Proč akvária nechovají žraloka bílého?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:101
Počet zobrazení:9 012

V mnoha světových akváriích najdete mnoho druhů zřaloků, především ty, kteří žijí u dna. Ale v žádném akváriu nenajdete velkého bílého žraloka. Čím je způsobeno, že se tento druh velice těžko chová?

Přepis titulků

Určité druhy žraloků si v akváriu zvykají. Vídáte žraloky vouskaté, žraloky zebrovité, žraloky Perezovy a žraloky písečné. Ale ne žraloky bílé. Už desítky let se akvária snaží chovat největšího rybího predátora. Instituce jako Marineland, SeaWorld a Steinhart Aquarium se opakovaně pokoušely v 70., 80. a 90. letech o chov žraloka bílého. Tehdy přitahovaly velké davy.

Ale žádný nepřežil dlouho. Někteří potřebovali pomoc s plaváním, žádný nežral a přežili maximálně 16 dní. Zpráva Steinhartova akvária z roku 1984 zmínila tento důvod. "Ve většině případů se dalo říct, že všichni tito žraloci byli v procesu umírání. Jen některým to trvalo déle než ostatním." Vytvořili promyšlenou nádrž pro převoz, která se skládala z postrojů a výživy, ale ani tak žraloky neudrželi naživu.

Až v roce 2004 akvárium v Monterey Bay dokázalo, že je možné udržet bílé žraloky naživu aspoň 6 měsíců. Stálo to obří úsilí a od té doby se o to nikdo nepokusil. Náš přístup zahrnoval systematickou a logickou posloupnost, která vedla k úspěchu a začínala návrhem nádrže. Akvárium v Monterey Bay mělo nádrž na téměř 4 miliony litrů vody. Byla 11 metrů vysoká a určena pro mořské tvory, jako jsou tuňáci a žraloci.

Takže potřebujete velkou nádrž. Také potřebujete malého žraloka. Dospělý bílý žralok měří kolem 4,5 metru. Akvárium chovalo žraloka dlouhého 1,3 metru. Nebyl mu ani rok. Díky tomu se snáze přepravoval i choval. Jako mláďata se živí hlavně rybami, ale v dospělosti se více zaměřují na savce.

Takže jsme se zaměřili na mláďata, kterým snáze seženeme přirozenou stravu. Když žraloka chytili, nezamířil rovnou do akvária. Místo toho nejprve připravili nádrž v moři o obsahu 15 milionů litrů vody. Zde mohli sledovat, zda se žralok krmí, než ho umístili do nádrže a přemístili do z Jižní Kalifornie, kde se narodil, do akvária.

Jako všechny ryby, i žralok potřebuje, aby mu voda neustále protékala žábrami. Většina druhů může použít tlamu, aby si skrz ně napumpovaly vodu, ale bílý žralok a pár dalších druhů toto nesvede. Aby dýchali, musí se pohybovat vpřed s otevřenou tlamou. Proto žralok zachycený v síti velice brzy slábne. Z toho důvodu potřebují speciální transportní nádrž se systémem podpory života. Jsou tam senzory kyslíku, videokamery, osvětlení a filtrační systém. Prostě vše, co je třeba na 11hodinovou cestu.

Návštěvnost akvária se okamžitě zvýšila o 30 %. Po 6,5 měsících se rozhodli ho pustit, protože zabil další dva žraloky. Během dalších 6 let akvárium chovalo dalších 5 malých bílých žraloků. Některé koupili od rybářů, některé chytili sami. Jejich doba přežití byla mezi 11 dny a 5 měsíci. Akvárium v Monterey Bay dokázalo něco co nikdo jiný. Ale na žralocích si to vybralo svou daň. Objevili se u nich zranění po narážení do stěn nádrže.

Zamířili jsme tam s fotografy, kteří zachytili žraloky, kteří začali slábnout kvůli tomu, že neustále naráželi do stěn nádrže. Pro nás to byla jakási váza, která funguje jen kvůli návštěvníkům. Akvária už dříve chovala žraloky, kteří žijí u dna nebo poblíž útesů. Dává to smysl, protože toto prostředí v nádrži snadno napodobíte. V posledních desítkách se akvária snaží ukázat větší pelagické žraloky.

Ty, kteří žijí v otevřeném moři. Dokonce byli schopni chovat největšího žraloka obrovského, když měli obří nádrž. Ale pelagičtí žraloci jsou zvyklí plavat dlouhé trasy bez jakýchkoliv překážek. Směr mění jen občas. Takže rychle se pohybující žraloci jako bílý žralok, modrý žralok a žralok mako mohou mít problém se stěnami nádrže. To se přesně dělo šestému bílému žralokovi v roce 2011.

Rozhodli se ho pustit po 55 dnech a sledovací zařízení ukázalo, že žralok krátce po vypuštění zemřel. Nejsou si jisti proč. Od té doby se nepokoušeli chovat jiného žraloka bílého. Je to program, který je předmětem mnoha výzkumů. Máme pocit, že jsme dosáhli našeho cíle ukázat veřejnosti živého žraloka bílého. K udržení žraloka bílého naživu je třeba propracovaný systém.

I poté se jim tam moc nedaří. Přesto se zřejmě budeme dál snažit. Na začátku tohoto roku byl do akvária v Okinawě převezen 3,5 metru velký bílý žralok. Předtím se zamotal do rybářských sítí. Byl to jediný dospělý žralok zpřístupněný veřejnosti. Zemřel během tří dní. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vau. Spasitelé! Dělají maximum pro to, aby zviřátko přežilo. Mám pro ně docela jeden easy tip jak nejvíc pomoc těm zvířatům přežít - nechce je v tom moři you fckng morons.

