Odumírání Velkého korálového útesu

Thumbnail play icon
67 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:2 987

Lidská činnost má mnoho nepříznivých dopadů na životní prostředí. Jedním z nich je i postupné vymírání korálů v důsledku globálního oteplení.

Přepis titulků

Už druhým rokem australský Velký korálový útes trpí blednutím korálů. Záběry z let 2016 a 2017 Blednutí nastává, když stoupající teplota vody nutí korály vypudit barevné řasy, což má za následek zbělání korálů. Rozsáhlé části Velkého korálového útesu již odumřely. Vědci neočekávali, že takovou zkázu uvidí dříve než za 30 let. Vybledlé korály je možno zachránit, pokud teplota klesne, ale pokud se voda bude dále oteplovat, ještě více korálů odumře.

Pouze 10 % Velkého korálového útesu zatím zůstává nezasaženo. Kromě toho, že útes slouží jako turistické lákadlo, je také domovem více než 2 000 živočišných druhů.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Fakt mě fascinuje, že se řeší jen přeměna ekosystémů v teplejších oblastech. Ale je potřeba řict aj to, že se vytváří nové prostředí ve vyších zeměpisných šířkách, kde bylo chladněji a v důsledku toho vzrůst teploty bude příznivě ovlivňovat podmínky pro korály v mírnějších pásmech, kam se pak určitě přestěhují. A tak případnáý postupný zánik korálových útesů kolem tropů, bude následovat postuný nárust diverzity v mírnějších klimatických pásem a rozšířešní korálů tam. Je to celkem normální proces a je aj nutno říci, že v minulosti byly aj období, kdy bylo na planetě podstatně tepleji než dnes (např. období křídy nebo devonu). A v těchto obdobích život na planetě vždy prosperoval... a korály přežily až dodnes naprosto bez problémů.

61

Odpovědět

Jestli to v tom devonu nebylo třeba tím, že měly tehdy korály hromadu času na to se přestěhovat. Problémem dneška není až tak samotné oteplování, jako spíš rychlost, s jakou přichází.

10

Odpovědět

mna nezaujma co bude po mne, radsej nech vykape planeta, jak keby tu mala dojst neomarxisticka diktatura, dufam, ze dovtedy skapem

515