopy výroby nového auta. Nelze popřít, že je to záludný, téměř nemožný úkol. Abychom plně porozuměli uhlíkové stopě při výrobě nového auta, měli bychom vzít v úvahu každou kapku benzínu spálenou při dopravě komponent, spotřebu energie a emise výrobní továrny a emise každého subdodavatele v řetězci výroby.

Řeknu jen tolik, že jsme si celý proces usnadnili a provedli několik odhadů. Ale abychom v tom měli jasno, ze všech možných přístupů k odhadům této hodnoty nám nejvíce smyslu dával odhad na základě váhy vozidla. Čím větší a těžší vozidlo, tím větší uhlíková stopa. Máme tři datové body, na kterých stavíme naše odhady. Citroën C1, malé kompaktní auto, které během výroby vyprodukuje 6 tun, tedy 6 000 kg ekvivalentu CO2 a váží okolo 800 kg.

Teď si možná říkáte, co je ekvivalent CO2. Pokud jde o skleníkové plyny, obvykle je řeč o oxidu uhličitém. Ale existují i další plyny jako metan nebo hydrofluorouhlovodíky. Potenciál klimatické změny ostatních plynů je přepočítán na množství oxidu uhličitého dle dopadu každého plynu tak, aby bylo možné vyčíslit ekvivalent oxidu uhličitého. Například metan má 25krát větší dopad na klimatické změny, 1 kg metanu tak bude odpovídat 25 kg ekvivalentu CO2.

Dalším datovým bodem je Ford Mondeo. Středně velký sedan, jehož výroba vyprodukuje 17 tun CO2e a váží okolo 1 600 kg. A poslední je Land Rover Discovery, jehož výroba vyprodukuje asi 34 tun CO2e a váží asi 2 200 kg. Když tyto body dáme na křivku a využijeme spojnici trendu, získáme přibližný model pro odhad hodnot porovnávaných modelů.

Víme, že to není moc přesné, ale elektromobily jako Tesla jsou většinou těžké a výsledek našeho modelu tak přibližně odpovídá očekávání. Nezohledňujeme tedy dodatečnou emisní zátěž baterie a počítáme se zohledněním v hrubé hmotnosti vozidla. Je zajímavé, že úroveň emisí se s pohotovostní hmotností nezvyšuje lineárně, ale spíš s druhou mocninou. Máme jen tři datové body, takže z toho tak moc nevyčteme.

Ale dává to smysl. S vyšší hmotností se váže více komponent, elektroniky, dveří, oken, sedadel, potahů a silnější šasi, které to vše ponese. S těmito údaji máme připravenou základní hladinu emisí pro den 1. Nová Camry začíná s 15,5 tunami CO2e, Prius s 12,5, Passat s 16,5 a Tesla Model 3 s 22 tunami. Kvůli vysoké pohotovostní hmotnosti, která je u Tesly 1 800 kg, je při dodání největším znečišťovatelem.

Stará Camry z roku 2017 má stejnou úroveň emisí jako nová Camry. Ale protože je to ojeté auto, začíná na nule. Na webové stránce EPA jsme získali údaje o emisích v gramech na km pro každé auto. Při 24 000 km za rok a s převodem na metrické tuny, což je 1 000 kg, získáme roční hodnoty emisí v tunách pro každé vozidlo. Mnoho komentářů poukazuje na to, že lidé většinou počítají jen emise spáleného benzínu. Jako kdyby benzín rostl na stromech.

Ve skutečnosti existuje i hodnota emisí pro získání benzínu a web EPA uvádí i tuto hodnotu. Takže naše hodnoty zahrnují emise z výfuku i veškeré další emise spojené s extrakcí, rafinací a přepravou benzínu. Co se týče Tesly a elektromobilů obecně, jde o to, kde žijete a jak čistá je vaše rozvodná síť. My se podíváme na hlavní trh Tesly – Kalifornii. A také Západní Virginii, kde uhlí tvoří 90 % energetické produkce.