Zkuste vymyslet jiný bussiness model, kde nebudete nikoho mrzačit, abyste si mohli vytírat p***l penězma.

00

Odpovědět

Nemůžu si pomoct, ale tak trochu mi to video vyvolalo představu zoologická = vyhlazovací tábor. Navíc to úplně rujnuje moji představu o bondovských superpadouších, kteří mají svůj bazén se žralokem. :-D

300

Odpovědět

Úžasná přehlídka týrání zvířat. Dobře vědí, že žralok jim za pár dní až týdnů chcípne, navíc pravděpodobně i v bolestech, ale hlavně že se zvýší návštěvnost a prachy se jen sypou. Zoo se alespoň tváří, že zvířata ochraňují a snaží se je navracet do volné přírody, ale tohle je hnus.

493

Odpovědět

Jistě je to nemorální a je škoda nechat zemřít tak krásné zvíře, ale žraloci necítí bolest. Alespoň ne bolest v našem slova smyslu. Jediné reakce na "bolest" mají díky reflexům

211

Odpovědět

Tak dělají si srandu? 5 minut čekám na odpověď, kterou nedostanu. Proč je nechovají? Odpověď: Protože umřou. Fajn, zmínili, že potřebují větší prostor, jinak narážejí do skel. Ale taky řekli, že ne všichni.
Tak teda proč zemřou v zajetí, přestože je jim napodobeno prostředí i potrava? Na 5 minut videa jsem čekal podrobnou odpověď, proč jim stísněný život snižuje dožití na pár dní. Psychika? Nedostatek okysličení? Odpověď jsem teda ve videu nenašel.

353

Odpovědět

Kdyby na to věděli odpověď tak by je pravděpodobně už dávno chovali v akváriích. Toto video jen poukazuje, že je doteď nemožné je chovat "v zajetí" a že se pokoušeli už o všechno. Zkus na to přijít a třeba příjdeš k pěknému balíku ;)

11

Odpovědět

+XeiderNo víme o spoustě věcech proč nejdou, to neznamená, že okamžitě najdeme řešení. :)
Mě by bohatě stačilo kdyby řekli "je to psychickým stavem a zhroutí se z malého prostoru", jenže to neřekli. mluvili o proudění, které simulují, mluvili o skle, do kterého nenarážejí všichni, mluvili o potravě a hloubce, kterou nasimulovali...
No jasně, rozebrali problém, je to hezký video, taky maj plus, ale čekal jsem podle nadpisu nějakou jasnější odpověď. :)
Prakticky jsem se dozvěděl jen to, že místo toho aby hledali řešení, tak se smířili s tim jak to je a udělají vše proto, aby ho tam dotáhli i přesto, že zemře za týden.

11

Odpovědět

A proč byste chtěli dávat do akvária jakýkoliv žraloky? Vzhledem k tomu že velké ryby a velryby v zajetí trpí a výrazně se jim zkracuje život - žádnej žralok není vhodnej do zajetí, tečka

423

Odpovědět

Ještě dodám že 30% zvednutí návštěvnosti akvária za několik generací životů žraloků je fakt skvělej úspěch, tleskám....

322

Odpovědět

Proč bys chtěl dnes zavírat jakékoliv zvíře? I v tak malém a posraném městě, jako je Jihlava, máš zkurvenou ZOO a už i tam vidět hrocha, který má pro sebe cca 20 m čtverečních, je k nakopání do koulí všem, kdo si tu návštěvu zaplatí a vesele se tam ještě fotí. 90 % všech takovýchto zařízení by měli být zavřeny. Ale koho to trápí, hlavně že dětičky mají krásný zážitek a ve větších ZOO je to přeci naprd, tam neni nic vidět a nic z toho děťátka nemají. Že ve volné přírodě žije méně tygrů než v zajetí, to je k pláči. ZOO je zvrácený byznys a jen málokterá zoo dokáže plně uspokojit potřeby zvířat. Proto by taky všechny do jedné měli být zavřené a finance, které míří tam, měli být přesunuty na ochranu přirozeného prostředí a rezervací. Ale to bys nemohl s vnoučkem vyrazit o víkendu za žirafou, kterou, když se nám nehodí, rozsekáme lvovi za dohledu kamer. A když narazíme na mládě delfína na mělčině, radši ho vytáhneme a necháme dětičky, aby ho zabili díky fotce. Zvrácenost. To je hlavní lidská vlastnost.

1621

Odpovědět

+IMSICKOFTHATpíšeš naprosté kraviny

34

Odpovědět

podobne to asi bolo aj s vlkmi a dnes máme psy. Daj tomu pár storočí a budeme mať žrakoky ktoré budu vyťahovať topiacich sa alebo bojovať za nás s laserovými delami na chrbte :)

48

Odpovědět

Tak jsou lidi d*menti nebo jak? Pro mě měl výzkum vždy zapříčinit nějaký posun lidstva kupředu, ať už na jakékoliv úrovni. Při dnešní filmové technologii a dokumentech nechápu, proč má někdo takovou potřebu chovat zvíře, který prostě k tomu není přizpůsobený... Pro co? Aby si děcka a dospělí měli na co ukázat prstem?

516

Odpovědět

Aby někdo vydělal. Když děláš vědu potřebuješ finance a od koho ? od státu ? :D

52