Veřejní obhájciLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:586
Počet zobrazení:14 761

Pokud jste někdy viděli nějaký americký film, jistě vám neuniklo, že máte právo na advokáta a pokud si ho nemůžete dovolit, bude vám přidělen soudem. Avšak tento systém veřejných obhájců je podfinancován a lidé se někdy dostávají do opravdu absurdních situací. A co víc, obhájce zdarma vždy není úplně zdarma... Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Veřejní obhájci. Jediní lidé, kteří jsou u soudu častěji než bývalé dětské celebrity. I kdybyste s veřejnými obhájci nikdy nepřišli do styku, znáte je ze scén zatýkání v policejních seriálech. Máte právo mlčet. Máte právo na obhájce. - Máte právo na obhájce. - Máte právo na obhájce. - Máte právo na obhájce. - Máte právo na obhájce. Máte právo na obhájce!

Pokud si ho nemůžete dovolit, přidělí vám toho nejblbějšího právníka na světě. Mám právo na obhájce. Pokud si ho nemůžu dovolit, má mi být přidělen soudem. Dokonce i Garfield ví, že má právo na veřejného obhájce. Jednoho bude potřebovat, protože právě sprovodil ze světa lasagně. A taky člověka. Právo na obhájce je základem amerického soudnictví. Ale toto právo vzniklo teprve v roce 1963.

Nejvyšší soud jednohlasně rozhodl, že pokud si osoba nemůže dovolit právníka, není zajištěn spravedlivý proces, a proto mu obhájce musí být přidělen. Připadá vám to tak samozřejmé, že nemůžete uvěřit tomu, že to tak nebylo odjakživa. Je to jako tyčka na kukuřici ve tvaru kukuřice na tyčce. Nikdy je nikdo nemusel vymýšlet. Vždy byly součástí amerického života. Problémem je, že náš systém veřejných obhájců je značně přetížen. Mezi 60 až 90 % obžalovaných ze zločinu potřebuje veřejného obhájce.

Systém tuto zátěž nezvládá. V současnosti řeší 20 veřejných obhájců 250 případů. V New Orleans řeší každý veřejný obhájce ročně asi 350 případů. Ve Fresno County veřejný obhájce ročně řeší asi 1 000 případů. Státní směrnice praví, že nesmí řešit více než 150 případů. Tisíc případů za rok... To jsou skoro tři případy denně.

Tolik lahví vína vypije Gerard Depardieu. Ke snídani... A při takovéto zátěži si veřejní obhájci nemohou obhajobu ani pořádně připravit. Pár let stará studie z New Orleans ukázala, že někteří veřejní obhájci mohou případem strávit pouze průměrně sedm minut. Za tu dobu si nepřipravíte vůbec nic. Kdybych měl k přípravě této show pouze sedm minut, rozhodně bych v tuhle chvíli nemluvil o veřejných obhájcích.

Snažil bych se zoufale vyplnit čas řazením muppetů podle šuk*telnosti. Udělám to tedy teď. První je samozřejmě Fuzzy. První je Fuzzy. Nejpřitažlivější je jeho smysl pro humor. Potom je to Rolf.

To je jasné. A další by byl švédský kuchař. A zakončím to orlem Samem, protože, jak víte, má podivné choutky. Podivné. Toto je teprve začátkem problémů. Někde dokonce nemají ani kancelář pro veřejné obhájce. Některé okresy dokonce prodávají případy tomu, kdo požaduje nejméně peněz. Bude to ale ještě horší.

Následkem toho vzniká systém požadující doznání viny. Většina obhajovaných přizná vinu a soud ani neproběhne. 90 až 95 % zločinů skončí přiznáním viny obžalovaného. Jen se nad tím zamyslete. Asi 95 % případů se nikdy nedostane k soudu. Kdyby Zákon a pořádek odrážel realitu, jeho epizody by byly dost krátké. Něco jako: "Jak se klient cítí?"

