KdybyVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:674
Počet zobrazení:9 317

Dnešní video je opět napěchované nejrůznějšími informacemi. Mimo jiné se dozvíte i to, že ani Michaelovi nepřálo počasí.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Tento měsíc jsem jel s Euronews do Kourou ve Francouzské Guyaně, abych se podíval na start rakety VEGA. Kdyby se to stalo, když jsem tam byl. Čekaje na vyhlídce pár minut před startem, start byl odložen kvůli počasí. Ačkoli raketoví konstruktéři používali Comic Sans, raketa odstartovala až den po tom, co jsem se musel vrátit do Londýna.

To mě přimělo se zamyslet. Umíme vyslat družice na oběžnou dráhu a lidi na Měsíc a předpovídat zatmění Slunce tisíce let dopředu, ale zatím nedokážeme spolehlivě předpovědět směr větru v následující hodině. Jak můžeme rozumět monumentálním kosmickým pohybům vzdáleným světelné minuty nebo světelné roky, zatímco počasí, které se odehrává ve stejné vrstvě atmosféry, ve které žijeme, zůstává takovou záhadou? Má to co do činění s limity toho, co víme a co můžeme vědět.

Poloha planet a pozemské počasí v budoucnu jsou určeny jejich výchozími podmínkami. Předpovídání budoucí polohy planety v krátkém časovém měřítku zahrnuje méně proměnných než počasí. Abyste přesně předpověděli počasí, musíte znát úplný a přesný stav každé molekuly vzduchu na Zemi, jak budou reagovat mezi sebou a ve vztahu k Zemi, jaká bude jejich zpětná vazba a jak se budou vzájemně ovlivňovat změnou ostatních molekul.

To činí předpovídání počasí na více než týden dopředu neuvěřitelně složitým. Tenhle problém jen tak nezmizí, je zásadní pro náš vztah s vesmírem. Při dostatku času se malé, nepozorovatelné, nezměřitelné, nepoznatelné faktory zvětší znovu a znovu a pomalu je jejich vliv nesmírně významný a naše dnešní předpovědi jsou beznadějné. Neil deGrasse Tyson to zmiňuje ve své skvělé Smrti v podání černé díry, kde upozorňuje na to, že zpětný ráz při startu jediné vesmírné sondy může ovlivnit naši budoucnost natolik, že přibližně za 200 miliónů let bude poloha Země na oběžné dráze Slunce vychýlená o téměř 60 °.

Edward Lorenz dal tomuto jevu jeho populární jméno. Předvídatelnost: Může mávnutí motýlích křídel v Brazílii vyvolat tornádo v Texasu? Motýlí efekt (efekt motýlích křídel).

Malá změna jako motýl, který mávne křídly, může vést k celému řetězci reakcí, kde se větší a větší procesy mění natolik, aby způsobily ještě významnější změny, až se nakonec bouře objeví někde úplně jinde nebo vůbec. Obor, který nastartoval takovéhle myšlení, je známý jako teorie chaosu. Když přítomnost určuje budoucnost, ale přibližná přítomnost neurčuje přibližnou budoucnost.

Pro nás je vesmír plný kdyby, ale pokud zvážíme všechno, docela dobře předvídáme budoucnost a připravujeme se na ni. Ale některé věci jsou nebo byly připraveny na budoucnost, která zatím nenastala nebo nikdy nenastane. To, že o těchto věcech víme víc, skvěle objasňuje perspektivu limitů našich znalostí. Když mluvíme o limitech, začněme vaším životem.

Carpe Diem - (Užívej dne) online aplikace, do které zadáte datum narození, využívá nejnovější data o předpokládané délce života a ukáže vám mřížku se čtverci. Jeden čtverec představuje jeden týden, sedm dní. Ty světlé jsou týdny, které jste už prožili. Ty tmavé znázorňují to, co máte před sebou. Zaškrtněte spánek a uvidíte, kolik týdnu jste prospali a ještě prospíte.

Samozřejmě, že je to jen odhad. Je nemožné odhadnout, jestli před sebou máte více či méně týdnů. Je těžké poznat, kdy to všechno skončí, je ještě složitější to zdokumentovat. Tedy pokud nejste Reynaldo Dagsa, radní z Filipín, který takhle vyfotil svou rodinu na Nový rok. V té samé vteřině, kdy byl zabit.

Foto později posloužilo k dopadení vraha. Nemůžeme předvídat všechno, ale v případě očekávané katastrofické události, drsného počasí, blížícího se jaderného útoku nebo asteroidu, jak bychom všichni věděli, co se děje? Mnoho zemí zavedlo systémy, které jim umožňují mluvit co nejrychleji k co největšímu počtu lidí. Spojené státy mají nouzový výstražný systém.

Po spuštění systém přeruší všechno vysílání v rádiu nebo televizi vytvořenými zprávami, které využívají převod textu na řeč. Varovné tóny jsou známé. Trochu děsivé je, že dneska můžeme nakouknout a podívat se, jak by to vypadalo a znělo, kdyby se objevila katastrofická událost. V tomto příkladě jde o jaderný útok, který ohrožuje život v celé zemi. Nejdřív byste slyšeli sirény.

