Vítězové a poražení – epilog 1Velká válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 97
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:40
Počet zobrazení:4 842
Příměří byla podepsána a boje v poli skončily. Co ale dál? Opravdu přišel mír?

Přepis titulků

Velká válka skončila. Příměří byla podepsána a začal mírový proces. Jak ale ukončit válku tak, aby byli všichni spokojení? Už teď jsou na obou stranách tací, kteří jsou s dohodou nespokojení. Velice nespokojení. Já jsem Indy Neidell, vítejte u série epilogů k Velké válce. Co se týče myšlenky, že je nyní ve světě mír: „Ať příměří z 11.

listopadu 1918 přineslo cokoliv, nebyl to mír. Kolem 9,5 milionu mužů zahynulo. Německo přišlo o 55 mužů každou hodinu, 1330 mužů každý den po dobu 52 měsíců trvání této války. Každý padesátý občan habsburského císařství zahynul. Tato čísla nezahrnují více než 15 milionů zraněných a téměř 9 milionů válečných zajatců. Nezahrnují ani nesčetné miliony civilistů, kteří zemřeli snad každým představitelným způsobem.

Ať už dokázalo cokoliv, zabíjení příměří nezastavilo. Život v Evropě se stal příliš vyšinutým, příliš mnoho věcí zůstalo nevyřešených a příliš mnoho mladých mužů, kteří neznali nic jiného než válku, zjistilo, že se nemají k čemu vrátit domů.“ Podmínky příměří, o kterých jsem mluvil před pár dny, nebyly obecně příliš kontroverzní, minimálně pro jejich autory. Pro příměří mezi spojenci a Německem Američan Edward House nechal technickou stránku věci na armádě, což pomohlo.

Francouzský premiér Clemenceau Američanům slíbil, že francouzská okupace Porýní nebude trvalá, což pomohlo ještě více. Více kontroverzí vzbuzovaly dohody ohledně námořnictva. Panovaly obavy, že britské námořnictvo bude příliš silné, pokud dostane všechny německé lodě. Britové se pro příměří ujali sepsání většiny námořních podmínek, podobně jako Francouzi u pozemních podmínek, a došlo zde ke kompromisu. Všechny německé ponorky a většina flotily budou zakotveny v neutrálním přístavu pod spojeneckým dozorem místo toho, aby byly odevzdány.

Trochu předběhnu, diskuze se Španělskem nedopadne a německé námořnictvo skončí na britské základně ve Scapa Flow. Mnoho lidí, kteří se jednání neúčastnili, mělo ale s podmínkami velký problém. Francouzský generál Mangin prohlásil: „Ne, ne, ne! Musíme dojít přímo do srdce Německa. Příměří se mělo podepsat tam. Němci neuznají, že byli poraženi. Takhle se války nekončí.

Je to fatální chyba a Francie za ni zaplatí.“ Americký velitel Pershing byl také rozzlobený, že se nepokračovalo, dokud Němci nesložili zbraně v poli. „Bojím se, že Němci nezjistili, že prohráli. Kdyby nám dali ještě týden, tak by to zjistili.“ I tak podle podmínek příměří Německo přišlo o jakoukoliv útočnou sílu na zemi, na moři i ve vzduchu a spojenci dostanou německé kolonie. A námořní blokáda Německa bude pokračovat, dokud nebude podepsaná mírová dohoda.

A se spojeneckou kontrolou Baltu bude blokáda ještě efektivnější. Hlad v Německu a Rakousku tak bude pokračovat nadále. „Vítězové získají většinu výhod tak, jako kdyby Německo kapitulovalo, a budou moci na mírové konferenci dosáhnout toho, co si budou přát. Rozdíl mezi tímto vším a bezpodmínečnou kapitulací tak byl spíše symbolický a psychologický než faktický.“ Možná se zdá, že příměří s Německem, které ukončilo válku na západě, bylo výsledkem chytře koordinovaných ofenziv Ferdinanda Focha a chyb německého generála Ericha Ludendorffa, který nezavelel ustoupit a zkonsolidovat síly, dokud nebylo příliš pozdě.

Částečně je to pravda, ale při celkovém pohledu Německu prostě došli muži. Peter Hart tvrdí toto: „Válka nebyla přímočarým postupem k vítězství. Popravdě spojenci nakonec na bojišti zvítězili díky masivní výhodě v počtech a surovinách.