"Vinen, ctihodnosti." A pak tohle. Jako diváci byste se cítili dost ošizeně. Je snadné se o to nestarat. Je snadné předpokládat, že lidé zastupování veřejnými obhájci jsou nejspíše vinní. Avšak spousta z nich není. Někteří se přiznají, protože cítí, že nemají jinou možnost. Podívejte se na Ermu Faye Stewart.

Byla zadržena při drogovém zátahu, ale tvrdila, že je nevinná. Hrozilo jí 10 let a byla držena ve vězení, protože si nemohla dovolit kauci. Tvrdí, že ji přidělený obhájce nutil do přiznání viny. Nakonec s tím souhlasila. Řekla jsem, že... Přiznala jsem se a dostala podmínečné propuštění. Jen jsem chtěla jít za dítětem. Přiznala se ke zločinu, který prý nespáchala, jen aby mohla být s dítětem.

To je hrozné. Především proto, že já bych byl ochotný spáchat zločin, jen abych nemusel trávit čas s dětmi. Jsou to hlasité rezervoáry bakterií, které nikdy neřeknou nic zajímavého. Chceš vyrůst a být princeznou? Povím ti, co se děje princeznám, Ashley. Vygoogluj si pravda o Dianě.

Jen si to vygoogluj! Najdi si to, Ashley. Otevři oči! Být princeznou není legrace, Ashley! Poté, co se Erma přiznala, celý případ byl smeten ze stolu. Ostatní, kteří se nepřiznali, byli osvobozeni. Ale Erma nemohla vzít své přiznání zpět. Strávila v probaci pět let, během kterých byla nezpůsobilá pro většinu zaměstnání a tak skončila na ulici.

A to je problém systému, ve kterém máte sedm minut k přesvědčení lidí, aby učinili závažné rozhodnutí. Náš systém veřejných obhájců je značně podfinancován. Jedna zpráva tvrdí, že téměř 40 % kanceláří veřejných obhájců nemá v týmu žádné detektivy. To znamená, že 40 % právníků musí sedět u stolu, psát do Googlu "kde najdu důkazy ve prospěch obviněného" a pak kliknout na zkusím štěstí.

A i ty kanceláře, které je mají, někdy nesplňují základní bezpečnostní pravidla. Když ve vaší kanceláři lezou švábi, jen těžko se můžete soustředit na práci. V takovémto prostředí museli pracovat zaměstnanci advokátní kanceláře. Bylo to tak zlé, že musela být kancelář dnes zavřena. Toto zamoření není ničím novým. Problém se táhne už čtyři roky. Tato kancelář se dostala do situace, kdy počet švábů převýšil počet právníků.

A pokud tito švábi neměli právnický titul z univerzity Roachester a nepřevzali některé klienty, tak to asi bude docela problém. V New Orleans kancelář veřejných obhájců založila crowdfundingovou kampaň, která měla zalepit díry v rozpočtu. Doteď získali jen 19 % potřebných financí. Nikdo by neměl skončit ve vězení jen proto, že na Kickstarteru nevybral požadovanou částku. Tedy někteří lidé by měli ve vězení skončit za to, že dosáhli požadované částky.

Jako tento člověk s obří nafukovací hlavou Lionela Ritchieho. Vás by, drahý pane, měli zavřít na celou noc. Celou noc, celou noc, na celou noc. Celou noc, celou noc, jumba jumba. Hej, jumba jumba. I přes tyto překážky existují úžasní právníci. Třeba Travis Williams. Vyhrané případy si zarámuje a umístí na zeď.

Hádejte, kam umisťuje prohrané případy. Příjmení každého člověka, kterého neosvobodím, si nechám vytetovat na záda. Mám jich tam jen pět a další snad nepřibudou. Vyhrané případy jdou na zeď, prohrané na má záda. To je fér. Jména případů, které nevyhrál, si nechává tetovat na záda. To je opravdu hrdinský právník. Jako Atticus Finch.

