Bůh, nebo kacíř?Svět TES

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:235
Počet zobrazení:5 520

Máme tu poslední díl, který se zaměřuje na postavu Talose, neboli Tibera Septima. Co se stalo po jeho smrti? A dá se nějak dokázat, že se opravdu stal bohem?

Přepis titulků

Tamriel, v jazyce Altmerů Krása úsvitu, v dračím jazyce Taazokaan, je kontinent, na kterém se odehrávají všechny hry The Elder Scrolls. Je domovem mnoha rozličných ras a ještě více konfliktů. Na Tamrielu se odehrálo mnoho dobrodružství. Život v Tamrielu jste si zkusili po svém, ale co takhle si říct víc o příběhu? Abyste se dostali k srdci příběhu, musíte se vrátit na počátek.

ČÁST 3 BŮH, NEBO KACÍŘ? Jsou velké činy hodné uctívání? Velké činy, dobré i špatné, utvářejí podobu celého světa. Není už jen "utváření podoby světa" definice božství? A kdo je vlastně bůh? Bůh je často nazýván bohem proto, že do světa přináší řád a naději na klidnější zítřky.

Bůh nezvýhodňuje určitou rasu ani společnost. Odměňuje své děti, když jsou poslušné, a trestá je, když nejsou. Bůh přináší do světa rovnováhu. Přináší řád. Před příchodem Talose byl Tamriel zářným příkladem chaosu. Chaos vládl v každém rohu kontinentu, od teplých písků Elsweyru až po ledové vrcholy Skyrimu.

Smrtelné rasy prolévaly krev ostatních bez smilování a bez výčitek. Byl to básník Tracizis, který nazval toto období neklidu "dny a nocemi krve a jedu." Mnoho lidí bude tvrdit, že Tamriel potřeboval muže jako Talos. Muže, který přinese do Tamrielu mír mečem. Pod svým jménem Tiber Septim vedl tažení, kterými to dokázal. Spojil děti Tamrielu ve třetím císařství, ať už s tím souhlasily nebo ne.

Když se ohlédneme na jeho dobývání devíti provincií, někdo by Tibera mohl nazvat válečným štváčem. Jednou věcí je chtít mír, ale když k jeho dosažení musíte upalovat lidi zaživa, nejste jen další tyran, který hledá civilizaci k dobytí a útlaku? Nazývejte Talose, jak chcete, ale nemůžete mu upřít úspěchy.

Odmítat, že Talos byl velkým mužem, který dosáhl mnoha úspěchů, je jako odmítat samotný rozum. Díky němu byl Tamriel poprvé sjednocen. Jeho obyvatelé si mohli užívat věk míru a prosperity. To bylo do té doby něco nevídaného. Vláda Tibera Septima byla tou nejdelší v historii. Na Rubínovém trůně seděl po 81 let a vládl devíti provinciím jako vlídný a spravedlivý vládce.

Ale na Tamrielu musí vše dobré někdy skončit. Ve věku 108 let Talos Bouřná koruna umírá jako nejstarší člověk v dějinách. Jeho tělo bylo uloženo k odpočinku do katakomb v Sancre Tor. Po Talosově smrti se jeho vnuk, Pelagius Septim, usadil na Rubínový trůn s Amuletem králů na krku a nad Tamrielem pokračovala vláda císařů s dračí krví i v následujících staletích.

Lidé jako Talos se rodí jen jednou v každém věku a jeho činy ho učinily nesmrtelným. Minimálně v myslích lidí. Dokud budou mít lidské rasy své písně, přetrvá jméno Talos Bouřná koruna po mnoho generací. Z otce na syna. Člověk Talos může být mrtev, ale podle Císařských byl znovuzrozen jako bůh.

Byl to Akatosh, dračí bůh času, který Talosovi při narození požehnal dračí krví. Talosova schopnost nosit Amulet králů toho byla důkazem. Po životě plném dobyvačných výprav Akatosh povznesl Talose na boha a z Osmičky se stala Devítka. Alespoň tak nás to Císařství učí.