Nelze popřít, že výkon německé armády byl opravdu obdivuhodný.“ Budu parafrázovat Davida Stevensona, příměří vyšlo ze série úspěchů proti všem zemím Čtyřspolku. Na západě spojenci letos překonali Sommu a Passchendaele, které byly dříve neprůchodné. Mohli prolomit jakoukoliv německou linii. Rakouské linie v Itálii a bulharské v Makedonii, které byly dříve neprolomitelné, nyní padly během pár dní.

Na každé frontě měli spojenci převahu válečného materiálu. A po letech bojů získali tvrdé a cenné lekce. Měli i početní výhodu, a navíc měli i velkou výhodu v morálce. To bylo na každé frontě opravdu podstatné. Bulhaři a Rakušané to ke konci prostě vzdali a odmítali bojovat. Bojeschopnost Čtyřspolku se doslova rozpadla. A velkou část viny na tom nesou německé a rakouské ofenzivy tohoto léta. Využití technologií spojenci, kvalita a kvantita jejich vojáků, námořní dopravní cesty, kterými je sváželi z celého světa, ekonomika a kolosální výkony průmyslu, které udržovaly armády v chodu, a politické vedení a soudržnost politiků a armády dokázaly tyto výhody přetavit v úspěch.

Mohl Čtyřspolek tyto výhody nějak přebít? Takovéto spekulace tu často neprovozujeme, ale teoreticky to snad bylo možné. Kdyby v roce 1916 nepřišel útok u Verdunu a místo toho byla obnovena kampaň na východě proti Rusku jako v roce 1915, možná by to vedlo k příměří před ruskou Brusilovovou ofenzivou a daleko dříve, než do války vstoupili Američané.

Určitě kdyby nebyla obnovena neomezená ponorková válka, která do války USA rychle vtáhla, mohlo to značně změnit situaci. Chuť vstoupit do války v USA nicméně narůstala už dříve, je pravděpodobné, že USA by zůstaly neutrální, a spojenci by i tak museli čelit ruské revoluci, Nivellově pohromě, francouzským vzpourám a Passchendaele, což mohlo vést k politickému a geografickému kompromisu na západě a absolutní německé hegemonii na východě.

To se ale nestalo a evropské kontinentální říše zanikly. A vezměte si, co poražené ještě čekalo. Zleva přicházely revoluce, napravo byl zase militarismus, ekonomika byla naprosto zdecimovaná, narůstal pocit viny za válku a samozřejmě se hledal obětní beránek.

Ani vítěze nečekala procházka růžovým sadem, čeká vojáky, letce a námořníky po návratu domů opravdu ten slibovaný lepší život? Po všem, co viděli a zažili, pomine bolest z války? A může vůbec? Generál Freyberg svému příteli v Británii psal, když pochodovali Belgií směrem k německým hranicím: „Nevím, jestli mě těší, nebo mrzí, že jsem naživu.

Vím jen, že to, že jsem naživu, není mojí vinou.“ A když tento týden pochodovali, těsně po 11. listopadu, Karel, poslední rakousko-uherský císař, oficiálně abdikoval a ve Vídni byla vyhlášena republika Německé Rakousko. Italové obsadili Rijeku a spojenecká flotila proplouvá Dardanely a dorazí do Istanbulu. Někteří ale ve válce dále bojují, i když ta už skončila. 21.

listopadu v Albánii rakouský generál Karl von Pflanzer-Baltin zdraví své vojáky a neví, že je po válce a habsburská monarchie už neexistuje. 23. listopadu se německý generál Paul von Lettow-Vorbeck konečně vzdá Britům v Abercornu v severní Rhodésii po čtyřech letech guerillové války. 1. prosince první britští vojáci překročí hranice do Německa. Britský velitel sir Douglas Haig ve svém posledním hlášení napíše, že je to navždy pamětihodný den, protože je výsledkem čtyř let snahy a nadějí, ale stejně jako často v průběhu války selžou zásobovací linie.

Muži se dostali příliš daleko příliš rychle, aby je dostihly vlaky s jídlem, a musí na tři dny zastavit a čekat. Američané také dorazí 1. prosince po dvoutýdenním pochodu v dešti. Byli naprosto ohromeni kontrastem mezi rozstřílenou a zničenou krajinou a vesnicemi ve válečné zóně ve Francii a upravenou a klidnou krajinou v Německu. Nyní pochodují vesnicemi v Porýní, které z první ruky válku nezažily a na příchod „dobyvatele“ se nedívaly nijak nadšeně, zejména když už narůstal pocit, že je ten dobyvatel doopravdy neporazil v bitvě, ale získal příměří jen proto, že selhali jejich vůdci čelící revoluci a demokracii.

