Korejská komunita v JaponskuVox
61
Tým Voxu se vydal do Japonska, kde existuje komunita Severokorejců s vlastními školami a hranicemi tvořenými odlišnou identitou, kulturou i jazykem. Jak k tomu došlo a jaký je vztah japonské společnosti k této skupině cizinců v jejich středu?
Přepis titulků
V této tokijské škole
je právě poslední den školního roku. Od stanice metra je to k ní jen 10 bloků. Ale tyto děti nejsou úplně v bezpečí. Muži z jejich komunity
musí stát na každém rohu, aby zajistili, že děti nebude nikdo
obtěžovat nebo šikanovat. Už se to tu stalo. Vlastně bylo v Tokiu v poslední době
hodně protestů proti těm dětem a té škole. Protože i když se ty děti i jejich rodiče
narodili v Japonsku, nejsou Japonci.
Toto je bublina Severní Koreje v Japonsku. Je to komunita asi 150 000 Korejců. Zůstali ze 40. let, kdy japonská armáda násilně přivedla jejich příbuzné. Vedou síť škol, kde učí své děti o korejských dějinách, korejštinu, ideologii velkého vůdce Kim Ir-sena. Hlídkují tu dnes, protože před třemi dny testovala Severní Korea střely, které přistály nedaleko od japonských břehů. Než žáci odejdou, musí se převléct z tradičního korejského oblečení.
Když to oblečení nosím venku, bojím se. Lidé na mě zírají. Nosím ho jen do školy. Ale tato komunita se tlaku nepoddává. Jejich školy jsou místa, kde mohou bránit svou identitu a tiše uctívat svého velkého vůdce a vlast, kterou založil. Zemi, ve které nikdo z nich nežil. Tato severokorejská bublina je národ uvnitř národa. Jejich hranice tvoří kultura, jazyk, dějiny a ideologie. Ukazuje to, že hranice existují v mysli stejně jako na mapách.
V roce 1910 byl Korejský poloostrov anektován expandující japonskou říší. Během své vlády odvedla říše do Japonska desetitisíce Korejců. Hlavně jako dělníky a vojáky. Nebo v případě žen, aby pracovaly jako sexuální otrokyně v nevěstincích pro japonské vojáky. Japonské impérium rostlo do roku 1945, kdy druhá světová přinesla náhlou porážku a ztrátu většiny jeho území včetně Koreje. Korejci v Japonsku byli volní, ale nacházeli se v zemi, která je neuznávala jako občany.
USA a SSSR rychle naplnily mocenské vakuum osvobozeného poloostrova. A vznikly dvě nové země. Jižní Korea s podporou USA a Severní Korea s podporou sovětů, kteří dosadili nového vůdce, Kim Ir-sena. Ten o několik let později napadl Jižní Koreu a začal korejskou válku. Většina Korejců z Japonska se do Koreji vrátila, ale asi 600 000 z nich se rozhodlo v Japonsku zůstat. Korejská válka všechno změnila, hluboce rozdělila dvě nové Koreje. Takže Korejci v Japonsku už nemohli být prostě Korejci.
Najednou se museli rozhodnout, do které Koreje patří. Skoro všichni byli původem z nynější Jižní Koreje. Ale nová Severní Korea jim začala věnovat zvláštní pozornost. Posílala jim peníze a pomáhala jim stavět školy a podniky. Vlastně jim pomáhala vytvořit kulturní hranici, aby mohli chránit svou identitu a jazyk před japonskou společností, která se ji snažila změnit nebo zničit. Byla to Severní Korea, kdo v těch nejtěžších časech, v 50.
letech, nabídl pomoc, když jsme se snažili postavit školy. Tato škola byla postavena díky dotacím od Kim Ir-sena v době po válce. U těch Korejců bez vlasti v Japonsku pomoc vzdálené vlády budovala loajalitu a důvěru k režimu, ve kterém nikdy nežili. Důvod, proč jsme ještě tady, je Kim Ir-sen a jeho politika. On je ten, který mi dal můj život Korejky, tím si jsem jistá. Organizace podporovaná Severní Koreou se nazvala Chongryon a v průběhu následujících desetiletí vytvořila síť škol, bank a heren.