Jen je skutečný a není ohavný rasista. Trhni si, Finchi. Běž ošu*at nějakýho ptáčka! Jde to o, že mnoho veřejných obhájců předvádí hrdinské nasazení. I přes to že čelí mnoha překážkám. Například tomuto neuvěřitelnému incidentu s floridským soudcem. Neserte mě. Sedněte si, já to vyřídím. Nepotřebuji vaši pomoc. Sedněte si. Jsem veřejný obhájce.

Mám právo tu být. - Mám právo zastupovat svého klienta. - Říkám sedněte si! Pokud chcete bojovat, sejdeme se vzadu a já vám nakopu p*del. Chcete se mnou vyj*bávat? Chcete? Tohle je samozřejmě ostuda. Ale přiznávám, že takové bitky by z porotní povinnosti udělaly větší zábavu. Vaše ctihodnosti, dospěli jsme k verdiktu. Tenhle soudní proces byl ku*evsky boží!

Tento soudce se vrátil do soudní síně a rozhodl sedm případů za nepřítomnosti veřejného obhájce. A soudí tam dodnes. Jistě, existují i špatní soudci. To vám řekne i vedoucí programu na NBC. Právo na obhájce má být dáno ústavou. Avšak je čím dál více ohroženo. Ve čtyřech státech můžete být tak chudí, že dostáváte stravenky, avšak nebudete natolik chudí, abyste dostali veřejného obhájce.

Ve 43 státech vám může být veřejný obhájce naúčtován. Znamená to, že v těchto státech funguje systém, kde když si nemůžete dovolit obhájce, stát vám nějakého přidělí, a pak vám ho naúčtuje. To je absurdní. Nemůžete lidem říkat, že je něco zdarma a pak jim to naúčtovat. Jste americký soudní systém, ne Candycrush.

Pokud chcete vidět následky, podívejte se na Larryho Thompsona. Roku 2010 byl na Floridě zatčen za řízení bez řidičského průkazu. Bylo to vážné, protože už před tím spáchal několik podobných přestupků. Larry byl uvězněn a žádal o veřejného obhájce. Na Floridě však nepochopitelně musíte zaplatit poplatek 50 dolarů. Kauci si nemohl dovolit, takže strávil ve vězení 59 dní. Tehdy se rozhodl, že se k obvinění nebude vyjadřovat. S ohledem na dobu strávenou ve vězení byl propuštěn.

Ovšem pokud na Floridě využijete veřejného obhájce a jste shledán vinným, musíte právníka zpětně zaplatit bez ohledu na to, zda na něj máte. Larry tedy nedlužil pouze 50 dolarů za žádost o veřejného obhájce, ale dalších 100 dolarů za jeho využití a dalších 100 dolarů za náklady obžaloby. To je stejné, jako kdyby vám školní potížista vzal peníze na oběd, a pak vám naúčtoval poplatek za převod peněz. Ale tím to nekončí.

K dalším poplatkům za to, že se rozhodl k obvinění nevyjadřovat, si soud po několik příštích měsíců účtoval další měsíční poplatky. Po Larrym požadovali 675 dolarů. To nás přivádí k minulému měsíci. Larry byl zatčen za pohrdání soudem, protože tyto poplatky neuhradil. Poté mu naúčtovali administrativní poplatek v hodnotě 210 dolarů. V tomto okamžiku mu mohli klidně napařit poplatek za ironii.

Ukázalo se, že nemít na Floridě žádné peníze může být ku*evsky drahé! Ještě jedna věc. V době, kdy Larryho zatkli, byl kvůli svému plicnímu onemocnění v péči hospicu. Byl tak nemocný, že ho věznice musela poslat do nemocnice, kde ho hlídali dva strážní a byl za kotníky připoután k posteli. Naštěstí byl nakonec propuštěn a jeho dluh zaplatili dárci. Avšak do teď, naprosto pochopitelně, nechápe, jak se to všchno vlastně stalo.