Vaše údaje mohou být někde mezi tím, a pokud žijete v opravdu čisté zemi, třeba nějaké evropské, pak vaše hodnoty budou ještě lepší než ty pro Kalifornii. Než se dostaneme k výsledkům, povíme si něco o našem sponzorovi: NordVPN. V době konektivity, kdy spolu auta komunikují a jezdí samy, je zajištění on-line bezpečnosti nesmírně důležité. Pokud cestujete, budete se nejspíš připojovat k veřejné Wi-Fi síti, ať už na letišti nebo v hotelu.

S NordVPN můžete svou komunikaci na webu zašifrovat na armádní úrovni díky standardu AES s 256bitovými klíči. I když jste doma a nechcete, aby váš poskytovatel připojení viděl vaši aktivitu, NordVPN zajistí, že vaše data zůstanou soukromá, a to i za velkým čínským firewallem. Vyberte si NordVPN ve vaši zemi a sledujte seriály na Netflixu, jako byste byli doma. Pokud využijete odkaz pod videem, získáte měsíc navíc zdarma a zaplatíte méně než 3 dolary měsíčně za úplnou ochranu až šesti zařízení.

Mrkněte na nordvpn.org/twobitdavinci. Nejprve se vedení ujme ojetá Camry, jejíž počáteční emise jsou nulové. Ano, je to tak. Pořízení ojetého auta prospívá životnímu prostředí. Ale uvidíme, jak dlouho se udrží v čele skupiny. Posuneme se k pátému roku a už tu máme několik zajímavých změn. Nejčistší auto je teď Prius, za kterým je v těsném závěsu kalifornská Tesla. Třetí je ojetá Camry a Tesla ze Západní Virginie.

Následuje dieselový Passat a úplně poslední je nová Camry. Už po třech letech nový Prius znečišťuje méně než ojetá Camry. Tesla v obou státech je čistší než nový dieslový Passat a úplně nová Camry, a to po méně než třech letech. Tesla z Kalifornie se stává nejčistším autem za 5,5 let. Dieselový Passat nakonec porazí ojetou Camry a po 11,5 letech se stane čtvrtým nejčistším autem. Výsledky nás překvapily, protože jsme si mysleli, že si ojetá Camry povede mnohem lépe, než jak dopadla.

Je šokující, že Tesla i s velkou baterií za necelé tři roky porazila své nejbližší soupeře. Pro zábavu jsme vypočítali i hodnoty nejprodávanějšího auta USA za posledních 30 let: Ford F-150 Pick-up. S pohotovostní hmotností mezi 1 800 a 2 250 kg jsme jej umístili hned vedle Tesly s hodnotou 22 tun CO2e.

Protože má nejvyšší spotřebu paliva, má nejvýraznější uhlíkovou stopu. U Tesly je důležitá ještě jedna věc. Podle průzkumu společnosti CleanTechnica vlastní 28 až 40 % řidičů elektromobilů také solární panely. Možná už jste slyšeli, že jejich auta jezdí na sluníčko. Což pro mnoho z nich platí. Podle studie společnosti Solar Innova činí emise na výrobu jedné kWh pomocí fotovoltaického solárního panelu 72 g.

Proto přidáme třetí Teslu, ale tato bude brát energii výhradně ze solárních panelů. Emise opět nebudou nulové kvůli zátěži životního prostředí při výrobě, dopravě a instalaci solárních panelů. Nicméně emise jsou velmi malé, a na rozdíl od Tesly poháněné z kalifornské sítě, která porazila Prius až za 5,5 let, to Tesla na solární energii zvládne už za 3,5 roku. Částečně jsme to rozebrali v porovnání palivových článků s elektrickými bateriemi.

Důležitý fakt ze zmíněného videa je, že všechny čísla, která jsme vám ukázali, jsou jen nástinem budoucnosti. Odhadujeme, že za 15 let se bude elektřina a benzín ubírat úplně jiným směrem. Před 10 lety pocházela desetina energie v Kalifornii z obnovitelných zdrojů. Dnes je to asi 30 %. Tento trend bude pokračovat, jak se solární a větrná energie bude zlevňovat, avšak bude stále těžší najít nové zdroje ropy. Pokud jde o ropu, je třeba se vrátit ke konceptu E-ROI, tedy k návratnosti investice na získání energie.