Zbohatli a začali posílat Severní Koreji miliony dolarů na podporu režimu. V době největšího rozkvětu měla Chongryon hodnotu 25 miliard dolarů. Ale stalo se něco, co znamenalo začátek konce pro toto severokorejské impérium v Japonsku. Na konci 70. let začala Severní Korea posílat k japonským břehům špehy kteří byli převlečení za rybáře, aby unášeli japonské občany. Přiváželi je do Severní Koreje a používali je pro pochopení japonské kultury a řeči, aby mohli lépe trénovat své špiony.
Oběti včetně 13leté dívky, která prý zemřela v zajetí, upoutaly pozornost národa na celé roky. Jejich příběhy se dostaly do popkultury, jejich obličeje znal každý občan. V té době začala Severní Korea vyvíjet své střely s dlouhým dosahem. Program, díky kterému má Severní Korea přístup k jaderným střelám. Problematika jaderných zbraní i únosů vyvrcholila na začátku tisíciletí, kdy Severní Korea odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.
Tato smlouva zabraňuje zemím, aby vyráběly další jaderné zbraně. Režim také oficiálně přiznal, že je zodpovědný za některé únosy Japonců. To nastartovalo vlnu násilných útoků a nenávistných projevů proti Severokorejcům žijícím v Japonsku. Japonská vláda požadovala, aby Chongryon zaplatil nesplacené dluhy. Když toho organizace nebyla schopná, museli vyhlásit bankrot. Mnoho jejich budov, včetně ředitelství, bylo zabaveno. Organizace skončila finančně v troskách, zbyla jim jenom síť několika tuctů škol.
Tyto školy se staly dalším terčem japonské nenávisti vůči Severní Koreji. Korejští žáci se náhle ocitli uprostřed vyhroceného mezinárodního konfliktu. Není správné politizovat témata, která se týkají vzdělání a dětí. Je to, jako by ty děti byly rukojmí v diplomatické hře. Tento graf ukazuje státní podporu korejských škol v japonských prefekturách. 2006 byl rok, kdy Severní Korea testovala jadernou zbraň. A je vidět okamžitý pokles dotací každý následující rok. Počet prefektur, které poskytují dotace korejským školám, klesl z 28 v roce 2006 na dnešních 12.
Úředníci ze vzdělávání přímo jmenovali "problém únosů", stejně jako "obecnou situaci v Severní Koreji" jako důvod pro ukončení dotací škol. Nejsme schopní dostatečně zaplatit našim učitelům. Máme štěstí, když se nám podaří zaplatit jim polovinu. Japonské ministerstvo školství odmítlo mou žádost o rozhovor na toto téma. Ale mluvil jsem s proti-korejským aktivistou, který tyto činy obhajoval.
Zformuloval to téma tak, abych ho jako Američan pochopil. Co kdyby byla v USA postavena škola na památku Usámy bin Ládina? Jaký byste měli pocit? Navštěvoval jsem ty školy a mluvil s lidmi, kteří žijí v zemi, která je k nim otevřeně nepřátelská. A cítil jsem se rozpolceně. Tato organizace podporuje režim, který spáchal jedny z nejhorších krutostí, jaké moderní svět zná.
Viděla jsem veřejnou popravu matky mého kamaráda. Její zločin: dívala se na film z Hollywoodu. Každé myslitelné lidské právo je porušováno. Asi 80 000 až 100 000 lidí hyne v politických vězeňských táborech. Ale zároveň jsou také oběti závažné strukturální diskriminace. OSN a další mezinárodní organizace opakovaně odsoudily japonskou diskriminaci vůči Korejcům. Severokorejská komunita to často cituje, jako potvrzení jejich situace.
Ale OSN také označila severokorejské porušování lidských práv za tak vážné, že v dnešním světě nemá obdobu. Když se jich zeptáte, jak se s tím rozporem vyrovnávají, - jejich odpověď je vždy něco ve smyslu: - Každá země má problémy s lidskými právy. A co japonské a americké problémy s lidskými právy? Často jsou i závažnější. Nejdříve si vyřešte své problémy, než budete kritizovat Severní Koreu. Ze začátku mi to přišlo fascinující, že mohou tak ochotně ignorovat krutost severokorejského režimu.