Dostali příkaz zatknout mě za to, že jsem nedokázal splatit peníze. Musel jsem platit nájem. Pořád mě zatýkali. Zase mě zavřeli do vězení, naúčtovali mi dalších 210 dolarů, se kterými jsem musel souhlasit, jinak by mě z vězení nepustili. Vlastně jsem byl ve vězení pro dlužníky. Nic z toho nedává smysl.

Ani z finančního hlediska. Ano, stát Florida získal svých 885 dolarů, které jim Larry dlužil, avšak během toho utratili tisíce dolarů za jeho uvěznění. Tyto peníze mohla Florida využít za něco, co skutečně potřebuje. Třeba na založení odvykacího centra pro mývaly závislé na pervitinu. To je podle mě docela přesné. Jde o to, že po 50 letech od doby, kdy Nejvyšší soud každému přiznal právo na právníka, i kdybyste si ho nemohli dovolit, tu máme systém, kdy mohou i ti nejzranitelnější lidé být kasírováni za přístup k našemu špatnému soudnímu systému.

Systém musíme napravit. Nebo aspoň musíme naše policejní seriály přizpůsobit realitě. Stůjte! Máte právo mlčet! - Máte právo mlčet!

- Máte právo mlčet! Cokoliv řeknete, může být použito proti vám. - Máte právo na obhájce... - Pokud si ho nemůžete dovolit... - Bude vám přidělen soudem. - Chápu to! - To není vše! - To není vše! - Ještě jsem neskončil. Tento právník může pracovat na dalších 300 případech. - To není vtip. - Opravdu, na dalších 300 případech. Na přípravu vaší obhajoby bude mít jen sedm minut. - Víš, jak krátká doba to je?

- Víš, jak krátká doba to je? Skladba Scenes From An Italian Restaurant od Billyho Joela je o 39 vteřin delší. Láhev červeného... Ten právník může být unavený a neschopný pořádně přemýšlet. Může být špatně placený... Nebo může pracovat v kanceláři zamořené šváby. A nebo tě ten právník může tlačit do toho, abys přiznal vinu. Statisticky tu je více než 90% šance, že to přijmeš. Ten obhájce může být soudcem vyznán k tomu, aby se porvali na chodbě.

- Hádej, kde se to děje. - Netuším. - Hádej! - No tak, hádej. - Na Floridě? - Jistě. Kde jinde as! Ještě něco, ten právník může, ale nemusí, být zdarma. Když prohraješ, budeš mu muset zaplatit. - Možná budeš muset zaplatit i obžalobě. - Není to protiústavní? To tedy, ku*va, není! Ty malej s*áči!

A to vše pouze tehdy, když toho právníka budeme moct zaplatit. Jak si vede ta kampaň na Kickstarteru? - Hodně mizerně. - To není dobré. Rozumíš svým právům, která jsem ti vysvětlil? - Ne. - Cože? - Ne! V podstatě jsi v p*či! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (58)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak vidím, tak v USA mají justiční systém ještě o něco málo horší, než u nás. Na druhou stranu - je tam alespoň jeden soudce, u kterého si stačí dovést jako obhájce známého s černým páskem v karate... ...nevýhodou je, že u takového by asi drtivá většina gangů dosáhla osvobozujícího rozsudku. S týmem pěti "objájců" si to ani jinak nedokážu představit.

44

Odpovědět

...ehhm, Florida ? xDDD

80

Odpovědět

13:43 říká 37 vteřin. :)

20

Odpovědět

Neříkám že je dobře se dostat do vězení atd za to, že nezaplatíte pokutu, ale sakra člověk si řídí auto, ale nemá 50USD? To mi přijde ujetý i tady, natož s platama v americe..vždyť to má vydělaný od rána do oběda ikdyž jen obrací burgery...

1116

Odpovědět

Měl byste si promluvit se svým zaměstnavatelem, na pauzu na oběd máte určitě nárok dřív, než po sedmi hodinách práce. Rovnou se ho při té příležitosti zeptejte, jak ochotně zaměstná někoho, kdo trpí plicní chorobou, a patrně ho na šichtě moc často neuvidí.

