Nejvzácnější kov na světěVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:483
Počet zobrazení:9 626

Michael se netají tím, že své fanoušky přímo zbožňuje. V dnešním díle se přizná, že by se s nimi i oženil, ale přemýšlí, z jakého materiálu by bylo nejlepší vyrobit snubní prsten. Který je tím nejvzácnějším? Pokud nevíte, sledujte dnešní video. 

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Jsem na VidConu v Anaheimu. Doufám, že vás tu uvidím, protože vás mám rád. Ale se všemi se oženit nemůžu. Ale kdybych vám chtěl dát prsten, z jaké nejcennější věci by mohl být vyroben? Stříbro, zlato, platina jsou super, ale já chci vědět, co je nejvzácnější věcí na Zemi, která je stabilní a ze které bych mohl udělat prsten.

A chci aby to bylo ryzí, prostě prvek. Naštěstí jsem byl nedávno na Nottinghamské univerzitě, v domově Periodic Videos, a experimentoval jsem s několika prvky. Nejprve zinek rozpuštěný ve rtuti. Úžasná věc, hustá, těžká. Je to tekutý kov. Je super, ale ještě lepší je lidská moč. Děkuji, Neile.

Samozřejmě žertuji. Tohle je roztok kovu vanadia. Pokud vlijeme vanadium do roztoku rtuti a zinku, rtuť pomůže zinku předat elektrony vanadiu. S navazováním více a více elektronů mění barvu. Chceme fialovou. Rád s tím třesu, je to šílené, skoro z toho ztrácím rovnováhu. Je to tak těžké. Podívejte se na to. Děkujeme, elektrony.

Ty barvy byly nádherné, ale vanadium není moc vzácné. Chci něco vzácnějšího. Co třeba osobně vzácnějšího? Jako je můj táta. Je to chemický inženýr, který má patent na práci s jedním prvkem - sírou. Zábavný pokus se sírou je nechat ji štěkat jako psa. Uděláme tohle. Vezmeme skleněnou trubici a naplníme ji rajským plynem - oxidem dusným.

Do trubice nalijeme trochu vody, abychom ji vystlali a ochránili. Potom do ní nalijeme trošku tekutého sulfidu uhličitého. Je velmi nestálý a vyprchá, čímž v trubici vznikne směs plynů. Nakonec zapálím vršek trubice, aby sulfid uhličitý shořel. Jeho hořením se zvýší tlak a teplota v trubici, čímž se celá reakce zrychlí a štěkne. Páni! Podívejte se na všechnu tu síru na stěnách trubice.

Tahle reakce byla boží, zábavná a rychlá, ale hodně jsme odbočili. Přestože je síra blízká mému srdci, vůbec není vzácná. Pojďme si zablbnout a bavit se o astatu. Astat je tady na Zemi tak vzácný, že ani nevíme, jak vypadá. Pokud byste chtěli shromáždit tolik atomů astatu, abyste ho viděli vlastníma očima, díky své radioaktivitě by se začal okamžitě vypařovat. Protože je tak radioaktivní, asi by z něj nebyl nejlepší prsten, takže se posuňme k něčemu běžnějšímu a uvidíme, kam nás zavede zlato.

Zlato je proslulé svou nereaktivností. Proto je výborné pro uložení jmění. Pokud kolem sebe máte hodně zlata, pravděpodobnost, že zreaguje s ostatními prvky a rozpustí se nebo zkoroduje, je v podstatě nulová. S výjimkou několika speciálních roztoků. Zejména jednoho ze 14.

století s nóbl názvem lučavka královská. Je tvořená kyselinou chlorovodíkovou a kyselinou dusičnou. A díky Neilovi z Periodic Videos si ji teď hned vyrobíme. Provádíme to pod digestoří, protože výpary z kyseliny dusičné jsou velmi nebezpečné. Vzniká plyn oxid dusičitý, který po vdechnutí vytváří v plicích kyselinu dusičnou. Místo toho dejme zlato do lučavky královské. Použijeme tuhle drahocennou starověkou egyptskou relikvii.

Tak do toho. Jak se zlato rozpouští, vzniká v misce kyselina tetrachlorozlatitá. Auric pochází z latinského názvu zlata aurum. Proto se zlato v periodické tabulce značí Au. Je smutné sledovat, jak se zlato rozpouští. Přál bych si, aby existoval způsob, jak měnit věci ve zlato. Vím, co si myslíte. Michaele, to je alchymie. Ale alchymie je skutečná. V dnešních urychlovačích částic můžeme srážet částice dohromady, a vytvářet tak prvky.

V GSI urychlovači částic umějí vytvořit zlato srážením částic dohromady, rychlostí dvou milionů nových atomů zlata za sekundu. To je dost dobré, ne? Jak víte, atomy jsou neuvěřitelně malé. Jsou tak malé, že i přestože v GSI vytvoří 2 miliony nových atomů zlata za sekundu, museli by nechat urychlovač běžet touhle rychlostí 50 milionů let, aby vytvořili gram zlata.

Zlato je výjimečné, vzácné a drahé, ale taky je o 40 % běžnější než iridium. Iridium je neuvěřitelně odolné. Nerozpouští se v lučavce královské, je odolné i vůči roztaveným kovům a křemičitanům při vysokých teplotách.