Ale čím hlouběji jsem pronikal do jejich komunity, tím více jsem si uvědomoval, že pro tuto přehlíženou skupinu je Severní Korea spíše útočiště pro jejich identitu. Něco, po čem touží v zemi, která aktivně oslabuje jejich dědictví a kulturu. Narodil jsem se v Japonsku. Svou vlast jsem znal jenom z něčích historek nebo filmů. Když jsem poprvé dorazil do své země, byl jsem opravdu dojatý. Mladší generace se sice spíše přizpůsobí japonské kultuře, ale Chongryon odvedl mimořádnou práci v pěstování silné korejské identity.
I přes nátlak a překážky. Poslední rok střední školy mají žáci možnost navštívit Severní Koreu. Uviděli vřelé lidi a našli svá "srdce". Slyšet o těchto přesně naplánovaných návštěvách Pchjongjangu stačí, abyste pochopili vztah, který má tato zavrhovaná komunita vůči své adoptivní vlasti. Nedokážu popsat svůj pocit slovy.
Všichni jsme plakali, když jsme nakonec museli odjet. Navštívil jsem severokorejskou univerzitu, kde vytvořili muzeum všeho korejského. Každý kámen, strom, druhy ryby, rostlina, zvíře, kořen, který na korejském poloostrově kdy byl, je k nalezení v tomto muzeu. Bylo postaveno s podporou severokorejské vlády. Nikdy jsem neviděl tak úzkostně úplnou sbírku pro zaznamenání místa a historie. Neexistuje kvůli návštěvníkům. Je to spíše zpráva. Zpráva, že i přes silný nátlak a nepřátelství, korejská kultura v Japonsku přetrvává.
Tohle ukazuje, jak jim na Korejcích v Japonsku záleží. Doufají, že mladí Korejci se díky tomu cítí blíže své vlasti. Severní Korea není jejich vlast způsobem, jaký si představujete. Nenarodili se tam, nikdy tam nežili, ale vnímají ji jako svou vlast, protože zem, kde se narodili, jejich život aktivně ztěžuje. Jako na mnoha místech na světě, pravicový nacionalismus v Japonsku roste. Proti-korejských protestů podle japonské policie přibývá.
Premiér Shinzo Abe je urputný nacionalista a je zapleten do skandálu. Tajně podporoval ultra nacionalistickou školku s proti-korejskými názory. Japonský nacionalismus vede k diskriminaci Korejců. Tím pádem Korejci odmítají Japonsko jako svou vlast, obracejí se k zemi, ve které nikdy nežili, pro podporu a ochranu své identity. Spojení s tímto obecně odsouzeným režimem, který běžně přísahá, že zničí Japonsko, způsobuje více odporu u japonské populace a politiků.
Což vede k další diskriminaci, což vede k hlubšímu závazku k Severní Koreji jako ochránci. A já nepochybuji, že tento cyklus bude pokračovat. Lidé se nestávají Korejci, protože se tak narodí. Jenom díky tomuto prostředí mohou být vychováni jako Korejci. Ať to bude jakkoliv těžké, ochráníme to. To je má životní mise. Když jsem v Japonsku natáčel toto video, strávil jsem hodně času i s extrémně pravicovými skupinami, které jsou proti Koreji.
V tomhle videu se tomu moc nevěnuji, ale udělal jsem celé video, o růstu pravicové politiky v Japonsku a proti korejským náladám. A odkud to celé pochází z historického hlediska. A samozřejmě patří mé díky lululemon, kteří Hranice sponzorují. Poslali mi tyhle ABC kalhoty. Jsou pevné a flexibilní a dají se nosit na výlety, nebo doma. Takže díky, lululemon. Ale hlavně děkuji za podporu Hranic, ten projekt je možný jenom díky vám. Nechám vám tu odkaz na jejich obchod, a můžete se na ty kalhoty podívat sami.
Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Toto je bublina Severní Koreje v Japonsku. Je to komunita asi 150 000 Korejců. Zůstali ze 40. let, kdy japonská armáda násilně přivedla jejich příbuzné. Vedou síť škol, kde učí své děti o korejských dějinách, korejštinu, ideologii velkého vůdce Kim Ir-sena. Hlídkují tu dnes, protože před třemi dny testovala Severní Korea střely, které přistály nedaleko od japonských břehů. Než žáci odejdou, musí se převléct z tradičního korejského oblečení.
Když to oblečení nosím venku, bojím se. Lidé na mě zírají. Nosím ho jen do školy. Ale tato komunita se tlaku nepoddává. Jejich školy jsou místa, kde mohou bránit svou identitu a tiše uctívat svého velkého vůdce a vlast, kterou založil. Zemi, ve které nikdo z nich nežil. Tato severokorejská bublina je národ uvnitř národa. Jejich hranice tvoří kultura, jazyk, dějiny a ideologie. Ukazuje to, že hranice existují v mysli stejně jako na mapách.
V roce 1910 byl Korejský poloostrov anektován expandující japonskou říší. Během své vlády odvedla říše do Japonska desetitisíce Korejců. Hlavně jako dělníky a vojáky. Nebo v případě žen, aby pracovaly jako sexuální otrokyně v nevěstincích pro japonské vojáky. Japonské impérium rostlo do roku 1945, kdy druhá světová přinesla náhlou porážku a ztrátu většiny jeho území včetně Koreje. Korejci v Japonsku byli volní, ale nacházeli se v zemi, která je neuznávala jako občany.
USA a SSSR rychle naplnily mocenské vakuum osvobozeného poloostrova. A vznikly dvě nové země. Jižní Korea s podporou USA a Severní Korea s podporou sovětů, kteří dosadili nového vůdce, Kim Ir-sena. Ten o několik let později napadl Jižní Koreu a začal korejskou válku. Většina Korejců z Japonska se do Koreji vrátila, ale asi 600 000 z nich se rozhodlo v Japonsku zůstat. Korejská válka všechno změnila, hluboce rozdělila dvě nové Koreje. Takže Korejci v Japonsku už nemohli být prostě Korejci.
Najednou se museli rozhodnout, do které Koreje patří. Skoro všichni byli původem z nynější Jižní Koreje. Ale nová Severní Korea jim začala věnovat zvláštní pozornost. Posílala jim peníze a pomáhala jim stavět školy a podniky. Vlastně jim pomáhala vytvořit kulturní hranici, aby mohli chránit svou identitu a jazyk před japonskou společností, která se ji snažila změnit nebo zničit. Byla to Severní Korea, kdo v těch nejtěžších časech, v 50.
letech, nabídl pomoc, když jsme se snažili postavit školy. Tato škola byla postavena díky dotacím od Kim Ir-sena v době po válce. U těch Korejců bez vlasti v Japonsku pomoc vzdálené vlády budovala loajalitu a důvěru k režimu, ve kterém nikdy nežili. Důvod, proč jsme ještě tady, je Kim Ir-sen a jeho politika. On je ten, který mi dal můj život Korejky, tím si jsem jistá. Organizace podporovaná Severní Koreou se nazvala Chongryon a v průběhu následujících desetiletí vytvořila síť škol, bank a heren.
Zbohatli a začali posílat Severní Koreji miliony dolarů na podporu režimu. V době největšího rozkvětu měla Chongryon hodnotu 25 miliard dolarů. Ale stalo se něco, co znamenalo začátek konce pro toto severokorejské impérium v Japonsku. Na konci 70. let začala Severní Korea posílat k japonským břehům špehy kteří byli převlečení za rybáře, aby unášeli japonské občany. Přiváželi je do Severní Koreje a používali je pro pochopení japonské kultury a řeči, aby mohli lépe trénovat své špiony.