134

Odpovědět

V južných štátoch USA stále funguje diskriminácia podľa rasy aj keď sa o nej nerozpráva. Tie krajiny sú zaostalé aj v porovnaní s nami. Tam využívajú ľudskú nevzdelanosť a väčšina obyvateľov sú rednecks. Platy v týchto krajinách sú veľmi nízke aj z dôvodu lacnej pracovnej sily spoza hraníc. Nepochybujem že nemal na pokutu prachy.

134

Odpovědět

+VerejnynepriatelVerejnynepriatel: Ty jsi dobrej troll, debil a šiřitel falešných zpráv v jednom.

Začnu třeba tím, že to čemu se říká jih zabírá třetinu rozlohy USA a 40% obyvatel USA: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Us_south_census.png takže třeba Texas, nebo hlavní město Washington DC.

1.) V jižních státech je diskriminace na základě barvy kůže? To je pravda a není to jen jih, ostatně pozitivní diskriminace je i v Evropě. Prostě jak si černoušek tak jsi v pohodě a pokud si ještě teplej tak máš nálepku nedotknutelného.

2.) Většina obyvatel jsou rednecks? Asi 60% obyvatel jihu jsou běloši a to prostě běloši. Jih má obrovská a moderní města která řídí celé státy a mají až 80% černé populace, pokud černoši řídí jih, tak asi nebudou diskriminovaní ty trotle. Pravých rednecků je na jihu tak pár desítek tisíc.

3.) Platy jsou tu nízké. Teď jsem si poprskal monitor. Sice tam lidé žijí na úrovni Německa ale jinak okej.

4. Tyto krajiny jsou zaostalé s porovnáním s námi: Jo no my Češi a Slováci co jezdíme v trabantech a z platu zaplatíme nájem v 30 let starém paneláku jsme fakt boháči, ještě bohatší než lidé v USA jak říkáš...

517

Odpovědět

+Verejnynepriatelnevimjmeno2: ad 3) platy jsou v jižních státech USA opravdu nízké...tady máš mapu porovnání HDP s neevropskými státy

https://img.washingtonpost.com/wp-apps/imrs.php?src=https://img.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/files/2015/06/USMap20131.jpg&w=1484

Třeba
Washington DC je ekonomicky přirovnán k Maďarsku, Jižní Karolína k České republice-to jsou ty světlejší výjimky (řekněme HDP mezi 30.-50. místem na světě). Pak tam jsou takové státy jako Arkansas, který se blíží svou ekonomikou Angole, nebo Tennesee se blíží Nigerii;

Dokonce se dá tvrdit, že žádný stát USA (jednotlivě) nedosahuje úrovně Německa. (Na HDP Německa by se musel spojit Texas a Kalifornie, tedy státy se 4 násobnou rozlohou)

41

Odpovědět

+VerejnynepriatelMožná se někdy budeš zajímat o ekonomiku a zjistíš, že HDP nemá nic společného s úrovní života. Nechci to vysvětlovat nějak odborně, kde bych se sám zamotal a řeknu to co nejjednodušeji pro pochopení: Za minulý rok vyrostla Česká ekonomika o celých 4,3% a stali jsme se 3 nejrychleji rostoucí stát na světě, ale většině obyvatel zůstal stejný plat kdežto většina výrobků podražila takže i přes 5% růst se tady zhoršila životní úroveň! HDP je důležitý údaj pro podnikatele a spekulanty na akciových trzích...

46

Odpovědět

+VerejnynepriatelMohl jsi to pochopit už z toho obrázku co jsi mi poslal, škoda no.

02

Odpovědět

+Verejnynepriatelnevimjmeno2 : Takých majstrov sveta ako ty ,mám uprdele. Poradím ti ,prestaň pozerať také rozprávky o bájnej Amerike lebo ti to evidentne j**e na hlavu. Černosi nikdy neriadili Juh tak si to zafixuj "trotle". https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_guvern%C3%A9r%C5%AF_st%C3%A1t%C5%AF_Spojen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5%AF_americk%C3%BDch
Môžeš
pofajčiť môj kráľovský dick aj s tou tvojou aroganciou.