Talosovo povznesení na boha je předmětem mnoha kontroverzí a debat. Vznešení elfové, kteří pod vládou Tibera Septima trpěli nejvíce, byli první, kteří Talosovu povznesení na boha oponovali. Elfové věřili, že Talos byl velkým lidským hrdinou, který dosáhl CHIMu, ale nikdy se nestal bohem. CHIM je komplikovanou myšlenkou. Elfové věří, že kdo dosáhne CHIMu, hlouběji porozumí vesmíru, daleko za chápání smrtelníků.

Dosáhlo ho jen několik jedinců, ale kdo to dokázal, dokázal ohýbat vesmír podle své vůle. Díky tomu měl Talos ohýbat podle své vůle devět provincií. Náboženské rozdíly mezi lidmi a elfy vyplavaly na povrch, když vláda dynastie Septimů na konci třetího věku skončila. Byl to Thalmor, který započal události vedoucí k Velké válce.

Válce, která měla zničit to, co nazývali kacířskou vírou. Thalmor chtěl vymýtit uctívání Talose, protože podle nich se smrtelný člověk nemůže stát bohem. V dohodě, která Velkou válku ukončila, požadovali ukončení uctívání Talose, protože když v boha nikdo nevěří, přestane existovat. Ale proč Thalmor podstupoval tohle všechno jen kvůli víře? Vznešení elfové by raději žili ve světě, kde by uctívali své bohy a Císařství by je uctívalo také.

Abyste pochopili, proč elfové o uctívání Talose tolik debatovali, museli byste myslet jako elf. Jako vznešení potomci božských Aeder, které vytvořily Nirn a Tamriel, Vznešení elfové věřili, že i oni byli kdysi bohy. Byl to Lorkhan Lhář, který obalamutil Aedry, vytvořil smrtelnou říši a tím pádem i koncept smrti.

Lidé stvoření světa viděli jako dar, který bylo třeba si užít, elfové ho viděli jako kletbu, kterou musí protrpět. Thalmor věřil, že Lorkhanovo místo zaujal Talos, když se stal devátým bohem. Lorkhanovi bylo připisováno stvoření lidí, tudíž Talos mohl být chápan jako jeho potomek nebo jako jeho ztělesnění, pokud tomu chcete věřit.

Vidět Lorhkhana Zrádce na místě boha bylo největší urážkou každého Vznešeného elfa. Nejen, že Lorkhan je důvodem, proč přišli o božství, ale dokud je uctíván, elfové nemohou doufat v to, že se zbaví smrtelných okovů. Někteří věří, že už jen pokus Thalmora uctívání Talose zastavit je důkazem toho, že se skutečně stal bohem.

Ať už má tento argument nějakou váhu nebo ne, existují další argumenty podporující Talosovo božství. Prvním a největším argumentem pro Talosovo božství je to, že ho podle všeho jako boha uznaly samy Daedry. Během Oblivionské krize ve třetím věku se do rukou Martina Septima dostal svazek Mysterium Xarxes. Ten byl podle všeho sepsán Daedrickým princem Mehrunesem Dagonem a obsahoval informace o tom, jak otevřít bránu do jiného světa.

Rozšifrováním tohoto daedrického svazku Martin Septim zjistil, že ingrediencí potřebnou k vytvoření takové brány je krev boha. Ve snaze získat krev boha udatný hrdina sestoupil do starobylých katakomb Sancre Tor, kde byl pochován Talos. Když se vrátil s brněním Tibera Septima, byl rituál k otevření daedrické brány proveden za použití Talosovy božské krve.

To je poměrně silný důkaz, že se Talos opravdu stal bohem. Později stejný hrdina, který přinesl brnění Tibera Septima, čelil úkolu zničit starobylé zlo. Muž, známý jen jako Věštec, požehnal hrdinovi mocí Talose. To mu umožnilo bezpečně cestovat do daedrické sféry zapomnění, kde on a jeho rytířský řád bojoval s nepřáteli.