Oběti včetně 13leté dívky, která prý zemřela v zajetí, upoutaly pozornost národa na celé roky. Jejich příběhy se dostaly do popkultury, jejich obličeje znal každý občan. V té době začala Severní Korea vyvíjet své střely s dlouhým dosahem. Program, díky kterému má Severní Korea přístup k jaderným střelám. Problematika jaderných zbraní i únosů vyvrcholila na začátku tisíciletí, kdy Severní Korea odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.
Tato smlouva zabraňuje zemím, aby vyráběly další jaderné zbraně. Režim také oficiálně přiznal, že je zodpovědný za některé únosy Japonců. To nastartovalo vlnu násilných útoků a nenávistných projevů proti Severokorejcům žijícím v Japonsku. Japonská vláda požadovala, aby Chongryon zaplatil nesplacené dluhy. Když toho organizace nebyla schopná, museli vyhlásit bankrot. Mnoho jejich budov, včetně ředitelství, bylo zabaveno. Organizace skončila finančně v troskách, zbyla jim jenom síť několika tuctů škol.
Tyto školy se staly dalším terčem japonské nenávisti vůči Severní Koreji. Korejští žáci se náhle ocitli uprostřed vyhroceného mezinárodního konfliktu. Není správné politizovat témata, která se týkají vzdělání a dětí. Je to, jako by ty děti byly rukojmí v diplomatické hře. Tento graf ukazuje státní podporu korejských škol v japonských prefekturách. 2006 byl rok, kdy Severní Korea testovala jadernou zbraň. A je vidět okamžitý pokles dotací každý následující rok. Počet prefektur, které poskytují dotace korejským školám, klesl z 28 v roce 2006 na dnešních 12.
Úředníci ze vzdělávání přímo jmenovali "problém únosů", stejně jako "obecnou situaci v Severní Koreji" jako důvod pro ukončení dotací škol. Nejsme schopní dostatečně zaplatit našim učitelům. Máme štěstí, když se nám podaří zaplatit jim polovinu. Japonské ministerstvo školství odmítlo mou žádost o rozhovor na toto téma. Ale mluvil jsem s proti-korejským aktivistou, který tyto činy obhajoval.
Zformuloval to téma tak, abych ho jako Američan pochopil. Co kdyby byla v USA postavena škola na památku Usámy bin Ládina? Jaký byste měli pocit? Navštěvoval jsem ty školy a mluvil s lidmi, kteří žijí v zemi, která je k nim otevřeně nepřátelská. A cítil jsem se rozpolceně. Tato organizace podporuje režim, který spáchal jedny z nejhorších krutostí, jaké moderní svět zná.
Viděla jsem veřejnou popravu matky mého kamaráda. Její zločin: dívala se na film z Hollywoodu. Každé myslitelné lidské právo je porušováno. Asi 80 000 až 100 000 lidí hyne v politických vězeňských táborech. Ale zároveň jsou také oběti závažné strukturální diskriminace. OSN a další mezinárodní organizace opakovaně odsoudily japonskou diskriminaci vůči Korejcům. Severokorejská komunita to často cituje, jako potvrzení jejich situace.
Ale OSN také označila severokorejské porušování lidských práv za tak vážné, že v dnešním světě nemá obdobu. Když se jich zeptáte, jak se s tím rozporem vyrovnávají, - jejich odpověď je vždy něco ve smyslu: - Každá země má problémy s lidskými právy. A co japonské a americké problémy s lidskými právy? Často jsou i závažnější. Nejdříve si vyřešte své problémy, než budete kritizovat Severní Koreu. Ze začátku mi to přišlo fascinující, že mohou tak ochotně ignorovat krutost severokorejského režimu.
Ale čím hlouběji jsem pronikal do jejich komunity, tím více jsem si uvědomoval, že pro tuto přehlíženou skupinu je Severní Korea spíše útočiště pro jejich identitu. Něco, po čem touží v zemi, která aktivně oslabuje jejich dědictví a kulturu. Narodil jsem se v Japonsku. Svou vlast jsem znal jenom z něčích historek nebo filmů. Když jsem poprvé dorazil do své země, byl jsem opravdu dojatý. Mladší generace se sice spíše přizpůsobí japonské kultuře, ale Chongryon odvedl mimořádnou práci v pěstování silné korejské identity.
