Talent versus tréninkAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:157
Počet zobrazení:6 044

Dnes nám kluci z AsapSCIENCE objasní, jaká je spojitost genetiky a talentu nebo proč mají někteří lidé lepší kondici, přestože nikdy necvičili. Poznámka: Odkaz na stránky cbc už není funkční, olympijská videa od AsapSCIENCE naleznete zde.

Přepis titulků

Překlad: Xardass www.videacesky.cz Abyste se stali nejlepším atletem, muzikantem či pařanem, musíte vytrvale trénovat. Jak moc se zde ale projevuje přirozený talent? Rodí se někteří s větší šancí vynikat v tom, co dělají? Pro zkoumání této otázky ve sportu vystavili vědci netrénované jedince identickým cvičebním režimům, aby zjistili, jestli povede stejný trénink k různým výsledkům.

Není překvapivé, že výsledky jednotlivců se lišily. Někteří pokročili mílovými kroky, jiní stagnovali. Je ovšem zajímavé, že pokrevní příbuzní měli podobné výsledky, což svědčí o tom, že genetika hraje ve sportovním potenciálu roli. Pokud měli vaši rodiče či sourozenci skvělé výsledky, měli byste také vynikat.

Tito lidé mají na trénink pozitivní odezvu. Po statistické analýze vytrvalosti se zjistilo, že 50 % sportovního pokroku je spojeno s genetikou. Jinak řečeno, skvělí sportovci se rodí se skvělými geny. Postupně byli vědci schopni izolovat konkrétní sady genů, které spojují s těmito vlastnostmi. Lidé s pozitivní odezvou je mají a zažívají významné zlepšení bez ohledu na formu, se kterou začínali.

Pokud vás ovšem vaše geny označí za člověka s negativní odezvou, běh na lyžích asi nebude nic pro vás. Ještě před samotným tréninkem zpozorovali vědci něco dalšího. Jednotlivci se lišili také v tom, jak vypadala jejich základní kondice. Bez jakéhokoliv tréninku byli někteří jedinci více ve formě. Ukazuje se, že další sada genů dává některým lidem lepší základ. V případě odolnosti znamenají tyto geny větší objem krve, který se obvykle vyskytuje jen u trénovaných sportovců.

Můžete tedy mít lepší základ, lepší trénovatelnost, nebo obojí. Je pravděpodobné, že nejlepší sportovci trénují, jak nejlépe umí, a navíc mají skvělé geny. Talent se tedy asi dá za správných okolností natrénovat. Máte na to stát se olympijským sportovcem? Podle vědy to nezjistíte, dokud si to nezkusíte. Během olympiády jsme měli každý den jedno nové video. Nemusíte čekat na překlad, a můžete se na všechny podívat.

Odkaz na jejich playlist je v popisku videa. Jako vždy se nás můžete ptát na své palčivé otázky. Pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál.

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Lepší je trénink, protože talentovaní přestanou trénovat a ti kteří nemají talent ale mají víc cílů trénují víc a předeženou talent.

01

Odpovědět

talent = Messi
trénink = Ronaldo

814

Odpovědět

blbost=tvůj komentář.

437

Odpovědět


Odpovědět

To objavili zase Ameriku, vo všeobecnom povedomí sú tieto informácie dávno známe, len hovoriť to otvorene je v dnešnej dobe považované za nekorektné. Dnes je snaha urobiť zo všetkých len neforemnú masu, a dokonca aj rozdiely v genetických predispozíciách pohlaví sú považované za neprijateľné.

1610

Odpovědět

Na TEDe bola prednáška:
Malá dievčina bola nepozorná, neučila sa a bola tzv. natvrdlá.
Chalanisko toto decko spozoroval a navrhol iný štýl výuky.
Radosť z pohybu bola jej predispozícia.
Teraz je VRAJ jedna z najelepších baletiek na svete...

Čert vie, možno by pôvodne skončila za pokladňou :D

271

Odpovědět

Nebo hůř. Můj bratranec byl taky od malička "natrvrdlej". Rodiče ho dali na lesnický učiliště, protože tím u nás procházel každej bez výjimky. Ale dej mu do ruky šroubovák a rozbitej motor a druhej den si můžeš přijít pro auto, co šlape jako hodinky. Bohužel, nikdo si toho dřív nevšiml.