Je to jako finanční investice. Když investujete 1 000 dolarů a vyděláte 2 000 dolarů, je návratnost 2. E-ROI je tak poměr získané energie k energii potřebné na její vytvoření. Podívejme se na dovoz ropy v roce 1990, kdy byl E-ROI 35. V roce 2005 poklesla hodnota na 18 a v roce 2007 je bylo už jen 12. Výroba nafty je těžší a těžší a potřebuje stále více energie. Snadno dostupná nafta je už téměř vyčerpaná a zbývají jen ropné písky a roponosné břidlice, které je třeba před separací zahřát, než je možné je poslat na rafinaci.

Dobývání ropy v pobřežních vodách je náročné na lidskou sílu a náklady na čerpání a dopravu budou také růst. Emise jednoho litru benzínu tak budou v následujících 15 letech neustále narůstat. Je velká šance, že rozvodné sítě do té doby budou čistší. Elektromobily by tak mohly být ještě čistší, než by nás napadlo. Pokud nesouhlasíte s naším přístupem k výpočtu emisí, podělíme se s vámi o naše výpočty a kalkulačky, abyste si je mohli upravit.

Realitou však zůstává, že elektromobily jsou pro životní prostředí výhodnější. Benzín časem nebude čistší, ale spíše špinavější. Takže čím dříve bude více elektromobilů, tím dříve se začneme chovat zodpovědněji. Pokud věříte, že obrovské zatížení všech budoucích elektromobilů bude pro rozvodnou síť problém, nemusíte se bát, plánujeme o tom video. Na závěr tu máme problém s recyklací baterií z elektromobilů. Tesla tvrdí, že má partnery, kteří zajišťují program recyklace baterií.

Článek pochází z roku 2011 a od té doby se hodně změnilo. Prodej elektromobilů vzrostl ze statisíců na miliony, a pro společnosti tak bude velmi výnosné začít staré baterie recyklovat. Tesla tvrdí, že tento recyklační proces povede ke snížení 70 % emisí, které vznikají při těžbě a rafinování surovin ze zdroje. I když studie naznačují, že recyklace na konci životnosti může přispět jednou až čtyřmi tunami CO2e, my tato čísla do výpočtů nezahrneme, protože emise výroby budoucích aut se sníží o stejnou hodnotu.

V budoucích videích se také zaměříme na recyklační proces baterií elektromobilů. Jak to vidíte vy? Překvapily vás výsledky? Protože se šíří hodně mylných informací, budeme rádi, když budete toto video sdílet. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kousek lži sem, kousek polopravdy tam, tu argument trošku vyzdvihneme, tu argument trošku potlačíme, cíl byl jasný - elektroauta musí být výhodnější.
Abych byl konkrétní - jako hlavní měření míry znečištění a zla prohlásíme CO2 - a toto je minimálně diskutabilní.
Popřípadě zaargumentujeme, že dnes 30 procent ve slunné Kalifornii je ze slunce - ale už se nám nehodí do krámu, že (minimálně u nás) musí být připraveny jiné elektrárny, které budou alternativní zdroje dotovat.
A tak dále a tak podobně ... :-)

00

Odpovědět

Proč nepoužívat auta?!

00

Odpovědět

Ten pán lže a překrucuje informace.
První zásadní chyba je dávat emise z výroby do souvislosti s váhou. To je holý nesmysl. Baterie je sice něco váží, ale její výroba je mnohem špinavejší, než v poměru co váží. Takže reálně Tesla začne být ekologičtější ne po 5-ti letech, ale spíš po deseti letech. Další věc která se zásadně nikde neuvádí je ztrátovost při samotném dobíjení. Takže nejenže já dobíjím Teslu uhlím, ale navíc při samotném nabíjení mám energetickou ztrátu. Takže těch 10 let je celkem realistický pohled.
Další problém je že se ve videu uvádí léta, nikoliv najeté kilometry, nicméně akumulátory mají obecně životnost cca 5-6 let, pak dochází k významné kapacitní degradaci a ztrátovost nabíjení je pak ještě mnohem vyšší.
Tak, ale budu optimista a řeknu si že tedy po 100 000 km a tedy 7 let bude Tesla čistší. Jednak je to docela pozdě a druhak mě čeká nákup nových neekologických a pěkně drahých akumulátorů... což u spalovacích motoru odpadá. A v tuc chvíli se Tesla NIKDY (!) nestane ekologičtější.
A další chuťovka, zelená energie je nesmírně drahá, ano bude zlevňovat, ale kdyby jsme na ní přestoupili teď, tak cena elektřiny bude 3x vyšší.
Takže ano, jednou až budeme mít lidstvo 90% čistou energii, tak pak budou auta na baterie ekologičtější.