I přes nátlak a překážky. Poslední rok střední školy mají žáci možnost navštívit Severní Koreu. Uviděli vřelé lidi a našli svá "srdce". Slyšet o těchto přesně naplánovaných návštěvách Pchjongjangu stačí, abyste pochopili vztah, který má tato zavrhovaná komunita vůči své adoptivní vlasti. Nedokážu popsat svůj pocit slovy.
Všichni jsme plakali, když jsme nakonec museli odjet. Navštívil jsem severokorejskou univerzitu, kde vytvořili muzeum všeho korejského. Každý kámen, strom, druhy ryby, rostlina, zvíře, kořen, který na korejském poloostrově kdy byl, je k nalezení v tomto muzeu. Bylo postaveno s podporou severokorejské vlády. Nikdy jsem neviděl tak úzkostně úplnou sbírku pro zaznamenání místa a historie. Neexistuje kvůli návštěvníkům. Je to spíše zpráva. Zpráva, že i přes silný nátlak a nepřátelství, korejská kultura v Japonsku přetrvává.
Tohle ukazuje, jak jim na Korejcích v Japonsku záleží. Doufají, že mladí Korejci se díky tomu cítí blíže své vlasti. Severní Korea není jejich vlast způsobem, jaký si představujete. Nenarodili se tam, nikdy tam nežili, ale vnímají ji jako svou vlast, protože zem, kde se narodili, jejich život aktivně ztěžuje. Jako na mnoha místech na světě, pravicový nacionalismus v Japonsku roste. Proti-korejských protestů podle japonské policie přibývá.
Premiér Shinzo Abe je urputný nacionalista a je zapleten do skandálu. Tajně podporoval ultra nacionalistickou školku s proti-korejskými názory. Japonský nacionalismus vede k diskriminaci Korejců. Tím pádem Korejci odmítají Japonsko jako svou vlast, obracejí se k zemi, ve které nikdy nežili, pro podporu a ochranu své identity. Spojení s tímto obecně odsouzeným režimem, který běžně přísahá, že zničí Japonsko, způsobuje více odporu u japonské populace a politiků.
Což vede k další diskriminaci, což vede k hlubšímu závazku k Severní Koreji jako ochránci. A já nepochybuji, že tento cyklus bude pokračovat. Lidé se nestávají Korejci, protože se tak narodí. Jenom díky tomuto prostředí mohou být vychováni jako Korejci. Ať to bude jakkoliv těžké, ochráníme to. To je má životní mise. Když jsem v Japonsku natáčel toto video, strávil jsem hodně času i s extrémně pravicovými skupinami, které jsou proti Koreji.
V tomhle videu se tomu moc nevěnuji, ale udělal jsem celé video, o růstu pravicové politiky v Japonsku a proti korejským náladám. A odkud to celé pochází z historického hlediska. A samozřejmě patří mé díky lululemon, kteří Hranice sponzorují. Poslali mi tyhle ABC kalhoty. Jsou pevné a flexibilní a dají se nosit na výlety, nebo doma. Takže díky, lululemon. Ale hlavně děkuji za podporu Hranic, ten projekt je možný jenom díky vám. Nechám vám tu odkaz na jejich obchod, a můžete se na ty kalhoty podívat sami.
Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Komentáře (44)
Milovník horroru (anonym)Odpovědět
15.08.2024 14:12:22
Nedivím se že proti téhle komunitě Japonci protestují , tihle severo Korejci sice žijí v Japonsku ale pořád praktikují zvyky že Severní koreje , a navíc uctívají Severo korejské diktátory , diktátory kteří popravovaly lidi a zavírají je do pracovních táborů, takové Korejci uctívají hanba
Milovník horroru (anonym)Odpovědět
15.08.2024 13:56:54
Severní korea je zlo
.... (anonym)Odpovědět
11.12.2017 15:48:45
Najviac mi je luto deti, ktore su vychovavane v takomto zaslepenom patriotizme. Potom z toho vzniknu kvanta zaslepencov s vymytymi mozgami napr. tie dve blbky vo videu alebo ucitel, ktory sa obhajuje ze aj ine krajiny maju problemy. A pritom aj oni boli niekedy iba deti, ktore prahli po informaciach a vedomostiach - a tie im boli pocas zivota vykladane tym najhorsim moznym sposobom. Zlo plodi iba dalsie zlo, zacarovany kruh bez riesenia.
