Stavba lunární základny z měsíčního prachuThe Verge

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:4 622

Pro stavbu základny na Měsíci nebo Marsu bude potřeba ohromné množství materiálu. Ve videu z kanálu Verge Science se podíváme do laboratoře Swamp Works, ve které zkoumají technologie, které by umožnily využití lokálních surovin.

Přepis titulků

- Takhle chodili na Měsíci? - Ano, takovéhle velké kroky. Jednou lidé poletí na Měsíc a na Mars. Ale asi si s sebou nebudeme moci vzít vše, co budeme potřebovat, takže budeme muset být kreativní. Budeme se muset uživit na místě, používat místní zdroje k přežití. A NASA na tom pracuje. Vítejte ve Swamp Works v Kennedyho vesmírném středisku.

Inženýři tu vymýšlejí nové technologie, které astronautům umožní žít na jiných světech, jako jsou Měsíc a Mars. Nathan Gelino, výzkumník v NASA, to vyjádřil stručněji: Jsme jako průzkumníci v dobách zlaté horečky. Nathan pracuje na nástrojích, které umožní využívat mimozemské suroviny. Jednou z klíčových surovin pro přežití je voda. Vědci si jsou jistí, že na Měsíci se nachází hodně ledu, který by šlo těžit pro pozdější mise.

Voda by šla použít na pití a ostatní systémy nutné pro život, zalévání rostlin, ale i jako raketové palivo. Pokud máte kapalný vodík a kyslík, smícháte je a máte palivo. Můžete mít svoji lunární čerpací stanici. Měsíc i Mars jsou pokryty další klíčovou surovinou, regolitem neboli mimozemským prachem. To je kamenitá půda, nacházející se na Měsíci a na Marsu, která ale nemá organické látky jako ta naše.

NASA plánuje využít regolit na mnoho věcí, například výrobu nástrojů, nábytku, nebo celých obytných modulů. Není praktické vozit beton na Měsíc nebo na Mars, takže zkoumáme, jak ze surovin dostupných na místě vytvořit stavební materiál. Takže řekněme, že letím na Měsíc, ale chci obytný modul postavit předem. Co tam musím připravit, aby to bylo možné?

Nejdříve musíme zjistit, kde se suroviny nacházejí. Provést průzkum. Máme drobná vozítka a létající sondy, které umí sebrat vzorky v odlehlých oblastech a zjistit, jestli se tam nachází potřebný materiál. - Jo, pošleme na to roboty. - Přesně tak. Nejlepší způsob, jak navrhnout robota pro průzkum v měsíčním prachu, je trénovat tady na Zemi. Ve Swamp Works na základě našich znalostí o měsíčním povrchu vytvořili model.

V téhle práci musím pořád nosit divné kombinézy. Tadá. Vítejte na Měsíci! - Takže takhle vypadá měsíční povrch. - Ano, tomuto říkáme fyzická simulace, docela přesně napodobuje fyzikální vlastnosti měsíčního povrchu. - Takže se na Měsíci cítili jako na pláži? - Přesně. Divné. Nenapadlo by mě, že takhle vypadá povrch Měsíce. - Je to jako šlapat v polštářích. - Ano. NASA vyvinula prototyp robota jménem Razor, který slouží k těžbě měsíčního prachu pro stavební materiál.

Cílem je umožnit kopání, když nemáte velkou tíhu v prostředí s nízkou gravitací. S tím se vypořádáme několika způsoby. Prvním jsou rotující zásobníky. Ty slouží ke kopání a skladování regolitu. Když se točí tímto směrem, tak kopou, když na druhou stranu, tak regolit vysypávají. Takže je to vlastně velká otočná lopata?

Přesně tak. Když měsíční půdu získáme, co s ní můžeme dělat? Je čas z ní vyrobit stavební materiál. NASA našla způsob, jak regolit smíchat s polymery jako plast nebo pryskyřice a vytvořit materiál vhodný pro 3D tisk. A kde vezmete tyto polymery? Mělo by to jít z odpadu po astronautech. Můžete vzít odpad, - smíchat ho s půdou z Měsíce nebo Marsu...

- Ano. zamíchat a máte náplň do tiskárny? Ano, v přesném poměru to smícháme a získáme beton se složkou polymeru. Můžeme ten beton vyrábět přímo z materiálů z půdy, nebo ten materiál můžeme za tepla přetvořit ve skelná vlákna. Při použití těchto vláken je výsledný materiál velmi pevný, - jako uhlíková vlákna nebo kevlar. - A to tu máme dnes? - To tu máme dnes.

- A tohle budeme sypat do 3D tiskárny. - Máme tu hromadu hraček! - Tomuhle říkáme Rego. Tohle není vytisknuté, to je slinutý regolit. - Regolitové lego. Rego. - Skvělé. Rego je skvělé, ale pro složitější konstrukce chce NASA použít 3D tisk z regolitového betonu. Z tohoto materiálu můžete postavit cokoliv, co potřebujete. Obytné moduly, ochranné stěny, silnice nebo třeba hangáry.

Ale můžete vytisknout i nábytek nebo cokoliv dalšího, co potřebujete. - Dneska vytiskneme pultík. - Ten budu potřebovat, až tam vládnout. Do něčeho tím kladívkem tlouct musím. Bylo to ale pěkně pomalé, takže jsme se hotového pultíku nedočkali. Teoreticky je ale tato technologie revoluční. Jednou může umožnit velké základny, o kterých rádi sníme. Jestli chce NASA takto stavět kolonie, musí tento proces zrychlit.

Naštěstí je toto jen první verze návrhu, další by měla zvládnout tisknout asi 50 kg za hodinu, což by mělo podstatně snížit čas potřebný na tisk. Jak dlouho by trvalo vytisknout ten pultík? - Řekl bych tak čtvrt hodiny. - Páni! - Zavolejte až zvládnete tuhle rychlost. - Platí. Překlad: Dr.Don www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A na Zemi sa odpad po ludoch zmiesany so zemou ako stavebny material pouzit neda? Ci najprv si to musime vyskusat na Mesiaci a Marse?

32

Odpovědět

Všechno vytěžit, všechno obsadit,všechno vzít, zabít, prostě lidi hnus.

312

Odpovědět

Však nemusíš. Můžeš si číst v Koránu a čekat, až to všechno za tebe udělá Alláh.
A za pár miliard let to bude stejně všem u p****e, jestli jsme vesmír vytěžili a obsadili nebo ne.
:)

132

Odpovědět

Tak to trochu odflákla. 3d tisk prostě trvá. Mohla si počkat.

32