124

Odpovědět

tak co se týče bateríí mohli by časem se dát koupit do tesly už recyklované baterie za nižší cenu a mohlo by to být ekologičtější

00

Odpovědět

Můžu se zeptat na zdroje vašich tvrzení, především emise z výroby baterií.
Co jsme zatím četl tak informace ve videu by neměli být být zásadně nepřesný. Viz např. https://1url.cz/uMdu5

20

Odpovědět

3 roky žiadnych 10 :)

01

Odpovědět

Je důležité se zeptat, *čí* životní prostředí dané zařízení zatěžuje a kdo z jeho používání profituje. Dejme tomu z tramvaje mají profit Pražáci a k jejich pohonu je potřeba elektrárna, která čoudí v Sudetech. Elektromobil na tom bude podobně, koupí si ho jen někdo bohatý a bude jezdit převážně v bohaté oblasti. O životním prostředí Číňanů tam, kde se těží suroviny pro výrobu akumulátorů a FVE panelů, nemluvě.

Do přechodu na elektromobilitu je také nutné započítat posílení rozvodné sítě a vývoj a výstavbu nových zdrojů elektřiny. To ještě zhoršují zelení bezmozci odstavováním atomových elektráren.

Poslední část jsou společenské náklady. Stalo se z toho politické téma, elektromobily se dotují a nafta tvrdě daní, majitelé klasických aut šikanováni. Výsledek je vylidňování venkova, Žluté vesty a každý víkend hořící Paříž. Emisní normy z Bruselu už jsou tak přísné, že to může poznamenat celý automobilový průmysl, na kterém je založena podstatná část naší ekonomiky. Chudí lidé se k životnímu prostředí nebudou chovat šetrně.

1610

Odpovědět

Tohle už je na úrovni konspirační teorie, ne? :D

1114

Odpovědět

+Anonymní korektorkadaj protiargumenty

72

Odpovědět

+v m vargatak ja to skúsim, za prvé, pozeráš sa na globálnu problematiku ako na problematiku samotného auta. Ale to že sa niečo vyrába v Číne ktorej je životné prostredie u zadku nieje problém snáď samotného auta či značky. Súčiastky do automobilov sa celkovo vo vačšine prípadov vyrábajú v Číne. Takže je jedno aké auto či EV alebo GV ekologický dopad to má tak či tak. "ak si niekto myslí že jeho milované BéEmWé sa vyrába čisto v Nemecku, tak by si mal dať studenú sprchu" sú v tom i naše Slovenské a České ručičky i ručičky Číny a mnohých iných krajín ale prevažne Číny.

Áno do prechodu na EV, teoreticky čisto EV sa k tomu musí prisposobiť i sieť a elektrárne, niekto bude schopný niekto nie, niekto už má aj náskok ale to snáď nieje žiadna novinka stačí sa pozrieť pol storočia dozadu na naše štáty, tiež boli pripravené na takú masu automobilov ? :) Doteraz máme parkovacie miesta o veľkosti "starých" áut a človek parkuje od kolesa ku kolesu na čiaru, to je príklad ako sa naša nepripravenosť odzrkadlila v automobilizme ale poradili sme si s tým i za pomoci ostatných štátov.