40

Odpovědět

+VerejnynepriatelMimochodom jediný štát z južných štátov kde je viac čiernych ako bielych je DC. https://suburbanstats.org/population/how-many-people-live-in-washington-dc.

00

Odpovědět

+VerejnynepriatelTo si takový debil co neumí číst nebo co? Neřekl jsem, že mají více obyvatel ve státech, ale ve velkých městech a na guvernéra ti sere pes, černoši mají starosty a lidi ve velkých firmách a úřadech...

06

Odpovědět

+VerejnynepriatelVieš o tom hovno.

41

Odpovědět

+VerejnynepriatelVšak nikdo nemluví o úrovni života, ale o PLATECH (tedy jestli si může někdo dovolit právníka za 50 dolarů). A ve státě ekonomicky na úrovní Angoly, nebo Nigérie asi bude dost těžké si vydělat 50 babek na právníka.

21

Odpovědět

+Verejnynepriatelnevimjmeno2 přestaň už konečně trolovat

11

Odpovědět

Když chci po někom nějakou službu, tak za ní musím zaplatit. To je celá pointa tržního hospodářství a kapitalismu. Ale to tenhle komouš nechápe a neschopní lidé, co akorát čekají s nataženou rukou na to slyší. Měl by si jít líbat zadek s Obamou.

552

Odpovědět

Jenže zákony v Americe zaručují každému zatčenému právo na právní pomoc. Tedy pokud stát toto právo deklaruje, pak by se právě stát měl toto právo naplňovat.

Podobně jako povinná školní docházka u nás....stát deklaruje, že zaplatí devítiletou školní docházku, a tedy je na něm, aby dostál svým slibům.

251

Odpovědět

Však jo. Společnost (lidi, stát, vyberte si pojem jaký chcete) chce aby byl souzen, protože zločiny mají být potrestány-má to pozitivní vliv na jednání jednotlivců, a tedy celkové chování společnosti. Soudy jsou služba společnosti, ne obžalovanému. Jen vzácně někdo přijde a řekne: Suďte mě, chci být potrestán dle práva. Většinou chce aby ho nechali na pokoji.
A protože společnost chce, aby proběhl soud, platí ho. Protože chce, aby soud byl spravedlivý, platí spravedlivý soud, a k tomu patří i obhájce. Proto společnost platí i obhájce.
Občas se najde někdo, komu se nabízený obhájce nelíbí. Tak si zaplatí lepšího-nad rámec toho, co vyžaduje společnost, proto je to služba jemu, a on si ji platí.
Připadá mi to naprosto jasné. Asi nejsem z těch, co čekají s nataženou rukou, až si někdo zaplatí své odsouzení, o které vůbec nestojí.

293

Odpovědět

Tržní mechanizmus nie je efektívny vždy. Platí to napríklad pri verejných statkoch.
Ďalej tržní mechanizmus nie je zrovna spravodlivým keď príde na veci ako zdravie, spravodlivosť, vzdelanie, ochrana.

41

Odpovědět

parádní jako vždy, jen malá poznámka k překladu:
přijde mi škoda nevyužít Johnovu slovní hříčku roaches a Roachester.
Co třeba "pokud tito švábi něměli právnický titul ze Švábského Gmündu," nebo "ze Švábska?"

(je tam sice Pedadogische Hochschule, ale tak proč ne)

301

Odpovědět

Obhajovat černé drogové dealery. Jeho typická úroveň.

952

Odpovědět

Podsunout něco, co tam vůbec není, ještě k tomu s rasistickým vyzněním. Vaše typická úroveň.

6310

Odpovědět

+komunardTy si taký Brouk Pytlík :D komentovať každú blbosť a honiť si tu ego xD well done

720

Odpovědět

+komunardNech ho, byly tu i větší hovada. Tenhle se aspoň u toho slušně vyjadřuje.