Je to utopia, ale prial by som si svet kde by sa buducim potomkom v kvalitnom skolstve odovzdavali len tie najlepsie rozumne informacie, ktore by detom dali zakladnu inteligenciu, kriticke myslenie a vseobecny rozhlad. Bez kulturnych, nabozenskych, statnych a inych vplyvov.
Coconut23Odpovědět
11.12.2017 13:28:22
Lidska zaslepenost dokaze byt nekdy opravdu ohromujici ...
antisystem (anonym)Odpovědět
10.12.2017 14:54:37
FUCK THE SYSTEM ANYWAY :)
Alfik (anonym)Odpovědět
10.12.2017 13:01:21
Takže ti "zlí" se chovají jako hodní, zatímco ti "hodní" jsou zlí. Zajímavé video. Takové k zamyšlení, jak to vlastně na světě je.
Jako vždy - stále, u tvůrců i u zobrazovaných, je třeba se u takových videí ptát: Qui bono?
hnojomet (anonym)Odpovědět
10.12.2017 12:35:37
Může mi prosím někdo vysvětlit proč ty školy nezavřou?
DrticSanic3000 (anonym)Odpovědět
10.12.2017 11:04:27
Tak to se mi udělalo zle ale jak. Já bych jim ty školy zrušil a nahnal je do normálních a pokud se vám to nelíbí tak táhněte za Kimem on vám ukáže co to je šikana. Fuj se divím že si tohle Japonci u sebe nechají líbit takovou bolševickou továrnu na další soudruhy. A prej každá země má problémy ohledně lidských práv. No to jsem měl chuť proskočit obrazovkou a vymlátit jim tu rudou z hlavy. Kdy už lidem dojde že ty rudý svině jsou horší jak náckové a začnou s nima tak jednat?
DaDAdA (anonym)Odpovědět
10.12.2017 03:27:35
Silny moment ako hovorila to dievca o poprave matky jejiho kamarada.
hovado 2 (anonym)Odpovědět
10.12.2017 08:59:34
left snowflake, aj ti vybehla slzicka?
DaDAdA (anonym)Odpovědět
10.12.2017 12:36:03
+hovado 2Jebe ti k***t.
hovado 2 (anonym)Odpovědět
10.12.2017 17:45:35
+DaDAdAobcas, a u teba to je ako?
I Like My Name (anonym)Odpovědět
20.12.2017 03:40:04
+hovado 2Jak může levé sněhové vločce vyběhnout slzička? Kdyby z ní vyběhla jakákoliv kapka vody (např. slza), už nebude sněhová vločka. Navíc sněhové vločky nemohou psát na klávesnici.
A proč levá? Sněhové vločky nejsou levé, ani pravé, existuje asi 35 základních variací. A sněhová vločka ani nemůže volit komunisty, protože jen kontakt s volebním lístkem by způsobil její roztání.
Prostě nechápu váš příspěvek, pane Ováde, a kam jím míříte. Vůbec to nedává smysl.
Bugzer0 (anonym)Odpovědět
10.12.2017 02:17:19
tak honem dalsi video :D
RezolutOdpovědět
09.12.2017 19:27:26
Poprosil by som o preklad aj toho druhého videa, ktoré spomína. Ďakujem.
osel (anonym)Odpovědět
09.12.2017 19:18:48
To je masakr, tak ti Korejčáci se budou ohánět tím, že i jiné státy mají problémy s lidskými právy atd... No je vidět, že se jim daří si ty mozky díky vlastním školám daří kvalitně navzájem vymývat. Vůbec bych se nedivil, kdyby došlo ke konfliktu, že budou tihle blázni první, co budou v Koreji obnovovat staré komunistické pořádky.