K tretiemu odstavcu nemám čo povedať, je to len emotívny výlev. Niesú šikanovaný, klasický automobil si može dovoliť každý aj lacno, schopné EV nie lacné aj keď je značne dotované :)

44

Odpovědět

+Richmond153Ale to pořád nemění nic na tom, že elektromobily jsou čistší než palivový. Jasně že pro Čínu nedělá žádnej rozdíl jestli se na západě bude jezdit v Oktávce nebo v Tesle, ale dělá to rozdíl u nás, kde bude menší znečištění. S Čínou se stejně nedá nic dělat.

01

Odpovědět

+Anonymní korektorkaTvoje bába je konspirační teorie.

41

Odpovědět

Je jedno jestli prospívají nebo ne. Trend už je daný (nemyslím uměle společenský, ale reálně), EROI je u ropy menší a menší, je jí stále méně a je to stále težší získat. Elektřinu člověk posledních 200 let masteruje a je tam prostor pro zlepšování (měnší ztráty, lepší generování). Docela by se to dalo přirovnat k době, kdy se switchovalo z koní na první automobil (kůn je do dnes stejný, ale auto se zefektivnilo mnohonásobně). Takže handrkování jak a co jsou jen a jen keci, protože je trend už jasný, důležité je, že to když už nic není směr k horšímu. To ale neznamená, že na ostatní budu koukat z vrchu, protože dle svých měřítek mám pocit, že jsem něco víc když nemám 3 litr ale baterky.

173

Odpovědět

proč byste kvůli tomu taky koukal na ostatní svrchu ... můžete si nanejvýš myslet že jste učinil společensky odpovědnější volbu, a dovolit jste si to mohl prostě proto že máte nadprůměrné příjmy. Zatím jsou elektromobily ekonomicky méně výhodné, přesto že výroba by teoreticky měla být jednodušší a výhodnější než výroba benzinových aut, tato úprava cen ale ještě chvíli potrvá. Do té doby se bude holt ekonomická návratnost investice do elektromobilu na pětiletky a desetiletky což samozřejmě masu zákazníků neosloví. Ti chtějí ušetřit hned a pokud možno už při nákupu vozidla ..

00

Odpovědět

Teď si budu hrát na chytráka a filozofovat tu :D
Totiž ono použít u tohoto sloveso "prospívat" je dost zcestné. Nic takového přece prospívat živ. prostředí nemůže už z podstaty věci. Něco jako "Mají elektromobily menší dopad na životní prostředí?" by se hodilo více. Samozřejmě, že většina chápe, jak je to myšleno, ale spíš tím chci poukázat na uvažování člověka v tomto případě ...Však celkem dobře je to popsáno v tomto článku: https://vtm.zive.cz/clanky/zvracena-logika-proc-poskozujeme-zivotni-prostredi-i-kdyz-se-ho-snazime-chranit/sc-870-a-197699/default.aspx

101

Odpovědět

Už to mali ľudia dávno vedieť, ale bohužiaľ, nie každý na to príde sám alebo to ani dokáže pochopiť

29

Odpovědět

na druhou stranu asi je dobře že mají lidi tendenci zpochybňovat i zjevná fakta ... oni často neumí posuzovat míru, takže pak srovnávají hrušky s jablkama, upozorňují na spotřebovaný benzín při přepravě baterií ale provozní režie těžebních rafinerií už je nezajímá :-) prostě k té jejich schopnosti zpochyňovat fakt už tak trochu chybí schopnost posoudit míru a skutečný dopad toho o čem vůbec hovoří. Ale s tím už nic nenaděláme. To je prostě lidská vlastnost, drtivá většina lidí dřív mluví než myslí a jen málo kdo se snaží to o čem mluví i důsledně prokázat a prověřit. Tak to prostě je a bude to jen horší, protože čím větší hlupák, tím víc je slyšet jeho řev na sociální síti :-)

31

Odpovědět

jedno slovo FLATEARTHERS ... to je taková podobná skupina lidí jako jsou tihle kašpárci co tvrdí, že s každým rokem čistší a čistší zdroje elektřiny jsou horší volba než spalování uhlí a rozsévání radioaktivního uranu po úložištích na celém světě kde budou zářit ještě dávno poté co poslední lidská bytost vezme ze Země kramle v úprku na nějakou lépe udržovanou kolonii na marsu :-) Plochozemci vám zase při své nadutosti tvrdí, že země je plochá, jsou o tom naprosto přesvědčeni a nic je nepřesvědčí o opaku To je boj s větrnými mlýny, naprosto marný. Tyhle odpůrce elketromobility také přesvědčí až to uvidí na vlastní oči a i pak budou hýřit fámy o tom, že oni si to mysleli už dávno a bojovali za elektromobilitu jako lvi :-)) Protože blbost je v principu bezpáteřní a neporazitelná.