Potom, až byste zapnuli televizi, slyšeli a viděli byste tohle. VLÁDA VYHLÁSILA STAV POHOTOVOSTI Přerušujeme vysílání, tohle je stav národní nouze. Následující zpráva je vysílána na žádost vlády Spojených států. Tohle není test. Probíhá jaderný útok na Spojené státy. Čtyři jaderné střely byly odpáleny z neznámých míst a zasáhnou USA během příštích 15 minut.

Vzhledem k nedostatku informací o těchto střelách by všichni obyvatelé Spojených států měli najít kryt a ihned se připravit na úkryt. Vyčkejte na zprávu prezidenta Spojených států Kdyby se objevila katastrofická událost globálních rozměrů, co by lidstvo dělalo? Mohli by být přeživší. Lidé schovaní v pevnostech, které jsme postavili, jako Severoamerické velitelství vzdušné obrany, NORAD.

Vestavěný do masivní žuly, chráněný ocelovým kováním, které chrání počítačový systém před elektromagnetickými impulzy, a podpíraný pružinami, na kterých se bezpečně zhoupne v případě zemětřesení. NORAD může ochránit lidi a vybavení před 30 megatunovým jaderným výbuchem vzdáleným pouhou míli.

Po dané události by právě takováto místa byla doslova poslední šancí na pokračování lidského života. Špicberské globální úložiště semen leží na norském ostrově Špicberky. Pohřbeno 119 metrů do hory bezpečně skladuje a chrání 250 miliónů jednotlivých semen pro pěstování rostlin a plodin, kdyby byli jejich zranitelní příbuzní na povrchu zničeni. Existovaly sovětské technologi, které mohly poslat lidi na Měsíc, ale nikdy nebyly využity.

Kdyby Rusko vyslalo lidi na Měsíc, procházeli by se tam v tomhle. Krechet-94 byl navržen v roce 1967, ale nikdy nebyl použit pro sovětskou lunární výpravu. Rusko ale vyslalo do vesmíru prvního muže a taky první ženu. Také vyslali prvního psa na oběžnou dráhu Země. Bohužel pes zemřel brzy po startu na přehřátí. Později vyslali Belku a Strelku, psy v raketě plné živých organismů, kteří jako první obletěli Zemi a vrátili se živí.

Můžete je vidět i dnes. Muzeum kosmonautiky v Moskvě oba psy zachovalo, vycpalo a vystavilo jako fyzickou památku pozemšťanů rostoucích a opouštějících planetu. Měl jsem to štěstí, že jsem v Moskvě navštívil i restaurace, které, měly menu, jo, napsané Comic Sansem.

Jo, a jedl jsem stardog, který v azbuce vypadal jako "dávka hnusu". Spojené státy poslaly lidi na Měsíc, ale nedávno jsme zjistili, že NASA v té době s naprostou jistotou nevěděla, jestli první člověk na Měsíci bude moct odletět zpátky. Pouze dva dny před historickým přistáním lidstva na Měsíci byl William Safire požádán, aby připravil řeč pro prezidenta Nixona, kterou by přečetl světu v televizi, kdyby Buzz Aldrin a Neil Armstrong zůstali uvězněni na Měsíci.

O 30 let později William Safire vysvětlil, že Aldrin a Armstrong se měli spojit s velitelským modulem obíhajícím Měsíc. ...ale kdyby se jim to nepodařilo, a to riziko bylo velké, museli by být opuštěni na Měsíci, napospas smrti. A...

řídící středisko by pak muselo použít svůj eufemismus, uzavřít komunikaci a pak by museli buď umřít hlady, nebo spáchat sebevraždu. A tak... jsme se na to připravili tou řečí, co jsem napsal, a prezident byl připraven ji přednést. Naštěstí Nixon nikdy nemusel pronést řeč o neštěstí na Měsíci. Ale když si ji přečtete dnes a myslíte přitom na dva živé chlapíky na povrchu Měsíce, kteří vědí, že se nevrátí na Zem, pěkně z toho mrazí. V řeči byly i tyto věty: "Osud rozhodl, že muži, kteří šli v míru prozkoumat Měsíc, tam zůstanou navždy odpočívat.

Tito stateční muži, Neil Armstrong a Edwin Aldrin vědí, že není šance je zachránit, ale také vědí, že v jejich oběti je naděje pro lidstvo. V dávných dobách se lidé dívali na hvězdy a v nich viděli své hrdiny. V moderní době děláme v podstatě to samé, ale našimi hrdiny jsou impozantní muži z masa a krve.

Každý člověk, který se v noci zadívá na Měsíc, bude vědět, že existuje kus jiného světa, který navždy patří lidstvu." A to jsem si ze svého výletu do Kourou přivezl. Vesmír není jen místem pro triky ve stavu beztíže nebo představování sci-fi technologií, vesmír se stále rozpíná a je plný míst s jinými světy, které by jednou mohly patřit lidstvu. Pokud se tak rozhodneme.