Je krásně stoické, ale není tak hezké jako cer, který reaguje při vysokých teplotách a tvoří krásné malé jiskřičky. Během pokračování naší cesty za nejvzácnějším kovem na Zemi, z něhož by se dal vyrobit prsten, musíme zmínit osmium. Tento prvek je tak vzácný, že tvoří méně než jednu miliardtinu zemské kůry. Ale ještě nekončíme. Iridium i osmium jsou v platinové skupině.

Když se zaměříte na platinu, je běžnější než iridium a osmium, ale měli bychom zvážit i stabilní izotopy. Jeden z izotopů platiny tento díl zakončí. Platina 190. Je to stabilní izotop s poločasem rozpadu více než miliarda let, je nereaktivní, splňuje všechny naše požadavky. Prsten vyrobený z nejcennější přírodní a stabilní věci. To by byl úžasný prsten!

Pravděpodobně přemýšlíte nad tím, proč jsem experimentoval s vanadiem, sírou, zlatem a cerem. Řeknu vám jednu zajímavost. Podívejte se na periodickou tabulku a jejich značky. Tadá, Vsauce! A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

velice hloupe video, 7 minut koukam na blbosti aby mi nakonec v 10 sekundach rekl ze ten prstem udelame z izotopu platiny a ani otom nerekne ani ň.

...fail

10726

Odpovědět

Odpovědět

Nejvzácnější prvek je podle mě Lidsky_Rozum (LR). Protože je tento prvek extrémně reaktivní se vším co mu přijde "pod ruku" v podstatě od absolutní nuly až po teplotu jádra Slunce, je ho tak málo, že by se nevešel ani do jedné buňky lidského mozku. :(

1370

Odpovědět

příspěvek jak na novinky.cz....

1174

Odpovědět

Takovej prvek neexistuje.

143

Odpovědět

+Autono právě proto je tak vzácnej

11

Odpovědět

Tak koukám, že tynka naletěla na jeden z vtipných paradoxů angličtiny - priceless není bezcenný, to je worthless. Priceless je přesný opak - v podstatě něco jehož hodnotu nemůžeme vyjádřit protože je tak velká.

951

Odpovědět

Zrovna sem to chtěl podotknout, Michael ve videu jenom vtipkoval.

31

Odpovědět

Máš pravdu, už opraveno. Díky! ;-)

51

Odpovědět

aj male decko vie, ze najvzacnejsi kov je adamantium :D

661

Odpovědět

To jsme si všichni mysleli do doby, než vyšel novej Wolverine :D

333

Odpovědět

2:40 - Ztište si video!! :D Až jsem se lekl

94

Odpovědět

Jsem nevedel ze sira je kov, vsauce me zase neco naucil...

108

Odpovědět

Michael to nespletl. Michael mluví o prvcích obecně, ale název videa (česky) má "automaticky" v sobě kov, poněvadž si někdo (patrně) automaticky spojil prsten s kovem (protože tradiční cesta výroby předpokládá jisté vlastnosti - tvárnost, tažnost a tou disponují kovy nejen ve své ryzí podobě).

A anglické/latinské vanadium je prostě česky vanad.

70

Odpovědět

+MMZV angličtině je název videa "What is the Rarest Precious Metal?". Takže překladatelka odvedla svou práci dobře.

71

Odpovědět

+MMZok, beru na vědomí

30

Odpovědět

a ja som cakal, ze bude hladat nejake drahe kovy, ktore su iba vo vesmire. a on nic.

254

Odpovědět

Všechny nám známé prvky se vyskytují i na zemi. A neznámé prvky by se mu hledaly špatně. Takže kdyby postupoval podle vašeho návodu, tak by nic nenašel, buď protože to neexistuje, nebo protože to neumíme nalézt.

221

Odpovědět

Umíme (teoreticky) vyrobit všechny možné prvky. Akorát je problém, že (a) jsou extrémně radioaktivní a rozpadnou se během zlomku sekundy (b) jejich výroba by trvala extrémně dlouhou dobu.
(Obojí bylo ve videu zmíněné.)

71

Odpovědět

Nuda. Nejhorší díl.

1454

Odpovědět

Prvek se značkou V se v češtině jmenuje vanad.
3:42 i když "solution" může znamenat řešení, zde asi bude spíše myšlen druhý význam slova, a to roztok.

340

Odpovědět

4:23 v češtině má tato nádherná kyselina název kys. tetrachlorozlatitá, jen tak pro zajímavost. ;)

200

Odpovědět

+BenosUčitel??

12

Odpovědět

+BenosStudent vysoké školy se zaměřením na chemii. I takoví lidé existují. :D

641

Odpovědět

+BenosDíky, ten roztok jsem tynce opravoval při korekcích, ale nějak jsem zapomněl tu opravu nahrát na FTP. Název kyseliny opravím dodatečně. ;-)

110

Odpovědět

+BenosHej, ukradl jsi mi můj fundovaný chemický komentář :-D

70

Odpovědět

a nebo to solution měla být těžko přeložitelná slovní hříčka, kde do překladu sedí oba významy :-)

53