Talosova požehnání se však nedostalo jen tomuto hrdinovi. Každá svatyně Svaté Devítky, která je zasvěcena mocnému Talosovi, vyléčí poutníkům jejich neduhy. Už jen fakt, že jeho svatyně nabízejí požehnání poutníkům, může dokazovat Talosovo božství. Samozřejmě, léčivá magie může být připisována kněžím, kteří se o svatyně starají a kteří sami do určité míry magii ovládají.

Poslední argument pro Talosovo božství je následující. Byl nám přinesen Drakorozeným ze čtvrtého věku. Protože se zrodil s duší draka, následoval tento hrdina Talosovu cestu. V mnoha ohledech měli velmi podobnou cestu. Šedovousí povolali tohoto hrdinu do Vyšného Hrotgaru a stejně jako mladý Talos se tento vyvolený hrdina setkal se Šedovousími na Jícnu světa.

Tento Drakorozený naplnil svůj osud, avšak předtím navštívil Sovngard. Místo posmrtného života Nordů. Legendy praví, že sem po své smrti putují nordští hrdinové. Ti největší z nich vstoupí do Síně hrdinů. Drakorozený čtvrtého věku je jediným zaznamenaným případem, kdy smrtelník vstoupil do Síně hrdinů a vrátil se do světa smrtelníků.

Nordský hrdina jako Talos by v Síni hrdinů bezpochyby byl. Avšak on tam nebyl. Dokazuje to tedy, že Talos, syn Atmory, opravdu dosáhl božství? Někteří by stále tvrdili, že ne. Podle jejich zdrojů Talos vlastně nebyl Nordem, ale Bretoncem, který mládí trávil ve Skyrimu.

Není třeba opakovat, že debaty kolem Talose pokračují. Ale skutečně zajímavé je to, že i po jeho smrti obyvatelé Tamrielu prolévají krev kvůli muži, který po tomto světě kráčel před 400 lety. Pokud cesta k božství vede skrz tvarování světa pomocí vlivu, Talos je tím největším bohem, který kdy žil. Říká se, že život člověka se měří jeho skutky.

V tom případě byl Talos Bouřná koruna víc než člověkem. Aspoň tolik se ví. Zbytek záleží na vašem uvážení. Božství je předmětem mnoha dohadů, avšak ne v určitých kruzích. Tři pozoruhodní jedinci kdysi získali moc bohů. Jejich moc byla tak obrovská, že i neústupný Tiber Septim se střetu s nimi vyhnul.

Ale to je příběh na další den. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já ho tak neskutečně žeru. Vypráví ty informace pěkně popořadě, kdyby se to spojilo tak by to byl celovečerák jak se patří, ti z nás co skyrim i minulé díly hrají či dohráli si utvrdí spoustu informací na které v těch obrovských světech narazily a dozví se spoustu toho , co se jím nalézt nepodařilo.
Za mě 10/10

380

Odpovědět

jo to je pravda, treba me vzdycky zajimalo proc vymreli ti dwemerove nebo spis zmizeli. Skoda ze nejsou takova videa i o Warcraftech kde sice nakou cast pribehu znam taky z hrani ale neco je i z knizek kery sem necetl nebo sem nehral prvni dva dily. Si budu muset pockat asi az na ten film co ma vyjit aby mi to objasnil.

18

Odpovědět

+DarketahO Warcrafte zatiaľ najlepšie, čo som našiel je toto https://www.youtube.com/watch?v=bQ__nRnO2mE ale ani z polovice, to nie je také dobre ako táto Lore Series o TES.

40

Odpovědět

+DarketahFilm ti objasní jen zlomek. A jestli vůbec objasní.. není jisté, jak moc bude děj filmu kánon. On je problém že Warcraft je strašně obsáhlej a má hodně linek.

30

Odpovědět

+Darketahjo to mas pravdu, dejove to ma bejt podle prvnich wacraftu kery sem nehral, do doby kdy medivh vpustil orky branou do azerothu. Ale cetl sem chvili knizku a saha to do doby kdy elfove vpustili do Azerothu plamennou legii. Aspon tam si myslim ze je zacatek.

01