A to nebagatelizuje Zemi. VEGA raketa, na kterou jsem se jel podívat, vyslala družice sestrojené k testování elektrických slunečních větrů pro meziplanetární cestování stejně jako družice, které analyzují zdraví zemské vegetace nebo předvídají přírodní katastrofy. Stejně jako naše těla těží z doktorů a jejich nástrojů, které zkoumají, prověřují a diagnostikují, tak to má i Země.

Odpalovací rampy jako ta, kterou jsem navštívil v Kourou, jsou vlastně nemocniční pokoje pro Zemi. Místo, kde naše planeta čeká na průzkumníky a vědce, aby použili své nástroje na oběžné dráze. Asi nebudeme nikdy vědět, jestli se něco stane nebo ne, ale sledováním vesmíru a dalších světů získáme perspektivu, která nám může pomoci zmenšit velikost záhadného a často děsivého kdyby.

A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

zatim nejzajimavejsii dil, pro me

211

Odpovědět

http://www.youtube.com/watch?v=DAcjV60RnRw

prelozit
prosim

nebo ukrizovat me pokud to tu je a ja to nenasel :D

191

Odpovědět

Už jsem to tu psal, ale nebylo by lepší překládat "thanks for watching" jako "díky za pozornost"? "Díky za sledování" zní hrozně.

192

Odpovědět

Ačkoliv se dívám na každé video a velice rád. Zjistil jsem, že i když je to zajímavé, z předešlých dílů si nepamatuju skoro nic.

232

Odpovědět

and as always... thanks for translation :)

225

Odpovědět

Kdyby Michael nepřemýšlel nad takovými hovny, možná by o tom nenatáčel tato videa a všichni by ušetřili desítky minut času.

20114

Odpovědět

Profilovka mluví za vše..

275

Odpovědět

Tak on měl Kostra pravdu... "Space is disease and danger wraped in darkness and silence."

195

Odpovědět

Jedna z lepších častí.
Z toho jadrového varovania až mrazí ...

Bola búrka a spal som. Zrazu zahrmelo tak, že to znelo, ako keby drbol do zeme nejaký gigantický asteroid... V tom momente som sa zobudil a rátal som s tým, že za chvíľku zdochnem. Hlavou mi prešla predstava, že sa rozkladá zem po obrovskom náraze...
Nechutný pocit....

206

Odpovědět

zajímalo by mě, proč mi voní vlastní prd a ostatním ne

2211

Odpovědět

Nebo proč prd ve vodě smrdí po zelí co?

2012

Odpovědět

11:30 mass effect hudba , aspon podobná :)

192

Odpovědět

Hodně podobná hudbě z ME 1 :-)

205

Odpovědět

Jeden z nejlepších dílů, co se tu v poslední době objevil.

191

Odpovědět

Opravdu někdo považuje Měsíc za majetek lidstva?

203

Odpovědět

Pokiaľ viem tak Mesiac vlastní Denis Hope :)

201

Odpovědět

Třeba já jo.

205

Odpovědět

V médiích již několikrát bylo, že si kdokoliv může zhruba za 600,- Kč koupit čtverečný metr půdy na Měsíci, takže de facto Měsíc lidem patří, alespoň "papírově". Ale ve skutečnosti pravděpodobně ne, dokonce bych řekl, že ani Země nepatří lidem.

203

Odpovědět

+Bushidoa pôdu predáva Denis Hope, ktorý raz vyhlásil že Mesiac, Mars, Venuša, Merkur a Io patria jemu, poslal o tom oznámenie všetkým štátom sveta, samozrejme ho všetci ignorovali a nikto mu neodporoval. Takže teraz predáva pôdu na Mesiaci naivným ľuďom. http://www.vice.com/read/ive-owned-the-moon-since-1980

212


Odpovědět

Však to tak nikdo nepovažuje, spíš se myslí, že by tam byl navždy odkaz lidstva.

204

Odpovědět

Já myslím, že kdyby přiletěli mimozemšťani a chtěli nám měsíc ukradnout, že by se všichni shodli, že patří nám a ne jim. :D

221

Odpovědět

Cheyenne mountain complex, tam je predsa hviezdna brána :D

232

Odpovědět

presne na to som myslel :D

213

Odpovědět

Už dlouho se chystám ke shlédnutí filmů Vlákna (1984) a Den poté (1983 a neplést s tou Emerichovo koninou!) ale po tomhle už na to odvahu asi nenajdu :(

206

Odpovědět

Zrovna sem tu chtěl napsat o filmu Threads. Dokoukal sem to nadvakrát, ale stálo to za to. Bohužel v reálným postapu se žádnej Mad Max prohánět nebude.

201

Odpovědět

+MainManAni nikdo v modrý kombinéze se žlutou třináctkou na zádech? :D

201

Odpovědět

+MainManNo to spíš ghoulové :D

181

Odpovědět

+MainManEnergozbroje :D

191

Odpovědět

Pro mě osobně byl tohle jeden z nejsilnějších dílů, výstražný systém, řeč o kosmonautech co by zůstali na Měsíci a ten závěr. Je to prostě borec 10/10

201

Další