Nejvtipnější na tom je, že byli tak ekonomicky úspěšní a mohli posílat prachy do S. Koreji. Je vidět, že myšlenkám komunismu se nejvíc daří, když fungují v kapitalistickém režimu :D Nechápu, že to těm bláznům nedochází, jak se mají luxusně a to jen díky tomu, že jsou v Japonsku a ne v S Koreji.
._. (anonym)Odpovědět
09.12.2017 22:30:32
No ono to spíš bude tím, že japonci se k nim chovají nepřátelsky a režim je v minulosti podpořil. Jasně, že se maj dobře kvůli Japonsku a né režimu, ale většina lidí tak nemyslí, pro ně je to prostě kultura ke které se hlásí. Je to stejné jako v případě, když někdo kritizuje za něco Českou republiku, taky valná většina obyvatel čr bude svoji zemi bránit a taky se objeví spousta argumentů na způsob: my možná máme tohle, ale oni zase tamto, tak co nás poučují.
osel (anonym)Odpovědět
09.12.2017 23:37:52
+._.souhlas, akorát je to ze strany těch Korejců o to hloupější (vymyté mozky ze školy???), že v té zemi ani nežijí. Oni obhajují pohádku, sen... Jen je škoda, že video neříká nic o tom, proč se vlastně nepřestěhují, když je to pro ně taková země zaslíbená...
lleenniinn (anonym)Odpovědět
09.12.2017 19:15:43
Ja mať peniaze a dosť tak vytvorím elitnú jednotku sniperov a hned prvý by šiel nový k*****o z koreje dole že doživotný vládca hej tu máš,ale následky ako by toto dalo si neviem predstaviť,či ďalší blb dôjde ci komunizmus padne nepadne,či nezomrie kvôli tomu viac ľudí,ale riskol by som to aj tak a rad radom!!!
MainManOdpovědět
09.12.2017 19:32:14
Ty už máš dost. Teď jenom ty peníze.
Petr L. (anonym)Odpovědět
09.12.2017 19:09:39
Nedávno jsem četl knihu "Tohle je ráj", kterou napsal vnuk Korejce, který původně žil v Japonsku a v šedesátých letech se nechal přesvědčit k návratu. Až do smrti nenáviděl Kim ir sena za to, že je podvedl. Myslím, že by si ji tihle najivkové měli přečíst. Doporučuji všem.
randomname0035 (anonym)Odpovědět
09.12.2017 19:17:45
nemyslis spis tohle? "Tady je raj"
https://www.databazeknih.cz/knihy/tady-je-raj-svedectvi-o-zivote-v-severni-koreji-240685
Ale diky za doporuceni
Meg.A. ByteOdpovědět
09.12.2017 19:05:14
No nezbývá než jim popřát, at se do své vlasti můžou navždy přesunout. Což nebylo ve videu ani zmíněno. Proč se nemůžou vrátit?
Ridia-chan (anonym)Odpovědět
09.12.2017 19:51:59
Řekla bych, že ačkoliv si to neuvědomují, mají na Severní Koreu příliš revoluční myšlení - i když chodí do korejských škol, stále jsou vystavováni japonskému prostředí, médiím, atd. Jejich návštěvy jsou přesně organizované, ukazují jim, jak je Korea supr-čupr takže během nich nemají potřebu vyprávět o tom, jaké je to v tom Japonsku a pokud ano, říkají jen o tom špatném, jak je diskriminují atd. - takže to neškodí. Taky si nejsem jistá, jestli by Severní Korea takový nápor lidí unesla (kdyby se náhodou rozhodli vrátit všichni nebo většina). Určitým faktorem je to, že v minulosti napumpovali do Severní Koree mnoho peněz - možná tamní režim doufá, že tyto časy opět nastanou. Oficiální důvod může třeba být, aby šířili slávu Kim Ir-sena a jeho potomků i v jiných zemích. Z pohledu Japonska: nemůžou jen tak deportovat lidi do Severní Koree, to by jim asi OSN neodpustila 😉
J-KOdpovědět
11.12.2017 12:43:31
Tipuji, že se Severní Koreji náramně hodí mít takovou enklávu přímo v srdci nepřátelské země.