92

Odpovědět

+komunardJo když Olík minule mluvil o ejakulaci do dortu, tak vy havlovci jste z toho stříkali, tak se nerozbreč, že jsem napsal něco s kožním podtextem.

06

Odpovědět

+komunardTak za havlovce mě nepovažovali už hodně dlouho.
Naproti tomu, úvaha rasa(=)barva pleti mne u vás vůbec nepřekvapuje.

44

Odpovědět

+komunardRasy se rozlišují podle plno znaků a jeden z nich je třeba barva pleti. Hraješ si na vzdělance a děláš tady ze sebe akorát kreténa.

14

Odpovědět

+komunardVýborně, ještě napište, že celou dobu víte, že nejsem havlista, a setřete mě naprosto totálně. Sice tím váš příspěvek z 2:11 ztratí smysl, ale za to vám to nepochybně stojí.

42

Odpovědět

+komunardKreténa stírat nemusím, ty už si se setřel sám :P

02

Odpovědět

+komunardnevimjmeno2: Jediného kreténa kterého jsi setřel jsi ty sám pane trole.

60

Odpovědět

14:29 v titulcich mate "To teda ku*va neni" i kdyz rika "It's constitutional as f*ck"

43

Odpovědět

v návaznosti na to 12:03 říká "Death sentence", takže rozsudek smrti, jinak velice kvalitní překlad

35

Odpovědět

+CroolDebt sentence

30

Odpovědět

Překlad je správně, možná tě zmátl předchozí překlad věty "Není to protiprávní?"

30

Odpovědět

+ToxyKdyby byl překlad předchozí věty správně, pak by věta následující měla správně znít: "To teda k***a je!"
Jenže on právě ten překlad předchozí věty je špatně.
Zatčený totiž říká: "Is that constitutional?",
což volně přeloženo znamená: "A je to (vůbec) podle ústavy?"
A pak už dává smysl - a je správně přeloženo - ono "To teda k***a není!".

00

Odpovědět

Vážím si Johnovy investigativní práce, nicméně... není možné, že 95% lidí přizná vinu, protože je opravdu vinná? Jinak té ženské s dítětem je mi samozřejmě líto, ale to bude doufám výjmka. Občas mám taky pocit, že některé situace zbytečně zlehčuje, už to není takový gól jako dřív. Nicméně tématem opět zásah do středu terče.

2810

Odpovědět

Možné to je, ale dost nepravděpodobné

104

Odpovědět

I kdyby to tak bylo a těch 95% zločinců byli prostě pitomci, pořád to neřeší problém. Ústava říká, že každý, kdo si nemůže obhájce dovolit, ho má mít přiděleného zdarma. Ale pokud ho pak dotyčnému zpětně naúčtují, tak to prostě NENÍ zdarma, a je fuk, jestli byl ten pitomec klient vinný nebo ne. Navíc se jaksi čeká, že obviněnému ten obhájce k něčemu bude - ne, že dřepí v kanceláři plné švábů a na jeden případ má 7 minut. To si může vzít formulář, na něm zaškrtnout volbu Vinen/Nevinen a pak si hodit se soudcem mincí, jestli půjde bručet nebo ho pustí...

120

Odpovědět

+BorgDogje otázka zda si to nevyložili tak že proces přidělení je zdarma ale obhajoba je už za poplatek :-))) to víte se slovíčky je třeba si vyhrát.

00

Odpovědět

tam kde narazíš na výjimku je jich zpravidla mnohem mnohem víc. Neexistuje v takovém systému jedna výjimka, tomu sám nemůžeš věřit. To je statistický nesmysl.

10

Odpovědět

Ten umělý smích už není vtipný...

1625

Odpovědět

umělý smých by vykazoval opakující se vzorky, ... kde jste na opakující se vzorek narazil ? :-) že vás tak pohoršil a vyburcoval k of topic přízpěvku který nikoho nezajímá ?