240

Odpovědět

+MikeHavliczekJe mi z toho smutno... Drvivá väčšina ľudí je nesmierne schopných.
Zase z TEDu.
Chlapík chodil po krčmách a štangastom vysvetloval ako ryžovať z ich profesie.
Za pár rokov poradil vyše 1000 ľuďom, ktorý teraz vedú úspešný biznis vo svojom obore ( rybary, tesary, sklary, hrnčiary atd )
Možno sa nepamätám dobre, ale zdá sa mi , že je to prednáška "shut up and listen"

110

Odpovědět

Gattacu na ně :-)
http://www.csfd.cz/film/11993-gattaca/

121

Odpovědět

Poslouchat výsledky výzkumů je zbytečné, pokud neznám metodiku.
Ve videu řekli, že vzali lidi a začali je trénovat. A na základě toho oznámili, jaký vliv má genetika.
Buď je to tak, jak řekli, a pak je to zbytečný výzkum, jelikož ti lidé měli za sebou x let, kdy nějakým způsobem žili, a to se samozřejmě zásadně projeví na tom, jak poté dopadnou výsledky. Prakticky nic to nevypovídá o genetice. (Na videu nevidím nic, podle čeho bych mohl výsledky vztahovat ke genetice. Pouze k výchově a stylu života. Genetika podle mě určitě vliv měla, ale podle toho, co řekli ve videu není možné očistit vliv ostatních faktorů od vlivu genetiky, abych mohl předložit ověřené výsledky.)
Nebo ve videu řekli pouze nástin, o čem výzkum byl, protože samozřejmě ve tříminutovém videu není čas podrobně představit metodiku výzkumu. Ale pak nemohu posoudit, zda mám výsledkům věřit.
Takže si stále zůstávám na původním názoru, že genetika má vliv, ale nevím kolikaprocentní.

184

Odpovědět

Jak pises, ze je to jenom nastin je naprosto zrejme.

Kdyby ti slo o to zjistit neco vic a neklouzat pouze po povrchu, tak zjistis, ze maji zdroj (nejakou knihu) v popisu - tam bych ocekaval ze bude to, o cem mluvis.

Jestli chces zustat u sveho nazoru, uzij si to :D

60

Odpovědět

+SwamperTo je pravda.
Doplním svůj komentář.
Jelikož s výsledky výzkumů se setkáváme prakticky denně, není možné se o ně podrobně zajímat. (Buď na to není čas nebo nás nezajímají tak moc, abychom je zkoumali.)
Proto, když se člověk setká s výsledky výzkumu, měl by je brát s rezervou. (Alternativou je zjištění si metodiky. Nebo může jít o vědecký tým, který má za sebou dobrý výsledky, pak jim třeba může člověk věřit.)

52

Odpovědět

Tak mohli vzít lidi, kteří měli +- stejné výsledky (rychlost, síla, výdrž a další) a pak je trenovat. Někteří se zlepšili výrazně a někteří se neposunuli téměř o nic.

10

Odpovědět

Škoda, že tuhle problematiku vztáhli pouze ke sportu, kde je genetika podle mého názoru dost zřejmá. V jiných oborech už by to ale bylo zajímavější...

220

Odpovědět

Ano Gai sensei!!!

22

Odpovědět

+VygenerovaneJmenoproWebVCAj o tesne vedle.

03

Odpovědět

„Odpadlík porazí génia pomocí tvrdé práce.“

149

Odpovědět

Naruto a Neji , víme víme :D

46

Odpovědět

+Hawlisssakra , byl to Lee a Neji , jsem zklamání pro můj klan

154

Odpovědět

Ono je to takový pochybný to měření u netrénovaných sportovců. Talent se nedá změřit, součástí talentu je i schopnost vyrovnat se s bolestí, taktický myšlení a schopnost dodržovat trénink...

141

Odpovědět

...což je podmíněno genetickou výbavou.

61

Odpovědět

+BurlakŘíkám, že se to nedá změřit, oni udělali řekněme několikadenní pokus. Jenže ve skutečnosti by se projevilo třeba až po 10 letech kdo má větší talent, protože ten kdo se rychleji posunuje by se na to třeba vysral. Nebo by se zranil, taky jeden z důležitých aspektů. Můžeš mít kvalitní výkonnost, ale když jsi pořád zraněný, tak ti nejspíš chybí talent v podobě odolnějšího těla.

40

Odpovědět

Je pozoruhodné, že s blížícím se zkouškovým vidím všechna vaše videa téměř okamžitě poté, co se tu objeví. Nedokážu si to vysvětlit. :-D

931

Odpovědět

genetika

471

Odpovědět

+trdelinno, teď zrovna histologie... ale genetika mě taky čeká :-D

191

Odpovědět

Protože místo učení sedíš nonstop na netu a radši čekuješ videa? :)

00