21

Odpovědět

Rád bych tomu věřil, elektromobily podporuju (ale z jinýho důvodu, životní prostředí je mi ukradený), takže tohle by bylo super... ale, nemám možnosti/znalosti ověřit si jejich čísla a příde mi to strašně jednostraný.

94

Odpovědět

netreba presne ich výpočty, podobné štúdie sú dostupné.

15

Odpovědět

+Richmond153Ano, studií je hodně na obě strany... 90% (asi víc) lidí (včetně mě) nemá dostatečné znalosti/schopnosti/možnosti, aby dokázali určit, která z nich je "správná" (ty čísla asi budou ok, ale každej používá jinej způsob výpočtu a vychází z jiných zdrojů a tam se dá cokoli schovat (znam to z menších prací, místo aby člověk zjišťoval výsledek, tak si ho určí a pak udělá "výzkum" tak, aby mu to prostě vyšlo... tohle může bejt podobný, jen na trochu jinej úrovni) a vzhledem k tomu, jak jednoznačně to bylo prezentovaný, tak to ve mě vyvolává dost silnej dojem, že autor chtěl, aby to takhle dopadlo.

Ale stále plati to co jsem napsal jako první - rád bych tomu věřil a doufam, že je to pravda. Je mi ukradený životní prostředí, ale elektromobily mam rád a tohle je jen jeden argument navíc.

121

Odpovědět

+BullOverPřesně tak, výzkum se dá skutečně ovlivnit tak, aby vyšel požadovaný výsledek, a to i v exaktních vědách. např. teoretická fyzika. Mezi konzervativní fyziky se říká takový vtípek, že když výzkum nejde podle tvého plánu, vymysli si nějakou konstantu. K tématu, u nás na fakultě, se elektrotechnici elektromobilům vysmívají. Nápad jako takový je moc fajn, ale vývoj je tu příliš brzo k jeho realizaci, chybí tu energetická revoluce, která přijde s fúzí.

22

Odpovědět

+svinaaMože byť :) plus dodám že tam nezapočítali ešte ďalšiu položku a to skladovanie fosilních palív ktoré je tiež nákladné či finančne alebo enviromentálne. A, samozrejme výroba, transport a skladovanie oleja, ktorý je taktiež potrebný pre funkciu motora.

A ak by sme mali ísť ešte do detailov, nehody tankerov, cisterien či ropných plošín tomu životnému prostrediu tiež neprispievajú a vojny ktoré sa odohrávajú kvoli rope taktiež znečisťujú prostredia, viď legendárne video z VČ, Špinavá Ropa. Toto sú ďalšie kontanty ktoré sa dajú dosadiť do vzorca a bude výsledok ešte lepší :) ale ako pišeš, ak by štúdiu robilo GM alebo Shell tak výsledok štúdie bude úplne iný. Toto video prinieslo aspoň niečo čo iné podobné videá nepriniesli a to je porovnanie viac do hĺbky. Vačšina štúdií sa oháňa len tým istým a to je, elektrika = CO2. Ale čo stojí za tým u jedného druhu automobilu a druhým, na to sa už nikto nepozerá.

25

Odpovědět

+Richmond153Dneska jsem narazil na skvělou studii, kde se opravdu podrobně analyzují všechny tyhle aspekty od výroby auta, baterií, těžby suroviny, ropy, uhlí, různé energetické mixy, vedlejší ekologické dopady apod. Doporučuju: https://www.eea.europa.eu/publications/electric-vehicles-from-life-cycle

40

Odpovědět

+svinaaNa fúzních reaktorech se už poměrně dlouho pracuje... zatim to snad utáhnou atomovky.

00

Odpovědět