A přes zimu bude tento pocit narůstat dále, zatímco vůdci na druhé straně budou dále věřit, že nezašli v poražení Německa dostatečně daleko a měli bojovat, dokud Němci nesloží zbraně v poli. Takové je pozadí, pozadí nespokojenosti, které podkresluje mírový proces a na mnoho dalších let bude podkreslovat vnímání jak vítězů, tak poražených.

Uvedl jsem mnoho citátů a parafrází mnoha mých oblíbených autorů z této války a chtěl bych jim tímto vzdát poctu. Pod videem jsou odkazy na některé mé oblíbené knihy. Jestli chcete vidět náš speciální díl o Woodrowu Wilsonovi, najdete ho zde. Na viděnou příště!
 

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Budou se teď překládat speciální díly, popř. období mezi válkami?

30

Odpovědět

Zatím je plán na tři epilogy, které vyjdou klasicky v pátek večer. Dál pevný plán není, spíš třeba přeložím pár dílů, o které by byl větší zájem. Jinak bude Velká válka uzavřená :)
Dr. Don

10

Odpovědět

To mohl naspat kdokoliv budu muset trvat na tom aby admin předložil důkaz jestli to video neukradnul a nesnaží se na něm pomocí reklam vydělat ,prověřovat budu chtít každé nové video jinak se tahle kauza bude muset řešit,nemůžeš vzít něčí obsah že si ho jen tak přeložíš a dáš si ho na svůj web,a nejde jen o tohle video spousta z těch videí tu může být bez žádného potvrzení tvůrce.

225

Odpovědět

To je zkopírované přímo ze zdroje, takže to napsal vlastník videí. Stačí před psaním zprávy si ověřit informace.

21

Odpovědět

+FeedTo neznamená že všechny ostatní videa jsou tu legálně je potřeba to začít řešit budu vše pečlivě sledovat a popřípadě informuji tvůrce o této nezákonné činnosti.

217

Odpovědět

Zlatíčko, to je buď nějaký pokus o trolling, nebo známka mentálního postižení. (Takže blbec jsi tak jako tak).
V naší společnosti presumpce nevinny, takže se prokazuje vina, nikoli nevina. Takže pokud chceš něco prověřovat, budeme muset trvat na předložení důkazu, že video je ukradnuté. Jinak jsou to křivá obvinění.
... ale co stejně jsi jen pitomec

202

Odpovědět

+SmoothieProč si hned na něho tak útočná však má pravdu, někdo by měl kontrolovat admina jestli se před nahráním videí které si stáhnul nejdříve sehnal povolení,admin přece nemůže vydělávat peníze z reklam na odcizeném videu...

213

Odpovědět

+LuckaJe to jednoduchý
1) nerozumí tomu, jak tady funguje právo. (Člověk je svobodný ve svém konání a kdo má důvodné podezření, že došlo k přečinu proti právu, nechť toto oznámí určené instituci)

2) nemá zájem cokoli řešit, jinak by takový zprávy psal jinam, ne anonymně na fórum pod jedno z mnoha videí

3) rejpe do lidí, kterých si vážím pro jejich práci.

A vyplývá z toho, že tebe by měli hlídat, co kde píšeš a co odkud stahuješ. Schválně, jestli by se ti to líbilo.

110

Odpovědět

Video není odcizené, ale sdílené funkcí embed, která původnímu vlastníkovi načítá zhlédnutí. Navíc tuto funkci může sám zakázat a překlad do jiných jazyků ho určitě nijak nepoškozuje. VideaČesky existují už 11 let a zatím jsme od některých kanálů dokonce byli pochválení a naše titulky jim i posílali, aby si je vložili přímo na YT. :) Pokud máš jakékoliv další dotazy k fungování webu, můžeš nám je poslat na mail info@videacesky.cz :) Prosím, zdrž se dalšího spamu s podobným obsahem, když jsi odpověď dostal. Za spam je standardně BAN. Díky.

282

Odpovědět

Má admin souhlas od tvůrce videa k publikování na tomto webu ?

116

Odpovědět

"» CAN I EMBED YOUR VIDEOS ON MY WEBSITE?
Of course, you can embed our videos on your website. We are happy if you show our channel to your friends, fellow students, classmates, professors, teachers or neighbours. Or just share our videos on Facebook, Twitter, Reddit etc. "

181

Odpovědět

+Feeddíky za dohledání infa. :)

101

Odpovědět

"Kouzelníku"? Jsi to ty? Z jednoho webu tě vyhodí a ty hned nalezeš na další?
Zajdi si za Chocholouškem.

20