10

Odpovědět

nechápu co je špatně?... jsi-li vinný, přiznej se a nemusíš nic platit(což je spravedlivé, dostaneš mírnější trest, ušetří se na soudech a pokud se budeš soudit tak ti tu šaškárnu samozřejmě naúčtují), jsi-li nevinný, suď se a nemusíš nic platit a nebo ještě lépe ani se nezdržuj s malým dítětem v oblasti, kde se vyrábí narkotika a ty určitě víš že se tam vyrábí... a pak je tu ten příběh co mu sebrali řidičák kvůli tomu že pravděpodobně jezdí jako hovado, v tom případě ať srazí vaší babičku, matku a vaše děti a ať zůstanou ochrnuté a vy se o ně budete muset starat.... a že neměl 50 dolarů takové blbé kecy a trapné výmluvy to by si nemohl pořídit auto, platit pojistné... je sakra jen pár litrů benzínu....

937

Odpovědět

to si asi nedaval pozor.
jsli ni nevinny, sud se ALE NEJDRIV ZAPLAT VSECKY VYLOHY, jinak jdes automaticky do vezeni pro dluzniky.

222

Odpovědět

ak si vinný a priznáš sa, tak si vinný = platíš poplatky za obhajcu, pretože vinu priznávaš vždy pred sudcom a pred sudcom ťa zastupuje právnik, buď tvoj alebo štátom pridelený.

00

Odpovědět

Tvl ta Émerika je dobře v p****i... Bezdomovcem jedna dvě. Tohle se u nás tak jednoduše nestane

1214

Odpovědět

No tak třeba to, že když tě pravomocně odsoudí, tak za ex offo právníka musíš platit, to je i u nás.

150

Odpovědět

+iqeA to prosím máte z jakého předpisu????

31

Odpovědět

+iqeTR, my to máme v ústave a keďže naša ústava je česká ústava preložená do slovenčiny, tak to máte aj vy :D
Občan má právo na obhajcu, ak si ho nemôže dovoliť, bude mu štátom pridelený. Trovy za súdne konanie platí ten čo súd prehral. Čiže ak si vinný, ideš do väzenia/na podmienku a musíš platiť právnika a poplatky za súd.

70

Odpovědět

Jsem ráda, že Oliver věnoval díl tomuhle tématu, protože přesně nad tímhle jsem už kolikrát přemýšlela. Jenom si řikám, proč někdo nedal ústavní stížnost k Nejvyššímu soudu? Dyť je to jasně protiústavní....

493

Odpovědět

Neměla by ta stížnost směřovat spíše na ústavní soud, kdyby to bylo v rozporu s ústavou?

113

Odpovědět

+BloodyjesseV USA je "Supreme Court", obvykle překládáno jako Nejvyšší soud, také soudem ústavním. (Třeba jako Švédsko, které také nemá soud ústavní.)

240

Odpovědět

zajimavej dil

252

Odpovědět

Chlápek ke konci nechápe, jak se to všechno stalo? Tak za prvé debil nekolikrát porušil zákon, ale brečet levičákovi do telky bude.

1570

Odpovědět

Ale to, co nechápe, není jeho trest za porušení zákona, to by jistě pochopil. On nechápe, proč ho vězní za neplacení peněz, které by vlastně neměl platit.

758

Odpovědět

Eravor: pointa celého případu je, že byl obviněn a odmítl vypovídat....a tedy musel zaplatit za nevypovídání

263

Odpovědět

Navíc je ujeté, když se to vlastně nepřímo tlačí do modelu "Kdo nemá peníze, jde do basy a je to." Jestli je vinný nebo ne, na tom vůbec nesejde - prostě, nemáš prachy, tak bručíš buď za to, z čeho tě původně obvinili, anebo za to, že nezaplatíš právníkovi, co tě z toho obvinění vysekal. Prašť jako uhoď, v base jsi stejně. To spíš než nějakým levičáctvím páchne Orwellem...

110
Další